Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ευγε νεε μου Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα;) Μεγαλη προοδο εχεις κανει γλεπω και παλι Μπραβοοοο:drinks:Μηπως εβαλε κανα ΛΙΚΕ!!!!! Ο Μαλμπορος απ το φαρ ουεστ και δεν το ειδα;;;:gamer:Για τον Μαρκησιο δεν υπαρχει θεμα αφου:dontmentionit::dance::acute::sneaky::lol:
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Για τον Μαρκήσιο που δεν παρακολουθεί κάποια νήματα αυτό :


John έκανα και δική μου (εκτός απο αυτές που έχω) κεραία για FM. Folded δίπολο με Balun κιόλας για να κάνω το balanced σήμα unbalanced για το ομοαξονικό καλώδιο και να κάνω και την εμπέδηση απο 300 ohm σε 75 Ohm. Καλύτερα πιανει απο τις έτοιμες χα χα. θα ανεβάσω photo. :D Σαν αυτές που έχουν κάποια αεροπλάνα.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Μα για αυτό υπάρχουν και αντάπτορες , από 300ohms σε 75 .
Ναι πολύ παλιά δεν υπήρχαν γιατί τα καλώδια δεν ήταν ομοαξονικά. Ήταν flat , τρέχανε παράλληλα, στην ουσία δηλαδή ήταν balanced. Οι κεραίες γενικά αυτές που ξέρουμε και χρησιμοποιούμε (εκτός απο τις ανισότροπες) ειναι όλες balanced νομίζω.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ναι κάποιες T TYPE ANTENNA υπάρχουν ακόμα , και εγώ τέτοια έχω.
Πέραν της μεγάλης ,της χελιδόνας που έχω ήδη αναφέρει.
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Ναι κάποιες T TYPE ANTENNA υπάρχουν ακόμα , και εγώ τέτοια έχω.
Πέραν της μεγάλης ,της χελιδόνας που έχω ήδη αναφέρει.
Το δίπολο είτε διπλωμένο που έκανα εγώ είτε απλό ... είναι παντοκατευθυντικά (στην ουσία μεγάλο οκτάρι pattern).

Το διπλωμένο είναι 300 ohm το απλό είναι 50 Ohm. Κια τα δύο όμως είναι balanced. Αντάπτορες (για Ohm μόνο) είναι και τα unun (unbalanced -----> unbalanced). Δεν είναι ανάγκη να είναι Balun (balance ----> unbalanced).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Το δίπολο είτε διπλωμένο που έκανα εγώ είτε απλό ... είναι παντοκατευθυντικά (στην ουσία μεγάλο οκτάρι pattern).
Παντοκατευθυντικό είναι (με κάθετη πόλωση) αλλά έτσι για την ακρίβεια, το "οκτάρι" δε δηλώνει την παντευθυντικότητα γιατί είναι όταν το κοιτάς από τα πλάγια και όχι από πάνω. Από πάνω ο λοβός ακτινοβολίας είναι ένας ωραιότατος κύκλος.


Το διπλωμένο είναι 300 ohm το απλό είναι 50 Ohm.
Το απλό έχει σύνθετη αντίσταση 75 (73) Ohm.


Το διπλωμένο είναι 300 ohm το απλό είναι 50 Ohm. Κια τα δύο όμως είναι balanced. Αντάπτορες (για Ohm μόνο) είναι και τα unun (unbalanced -----> unbalanced). Δεν είναι ανάγκη να είναι Balun (balance ----> unbalanced).
Αν βάλεις αναδιπλώμενο έχει πιο πολύ νόημα το balun κυρίως; για την προσαρμογή αντιστάσεων.
Αν βάλεις απλό, απλά συνέχισε με ένα καλώδιο 75 Ohm (π.χ. RG 59) και μη χάνεσαι με τα balanced/unbalanced (ναι το απλό δίπολο είναι balanced αλλά μη δίνεις σημασία)
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Παντοκατευθυντικό είναι (με κάθετη πόλωση) αλλά έτσι για την ακρίβεια, το "οκτάρι" δε δηλώνει την παντευθυντικότητα γιατί είναι όταν το κοιτάς από τα πλάγια και όχι από πάνω. Από πάνω ο λοβός ακτινοβολίας είναι ένας ωραιότατος κύκλος.



Το απλό έχει σύνθετη αντίσταση 75 (73) Ohm.



Αν βάλεις αναδιπλώμενο έχει πιο πολύ νόημα το balun κυρίως; για την προσαρμογή αντιστάσεων.
Αν βάλεις απλό, απλά συνέχισε με ένα καλώδιο 75 Ohm (π.χ. RG 59)και μη χάνεσαι με τα balanced/unbalanced
Ναι σωστά όλα ... απλώς δεν μπήκα σε πιο λεπτομέρεια. Ναι κάθετα το έχω βάλει , εννοείται.

Βέβαια το δίπολο εάν είναι σύρμα σκέτο και κάνει και κανένα ανάστροφο "V" κιόλας είναι 50 Ohm.

Τεσπά εξάλου τα ohm είναι σχετικό, και πολυ θεωρητικό σαν νούμερο (εάν και υπάρχουν νόρμες). Εξαρτάται απο πολλά πράγματα καιρικές συθήκες , απόσταση απο το έδαφος, στατικό ηλεκτρισμό, απόσταση απο διπλανά κτήρια, κλπ Κανονικά πρέπει να το μετράς ... εγώ το έκανα έτσι στα τυφλά .... θα μπορούσε να μην έχει καλό αποτέλεσμα ή να ήταν ίδιο (ή και χειρότερο ακόμη) και ας μην το είχα μετατρέψει ( σε balanced εννοώ, το μάτσαρισμα στα ohm είναι βέβαια πάντα χρήσιμο). θέλει δοκιμές. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο φθηνοί ?? (φερρίτες ή να τυλίξεις 5-6 κουλούρες (6-7 μέτρα) το ομοαξονικό ψηλά στην κεραία).
 
Last edited:


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Γιατί να το κάνεις αυτό ?
Σόρρυ τώρα το είδα το πόστ, χάζευα αυτό χα χα (ωραίο) :





Η όλη λογική του ματσαρίσματος (ή μάλλον του μή ματσαρίσματος) και κυρίως σε λήψη... είναι ότι το ομοαξονικό (το πλέγμα του) εάν (και ας) είναι γειωμένο (περίπτωση unbalanced) θα σου μεταφερει κάτω στο δέκτη μέσω skin effect προβλήματα γιατί μόνο το ένα άκρο του διπόλου "λειτουργεί" στην ουσία και δίνει στο κεντρικό (σήματος) τις διαφορές σε volt, αλλά και φάση.

Με τον παραπάνω τρόπο ... το "κόβεις" , "πνγεις" ... με λίγα λόγια ένα choke κάνεις στο μπλεντάζ του να μην σου κατεβάζει RF που επηρρεάζει και την λήψη δύναμη σήματος αλλά και ποιότητα.

Το σωστό βέβαια τεχνικά και επιστημονικά είναι να βάλεις balun.
 



Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Παντοκατευθυντικό είναι (με κάθετη πόλωση) αλλά έτσι για την ακρίβεια, το "οκτάρι" δε δηλώνει την παντευθυντικότητα γιατί είναι όταν το κοιτάς από τα πλάγια και όχι από πάνω. Από πάνω ο λοβός ακτινοβολίας είναι ένας ωραιότατος κύκλος.



Το απλό έχει σύνθετη αντίσταση 75 (73) Ohm.



Αν βάλεις αναδιπλώμενο έχει πιο πολύ νόημα το balun κυρίως; για την προσαρμογή αντιστάσεων.
Αν βάλεις απλό, απλά συνέχισε με ένα καλώδιο 75 Ohm (π.χ. RG 59) και μη χάνεσαι με τα balanced/unbalanced (ναι το απλό δίπολο είναι balanced αλλά μη δίνεις σημασία)
@wnet εσύ που δείχνεις να ξέρεις .... να σε ρωτήσω κάτι .... εάν μπορείς ψάξε το και πές με κάποια ασφάλεια ... καθώς έχεις μεγαλύτερη ελπίδα απο εμένα να καταλάβεις με μεγαλύτερη ασφάλεια το σωστό.

Ερώτηξη :

Ας πούμε ότι κεντράροντας για 98 Mhz έχουμε - χρειαζόμαστε για ΑΠΛΟ δίπολο 2 Χ 73.125 εκαστοστά το κάθε "μισό" = 146.25 συνολικό μήκος. Πες χονδρικά 1.5 μέτρο , δεν είναι ανάγκη να μιλήσουμε με ακρίβεια , την λογική θέλω.

Όταν κάνουμε αναδιπλώμενο folded δίπολο όμως επειδή είναι "διπλό" ... πρέπει να κάνουμε το μισό ; Δηλαδή 73.125 εκατοστά συνολικό μήκος ; (Φυσικά μιλάμε πάντα για κάθετη τοποθετησή του - καθετη πόλωση).

Δηλαδή χονδρικά το folded δίπολο πρέπει να είναι (τουλάχιστον ) χονδρικά 75 εκατοστά ; (το μισό του χονδρικά 1.5 μέτρο) ;

Μην απαντήσεις : "Προβλήματα που έχει ο κόσμος." :D 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
@wnet εσύ που δείχνεις να ξέρεις .... να σε ρωτήσω κάτι .... εάν μπορείς ψάξε το και πές με κάποια ασφάλεια ... καθώς έχεις μεγαλύτερη ελπίδα απο εμένα να καταλάβεις με μεγαλύτερη ασφάλεια το σωστό.

Ερώτηξη :

Ας πούμε ότι κεντράροντας για 98 Mhz έχουμε - χρειαζόμαστε για ΑΠΛΟ δίπολο 2 Χ 73.125 εκαστοστά το κάθε "μισό" = 146.25 συνολικό μήκος. Πες χονδρικά 1.5 μέτρο , δεν είναι ανάγκη να μιλήσουμε με ακρίβεια , την λογική θέλω.

Όταν κάνουμε αναδιπλώμενο folded δίπολο όμως επειδή είναι "διπλό" ... πρέπει να κάνουμε το μισό ; Δηλαδή 73.125 εκατοστά συνολικό μήκος ; (Φυσικά μιλάμε πάντα για κάθετη τοποθετησή του - καθετη πόλωση).

Δηλαδή χονδρικά το folded δίπολο πρέπει να είναι (τουλάχιστον ) χονδρικά 75 εκατοστά ; (το μισό του χονδρικά 1.5 μέτρο) ;

Μην απαντήσεις : "Προβλήματα που έχει ο κόσμος." :D 😍
Κάτσε @wnet να σε ευχαριστήσω εκ των προρέρων με τραγουδάκια ροκ μπαλάντες που έβαλα σε ένα άλο νήμα που δεν παρακολουθείς.
:D
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Ας πούμε ότι κεντράροντας για 98 Mhz έχουμε - χρειαζόμαστε για ΑΠΛΟ δίπολο 2 Χ 73.125 εκαστοστά το κάθε "μισό" = 146.25 συνολικό μήκος. Πες χονδρικά 1.5 μέτρο , δεν είναι ανάγκη να μιλήσουμε με ακρίβεια , την λογική θέλω.

Όταν κάνουμε αναδιπλώμενο folded δίπολο όμως επειδή είναι "διπλό" ... πρέπει να κάνουμε το μισό ; Δηλαδή 73.125 εκατοστά συνολικό μήκος ; (Φυσικά μιλάμε πάντα για κάθετη τοποθετησή του - καθετη πόλωση).
έχω δει και αυτό που λες αλλά νομίζω κανονικά όχι, πάλι θες 1,5 μέτρο

(Με το αναδιπλούμενο έχεις σύνθετη αντίσταση x 4, δηλαδη 73x4=292)
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
έχω δει και αυτό που λες αλλά νομίζω κανονικά όχι, πάλι θες 1,5 μέτρο

(Με το αναδιπλούμενο έχεις σύνθετη αντίσταση x 4, δηλαδη 73x4=292)
Ναι Χ4 = 292 κάπου εκεί ... απλώς ήθελα να μάθω για το μήκος ... γιατί και τα δύο και εγω τα έχω δει. Και λέω επειδή διπλό ... και επειδή πάλι σε σύνολο 1.5 μέτρο είναι ... μήπως ????
 



Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Κάποιος να του πει ότι έχουμε περάσει στην έγχρωμη εικόνα, για όνομα..
Η ασπρόμαυρη έχει μεγαλύτερη αμεσότητα και αφήνει και χώρο στην φαντασία. :)
Ναι Χ4 = 292 κάπου εκεί ... απλώς ήθελα να μάθω για το μήκος ... γιατί και τα δύο και εγω τα έχω δει. Και λέω επειδή διπλό ... και επειδή πάλι σε σύνολο 1.5 μέτρο είναι ... μήπως ????
Δεν μου λες ; εάν κάνω και μια ακόμη που θέλω (δεν βρίσκεις 1.5 μέτρο, έτυχε να έχει κάπου ο πατερας μου στην αποθήκη και την τσίμπισα αμέσως - κατά τύχη την είδα κιόλας εκεί που την είχε καταχωνιασμένη) ... αλλά να την κάνω απο χαλκό απο κάνενα λεπτό σωληνάκι που έχουν τα υδραυλικά (με τρύπα στην μέση) ... μια χαρά δεν θα είναι ; ...μην πω λογικά καλύτερα ο χαλκός (θα του κάνω διόρθωση για το propagation ταχύτητα των κυμάτων Χ 0.95 του μήκους των άλλων απο αλουμίνιο.).

Υ.Γ : Καλά πιάνει καταπληκτικά αυτό που έκανα. Μεγάλη διαφορά με τις έτοιμες και ας κοστίζουν να τις αγοράσεις. Ποιός ξέρει τι γίνεται (δε με νοιάζει κιόλας χα χα). Μάλλον οι της οριζόντιας πόλωσης είναι λάθος αλλά και οι omni που κυκλοφορούν αμφιβάλλω εάν είναι πραγματικά omni για αυτό και δεν βρίσκεις πουθενα το pattern τους.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top