Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Τσου ρε Λάκη.
βλεπω χρεισιμοποιεις παλιοελλαδιτικη ορολογια
Σου αρεσε το μουσικον τεμαχιον η ειναι σοφτ;

ακαρλε θεε γυρνα επαε
Θα είναι τυχερός ο γραμματέας εάν του φτιάξεις τους ξύλινους διαχυτές, εάν δε κάνω λάθος σε ένα προηγούμενο δικό σου ποστ είχες φτιάξει και σ΄έναν άλλον, με κάτι yamaha speakers ήταν όντως πολύ ωραία.
ναι ειναι στην αρχη του ποστ αυτος ειναι ο αντιπροεδρας πολυ αγριος χαιεντας
τωρα περιμενει σουπερ ντουπερ πικ απ χειροποιητο 25000 εβρος
τι να μας πουν οι ψηφιακοφρικουλες εμεις ειμαστε χαιενταδες με 100 βουλες οχι μια ;) :)
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
βλεπω χρεισιμοποιεις παλιοελλαδιτικη ορολογια
Σου αρεσε το μουσικον τεμαχιον η ειναι σοφτ;
Δεν άκουσα το "μουσικό" τεμάχιο, γιατί το κινητό μου δεν "πιάνει" 115dB.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
ενας μεγαλος μαεστρος διευθυνει ζωρζ ενεσκου

 
Last edited:





christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
παντος χερ ντοκτορ αν ηταν αλλες εποχες και τ αγοραζα και τους εσιαχνα διαχυτες πισω
και ερχοσουνα να τα ακουσεις στον θκομ χωρο ΟΧΙ στον δικο σου
θα λεγες τον Δεσποτη Παναγιωτη ΝΑΙ και δεν θελω να μου εισαι αντιρηξιας :drinks: :):sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
παντος χερ ντοκτορ αν ηταν αλλες εποχες και τ αγοραζα και τους εσιαχνα διαχυτες πισω
και ερχοσουνα να τα ακουσεις στον θκομ χωρο ΟΧΙ στον δικο σου
θα λεγες τον Δεσποτη Παναγιωτη ΝΑΙ και δεν θελω να μου εισαι αντιρηξιας :drinks: :):sneaky:
Όντως, ειδικά τα μαγκνεπαν, επειδή τα άκουσα καλά με πολύ διάχυση στο χώρο, γεμάτο διάχυση από πίσω τους και στα πλάγια και παντού, ήταν κλάσεις το καλύτερο άκουσμα που έβγαλαν, τρομερό ήχο τα ρημάδια.

Αδικουνται παράφορα σε τυπικούς οικιακούς χώρους, πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα απλά ηχεία, αλλά τι να κάνεις...

Γενικά τα δίπολα απαιτούν τρομερή διάχυση από πίσω για να τα χαρείς στο μέγιστο που μπορούν να παίξουν. Η διαφορά είναι χαοτική.

Αντιθέτως, τα κοινά μονοπολα ηχεία, δε κερδίζουν κάτι τρομερό από την διάχυση πίσω τους.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
100 υπογραφες εδω αυτο που λες συμβαινει με τα quad 989
με τα μαγκνια που εχεις εσυ 10 βαθμους πανω ισως λεω λιγο ;) ;)
βαρβατο ενισχυτη και ολα αριστα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Χρήστο, για σένα ειδικά, θα είχε πολύ πλάκα να σου χώσω στο σπίτι το σαμπ που έχω, το PA της JBL, που τραβάει πάνω από 134 ντεσιμπέλ στους 30 κύκλους.

Άμα έρθω καμιά μέρα στα μέρη σου, θα στο φέρω να στο αφήσω να παίζεις, έτσι για χαβαλε, χωρίς δεσμεύσεις, να του δώσεις να καταλάβει.

Εκεί κάτω στους 30-40-50 που τα δικά σου δε βαράνε, αυτό ρίχνει πολύ άγριο ξύλο. Πολύ όμως... Πονάει.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
ποτε; ποτε; :drinks: μρε Κωστα σημερα που επαιζα με της συχνοτητες και εχοντας την ενταση στο παρα τεταρτο τα 40 χ ντιμπια οσο ανεβαινουν οι συχνοτητες τοσο ανεβαινει η ενταση
αυτη που στης μετρησεις φαινεται να παθαινει καθιζηση
πως γινεται αυτο; εγω τα ακουω χωρις κανενα προβλημα σε ολα τα προγραμματα
ακομα και στα γουιζικα:sneaky::)
βεβαιως το τεστ γινεται παντα μα παντα με συμφωνικη και χορωδια οπως προβλεπε:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Αμα ανεβάζεις στάθμη, φυσικά θα τα ακούς βρε Χρήστο, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, δεν είναι δηλαδή απλώς να μπορούν να αναπαράγονται κι αυτές οι συχνότητες.

Το θέμα είναι πως πρέπει να αναπαράγονται σε μεγαλύτερη στάθμη από τις ανώτερες συχνότητες, δηλαδή, τα 40 χερτζ πρέπει να παίζουν κατά 1 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 80, κατά 2 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 160, κατά 3 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 320, 4 ντεσιμπέλ από τους 640, 5 από τους 1280, 6 από τους 2,5κ, 7 από τους 5κ, 8 από τους 10 και 9 ντεσιμπέλ πιο δυνατά από τους 20 χιλιοκυκλους.

Πρέπει δηλαδή, η απόκριση του σετάπ να έχει μια ευθεία πτωτική πορεία. Η πτώση πρέπει να είναι 1 ντεσιμπέλ ανά οκταβα, όπως το περιεγραψα. Τότε, ακούς φλατ, όπως πρέπει.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Το θέμα είναι πως πρέπει να αναπαράγονται σε μεγαλύτερη στάθμη από τις ανώτερες συχνότητες, δηλαδή, τα 40 χερτζ πρέπει να παίζουν κατά 1 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 80, κατά 2 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 160, κατά 3 ντεσιμπέλ πιο ψηλά από τους 320, 4 ντεσιμπέλ από τους 640, 5 από τους 1280, 6 από τους 2,5κ, 7 από τους 5κ, 8 από τους 10 και 9 από τους 20 χιλιοκυκλους.
το κομβιο Κωστα ειναι παντα στο παρα τεταρτο δεν το πειραζω καθολου
ελα -δεν εβαλα το ντεσιμπελομετρο-ομως που τα ντιμπια οσο ανεβαινουν σταδιακα απο τα 40 εως τα 160 και κοιτουσα στο γιτουμπα δεν αλλαζαν τα ντιμπια
τι στα διαλα συμβαινει :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Όπως φαίνεται από την τελευταία μέτρηση που ανέβασες:

287124_02cf2e991f54f7c05976a323dc55030a~2.jpg


Η καμπύλη απόκρισης θα έπρεπε χονδρικά να ακολουθεί την μπλε γραμμή.

Το μεγάλο κενό υπάρχει εκεί στους 30 κύκλους, και με εξαίρεση την κορφή στους 50 κύκλους, έχεις δεξιά κι αριστερά κάτι χάσματα.

Αυτά έπρεπε να είναι πάνω στη μπλε γραμμή.

Παίζουν, αλλά πιο κάτω από όσο θα έπρεπε. Είναι προβλήματα κυρίως του χώρου, και δευτερευόντως της απόκρισης των σαμπ που έχεις.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Κωστα εχω και αλλες μετρησεις δεν εχω τον γιο να της στειλω στον Δημητρη
με αλλο γραφημα μα αλλο εδω με μενα γινεται ποτεν απ οταν πηρα το νεο μικροφωνο
λεει για σεταρισμα της καρτας ηχου εγω δεν το κατεχω το αθλημα
εχω και τσαχπινη γιο ηρθε και εδεσε το γλυκο :drinks:
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.664
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top