Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ ο αιρετικός, θα ρίξω εδώ τον προβληματισμό μου.
Όταν είσαι σε συναυλία σε ανοιχτό χώρο ή σε κείνα τα σοβαρά τα Μέγαρα με το ταβάνι στον Θεό και σωστά "περιποιημένο", δεν υπάρχουν ανακλάσεις από πάνω.
Λέω λοιπόν, ότι αυτά τα άτμος κ.λ.π. συναφή χρειάζονται μόνο για ταινίες. Πού είναι το λάθος?
Η ακουστική συμπεριφορά είτε σε τυπικούς οικιακούς χώρους είτε σε χώρους επισκόπησης είναι ανόμοια προς εκείνη που έχουν τόσο οι Λυρικές αίθουσες όσο και οι ανοικτοί χώροι.Εκτός του αυξημένου όγκου ή της σχετικής ελευθερίας στα δικά τους ακουστικά πεδία είναι διαφορετικές και οι συνθήκες ακρόασης,αφού προβλέπεται από τους μηχανικούς ήχου ποικιλία ευνοϊκών σημείων ακρόασης ανάμεσα στο κοινό....Μολαταύτα η απαίτηση της υψηλής πιστότητας από καθεμία παραγωγή είναι ν'αναπλάθει στο δικό μας σπίτι μια αίσθηση περιβάλλοντος χώρου που θ'αποσπούσε την αντίληψη του ακροατή από τον δικό του χώρο,μεταφέροντάς τον εκεί που θα έχουν σχεδιάσει οι συντελεστές της,τεχνικοί και καλλιτεχνικοί.Τα immersive χάρη στις πολλαπλές πηγές άμεσου ήχου μπορούν να προσφέρουν ανετότερα την απαραίτητη γι αυτό και συχνά φευγαλέα από τα απλούστερα setup χωρική πληροφορία.
 











christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @JOHN MARKOU που τον ταλαιπωρησα να κουβαλαμε μαζι τα quad 989 . Ta πηρα απο τον Κωσταντινου και τα πηγα στον Γιαννη να τα ακουσουμε πριν τα παω στα Γιαννενα. Παπαλα τα ηχεια δια τριτη φορα δεν παιζανε.
Ο Γιαννης μου λεει τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα θα τα πας παλι στον Κωσταντινου
Κατσε να ακουσουμε μουσικη να σου περασει η στεναχωρια
Ακουσαμε πρωτα το πικ απ δικαναλα, αριστος ηχος με ολα τα κοαλα μεσα ;)
Μετα ακουσαμε πολυκαναλο πρεπει να πω οτι εντυπωσιασθην τα μαλλα οπτικοακουστικος
Πρωτη φορα ακουσα πολυκαναλο της προκοπης
Μεγαλη εντυπωση μου εκανε το κενρικο καναλι, εμεις οι καψερες οι δικαναλες εχουμε το φαντασμα του Δεν ακουσα κλασικη μουσικη για να ακουσω της βιολες στο κεντρο και τα ξυλινα πνευστα πισω απο αυτες Ωστοσο με το προγραμμα που εβαλε ο Γιαννης ο ηχος και η εικονα ηταν εντυπωσιακοτατα. Αλλα πολλα τα χρηματα Αρη για τετοιο σεταπιον.
Και παλι να ευχαριστησω τον Γιαννη για την βοηθεια του,;):drinks: για ενα μελος της ΕΒΙ μαλλον το πιο χαμενο:(
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Χαίρομαι.

Αλλά γράφεις ανακρίβειες.
Δεν άκουσες συμφωνική μουσική ? Το cd που ακούσαμε πολυκάναλο του LALO SCHIFRIN με την συμφωνική του Λονδίνου τι ήταν?
Το blue ray james last , με την δική του ορχήστρα των 70 ατόμων τι ήταν ?
Γιατί δλδ έπρεπε σώνει και ντε να είναι μόνο κλασσική ? Την οποία δεν θυμόμουν καν που την είχα, μετά το θυμήθηκα.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top