Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ούτε BB king ούτε dire straits, ούτε πινκ φλόιντ, τίποτα ρε δε παίζουν. Ποιο μομπι, ποιο κραφτγουερκ, ξέχνα τα δύσκολα σε μιντμπας και τα απαιτητικά σε Μπάσο αουτε στον ύπνο τους.

Μόνο σόλο φλάουτο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ προσπάθησα ειλικρινά να τα πάρω, παιδευτηκα πολύ, θα ήταν το '85 όταν τα ήθελα απεγνωσμένα.

Πολλές ακροάσεις σου λέω, με πληθώρα διαφορετικών ενισχυτών.
Όχι αδερφάκι μου, δεν παίζουν, απογοητευτηκα και τα παράτησα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
τα 57 μονο.-
ας βαλω και κανενα τραγουδι ....,
ας βαλω και τη πιο γνωστη του εκδοση (διασκευη και αυτο)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ούτε BB king ούτε dire straits, ούτε πινκ φλόιντ, τίποτα ρε δε παίζουν. Ποιο μομπι, ποιο κραφτγουερκ, ξέχνα τα δύσκολα σε μιντμπας και τα απαιτητικά σε Μπάσο αουτε στον ύπνο τους.

Μόνο σόλο φλάουτο.
Έχω διαπιστώσει ότι κροσάροντας τα main σε ύψος 80 Hz με κλίση 24 dB/οκτάβα και αφήνοντας τα sub ν'αναλάβουν αποκλειστικά τις δύο πρώτες οκτάβες,οι απαιτήσεις σε διαχείριση ισχύος από τους δορυφόρους κατέρχονται κατά μέσον όρο έως και στο εν δέκατον συγκρινόμενες με την κατάσταση όπου θα δέχονταν εκείνοι full range σήμα...

Αν δεν απατώμαι,τα Quad του chris είναι μοντέλο μεταγενέστερο,τα 989...Όχι πως αντέχουνε απαιτητικό ενεργειακό περιεχόμενο σε ικανοποιητικές στάθμες μόνα τους ,αλλά σίγουρα έχουν κάπως βελτιωμένη διαχείριση ισχύος σε σχέση με τα ESL63...
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
αλλά σίγουρα έχουν κάπως βελτιωμένη διαχείριση ισχύος σε σχέση με τα ESL63...
Ναι, πιθανώς.
Εικάζω πως έχουν αυξημένες δυνατότητες στην 2η οκταβα, χωρίς να έχω δει στοιχεία (σχεδιάγραμμα max spl).

Επίσης, εκείνα τα χρόνια, δεν υπήρχε ούτε ως ακεκδοτο δυνατότητα κρος στους 80 με επαρκή κλίση, και ικανή ενσωμάτωση σαμπ. Τα λίγα σαμπ εκείνης της εποχής, ήταν με high input Χωρίς να εφαρμόζεται οποιοδήποτε κρος στο ηχείο, μιλαμε για μεσαίωνα..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Έχω διαπιστώσει ότι κροσάροντας τα main σε ύψος 80 Hz με κλίση 24 dB/οκτάβα και αφήνοντας τα sub ν'αναλάβουν αποκλειστικά τις δύο πρώτες οκτάβες,οι απαιτήσεις σε διαχείριση ισχύος από τους δορυφόρους κατέρχονται κατά μέσον όρο έως και στο εν δέκατον συγκρινόμενες με την κατάσταση όπου θα δέχονταν εκείνοι full range σήμα...

Αν δεν απατώμαι,τα Quad του chris είναι μοντέλο μεταγενέστερο,τα 989...Όχι πως αντέχουνε απαιτητικό ενεργειακό περιεχόμενο σε ικανοποιητικές στάθμες μόνα τους ,αλλά σίγουρα έχουν κάπως βελτιωμένη διαχείριση ισχύος σε σχέση με τα ESL63...
Πολύ λες.
Οχι 1/10. 1/3 ναι.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Απλά να παραθέσω εδώ την άχρηστη (?) πληροφορία πως το 1963 ο Moby δεν ήταν ούτε καν σκέψη στο μυαλό του πατέρα του. 2 χρόνια αργότερα έσκασε μύτη στον κόσμο τούτο.

Μα όλα εγώ πχια...
 






Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Εγώ πάντως τα άκουσα το 1981 με συμφωνική ορχήστρα και έκτοτε τα έχω ερωτευθεί. Ακόμα θυμάμαι πόση ζεστασιά και πληρότητα είχα νοιώσει!
Θα συμπληρώσω ότι εκείνες τις μέρες είχα ακούσει μεγάλο αριθμό ηχείων, σε λίγο μικρότερα κόστη, καθώς με τράβαγε ένας κολλητός επί βδομάδες σε όλα τα χαϊφομάγαζα του λεκανοπεδίου, γιατί ήθελε τα "φώτα μου" :gotcha: για αγορά ηχείων (τελικά πήρε Spendor, αυτός αυτά ερωτεύθηκε τότε). Συν βέβαια ότι στο σπίτι είχαμε από χρόνια JBL, κάτι μικρά στην αρχή και από το 1979 τα L65 (τότε ήταν σαφώς ακριβότερα από τα Quad).

Θυμάται κανείς ποιο μαγαζί ήταν εκεί κάπου, Ομήρου ή Αμερικής, στο κομμάτι μεταξύ Ακαδημίας και Πανεπιστημίου? Μάλλον μεταξύ Σταδίου και Πανεπιστημίου ήταν.
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top