Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πεζ και συμφωνικη ορχηστρα ηρεμα ομως μην ημαστε και πλεονεκτες
Ναι, βεβαίως παιζ.
Σε χαμηλές στάθμες και χωρίς Μπάσο.
Προφανώς κι εσύ θα έχεις καταλάβει ότι τα ΡΑ ηχεία που έχεις με τα ΡΑ σαμπ τους, παίζουν απύθμενα καλύτερα από τα κουαντ στο Μπάσο, σε οποιαδήποτε στάθμη.
Προφανώς ακόμα και τα ΡΑ σαμπ που έχεις, πλήρες Μπάσο δεν έχουν, φαίνεται επαρκώς από τα σχεδιαγράμματα απόκρισής τους.
Υπό αυτά τα δεδομένα, οι κριτικές που διαβάζει κανείς για τα κουαντ χωρίς σαμπ, είναι ανέκδοτα.

Όπως είπε ο Μπούτιας, με σωστή ενσωμάτωση σαμπ, τα κουαντ μπορούν να δώσουν πιο λογικό αποτέλεσμα, αλλά και πάλι θα είναι δέσμια των ικανοτήτων της μεμβράνης τους στην 3η οκτάβα, η οποία είναι εξόχως απαιτητική.
για αλλη δουλεια ειναι το ενα και αλλη το αλλο
Δεν συμφωνώ.

1 είναι η δουλειά, να παίζει όλες τις μουσικές σου επιλογές, σε όποια στάθμη επιθυμείς, είτε χαμηλά είτε δυνατά.

Η δουλειά δεν έχει νόημα να μοιράζεται σε υποκατηγοριες, να λες μια δουλειά είναι να παίζει κλασική, άλλη δουλειά είναι να παίζει μπιταδικη, άλλη δουλειά είναι να παίζει τζαζ, άλλη δουλειά είναι να παίζει ρεγκε, ροκ, μεταλ, κλπ κλπ κλπ, και στο τέλος άλλη δουλειά είναι μόνο σε χαμηλές στάθμες για κάθε είδος μουσικής, κι άλλη δουλειά για υψηλές στάθμες σε καθένα είδος μουσικής.

Δηλαδή τι; θέλουμε 60 ζευγάρια ηχεία, ένα για κάθε είδος μουσικής κι ένα για κάθε στάθμη; τι'ν' αυτα τώρα;

Η δουλειά είναι 1. Να παιζ. Χωρίς περιορισμούς μουσικού είδους και στάθμης.

Εφόσον στα ίδια λεφτά μπορεί να βρεθεί λύση που όντως να κάνει τη δουλειά, είναι προφανές πως οι υπόλοιπες λύσεις δεν κάνουν δουλειά. Κοροϊδεύουν.
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
πα να παρω ψωμι και επανερχομαι δριμυτατος :smile:
Εγω θα φάω χθεσινό ... βαριέμαι να πάω στο φούρνο.
Η ειδοποιός διαφορά...Μπορώ να φτιάχνω μόνος ό,τι ψωμί επιθυμώ και χωρίς αμφισβητούμενα; πρόσθετα... :wink:
...
ΥΓ. Μετά όλες αυτές τις αηδίες, τα τζάμπα λεφτά ολοβερ, με 10 χιλιάρικα ένα ζευγάρι ομοαξονικά ενεργά καρδιοειδή me Geithain, παίζουν τόσο καλύτερα σε οποιοδήποτε χώρο (διότι έχουν καρδιοειδή αρχιτεκτονική και διότι ταυτόχρονα είναι ενεργά και με 18-ιντσο γουφερ) , που όλα τα υπόλοιπα φαντάζουν μλκιες.
Όταν με 10 χιλιάρικα πρακτικά τερματίζει το σπορ του δικάναλου, δεν υπάρχει λόγος συζήτησης για οτιδήποτε άλλο "ακριβό" για λογικό άνθρωπο.
Αποτελεί ποιητική ειρωνεία το ότι υπό δικές μου συνθήκες το δικαναλικό μπορεί να ΄΄τερματίζει΄΄ με αρκετά μικρότερα ποσά,αλλά υπό τις συμβατικές συνθήκες η δικαναλική ενασχόληση δεν θα τερματίζεται μόνο με το δεκαχίλιαρο για το ζεύγος Geithein 901...Χρειάζονται κι εκείνα περαιτέρω υποστήριξη από sub κι ενδελεχή ενσωμάτωση των τελευταίων σε δεδομένο χώρο.
 

P

panag 505

Guest
Τα Μ2 βεβαίως ρεβελ και κραουν έχω δώσει εντολή στον μπράβο να μην περάσουν την πόρτα μου.
Στο δια ταύτα δεν είμαι χαιεντάς των καλωδίων και παρόμοιας λογικής μου αρέσει πολύ η δική σου προσπάθεια με τρινοφ κλπ μόνο που η διαφορετική μουσική επιλογή ενδεχομένως διαφοροποιεί την αναζήτηση μηχανημάτων.
Όμως Κώστα στο παρών θρεντ δεν είναι το μείζων η αξιολόγηση των Quad αλλά επιστροφή τους στο σπίτι του Χρήστου ε!!! μετά ας τα καρφώσει στους τοίχους για κάδρα 'η ας βάλει στις γωνίες για μπασοπαγίδες
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα Μ2 βεβαίως ρεβελ και κραουν έχω δώσει εντολή στον μπράβο να μην περάσουν την πόρτα μου.
Στο δια ταύτα δεν είμαι χαιεντάς των καλωδίων και παρόμοιας λογικής μου αρέσει πολύ η δική σου προσπάθεια με τρινοφ κλπ μόνο που η διαφορετική μουσική επιλογή ενδεχομένως διαφοροποιεί την αναζήτηση μηχανημάτων.
Όμως Κώστα στο παρών θρεντ δεν είναι το μείζων η αξιολόγηση των Quad αλλά επιστροφή τους στο σπίτι του Χρήστου ε!!! μετά ας τα καρφώσει στους τοίχους για κάδρα 'η ας βάλει στις γωνίες για μπασοπαγίδες
Επιστροφή απο πού ? (επισκευή) ?

Εδιτ : Σόρρυ που ρωτάω εσένα, αλλά ο Κος Χρήστος λείπει για ψωμί χα χα .... εάν δε πάρει θα πέσει παντόφλα προφανώς.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ηρθα ;) το λοιπον υποβαθυφωνα ΔΕΝ συνεργαζονται με τα QUAD εκτος αν εισαι Μεσιε Μπουτιας :hi:αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ ΤΕΛΟΣ:smile: Εκτος αν ανηκετε στο 1% αβουσαιτιανων ΟΧΙ πολυ ειπα, το 0,3
ειναι ΙΣΩΣ το σωστο
Ο Γενικος Γραματεας της ΕΒΙ Ιωαννινων με επρηξε επι 6 μηνες θα παρω σαμπγουφα
Να μην παρεις εγω
Πηρε, παπαλα, οταν παω σπιτι δεν ακουγεται αυτο το πραμμα:(
Του ειπα τοσες φορες τα ηλεκτροστατικα εχουν ασυλληπτες ταχυτητες:)
Τα ηλεκτοδυναμικα ΔΕΝ μπορουν καν να τα πλησιασουν τι να κανουμα τωρα:p
Ηθικον διδαγμα: οταν παω σπιτι του να ακουσω μουσικη το πρωτο που του λεω βγαλε εκτος τα σαμγουφα:) ειναι σαν να βαζεις γιουγκο με φεραρι σε αγωνα ταχυτητας :p
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
1 είναι η δουλειά, να παίζει όλες τις μουσικές σου επιλογές, σε όποια στάθμη επιθυμείς, είτε χαμηλά είτε δυνατά.
Ναι το ιδανικο ηχειο που δεν υπαρχει :)
Η δουλειά δεν έχει νόημα να μοιράζεται σε υποκατηγοριες, να λες μια δουλειά είναι να παίζει κλασική, άλλη δουλειά είναι να παίζει μπιταδικη, άλλη δουλειά είναι να παίζει τζαζ, άλλη δουλειά είναι να παίζει ρεγκε, ροκ, μεταλ, κλπ κλπ κλπ, και στο τέλος άλλη δουλειά είναι μόνο σε χαμηλές στάθμες για κάθε είδος μουσικής, κι άλλη δουλειά για υψηλές στάθμες σε καθένα είδος μουσικής.
Δεν γινεται αυτο μανα μου:) αλλιως ακουγεται ενα κουαρτετο στα QUAD αλεως σε ηλεκτροδυναμικα
Μα εσυ με τα μαγκνεπαν τα ξερς αυτα :gamer:
Αν εχουν προβληματα τα ηλεκτροστατικα;; εχουν και παραεχουν δυστυχως;)
Και τα δίποδα Χρήστο μου. Τα θηλυκά
Εδω Σταυρο παμε σε Μαγεια, που δεν εξηγειτε οσο και να το παιδευης το θεμα:drinks::party::smile:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
στο παρών θρεντ δεν είναι το μείζων η αξιολόγηση των Quad αλλά επιστροφή τους στο σπίτι του Χρήστου
Δεν με ενδιαφέρει, ας μην επιστρέψουν ποτέ, λεφτά να επιστρέψουν. 😎

το ιδανικο ηχειο που δεν υπαρχει
Υπάρχει.
Τόσο η σειρά the ones της genelec, όσο και τα μεγάλα me Geithain, ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
αλλιως ακουγεται ενα κουαρτετο στα QUAD αλεως σε ηλεκτροδυναμικα
Μα εσυ με τα μαγκνεπαν τα ξερς αυτα
Λάθος.
Και τα μαγκνεπαν, μετά από την απαραίτητη περιποίηση και ισοστάθμιση, και βεβαίως με σαμπ, δεν παίζουν διαφορετικά από τα υπόλοιπα ηχεία.
Ένα είναι το σωστό, όλα αν παίζουν σωστά, έτσι παίζουν.
Οι όποιες μικροδιαφορές παραμένουν, είναι άνευ αξίας.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Του ειπα τοσες φορες τα ηλεκτροστατικα εχουν ασυλληπτες ταχυτητες:)
Τα ηλεκτοδυναμικα ΔΕΝ μπορουν καν να τα πλησιασουν τι να κανουμα τωρα:p
Ηθικον διδαγμα: οταν παω σπιτι του να ακουσω μουσικη το πρωτο που του λεω βγαλε εκτος τα σαμγουφα:) ειναι σαν να βαζεις γιουγκο με φεραρι σε αγωνα ταχυτητας :p
Διαμαρτύρομαι έντονα όποτε κάποιος αναφέρει συγκεκριμένη περίπτωση για να στηρίξει κατηγορηματικές απόψεις, χωρίς όμως να συμπληρώνει τόσο τα μοντέλα sub όσο και τις ακριβείς συνθήκες στησίματος στο όλο setup - έστω με κάποιο σχεδιάγραμμα.Θεωρώ τέτοιες απόψεις άκυρες μέχρις ότου να προβάλλονταν τα απαραίτητα στοιχεία και κυρίως μετρητικά δεδομένα,ώστε να διαπιστώνονταν τυχόν ατοπήματα.

Δεν είναι η ΄΄ταχύτητα΄΄ όπως εκλαμβάνεται που διαφοροποιεί ηλεκτροδυναμικά με μεμβράνες,αλλά ο τρόπος διέγερσης του χώρου στις πρώτες οκτάβες.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μεσιε Μπουτια: ο Γενικος Γραματεας εχει ενα χωρο περιπου 20 τετραγωνικα καρατυπικο σαλονι
Τα υποβαθυφωνα οταν πεζνε κυριαρχουν οι πρωτες οκταβες, απο τα quad
Το δωματιο ειναι απολυτο τετραγωνο, δεν ξερω που τα κοβει μια 80 μια 70 60 50 οπου και να τα βαλει κολαση γινεται εκτος αν πεζνε πολυ σιγα, αλλα εστω και σιγα ειναι θεμα
την επομενη φορα που θα παω θα σας πω τι υποβαθυφωνα εχει:hi:
θα παω σπιτι του την ερχομενη εβδομαδα να μετρησω το δωματιο
μαυρο μετρημα θα κανω εγω αλλα τεσ πα με εχει φαει να παω :drinks:
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Προφανώς και δεν είναι εις θέση να ρυθμίσει και να ταιριάξει τα υποβαθύφωνα με τα υπόλοιπα ηχεία .
Γι¨αυτό και ακούγονται περισότερο και κυριαρχούν στον χώρο και όλα όσα αναφέρεις .
Αμα ήταν τέχνη θα το παίζανε πολλοί , αλλά προφανώς δεν είναι.
Τα σαμπ πρέπει να συμπληρώνουν ομαλά και σχεδόν σιωπηλά τα υπόλοιπα ηχεία . Οχι να τα επικαλύπτουν.
Ούτε να τα υπερκεράζουν.
Δεν θέλει κόπο ! Θέλει τρόπο η σωστή ενσωμάτωση των σαμπς στο σύστημα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μεσιε Μπουτια: ο Γενικος Γραματεας εχει ενα χωρο περιπου 20 τετραγωνικα καρατυπικο σαλονι
Τα υποβαθυφωνα οταν πεζνε κυριαρχουν οι πρωτες οκταβες, απο τα quad
Το δωματιο ειναι απολυτο τετραγωνο, δεν ξερω που τα κοβει μια 80 μια 70 60 50 οπου και να τα βαλει κολαση γινεται εκτος αν πεζνε πολυ σιγα, αλλα εστω και σιγα ειναι θεμα
την επομενη φορα που θα παω θα σας πω τι υποβαθυφωνα εχει:hi:
θα παω σπιτι του την ερχομενη εβδομαδα να μετρησω το δωματιο
μαυρο μετρημα θα κανω εγω αλλα τεσ πα με εχει φαει να παω :drinks:
Έχει ζεύγος τουλάχιστον;Είναι κροσαρισμένα ηλεκτρονικά με υψιπερατό φίλτρο για τα Quad,ή απλώς ακουστικά να συμπληρώνουν το κάτω άκρο;Ποια μοντέλα είναι;

Επίσης μαζί με τα μετρητικά δεδομένα θα ήταν πολύ χρήσιμη και φωτό ή τουλάχιστον πρόχειρο σχεδιάγραμμα με τη χωροταξία.Απολύτως χρήσιμο θα ήταν επίσης να φτιαχτούν οι κλίμακες στις παραστάσεις του REW.

Κάνε εσύ σωστά τις λήψεις και τα υπόλοιπα μπορούν να διερευνηθούν...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 227494
τα υποβαθυφωνα ειναι yamaha sw 700
Σφάλμα πρώτον και θεμελιώδες : Τα sub εγκατεστημένα ακριβώς στον ίδιο γεωμετρικό τόπο με τα main/δορυφόρους ως προς την κάτοψη του δαπέδου...Από αυτό δε συμπεραίνω ότι δεν πρέπει να έχει εφαρμοστεί χρονική ευθυγράμμιση,ενώ από τη διαρρύθμιση των καλωδιώσεων υποθέτω επίσης ότι δεν έχει γίνει κροσάρισμα με όλες τις διατυπώσεις ... :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το ότι ο τρόπος διέγερσης του δωματίου είναι διαφορετικός, όντως είναι, καθως τα ηχεία αυτού του είδους πρεπει να μπουν φυσικά σε διαφορετικό σημείο απο ότι ενα box ηχείο. Μάλιστα στο ακριβώς "αντίθετο" σημείο, Εκεί που τα ηχητικά κύματα έχουν μεγαλύτερη ταχυτητα και όχι πίεση.

Όσον αφορά το διαφορετικό σχεδιασμό και τι μειονεκτηματα και προτερηματα εμπεριέχει , "οδηγώντας" και τις απαραίτητες ενέργειες για καλύτερη ενσωμάτωση των ηχείων αυτών εντός δεδομένου χώρου αλλά και με subs :


(προσοχή στα μερη που υπάρχει Who? και ciatation needed.... εξαιρώντας τα ο Μπούτια φαίνεται να έχει δίκιο .... και δίκιο να μην έχει Κε Χρήστο .... δεν έχεις καλύτερη επιλογή απο τον να τον ακούσεις ... εαν είναι να ακούσεις κάποιον και εάν θες να δοκιμασεις ενσωμάτωση subs ...). Βέβαια πρήξτον λίγο .... αυτός να σου δικαιολογεί .... όχι εσυ χά χά .... μη τη γλυτώνει έτσι .... μάθαμε τώρα κατάλαβες, επειδή έχουμε τη γνώση, διατάζουμε και αποφασίζουμε :)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top