Να τα μετρήσω?




Μηνύματα
154
Reaction score
397
Κατάλαβα.

Τουλάχιστον τώρα έχω μια ιδέα παραπάνω στο τι δεν μου άρεσε. Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, με μεγάλο όγκο και όχι καθαρά ορισμένα όρια. Περιμένω και ένα μέτρο από εβδομάδα, θα μπορώ να σας δώσω και διαστάσεις. Όταν το σπίτι ανακαινιστεί θα υπάρχουν επιλογές που ενδεχομένως να μπορούν να το βοηθήσουν, συμπεριλαμβανομένης και της αλλαγής της διάταξης, αλλά προφανώς οι διαστάσεις δεν αλλάζουν.

Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να κάνω για τον άλλον χώρο σιγά σιγά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Θα μπορούσες να συμμαζέψεις και αυτόν με αισθητικά όμορφες παρεμβάσεις.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θα μπορούσες να συμμαζέψεις και αυτόν με αισθητικά όμορφες παρεμβάσεις.
'Όπως? Από τα λίγα που γνωρίζω και βλέποντας τον χώρο δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο από μια καλή κουρτίνα στην μπαλκονόπορτα. Ακόμα και ηχοαπορροφητικά δεν βλέπω που θα μπορούσα να τα βάλω.

Όπως και να έχει δεν είμαι πολύ ζεστός στο να βελτιώσω τον χώρο για διάφορους λόγους. Υπάρχει το ενδεχόμενο ανακαίνισης (αν και δεν είναι σίγουρο το πότε ακριβώς), δεν ακούω εκεί μουσική και πρέπει να πάρει προτεραιότητα και ο άλλος χώρος (που χρησιμοποιείται από μένα και πολύ περισσότερο). Υπάρχει και πάντα το πρόβλημα του καρφωτού παρκέ κακής ποιότητας που μεταφέρει ενέργεια. Αυτό δεν φτιάχνεται αν ξηλωθεί. Έχω βάλει τις βάσεις που φαίνονται στην φωτό, έχουν βοηθήσει πάρα πολύ αλλά δεν έχουν λύσει το πρόβλημα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνω κάτι αν έχει αισθητό αποτέλεσμα και είναι εφικτό. Αλλά δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτή η συζήτηση έτσι από εβδομάδα θα σας δώσω διαστάσεις και θα προσπαθήσω και μια στοιχειώδη κάτοψη για να ξέρουμε γιατί μιλάμε.

Ο άλλος χώρος θα πρέπει να πάρει προτεραιότητα ούτως η άλλως.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Μιας και λες ότι ειναι ψηλοτάβανο (και ότι σκέφτεσαι την ανακαίνιση), αν χαμηλώσει το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα (και απο πάνω καποιο ηχοαπορροφητικό) θα βελτιωθεί θεαματικά. Επιπρόσθετο κέρδος, λιγότερη ενέργεια για θέρμανση του χώρου.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Μιας και λες ότι ειναι ψηλοτάβανο (και ότι σκέφτεσαι την ανακαίνιση), αν χαμηλώσει το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα (και απο πάνω καποιο ηχοαπορροφητικό) θα βελτιωθεί θεαματικά. Επιπρόσθετο κέρδος, λιγότερη ενέργεια για θέρμανση του χώρου.
Πολύ δύσκολο. Το σπίτι είναι διώροφο με σκάλα στο σαλόνι και εσωτερικό μπαλκόνι.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θα μπορούσες να συμμαζέψεις και αυτόν με αισθητικά όμορφες παρεμβάσεις.
Επανέρχομαι με μερικά στοιχεία για τον χώρο.

Διαστάσεις: 8 χ 6 χ 4.75μ (ΜxΠxΥ)
Εμβαδό: 48.83m2
Όγκος: 227m3

Μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου. Επαναλαμβάνω ότι είναι διώροφο με σκάλα και εσωτερικό μπαλκόνι.


Scan_0003.jpg


Για διευκόλυνση σας βάζω πάλι και εδώ την φωτογραφία που δείχνει τα ηχεία.

1648293778536.jpg


Αυτός είναι ο χώρος πίσω από τον καναπέ και τα ηχεία. Δεν είναι καθαρός τοίχος αλλά κάνει ένα μεγάλο κενό που οδηγεί στην τραπεζαρία και στο σαλόνι. Δεν έχει συμπεριληφθεί στις πιο πάνω μετρήσεις αλλά σίγουρα επηρεάζει το decay time. Στο πάνω μέρος φαίνεται και το εσωτερικό μπαλκόνι.

1648994705408.jpg


Εδώ είναι η δεξιά πλευρά σε σχέση με την τοποθέτηση των ηχείων. Απέναντι απ’ αυτή την πλευρά υπάρχει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα όπως φαίνεται και στην πρόσοψη.

1648995985290.jpg


Τι θα μπορούσα να κάνω γι’ αυτόν τον χώρο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.558
Πολύ μου αρέσουν οι γλάστρες σου, υγιέστατα φαίνονται, εύγε!

Βάλε κι άλλες!

Εκεί που είναι ψηλοτάβανο, στο εσωτερικό μπαλκόνι, νομίζω πως θα βοηθήσουν πάνελ να κρέμονται. Θα φαίνονται κι όμορφα εκεί πάνω.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εκεί που είναι ψηλοτάβανο, στο εσωτερικό μπαλκόνι, νομίζω πως θα βοηθήσουν πάνελ να κρέμονται. Θα φαίνονται κι όμορφα εκεί πάνω.
Κατι τετοιο εννοει:
3858D45D-1808-4179-8A2C-150490188EB7.jpeg 95990CF2-2693-46A3-A02E-2E26C6C8139C.jpeg F65B977B-D35F-499B-8919-54029463F5DF.jpeg 9620E6FA-9D66-422C-8D22-BB53E727A45F.jpeg
ψαξε acoustic cloud ή cloud sound absorber.
Πανω απο τη βιβλιοθηκη φαινεται διαθεσιμο σημειο για «μπασοπαγιδα», οπως και κατω απο τη σκαλα.
Στον τοιχο πανω απο τη σκαλα καποια art panel θα μπορουσαν να μπουν.
Μετρησεις σε πολλες θεσεις στο χωρο θα μπορουσαν να αποκαλυψουν σημεια που κανουν τη μεγαλυτερη ζημια.
Μπορει βεβαια να φταιει και το πατωμα, αν ειναι πολυ κουφιο.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Πανω απο τη βιβλιοθηκη φαινεται διαθεσιμο σημειο για «μπασοπαγιδα», οπως και κατω απο τη σκαλα.
Ναι μπορούν να μπουν και στα 2 σημεία.

Στον τοιχο πανω απο τη σκαλα καποια art panel θα μπορουσαν να μπουν.
Eίναι ένας μεγάλος τοίχος και εκεί μπορούν να μπουν πράγματα. Αρκετά μακρία βέβαια απο την θέση ακρόασης.

Μπορει βεβαια να φταιει και το πατωμα, αν ειναι πολυ κουφιο.
Είναι ΠΟΛΥ κούφιο. Περπατάς και νιώθεις το bounce κατάσταση. Βεβαια το ίδιο παρκέ έχω και στον άλλον χώρο αλλά για κάποιο λόγο, ίσως αυθέρετα νομίζω ότι εκεί είναι καλύτερα. Οταν μέτρησα RT60 εκεί ήταν στα τυπικά επίπεδα ενός μη-φροντισμένου δωματίου. Βέβαια εκεί είναι 11m2.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Υπάρχουν λοιπόν κάποιες επιφάνειες που θα μπορούσαν να καλυφθούν.
Και το ταβάνι.

Ρίξε μια ματιά

Και στείλε τους και ένα email με τις μετρήσεις και τις φωτό, να δούμε προτάσεις.

Ο χώρος πάντως είναι μεγάλος, και σίγουρα ο στόχος δεν μπορεί να είναι κάτω από 0.4sec που θα ίσχυε στα περισσότερα σαλόνια-δωμάτια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.558
Οι πολύ ψηλοί χρόνοι αντήχησης, νομίζω πως προέρχονται κατά κύριο λόγο από το πολύ ψηλό ταβάνι μπροστά από το εσωτερικό μπαλκόνι.

Οι μεγάλες αποστάσεις της πρώτης ανάκλασης στο ψηλό ταβάνι δίνουν αυτούς τους χρόνους. Έκο κανονικό.

Κρεμαστά πάνελ απορρόφησης θα βρεις από δεκάδες φίρμες, χωρίς μετρήσεις πάρε όποια σαρεσουν και βάλε, δεν χρειάζεται καμία συζήτηση επί τούτου.


Αληθινά φυτά τώρα, δοκίμασε γιουκα, γίνονται τέρατα, είναι ανθεκτικά σα σκυλιά, και ωραία πράσινα. Κάνουν καλό και στους χρόνους αντήχησης, όπως κι ο αληθινός φικος, που όμως χαλάει αρκετά εύκολα.

Εγώ έχω μια τρέλα με τα φυτά, οπότε την παλεύω με σχετικά καλά αποτελέσματα

received_953948655307423.jpeg


Κι η μπανανιά γίνεται πολύ ωραία αν έχεις ύψος, αλλά θέλει πολύ φως και προσοχή στο νερό.

Αντε να εμπλουτιστεί το χόμπι μας και με λίγο οξυγόνο. 🤣😂😁
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Θα στείλω mail στην GIK με όλες τις πληροφορίες να δω τι θα μου πουν.

Ηχοαποροφητικά πάνελ στην οροφή το ακούω επίσης πολύ απλά είναι μεγάλη επιφάνεια. Πρέπει να πάρω και καμιά σκαλωσιά στα 5μέτρα πως θα μπουν? Επίσης δεν έχω ιδέα και για την πυκνότητα (δηλαδή πόσα θα μπουν) και δυστυχώς οι συνθήκες δεν ευνοούν το δοκίμασε/βάλε/βγάλε.

Από βδομάδα mail και επίσης θα βάλω και τις μετρήσεις του πάνω χώρου που με καίει περισσότερο. Βγήκε το προγραμμάτακι.

Παιδιά, πραγματικά, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.558
Πρέπει να πάρω και καμιά σκαλωσιά στα 5μέτρα πως θα μπουν?
Σκάλα 3-πλη 6-μετρη.
Επαγγελματικής ποιότητας, κάνα 250-αρι.
Ειδάλλως φωνάζεις μάστορα με σκάλα δικιά του.
Το ταβάνι τρυπάει εύκολα με κρουστικό δραπανο. Βούτυρο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.724
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top