Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βγήκε νεο μοντελο Vision με 4GB Ram και 32GB Rom


 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αμα δείτε ένα real vision να ίπταται στους ελληνικούς ουρανούς το δικό μου θα ναι με τη μαλακία που έχω μπλέξει. >:(
Αφού έλυσα το πρόβλημα με τους υπότιτλους όπου υπενθυμίζω μόνο σ αυτή την πηγή το έκανε και πουθενά αλλού, τώρα σήμερα δηλαδή βγήκε νέο πρόβλημα.
Απ τους δύο εξωτερικούς σκληρούς που τους κάνω add to favorites ανοίγει μόνο τον έναν, αν πάω πίσω στις πηγές εκεί που φαίνονται οι δίσκοι τον ανοίγει κανονικά και παίζει κανονικά ταινία, αν πάω μέσω της συντόμευσης στα αγαπημένα δεν ανοίγει κι εννοείται έχω δοκιμάσει τα πάντα (θεωρώ εγώ τώρα).
Τι στο διάολο το έπιασε; Τόσους μήνες δεν μ είχε απασχολήσει και τώρα βγάζει με τη σέσουλα κολλήματα το κέρατό μου μέσα με τη βλακεία μη φύγει απ την ταράτσα. :headbang:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Κατήργησε τους από το menu system του Android και πρόσθεσε τους ξανά κάνοντας και ένα restart προηγουμένως


Αν δουλέψει, να ξέρεις ότι απο δω και πέρα θα χρεώνω με την ώρα €€
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Το χα κάνει αυτό Μιχάλη, όταν γράφω ό,τι έχω δοκιμάσει τα πάντα το εννοώ ότι έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λογικές λύσεις. Ευτυχώς ή δυστυχώς για άλλη μια φορά η λύση βρέθηκε στις παράλογες δοκιμές, έκανα τράμπα τις εισόδους των σκληρών και με την επανεκκίνηση λειτούργησε και την είδε κανονικά.
Εδώ και χρόνια το λέω στον εαυτό μου ότι εμένα πρέπει να με πληρώνουν οι εταιρίες ηλεκτρονικού εξοπλισμού να δοκιμάζω τα μηχανήματά τους, όλα τα κουφά σε μένα συμβαίνουν. :idk:
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Κι οι βλακείες για να μη χρησιμοποιήσω πιο βαριά έκφραση συνεχίζονται.
Εχω ένα στικάκι με τεστ πάτερνς για το φωτοσπεκτρόμετρο που έχω, τα αρχεία έχουν την ονομασία με την εξής μορφή:
01-100% Gray. Δηλαδή είναι το αρχείο Νο 1 στον φάκελο με την ονομασία 100% γκρι (λευκό).
Μιλάμε αυτό που συμβαίνει δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω, πάντως σοβαρά σκέφτηκα να το ξαποστείλω απ το μπαλκόνι. Το σίγουρο είναι ότι βγήκε απ την πρίζα κι επανεργοποιήθηκε το dune hd 3d base το οποίο είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Τι φαντάζεστε ότι συνέβαινε μόλις πάταγα το οκ για αναπαραγωγή του αρχείου;
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Συγγνώμη για τα γέλια αλλά για γέλια είναι, μου έβγαζε μία εικόνα σαν προεπισκόπηση μ ένα εξώφυλλο ταινίας που λέγεται 1-100 του 76 και προσπαθεί να την παίξει αλλά επειδή δεν την βρίσκει σαν αρχείο κολλάει στο ρολογάκι και μένει εκεί εις τον αιώνα τον άπαντα. :headbang:
Για όλα τα υπόλοιπα αρχεία επειδή περιέχουν τη λέξη gray μου βάζει εξώφυλλο την ταινία Gray και προσπαθεί να την αναπαράγει χωρίς φυσικά επιτυχία, ρίξαμε τρομερό γέλιο με τη σύζυγο, καιρό είχαμε να δούμε τέτοια καραγκιοζιλίκια.

Ντάξει, δεν θα κρατηθώ, πιο μ@λ@κ$@ player δεν έχει ξαναπεράσει απ τα χέρια μου, δηλαδή αρχεία που έχουν περίεργες ονομασίες πρέπει σώνει και καλά να τις ψάχνει να τις ταιριάξει με το my collection;

Δεν φτάνει δηλαδή το πρόβλημα με τους υπότιτλους που ήθελε μία περίεργη διαδικασία για να τους φτιάξω ενώ στο άλλο dune δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, τώρα μου βγάζει αυτή την άντε να μην πω;

Για να μην πω για τα 4Κ δήθεν hdr αρχεία, μακράν το 1080 bd remux καλύτερο απ οποιαδήποτε έκδοση 4Κ έχω στα χέρια μου κι έχω κατεβάσει 3 διαφορετικές απ το maverick, σε σύνολο καμιά 20αριά ταινιών που έχω δοκιμάσει η 1080 σκοτώνει σε όλους τους τομείς της εικόνας, η 4Κ είναι αισθητά πιο σκοτεινή, μουντή, μια χαρά ήμουν με τα 1080 και το dune 3d base.
Bye bye real vision, ούτε καν αγγελία, δεν θα πάρω κανέναν στο λαιμό μου να με βρίζει.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
δες τα απο τον file browser.
Πατώντας το view αλλάζεις prospect σε file και οχι εξώφυλλα.

Η χαζομάρα είναι ότι το view πρέπει να το πατάς σε όλα τα αρχεία που θες να το κάνεις αυτό, δεν το κάνει σε όλο το root του φακέλου.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
δες τα απο τον file browser.
Πατώντας το view αλλάζεις prospect σε file και οχι εξώφυλλα.

Η χαζομάρα είναι ότι το view πρέπει να το πατάς σε όλα τα αρχεία που θες να το κάνεις αυτό, δεν το κάνει σε όλο το root του φακέλου.
Μιχαλη τ αυτο οητα τα δοκιμασα, εννοειται μαλιστα οτι απο κει ξεκινησα, ουστ με την παλιατζουρα λεμε.
Μολις τελειωσα το Μαβερικ στο παλιο dune, το καταευχαριστηθηκα, realvision και παπαρια μαντολες, ρε οξω.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Μιχαλη τ αυτο οητα τα δοκιμασα, εννοειται μαλιστα οτι απο κει ξεκινησα, ουστ με την παλιατζουρα λεμε.
Μολις τελειωσα το Μαβερικ στο παλιο dune, το καταευχαριστηθηκα, realvision και παπαρια μαντολες, ρε οξω.
Sigma based?
Για έως και 4Κ SDR (ταμάμ για προβολείς) είναι ότι πρέπει ακόμα και τώρα.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
realvision και παπαρια μαντολες, ρε οξω.
Μια χαρα είναι το player, εσύ γερνάς.. :p :roflmao:

Βάλτο στην άκρη και θα το χρειαστείς σίγουρα στο μέλλον.
Πχ ο ανταγωνισμός (zappiti) χρεώνει 800€ για ακριβώς τα ίδια που προσφέρει το Dune με 200€ ;)
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ας μου δωσει καποιος μια λυση, εγω θελω να παιξω τα παρακατω αρχεια που στην πρωτη φωτο τα μετονομασα και παλι βγαζει τις ιδιες μπουρδες, αφου εγω γερασα παιξτα εσυ βρε νεαρουδι. ;)

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά και απ τον file browser κάνει matching τα αρχεία με ταινίες, έλεος ρε φίλε, άχυρο είχε στη γκλάβα του αυτός που το σκέφτηκε αυτό; :headbang:


16683231742081656535126248772042.jpg



16683229848084980908139917246736.jpg
16683230168473084034667097099440.jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Είμαι στο firmware 2022915_0010_r20.
Αυτό που μου παρουσιάζεις στα screens δεν το έχω.
Δεν μου βγάζει εξώφυλλα δεξιά.

Μπορείς όμως να απενεργοποιησεις το mycollection και να χρησιμοποιείς το menu που είχαν όλα τα sigma Dune
Επέλεξε old

IMG_20221113_092346.jpg
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μιχαλη παρολο το update συνεχιζε να μου κανει το ιδιο πραγμα και χειροτερα, κολλησε η συσκευη κι αναγκαστηκα να τη βγαλω απ το ρευμα.

Παρολα αυτα βρηκα μονος μου για αλλη μια φορα λυση, αλλαξα εκτος απ την ονομασια των αρχειων βιντεο και την ονομασια του φακελου στον οποιον περιεχονται κι αυτο που καταλαβα ειναι οτι αυτο το dune δεν δεχεται ονομασια που εχει το συμβολο "%".

Για αλλη μια φορα κουφο που το προηγουμενο dune δεν το ειχε.
Επιμενω οτι διαφορα μεταξυ τους ουσιαστικη δεν υπαρχει και η μεχρι τωρα ταυτοχρονη συμβιωση των δυο αν μου λεγες πρεπει υποχρεωτικα να επιλεξω θα λεγα το παλιο, οπως και να χει στην τηλεοραση και με τα δυο 4Κ αναλυση βλεπω, το HDR ειναι μια απατη στα δικα μου ματια οποτε η επιλογη ειναι ξεκαθαρη.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μιχαλη παρολο το update συνεχιζε να μου κανει το ιδιο πραγμα και χειροτερα, κολλησε η συσκευη κι αναγκαστηκα να τη βγαλω απ το ρευμα.

Παρολα αυτα βρηκα μονος μου για αλλη μια φορα λυση, αλλαξα εκτος απ την ονομασια των αρχειων βιντεο και την ονομασια του φακελου στον οποιον περιεχονται κι αυτο που καταλαβα ειναι οτι αυτο το dune δεν δεχεται ονομασια που εχει το συμβολο "%".

Για αλλη μια φορα κουφο που το προηγουμενο dune δεν το ειχε.
Επιμενω οτι διαφορα μεταξυ τους ουσιαστικη δεν υπαρχει και η μεχρι τωρα ταυτοχρονη συμβιωση των δυο αν μου λεγες πρεπει υποχρεωτικα να επιλεξω θα λεγα το παλιο, οπως και να χει στην τηλεοραση και με τα δυο 4Κ αναλυση βλεπω, το HDR ειναι μια απατη στα δικα μου ματια οποτε η επιλογη ειναι ξεκαθαρη.
Σύμβολα σε φακέλους δεν δέχονται ούτε τα Windows.
Γενικά ειδικούς χαρακτήρες ΔΕΝ χρησιμοποιούμε ΠΟΤΈ σε αρχεια/φακέλους.
Επιτρέπονται άνω και κάτω παύλα.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε Ελληνικά αλλά μόνο Αγγλικά.

Όπως και να χει κάνε ότι σε ευχαριστεί και σου αρέσει.
Θα έκανα και ένα reset έτσι για το γούστο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Εγώ Μιχάλη μια απορία εχω μόνο.
Τι θόρυβο θα κάνει το Dune HD RealBox πέφτοντας από τον πέμπτο όροφο στο πεζοδρόμιο.
(και θα μου την λύσει όπου να ΄ναι ο Κώστας) :angel:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Και εγώ το ίδιο ακριβώς σκεπτόμουν χθες το βράδυ χρησιμοποιώντας το zappiti μου.
Ρε όλοι ίδιοι είναι...!

Μια σοβαρή πρόταση δεν υπάρχει τέλος πάντων;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Εδώ να δεις χάλια !

Μεταλλικό όλο μπροστά, με μια οθονούλα 2cm διαμέτρου στο κέντρο, η οποία εμφανίζει η μάλλον περιέχει ένα τενεκεδάκι με ένα z χαραγμενο επάνω της. Αυτό μόνο.

Και τώρα το αστείο της υπόθεσης: Μπροστά από το χαραγμένο ζ, υπάρχει και ο δέκτης των εντολών του τηλεχειριστηρίου. Στο δικό μου αυτός είχε παραμείνει εκ κατασκευής σε λάθος θέση με αποτέλεσμα να μην δέχεται εντολές από μακριά., παρά μόνο με δυσκολία.
Πρώτη επέμβαση ήταν να διορθώσω αυτό το πρόβλημα, ανοίγοντας το και αναγκαστικά χάνοντας την εγγύηση. Σιγά το θέμα θα μου πείτε. Όμως τα θέματα που αντιμετωπίζω, δυστυχώς είναι πολύ πιο σοβαρά.

Αργό κατά την εκκίνηση.
Δύσχρηστο στην διαχείριση αρχείων κλπ.
Κολλάει συνεχώς.
Με υπότιτλους και τα σχετικά......απλώς δράμα!
Πότε δεν εμφανίζει τους ελληνικούς υπότιτλους που έχω κατεβάσει σωστά παρά ύστερα από χειροκίνητη επέμβαση, κάτι που δεν συνέβαινε με το προηγούμενο μου (dune).
Δεν έχει πλήκτρο on,off με αποτέλεσμα όταν κολλήσει να το βγάζω απο την παροχή και να το ξανά θέτω.
Δεν μπορώ να αρίθμησω τα προβλήματα που κατά καιρούς αντιμετωπίζω γιατί πια δεν τα θυμάμαι.... Έτσι για να έχετε στον νου σας τι σαβούρα υπάρχει και στον ανταγωνισμό.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@nakata @Vakis2000
Μια χαρα player είναι το Real Vision και μάλιστα κορυφαίο, για τα 200 € που κοστιζει.

Ο @K. ROMPOTIS ειναι ο γερό-περίεργος, αλλά τον αγαπω (ακόμα περιμένω να βάλουμε τα τελευταία Atmos, φυτρώσανε στα κουτιά τους)

😘😍❤
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εδώ να δεις χάλια !

Μεταλλικό όλο μπροστά, με μια οθονούλα 2cm διαμέτρου στο κέντρο, η οποία εμφανίζει η μάλλον περιέχει ένα τενεκεδάκι με ένα z χαραγμενο επάνω της. Αυτό μόνο.

Και τώρα το αστείο της υπόθεσης: Μπροστά από το χαραγμένο ζ, υπάρχει και ο δέκτης των εντολών του τηλεχειριστηρίου. Στο δικό μου αυτός είχε παραμείνει εκ κατασκευής σε λάθος θέση με αποτέλεσμα να μην δέχεται εντολές από μακριά., παρά μόνο με δυσκολία.
Πρώτη επέμβαση ήταν να διορθώσω αυτό το πρόβλημα, ανοίγοντας το και αναγκαστικά χάνοντας την εγγύηση. Σιγά το θέμα θα μου πείτε. Όμως τα θέματα που αντιμετωπίζω, δυστυχώς είναι πολύ πιο σοβαρά.

Αργό κατά την εκκίνηση.
Δύσχρηστο στην διαχείριση αρχείων κλπ.
Κολλάει συνεχώς.
Με υπότιτλους και τα σχετικά......απλώς δράμα!
Πότε δεν εμφανίζει τους ελληνικούς υπότιτλους που έχω κατεβάσει σωστά παρά ύστερα από χειροκίνητη επέμβαση, κάτι που δεν συνέβαινε με το προηγούμενο μου (dune).
Δεν έχει πλήκτρο on,off με αποτέλεσμα όταν κολλήσει να το βγάζω απο την παροχή και να το ξανά θέτω.
Δεν μπορώ να αρίθμησω τα προβλήματα που κατά καιρούς αντιμετωπίζω γιατί πια δεν τα θυμάμαι.... Έτσι για να έχετε στον νου σας τι σαβούρα υπάρχει και στον ανταγωνισμό.
Οχι δεν εχω τετοια προβληματα, απλα αυτα τα κουφα που μου βγαζει το προηγουμενο dune δεν τα βγαζε, αθανατο, το πηρα μεταχειρισμενο και ποτε δεν μ απασχολησε, ουτε κολλησε ποτε, πραγματικα ο,τι καλυτερο εχει περασει απ τα χερια μου.

Μιχαλη μου εχεις δικιο για τα ατμος αλλα δυσκολα πλεον παιρνω ρεπο Σαββατα κι αμα παρω θα ειμαι επιφυλακη, κανε υπομονη και θα γινει η δουλια.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top