Νεο Dune HD Real Vision 4K

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το Real Vision 4k μου παρουσιάζει μια περίεργη συμπεριφορά σε αναπαραγωγή 4Κ στον προβολέα (JVC N7): Στην ταινία 1917 από το 17:00 έως το 21:00 περίπου ο σχεδόν μονόχρωμος γκρι ουρανός παρουσιάζεται σαν να έχει "σκάλες" γκρι χρώματος, χωρίς να μπορεί να εμφανιστεί σαν ενιαίο χρώμα.

Θα φανταζόμουν ότι είναι πρόβλημα του προβολέα, αν δεν έβλεπα ότι με το Oppo η εικόνα στην ίδια σκηνή είναι άψογη.

Θα φανταζόμουν έτσι ότι το Real Vision 4K τα σκ@τώνει σε 4Κ, αν δεν έβλεπα την ίδια σκηνή στην LG Oled, όπου το Real Vision παίζει τι ίδιο εξαιρετικά με το Oppo στον προβολέα. :idk:

Θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο HDMI από το Dune στον Yamaha, μήπως φταίει αυτό, αφού με το HDMI από τον Yamaha στον προβολέα όταν παίζει το Oppo η εικόνα είναι τέλεια.

Για όσους έχουν μπερδευτεί:

-Στο σαλόνι παίζει μια LG Oled με media player πηγή το Real Vision 4K => Όλα ΟΚ

-Στο home cinema οι media player πηγές είναι ένα Oppo 203 και το ίδιο Dune με του σαλονιού., που πηγαίνουν σε έναν Yamaha 5100 και από εκεί στον προβολέα JVC N7 => με το Oppo OK, με το Dune όχι.
Άρα μένουμε με Oppo για 4Κ και Dune για τα υπόλοιπα.
Update:

Μετά από τη συμβο(υ)λή του Μανώλη Καστρουνή, πέρασα την έξοδο του Dune στην HDMI In του Oppo. Έτσι την επεξεργασία της εικόνας αναλαμβάνει το Oppo.


Οι συνέπειες είναι ευεργετικές. Η εικόνα τόσο σε 4Κ όσο και σε όποια άλλη ανάλυση είναι υποδειγματική. Πλήρης απουσία banding, εξαιρετική εικόνα αναφοράς με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει το Dune: το γνώριμο σε εμένα μενού, το επίσης πολύ καλό (για τα δικά μου στάνταρ) scraper, Cosmote TV και Netflix. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και άψογα.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον @Μανώλης Κ. για την καίρια παρέμβασή του. :hi:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν και κατόπιν εορτής, δοκίμασες να κάνεις ενα reset το Dune μπας και είχε φάει κόλλημα απο τα firmware update?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Νομίζω πως το είχα δοκιμάσει κι αυτό. Τέλος πάντων, δεν έχει και νόημα πλέον αφού όλα δουλεύουν όπως θα ήθελα.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Εχω θέμα με τους υπότιτλους.

Σε ταινίες ή σειρές, αλλάζει ξαφνικά τους ελληνικούς χαρακτήρες σε /()&^"(@**#&#!<<><>΅!%^^^@^@!()&*.
Αλλάζω τους υποτιτλους από αυτούς που έχω ήδη διαλέξει (εξωτερικοί ελληνικοί) σε αγγλικούς και πάλι σε ελληνικούς... και ξαναδείχνει την ελληνική γραμματοσειρά.

Αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή.. μετά από μία ώρας ταινία, μέσα σε πέντε λεπτά ή καθόλου.

Το μπορεί να συμβαίνει ? Μήπως "βλέπει" κάποιον "ειδικό"¨χαρακτήρα και αλλαζει την αποκωδικοποίηση του υπότιτλου αυτόματα ? Ψάχνω εκ των υστέρων το srt αρχείο και δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στα σημεία που μου έγινε η ζημιά.

Στο forum της Dune δεν υπάρχει κάτι (όσο στα γρήγορα είδα)

Any thoughts ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εχω θέμα με τους υπότιτλους.

Σε ταινίες ή σειρές, αλλάζει ξαφνικά τους ελληνικούς χαρακτήρες σε /()&^"(@**#&#!<<><>΅!%^^^@^@!()&*.
Αλλάζω τους υποτιτλους από αυτούς που έχω ήδη διαλέξει (εξωτερικοί ελληνικοί) σε αγγλικούς και πάλι σε ελληνικούς... και ξαναδείχνει την ελληνική γραμματοσειρά.

Αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή.. μετά από μία ώρας ταινία, μέσα σε πέντε λεπτά ή καθόλου.

Το μπορεί να συμβαίνει ? Μήπως "βλέπει" κάποιον "ειδικό"¨χαρακτήρα και αλλαζει την αποκωδικοποίηση του υπότιτλου αυτόματα ? Ψάχνω εκ των υστέρων το srt αρχείο και δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στα σημεία που μου έγινε η ζημιά.

Στο forum της Dune δεν υπάρχει κάτι (όσο στα γρήγορα είδα)

Any thoughts ?
Δες αν η κωδικοποίηση του υπότιτλου είναι utf8 η ansi.
Με ένα notepad νομίζω φαίνεται.

Είναι δύσκολο να φταίει αυτό, αλλά you never know..
 



Μηνύματα
36
Reaction score
11
Θα το κοιτάξω αν και έχω την αίσθηση πως το κάνει ...random. Πάντως θα το τσεκάρω και θα επιστρέψω όταν έχω κάτι σίγουρο να καταθέσω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εχω θέμα με τους υπότιτλους.

Σε ταινίες ή σειρές, αλλάζει ξαφνικά τους ελληνικούς χαρακτήρες σε /()&^"(@**#&#!<<><>΅!%^^^@^@!()&*.
Αλλάζω τους υποτιτλους από αυτούς που έχω ήδη διαλέξει (εξωτερικοί ελληνικοί) σε αγγλικούς και πάλι σε ελληνικούς... και ξαναδείχνει την ελληνική γραμματοσειρά.

Αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή.. μετά από μία ώρας ταινία, μέσα σε πέντε λεπτά ή καθόλου.

Το μπορεί να συμβαίνει ? Μήπως "βλέπει" κάποιον "ειδικό"¨χαρακτήρα και αλλαζει την αποκωδικοποίηση του υπότιτλου αυτόματα ? Ψάχνω εκ των υστέρων το srt αρχείο και δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στα σημεία που μου έγινε η ζημιά.

Στο forum της Dune δεν υπάρχει κάτι (όσο στα γρήγορα είδα)

Any thoughts ?
Είναι όλα σε ansi.
Αυτό το κάνει μόνο όταν η κωδικοποίηση των υπότιτλων είναι σε utf8, ποτέ σε ANSI. Συνηθισμένο φαινόμενο (και bug χρόνων) σε υπότιτλους που αναφέροναι ως subrip ή έχουν κατέβει μέσω Netflix.

Ανοίγουμε τους υπότιτλους με σημειωματάριο ή wordpad και πατάμε save as: ANSI.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Αυτό το κάνει μόνο όταν η κωδικοποίηση των υπότιτλων είναι σε utf8, ποτέ σε ANSI. Συνηθισμένο φαινόμενο (και bug χρόνων) σε υπότιτλους που αναφέροναι ως subrip ή έχουν κατέβει μέσω Netflix.

Ανοίγουμε τους υπότιτλους με σημειωματάριο ή wordpad και πατάμε save as: ANSI.
Ημουν έτοιμος να σου πω πως πράγματι ξέρω και τσεκάρω το save as: Ansi στους υποτίτλους μου. ΓΙ'αυτό και πόσταρα.. γιατί όλες τις ταινίες μου τις έχω σε ansi. Ομως βλέπω τώρα πως μου έχουν ξεφύγει κάποιοι σε UTF8.

Ελπίζω πως αυτό ήταν (και μόνο αυτό) το bug. Και λογικά έτσι θα είναι. Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Θα επανέλθω βέβαια αν το bug έχει .. μετάλλαξη και στο ansi :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Υ.Γ. Θα επανέλθω βέβαια αν το bug έχει .. μετάλλαξη και στο ansi
Μετά από 10 χρόνια που "παιδεύομαι" με τα Dune, σου λέω με βεβαιότητα ότι δεν παρουσιάζεται σε ansi. :wink:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το Netflix μας αποχαιρέτισε στο Real Vision.

Συνδέεται, επιλέγεις ταινία και τσουπ: "Αυτός ο τίτλος δεν είναι διαθέσιμος για παρακολούθηση αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε έναν άλλο τίτλο. -1044". Αυτό συμβαίνει στα πάντα

Αρχικά νόμιζα ότι τα 'παιξε το ένα Dune, γιατί στο δεύτερο δούλευε, αλλά μετά από μία εβδομάδα τέλος και στο δεύτερο. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση δεν λειτούργησε.

Good job Dune! :mad:
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Unofficial τρέχει, οπότε καμία εγγύηση.
Απ οτι έχουν αφήσει να εννοηθεί σε forums δεν τους δίνουν άδεια, ή τελοσπάντων, αυτό αφήνουν να εννοηθεί..


Πάρε βρε κι εσυ ενα shield..... :gotcha: :lolsign:
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Το Netflix μας αποχαιρέτισε στο Real Vision.

Συνδέεται, επιλέγεις ταινία και τσουπ: "Αυτός ο τίτλος δεν είναι διαθέσιμος για παρακολούθηση αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε έναν άλλο τίτλο. -1044". Αυτό συμβαίνει στα πάντα

Αρχικά νόμιζα ότι τα 'παιξε το ένα Dune, γιατί στο δεύτερο δούλευε, αλλά μετά από μία εβδομάδα τέλος και στο δεύτερο. Απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση δεν λειτούργησε.

Good job Dune! :mad:
To παραξενο θα ηταν να επαιζε :p

ΠΟΤΕ μην περιμενετε επισημο licensing απο κινεζικα μηχανακια.

Dune/Zidoo/Zappiti ειναι για να παιζουν αριστα τοπικο περιεχομενο.
Οτιδήποτε αλλο ειναι bonus.

Σε κανενα μελλοντικο update παιζει να πειραξουν το Netflix και να παιξει. Αλλα παντα προσωρινα, γιατι σιγουρα θα το ξαναμπλοκάρουν.
 



Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Αν προτεραιότητα είναι η άριστη αναπαραγωγή από τοπικό δίκτυο, συμπεριλαμβανομένου του dv με μενου, τα άτιμα τα dune ,zidoo,zappiti είναι μονόδρομος.

Zappiti και Zidoo έχουν και εξαιρετικά poster wall...
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχει επιλογή για απενεργοποίηση του WiFi;
Ναι έχει.
Αν θυμάμαι καλά, επειδή δεν είμαι σπίτι, συνδέοντας το Lan βγαίνει off το Wifi.
Το απόγευμα ευχαρίστως να το δω αν δεν το κανει γρηγορότερα άλλος

Υπόψιν ότι οι κεραίες του χρειάζονται για το Bluetooth.
Προσωπικά έχω την μια μόνο πάνω και δουλευει μια χαρά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top