Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Ναι οπως σου τα ειπε ο φιλος παραπανω


Το Netflix και επισήμως -πρακτικά όπως το ξέραμε στις συσκευές της dune- μας ‘αφησε’…(βασικά τους ban-αρανε κακιν/κακώς.. 😁)
Μετά από μια δακρύβρεχτη παράγραφο ανακοίνωσαν ότι θα βλεπουμε μόνο μέσω της mobile έκδοση πια με τους οποιους περιορισμους ή μέσω του ανεπίσημου add on του Κodi.

Dune Firmware Zone / Netflix

Η έμμεση συσταση που γίνεται είναι να πάρουμε φθηνή αδειοδοτημένη συσκευή γιαυτο (και έτσι είναι το λογικό&το ‘σωστο’...)

Τις επόμενες μέρες αναμένεται καινούριο λογισμικό.


Επισης κατι παρομοιο ελαβα και εγω το πρωι που εξηγει τα παραπανω:
www.avsforum.com

Dune HD Pro Vision 4K Solo
Why add "to go in circles"? I believe what compingharry means by that is that the Dune vs Zidoo subject has been going on for some time here. Not which one is best, but which one is prefered by the user. Both are fine machines that do essentially the same thing with the same result in...
www.avsforum.com
www.avsforum.com


Aναμενουμε λοιπον τι καινουριο θα παρουσιασουν, λενε παντως οτι σε ορισμενα σημεια χρειαστηκαν να παρακαμψουν και τους SDK οδηγους των Realtek & Doldy....
Υπομονη!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αν προτεραιότητα είναι η άριστη αναπαραγωγή από τοπικό δίκτυο, συμπεριλαμβανομένου του dv με μενου, τα άτιμα τα dune ,zidoo,zappiti είναι μονόδρομος.

Zappiti και Zidoo έχουν και εξαιρετικά poster wall...
μια βοηθεια βρε παιδια, Τώρα που τυχαία είδα εδώ το θέμα και ήθελα να το γράψω, έχω το zidoo το Ζ9 αν θυμάμαι, Και έχω δύο θεματάκια που χρειάζομαι βοήθεια :

πρώτον μάλλον αυτό που λες , δηλαδή έχω ένα σκληρό δίσκο γεμάτο με ταινίες, πως θα καταφέρω με το που το συνδέω να μου βγάζει όπως βλέπω τα εξώφυλλα της κάθε ταινίας και πληροφορίες και λοιπά και λοιπά;

Επίσης το δεύτερο είναι ότι πρέπει να έχει κάποια θεματάκια με το application του νετφλιξ και η δεν παίζει η κάτι εγώ δεν έχω κάνει καλά, Γιατί στην ουσία δεν δέχεται τους κωδικούς μου.
Ευχαριστω!
 

Dam

Μηνύματα
118
Reaction score
2
Παρατηρησα σε αρχεία 1080p υπερβολικο sharpening της εικονας με την χρήση του internal player του dune ( δεν υπηρχε με το system player ).
Έχω ενεργοποιημένα τα Auto framerate, Auto resolution.
Η σύγκριση έγινε με αναραγωγή του αρχείου απο Blu-ray player στην ίδια είσοδο της τηελεορασης,όπως και από το εσωτερικό player της τηλεόρασης.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Και με τα 2 Alpha FW με ενεργοποιημένο το vs10 για Sdr μου κάνει στιγμιαία πάγωματα σε 1080p.

Έχετε παρατηρήσει άλλος κάτι?

Edit: φλασαρα και Stable αλλά και πάλι κάνει πάγωματα αραιά. Πάντα με το VS10 ενεργοποιημενο για SDR
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ολίγον άσχετο με το νήμα όχι όμως εντελώς, με πληρωμή στο store για premium λογαριασμό τι παραπάνω κερδίζουμε; Πουθενά δεν βρήκα τι παραπάνω προσφέρει ο προνομιούχος λογαριασμός, απ ό,τι είδα είναι 20 ευρώ το χρόνο, αξίξει;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ολίγον άσχετο με το νήμα όχι όμως εντελώς, με πληρωμή στο store για premium λογαριασμό τι παραπάνω κερδίζουμε; Πουθενά δεν βρήκα τι παραπάνω προσφέρει ο προνομιούχος λογαριασμός, απ ό,τι είδα είναι 20 ευρώ το χρόνο, αξίξει;
Για ποιό πράγμα μιλάς ?
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Για το Dune hd base 3s που έχω εγώ, δεν είναι 4Κ και δεν μ ενδιαφέρει στην παρούσα φάση αλλά έχει κάποιες επιλογές για τις οποίες πρέπει να πληρώσεις να κάνεις το λογαριασμό premium, τι παραπάνω features θα μου προσφέρει ξέρουμε;
 




Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραία, πάμε ένα ένα: Υπάρχει premium λογαριασμός;
E μα αυτό λέω, υπάρχουν μενού στα οποία δεν μ αφήνει να μπω και μου λέει pay, σου δίνει ένα url στο οποίο όταν το ανοίγεις σου λέει να βάλεις έναν κωδικό που σου δίνει η συσκευή όταν πας σ αυτό το μενού κι αφού το βάλεις σου βγάζει το serial number της συσκευής σου και σου δίνει τις επιλογές πληρωμής.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μάλλον για το mymovies η mycollection είναι.
Παλιότερα το είχα για κάποιους μήνες δωρεάν στο Dune HD Max μου και μετά μου ζήταγε συνδρομή.

Μην ασχοληθείς καθόλου δεν αξίζει πληρωμή.

IMG_20220206_175008.jpg
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλημέρα στην παρέα, καλή Κυριακή.

Παρήγγειλα το συγκεκριμένο player κι εγώ και το περιμένω απ ό,τι μου είπαν τέλος της επόμενης εβδομάδας, στο μεταξύ μέχρι να παραλάβω έχω δύο απορίες που θα θελα να μοιραστώ μαζί σας να με βοηθήσετε.

Πρώτη απορία, τι καλώδιο χρειάζομαι για τη σύνδεση; Το player θα συνδεθεί σε AV (Marantz 7013) ο οποίος είναι ήδη συνδεδεμένος με τη νέα τηλεόραση με καλώδιο 18gbs στην eARC είσοδό της, χρειάζομαι το ίδιο για τη σύνδεση του dune με την tv ή ένα απλό καλώδιο hdmi είναι αρκετό;

Δεύτερη απορία περισσότερο μάλλον προβληματισμός. Δοκίμασα ταινία 4Κ στον παλιό υπολογιστή μου κι απ ό,τι κατάλαβα δεν τη σηκώνει η κάρτα γραφικών, η ταινία κόλλησε στην εικόνα μόνο ήχο άκουγα, πως θα ξέρω τώρα εγώ οι υπότιτλοι ότι θα ταιριάζουν χωρίς να χρειάζεται να βγάζω - βάζω δίσκο στο dune για να σιγουρευτώ;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Καλημέρα στην παρέα, καλή Κυριακή.

Παρήγγειλα το συγκεκριμένο player κι εγώ και το περιμένω απ ό,τι μου είπαν τέλος της επόμενης εβδομάδας, στο μεταξύ μέχρι να παραλάβω έχω δύο απορίες που θα θελα να μοιραστώ μαζί σας να με βοηθήσετε.

Πρώτη απορία, τι καλώδιο χρειάζομαι για τη σύνδεση; Το player θα συνδεθεί σε AV (Marantz 7013) ο οποίος είναι ήδη συνδεδεμένος με τη νέα τηλεόραση με καλώδιο 18gbs στην eARC είσοδό της, χρειάζομαι το ίδιο για τη σύνδεση του dune με την tv ή ένα απλό καλώδιο hdmi είναι αρκετό;

Δεύτερη απορία περισσότερο μάλλον προβληματισμός. Δοκίμασα ταινία 4Κ στον παλιό υπολογιστή μου κι απ ό,τι κατάλαβα δεν τη σηκώνει η κάρτα γραφικών, η ταινία κόλλησε στην εικόνα μόνο ήχο άκουγα, πως θα ξέρω τώρα εγώ οι υπότιτλοι ότι θα ταιριάζουν χωρίς να χρειάζεται να βγάζω - βάζω δίσκο στο dune για να σιγουρευτώ;
Καλορίζικο Κωνσταντίνε.

Εγώ πλέον έχω 2.1 καλώδια παντού.
Προφανώς με 2.0 και άνω θα είσαι οκ.
Δες αν γράφει κάτι επάνω το δικό σου. Δοκίμασε πρώτα και αν δεις ότι σου κάνει "νερα" , το αλλάζεις.

Στο δεύτερο σκέλος, δεν μπορώ να σκεφτώ με ποιον άλλο τρόπο θα κάνεις τη δοκιμή σου.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
0,30€ τον κάθε υπότιτλο.

Δώρο ο "καθαρισμός" απο tags πάσης φύσεως.

:drinks:

Μην βιάζεσαι για καλώδιο.
Το Real Vision έχει μέσα στο κουτί HDMI 18gbps
Αυτό το info στο κάνω δώρο. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
0,30€ τον κάθε υπότιτλο.

Δώρο ο "καθαρισμός" απο tags πάσης φύσεως.

:drinks:
Τους καθαρισμούς και αφαίρεση όλων των άχρηστων το κάνω κι εγώ, στον υπολογιστή του γιου μου ζήτησε 0,99 ευρώ για αγορά codec, άραγε ο vlc στον υπολογιστή του που είναι τούμπανο για gaming λέτε να δουλέψει;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τους καθαρισμούς και αφαίρεση όλων των άχρηστων το κάνω κι εγώ, στον υπολογιστή του γιου μου ζήτησε 0,99 ευρώ για αγορά codec, άραγε ο vlc στον υπολογιστή του που είναι τούμπανο για gaming λέτε να δουλέψει;
εκανα edit απο πάνω για το καλώδιο.

Βάλε VLC η MPC HC και δοκίμασε, εσύ του τον πλήρωσες, να μην το ξεχνάει πες του... :roflmao: :lolsign:
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
0,30€ τον κάθε υπότιτλο.

Δώρο ο "καθαρισμός" απο tags πάσης φύσεως.

:drinks:

Μην βιάζεσαι για καλώδιο.
Το Real Vision έχει μέσα στο κουτί HDMI 18gbps
Αυτό το info στο κάνω δώρο. ;)
Τώρα έγραψες. :drinks: Ελα να κεράσω καφέ.
εκανα edit απο πάνω για το καλώδιο.

Βάλε VLC η MPC HC και δοκίμασε, εσύ του τον πλήρωσες, να μην το ξεχνάει πες του... :roflmao: :lolsign:
Αμ δε που τον πλήρωσα, δώρο ήταν από δικό μου φίλο, δικός μου είναι πρακτικά :roflmao:
 
Last edited:



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.028
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top