Νew HC

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Εσυ γράφεις: και να το ειχα δεν θα χωρουσε
a..nai. αν και δεν το θεωρω προβλημα...:)
Θα χωρέσει.

Μη σκας.
ας το βρω εγω και θα το πλυνω να μαζεψει....χαχαχ
Συγχαρητήρια για την δουλειά που έκανες και για το αποτέλεσμα.
Το ρακ σου θέλει λίγο χαμήλωμα και από αυτό που βλέπω και χώρο έχει πάνω από τα μηχανήματα και εύκολα μπορείς να το χαμηλώσεις.
Απλά πρέπει να το ξεμοντάρεις και να κόψεις λίγο τους σωλήνες και να το ξαναμοντάρεις.
Προφανώς είναι όλα βιδωτά.
στο μυαλο μου εισαι. αυτο σκεφτομαι να κανω.. να τριμαρω τα ποδαρακια ωστε να κατεβει ολοκληρο και θα πω ατο μαραγκο μου να μου φτιαξει δυο ραφια στις διαστασεις του κεντρικου να το βαλω χαμηλα και απο πανω στη γεφυρα να μπει ο pro. πρεπει να μπει στη μεση για να φτανουν τα καλωδεια των ηχειων δεξια αριστερα.
ολα βιδωτα ειναι ..ακριβως.
και φατασου δεν εχω βαλει ακομα πανω πικαπ και dac.
Hiend δικάναλο βλέπω με το πολυκάναλο/hc σαν afterthought.
Ήταν ευκαιρία για τοποθέτηση σταθερής οθόνης, κεντρικού ηχείου ίδιας σειράς, και σίγουρα όχι τοποθέτηση προϋπάρχοντος ρακ για δικάναλο ξανά στο κέντρο με τα μηχανάκια σε περίοπτη θέση.

Πόσο τέλεια θα ήταν αν στη θέση των δύο τελικών βλέπαμε δύο σαμπ, και στη θέση του τριπλού ρακ στο κέντρο δέσποζε το κεντρικό ίδιας σειράς πάνω σε μια καλίγραμμη βάση made by Melidis!

Τα μηχανάκια ας τοποθετούνταν στη θέση που καταλαμβάνει τώρα το σαμπ. Θα ήταν εφικτή η διαχείριση των καλωδίων ακόμα κι εκεί.

αυτο που λες θα ηταν τελειο αν ηθελα να φτιαξω ενα αποκλειστικό home cinema. που δεν ηθελα. θελω και τα δυο συστήματα μου και φυσικα σε περιοπτη θεση τα μηχανηματα που θελω να τα βλεπω. και βεβαια να συνδυαστούν με τον καλυτερο τροπο και τα δυο.περισσοτερες ωρες ακουω μουσικη αλλωστε.
κεντρικο ειναι οτι πιο κοντινο στα main μπορουσα να εχω στην παρουσα φαση. λογω tweeter.
μελλοντικα ελπιζω να τα κανω τριαδα.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Δεκτόν, εξάλλου είναι προφανείς οι προτιμήσεις σου και μόνο από μια φωτογραφία, αλλά αφού το ανέβασες στην κατηγορία home cinema το σύστημα, ως τέτοιο το σχολίασα.

Ακόμα και με όλα τα μηχανήματα μπροστά στο κέντρο, πιστεύω υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης όσον αφορά την τοποθέτησή τους, ώστε καί να τα βλέπεις και να τα χαίρεσαι, καί να δείχνουν και αρμονικά ως σύνολο.
Τώρα φαίνεται το ρακ σαν "αυτό είχα αυτό έβαλα" με το κεντρικό σε ράφι, και με το ένα μηχάνημα επάνω και το άλλο στο πάτωμα.
Μετά από τόσο κόπο που έκανες για τα υπόλοιπα, πιστεύω αξίζει να σκεφτείτε με τον Μανώλη και τον Μιχάλη κάποιον καλύτερο τρόπο στήριξης και τοποθέτησης μηχανημάτων και κεντρικού.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Δεκτόν, εξάλλου είναι προφανείς οι προτιμήσεις σου και μόνο από μια φωτογραφία, αλλά αφού το ανέβασες στην κατηγορία home cinema το σύστημα, ως τέτοιο το σχολίασα.

Ακόμα και με όλα τα μηχανήματα μπροστά στο κέντρο, πιστεύω υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης όσον αφορά την τοποθέτησή τους, ώστε καί να τα βλέπεις και να τα χαίρεσαι, καί να δείχνουν και αρμονικά ως σύνολο.
Τώρα φαίνεται το ρακ σαν "αυτό είχα αυτό έβαλα" με το κεντρικό σε ράφι, και με το ένα μηχάνημα επάνω και το άλλο στο πάτωμα.
Μετά από τόσο κόπο που έκανες για τα υπόλοιπα, πιστεύω αξίζει να σκεφτείτε με τον Μανώλη και τον Μιχάλη κάποιον καλύτερο τρόπο στήριξης και τοποθέτησης μηχανημάτων και κεντρικού.
Aκριβως ετσι. αυτο ειχα αυτο εβαλα...χαχα...
Οι canary ετσι και αλλιως πανε στο πατωμα. Ο προ ειναι εκει προς το παρον γιατι δενε χει συνδεθει καν ακομα. δε θα μείνει εκει. βεβαια το θεμα ρακ ειναι ενα προβλημα που πρεπει να λυσω.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Όσο βαρείς και να είναι οι τελικοί, μπορούν να τοποθετηθούν και σε βαρέως τύπου βάσεις που θα κατασκευάσει ο Μελίδης. Και δίπλα να έμπαιναν εμφανισιακά ίδιες βάσεις για τα υπόλοιπα;
Και για το κεντρικό να κατασκευαστεί βάση ηχείου ειδικά για το μεγάλο κεντρικό, και να φιλοξενεί το μικρό μέχρι να αγοραστεί το μεγάλο; Μια ιδέα λέω.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Όσο βαρείς και να είναι οι τελικοί, μπορούν να τοποθετηθούν και σε βαρέως τύπου βάσεις που θα κατασκευάσει ο Μελίδης. Και δίπλα να έμπαιναν εμφανισιακά ίδιες βάσεις για τα υπόλοιπα;
Και για το κεντρικό να κατασκευαστεί βάση ηχείου ειδικά για το μεγάλο κεντρικό, και να φιλοξενεί το μικρό μέχρι να αγοραστεί το μεγάλο; Μια ιδέα λέω.
Για το κεντρικό κατι τέτοιο σκέφτομαι. Αν και το μεγάλο έχει δική του βάση
Για τους λαμπατους δεν υπάρχει λόγος πέρα από το εμφανισιακο , ούτε ο κατασκευαστής το προτείνει.
Θα τη βρω τη λύση.....;)
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
αυτες ειναι οι λυσεις για το rack . μαλλον θα παω στη δευτερη οπου το κεντρικό θα μπει χαμηλα με κλίση και δε θα εμποδιζει καθολου την οθονη
 

Attachments


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Τη λύση να κρεμαστεί από το ταβάνι με κλίση προς τα κάτω τη σκέφτηκες;
 





Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Δεν προσπάθησα να φτιάξω σινεμά που να κρέμονται ηχεία από το ταβάνι. Αλλά ένα λειτουργικό σαλόνι σπιτιού που το ηχοσύστημα να είναι κομμάτι του και να μεταμορφώνεται και σε HC. Εξάλλου σκέψου ότι αν κρέμονται ένα ηχείο από το ταβάνι θα έπεφτε στην δέσμη του προβολεα. Όποτε μάλλον για το πλάκα εξελαβα
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ο χώρος είναι πραγματικά πολύ ωραίος. Καλοπροαίρετα λέμε όλοι τη γνώμη μας και μόλις βλέπουμε κανένα ωραίο σύστημα λέμε την γνώμη μας. Πάντως αυτό με το κεντρικό όταν και αν σκέψου το 😉
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Αρνητική απάντηση την περίμενα, ειρωνική όχι.

Εκτός και αν αισθάνεσαι ότι πρόσβαλα το σύστημά σου και μόνο που ανέφερα κεντρικό πάνω από την οθόνη. Όχι, δεν θα έπεφτε στη δέσμη του προβολέα.

Σύστημα που προάγει τη λειτουργικότητα σε κοινόχρηστο σαλόνι δεν βλέπω. Μιλάς λες και έκανες σετάπ με εντοιχισμένα ηχεία και κρυφά μηχανάκια. Από τη μια θα ήθελες να κρύψεις το πολυκάναλο, από την άλλη είσαι περήφανος για τους λαμπάτους και λοιπά μηχανάκια, λες κι εκείνα είναι λειτουργικά ή ταιριαστά εμφανισιακά για σαλόνι.

Στα δικά μου μάτια τίποτα δεν μπορεί να προσβάλει την προσπάθειά σου από τις ίδιες τις επιλογές που ήδη έκανες, το αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά καθαρά για μάτι, χρήση προϋπάρχοντος δικάναλου ρακ κακήν-κακώς, κεντρικό στο πάτωμα κάτω από ράφι ή πάνω σε ράφι, και χρήση πτυσσόμενου πανιού χωρίς λόγο.

Ένα αγκυλωμένο στο παρελθόν σετάπ, με το πολυκάναλο έξτρα σαν τσόντα. Κρίμα ο
κόπος και το χρήμα για τα πολύ ακριβά κομμάτια που απαρτίζουν το σετάπ. Η μόνη σύγχρονη πινελιά τα κάθετα ξύλινα πηχάκια απέναντι και τα in-ceiling, τίποτε άλλο σύγχρονο δεν βλέπω ή έξυπνο σχεδιασμό.

Η κριτική είναι αυστηρή γιατί είναι εμφανές ότι έπεσε κόπος, χρόνος και χρήμα. Δεν είναι μια προσπάθεια νεοεισερχόμενου στον χώρο που μόλις πήρε ένα πανί και προσπαθεί να βρει πού να βάλει το κεντρικό, ώστε να πούμε εντάξει μωρέ, μπήξτο όπου νά’ναι, μια χαρά είσαι.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αρνητική απάντηση την περίμενα, ειρωνική όχι.

Εκτός και αν αισθάνεσαι ότι πρόσβαλα το σύστημά σου και μόνο που ανέφερα κεντρικό πάνω από την οθόνη. Όχι, δεν θα έπεφτε στη δέσμη του προβολέα.

Σύστημα που προάγει τη λειτουργικότητα σε κοινόχρηστο σαλόνι δεν βλέπω. Μιλάς λες και έκανες σετάπ με εντοιχισμένα ηχεία και κρυφά μηχανάκια. Από τη μια θα ήθελες να κρύψεις το πολυκάναλο, από την άλλη είσαι περήφανος για τους λαμπάτους και λοιπά μηχανάκια, λες κι εκείνα είναι λειτουργικά ή ταιριαστά εμφανισιακά για σαλόνι.

Στα δικά μου μάτια τίποτα δεν μπορεί να προσβάλει την προσπάθειά σου από τις ίδιες τις επιλογές που ήδη έκανες, το αράδιασμα μηχανημάτων μπροστά καθαρά για μάτι, χρήση προϋπάρχοντος δικάναλου ρακ κακήν-κακώς, κεντρικό στο πάτωμα κάτω από ράφι ή πάνω σε ράφι, και χρήση πτυσσόμενου πανιού χωρίς λόγο.

Ένα αγκυλωμένο στο παρελθόν σετάπ, με το πολυκάναλο έξτρα σαν τσόντα. Κρίμα ο
κόπος και το χρήμα για τα πολύ ακριβά κομμάτια που απαρτίζουν το σετάπ. Η μόνη σύγχρονη πινελιά τα κάθετα ξύλινα πηχάκια απέναντι και τα in-ceiling, τίποτε άλλο σύγχρονο δεν βλέπω ή έξυπνο σχεδιασμό.

Η κριτική είναι αυστηρή γιατί είναι εμφανές ότι έπεσε κόπος, χρόνος και χρήμα. Δεν είναι μια προσπάθεια νεοεισερχόμενου στον χώρο που μόλις πήρε ένα πανί και προσπαθεί να βρει πού να βάλει το κεντρικό, ώστε να πούμε εντάξει μωρέ, μπήξτο όπου νά’ναι, μια χαρά είσαι.
Χαρούμενο και ευτυχισμένο το νέο έτος... Καληνύχτα σου..
Δεν έχω πραγματικά λόγια πια...
Μπορεί ο διαχειριστής να διαγράψει το νήμα μου να μην ενοχλούνται μερικοί;;;
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Μιάμιση η ώρα πρωτοχρονιάτικο μπαίνει ο άλλος να κατακεραυνώσει, και καλά..., τις επιλογές κάποιου που έριξε τόσο κόπο. 😡

Χολή new year...
Χαχα.. η αδερφή μου είχε μια τέτοια πεθερά... Χαχα .. μια μέρα δάγκωσε τη γλώσσα της κατά λάθος και τη χάσαμε... Χαχα


Καλή χρονιά με υγεία και καλύτερα μυαλά!!.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Το εσωτερικό του μάγουλου δάγκωσα σήμερα.
Να δούμε πώς θα εξελιχθεί και ο covid.
Ή θα γίνουν πραγματικότητα οι κατάρες ή θα αποδειχθεί ότι κακό σκυλί
ψόφο δεν έχει. :)

Για καλό και για κακό ας αντιγράψω ό,τι έγραψαν κι οι άλλοι. Υπέροχος χώρος, φοβερό σύστημα, τέλειο στήσιμο, μπράβο, συγχαρητήρια, να το χαίρεσαι κτλ.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.020
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top