ΟΤΕ: Διπλασιασμός ταχυτήτων και μειώσεις χρεώσεων

Μηνύματα
4.883
Reaction score
25.885
ναι έπρεπε να βάλω τα πρώτα δύο γράμματα της διεύθυνσης κι όχι ολόκληρη.....μετά με πήρε καπάκι η νόβα μια και τέλος του μήνα τελείωνε η προηγούμενη 50αρα της νόβα.
 



Μηνύματα
1.589
Reaction score
335
Πρόλαβα και μόλις ανακοίνωσε η νοβα διαθεσιμοτητα ftth εβγαλα το κουπόνι sfbb, ήδη συνδεμένος μετά την πρωτομαγιά σχεδον στα ιδια λεφτα που πληρωνα vdsl 100 (31e)

 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ο ΟΤΕ μείωσε την τιμή του FTTH μετά τη λήξη του κουπονιού επιδότησης, στα επίπεδα των VDSL:
Αναμενόμενο, αφενός γιατί οι FTTH δεν συμμετείχαν στον διπλασιασμό, αφετέρου γιατί χωρίς επιδότηση και με τις παλιές τιμές θα μάζευαν αράχνες οι ίνες... Λογικά θα ακολουθήσουν και οι άλλοι πάροχοι σύντομα.
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
52,90€;
Τρελός εισαι?
51€ :gotcha:
(Αλλα με 200,σταθερα,κινητα και φουλ nova. Ακριβα ειναι, απο 37 που εδινα, αλλα ειχα βαρεθει τους τσακωμους, κλεισε το streaming εσυ να δω εγω)
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.011
Reaction score
6.797
Με διπλασιάσανε κι εμένα σήμερα, απο 100 --> 200
Σου έρχεται κάποια ειδοποίηση; Ενημερώνεσαι κάπως τέλος πάντων;
Χρειάζεται να κάνεις restart το modem για να πάρει την αλλαγή;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.671
Σου έρχεται κάποια ειδοποίηση; Ενημερώνεσαι κάπως τέλος πάντων;
Χρειάζεται να κάνεις restart το modem για να πάρει την αλλαγή;
Σε κάποιους πάει SMS ΜΕΤΑ την αναβάθμιση.

Όχι, εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Αν έχεις ήδη κατάλληλο modem (Speedport Plus, Speedport Smart, ZTE H1600) απλά περιμένεις, και ξαφνικά βλέπεις μεγαλύτερη ταχύτητα στο up/down.
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Σου έρχεται κάποια ειδοποίηση; Ενημερώνεσαι κάπως τέλος πάντων;
Χρειάζεται να κάνεις restart το modem για να πάρει την αλλαγή;
Σήμερα το πρωί έλαβα sms.

Κανενα restart τίποτα.
Απ οτι είδα στο Fritz! Box η αλλαγή έγινε στις 03:30 τα ξημερώματα.


Screenshot_20220516_174012.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Διπλασιασμός όγκου με ίδια χρέωση.

ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΑ ΜΗΝΙΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ DATA ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ COSMOTE HOME SPEED BOOSTER ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ, ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 100GB ΣΕ 200GB ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ www.cosmote.gr/speedbooster

👨‍❤️‍👨
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.671
Μιας και το ξέθαψε ο @Zizik να γράψω πως οι διπλασιασμοί ξανα-ξεκίνησαν επισήμως (υποτίθεται τελείωναν τέλη του 22, αλλά από ότι φάνηκε δεν πρόλαβαν να κάνουν όλες τις γραμμές, πιθανότατα πέρασαν καινούργιες φέτες με 35b σε κάποιες καμπίνες).

Εμένα έγιναν οι διπλασιαμοί πριν κανένα 20ημερο.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
923
Reaction score
967
Μια χαρά την ανεβάζουν, να δείτε όμως τι προβλήματα έχουν ! Αποσυνδέσεις συνεχώς, powerlines ασυμβατα με νέο modem αν χρειαστείτε mesh (τα στρόγγυλα repeater), επανασύνδεση σε 10 λεπτά! Μας εχουν κάνει τη ζωή πατίνι εδω στα βόρεια
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.671
Μια χαρά την ανεβάζουν, να δείτε όμως τι προβλήματα έχουν ! Αποσυνδέσεις συνεχώς, powerlines ασυμβατα με νέο modem αν χρειαστείτε mesh (τα στρόγγυλα repeater), επανασύνδεση σε 10 λεπτά! Μας εχουν κάνει τη ζωή πατίνι εδω στα βόρεια
Αν η γραμμή σου δεν είναι κακή (δηλαδή να έχεις καλωδιακή απόσταση > 500μ από το ΚΑΦΑΟΥ) δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Και εγω που έχω πολύ κακές γραμμές λόγω απόστασης, ΔΕΝ υπάρχει κανένα θέμα. Πιάνει την ταχύτητα που μπορεί και όλα οκ.

Τα powerlines είναι όλα συμβατά, μόνο στην ίδια πρίζα με το modem δεν τα βάζεις αν δεν έχουν την VDSL2 compliance επιλογή, αλλά αυτό ισχύει για οποιαδήποτε ταχύτητα VDSL2 και την 50αρα, και την 100αρα και τα πάντα όλα.
Τα mesh που δίνουν (δωρεάν) είναι για τα μπάζα.
Αν έχεις απαιτήσεις από τον εξοπλισμό σου, βάζεις το χέρι στην τσέπη, πληρώνεις δικτυά να σου πάρει και στήσει τα κατάλληλα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στο δικό μου σπίτι παίζει άψογα η 200. Βέβαια το καφάο είναι στα 20 μέτρα καινούργιο και με όλες τις συνδέσεις (καλώδια) στο σπίτι μου καινούριες.

και με τa tplink eap650 στα 6-7 μέτρα έχω ασύρματη σύνδεση 1.2Gbps μπορεί και παραπάνω ανάλογα το σημείο.

Screenshot 2023-03-31 212936.png
Screenshot 2023-03-31 213314.png
Screenshot_20230331_213359_Settings.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.504
Reaction score
5.671
Εγώ περιμένω πως και πως την ενεργοποίηση των οπτικών ινών στην περιοχή, δεν παλεύεται η κατάσταση με 180Mbps combined, 90Mbps single όπου δεν υποστηρίζεται multiple connection... :(
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
παίδες καλησπέρα...έκανα αναβάθμιση το σταθερό από 50άρι σε 100άρι....ήξερα από τα στατιστικά του μόντεμ (που φαίνεται και στην εικόνα) ότι είχα περιορισμό στα 85, αλλά η τιμή συνέφερε σε σχέση με τι πλήρωνα, οπότε και το προχώρησα. Βλέπω όμως ότι τελικά συνδέομαι στα 65 και η ερώτηση προς τους γνώστες είναι, εάν θεωρείτε ότι χρειάζεται να γίνει κάποια αλλαγή στο προφίλ της γραμμής (ή άλλη ρύθμιση) , ή απλά "αυτό είναι"...

Να σημειώσω ότι υπάρχει οπτική ίνα μέχρι το dslam, και όσο είχα 50άρι, συνδεόμουν με 54/5,4 χωρίς ποτέ καμία αποσύνδεση, κοινώς η γραμμή ήταν σούπερ.

ευχαριστώ προκαταβολικά.


Screenshot 2023-08-10 135839.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.556
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top