Οδήγηση ηχείων σε vintage ενισχυτή

Μηνύματα
889
Reaction score
201
ο DCX 4000 που εχεις ειναι απο την καλη σειρα της Σανυο (ο κορυφαιος ο 8000 εχει μονο 40 watt να φανταστεις) ισως να χρειασθει ομως recap καποια στιγμη, επειδη καταλαβαινω σου αρεσουν τα vintage, και οχι για πολλους απο εμας αδικως, θα σου προτεινα να βρεις ηχεια απο την ιδια δεκαετια τα οποια ειναι ποιο πιθανο να ταιριαζουν ηχητικα και απο πλευρας ισχυως, οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι παιρνεις το ραδιενισχυτη μαζι σου και να ακουσεις μερικα βινταζ ηχεια μεχρι να καταληξεις ποιο σου αρεσει, το ξερω δεν ειναι ευκολο αλλα το hobby απαιτει θυσιες (οχι απαραιτητα οικονομικες)
οσο το να παρεις απο την εξοδο πρε σε αυτοενισχυομενο ηχειο ηχητικα θα εχεις μπερδεψει τις π... με τις β...
 
Last edited:

Μηνύματα
238
Reaction score
18
Οκ κύριοι ήσασταν κατατοπιστικοί..ευχαειστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
ο DCX 4000 που εχεις ειναι απο την καλη σειρα της Σανυο

Ισχύει, όχι τσιγκουνιές σε ψύκτρες (για την ισχύ του), ούτε τσιγκουνιές σε πυκνωτές, καλοσχεδιασμένο κύκλωμα ισχύος

ισως να χρειασθει ομως recap καποια στιγμη,

ισχύει, μοντέλο 75

. . .
οσο το να παρεις απο την εξοδο πρε σε αυτοενισχυομενο ηχειο ηχητικα θα εχεις μπερδεψει τις π... με τις β...

Γιατί ;
 

Μηνύματα
9.208
Reaction score
12.720
Αν βρεις κανενα Goodmans mezzo SL ...μια χαρα θα εισαι πιστευω ...ειναι σαν το Dynaco a25..τα έχω ακούσει κάί τα 2 το goodmans mezzo sl μου άρεσε περισσότερο..κάί επειδή δεν το ξέρουν πολλοί είναι ακόμα σε τιμή χώμα..εδώ πού είμαι εγώ..γιά Ελλάδα δεν ξέρω
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Όχι, εγώ συμφωνώ. Κάνε το σέρβις του με οποία χρήματα ζητήσει, πάρε 2 ενεργά και οδήγησέ τα από τις εξόδους pre και ευχαριστήσου μουσικές.
Αργότερα, στο μέλλον, για αλλαγή, μπορείς να συνδέσεις την πηγή κατ' ευθείαν στα ενεργά, να καταργήσεις το αρχαίο προενισχυτικό στάδιο από την πορεία του σήματος και να το έχεις να το βλέπεις.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Το πρόβλημα με τα ενεργά δεν είναι ο ήχος, αλλά η βίντατζ εμφάνιση που έχει βάλει σαν προϋπόθεση (?)
Οσο για τα 18 βαττ, ίσως και να μην είναι (μεγάλο) πρόβλημα με ένα ηχείο πραγματικής ευαισθησίας 89+ dB. Μίλησε για δεύτερο σύστημα. Που; Σε τι απόσταση; Πόσο δυνατά; Για προσεκτικές ακροάσεις, για ηχητική υπόκρουση;
Και, βασικό... πόσα δίνει;
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Ναι, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ απόσταση ακρόασης. Αν είναι nearfield, τότε δε θα χρειαστείς μεγάλες εντάσεις. Κι εγώ όταν ξεκίνησα, με vintage ενισχυτή 20-25 βατ άκουγα και δεν έπαθα τίποτα.
Μετά, όταν δοκίμασα τα ncore των 200 watt/channel τον σιχάθηκα.
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.199
Ναι, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ απόσταση ακρόασης. Αν είναι nearfield, τότε δε θα χρειαστείς μεγάλες εντάσεις. Κι εγώ όταν ξεκίνησα, με vintage ενισχυτή 20-25 βατ άκουγα και δεν έπαθα τίποτα.
Μετά, όταν δοκίμασα τα ncore των 200 watt/channel τον σιχάθηκα.
Eσυ δεν γνωρίζεις τι σιχάθηκες.
Αυτό που δεν σου άρεσε ήταν το συνολικό πάντρεμα.
Ασε λοιπόν ήσυχο τον ενισχυτή.
Αμα θέλεις μηχανάκι στριφτερό , δεν παίρνεις HARLEY , αλλά κάποιο γιαπωνέζικο ή ευρωπαϊκό .
GECKE?
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Μα δεν γνωρίζεις ούτε καν ποιός ενισχυτής ήταν, πώς μπορείς να εκφέρεις άποψη; :roflmao:
Πάλι έχεις κατεβάσει τίποτα ρακές;
Γκέγκε;
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.199
Δεν χρειάζεται να ξέρω ποιός ενισχυτής ήταν . Αρκεί η ισχύς του . Ακόμα και λάμπα να ήταν .
Οχι δεν πίνω ρακές.
Γκεγκε ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Vintage shape ενεργά είναι τα Tannoy Gold 8αρια για να έχει και μπάσο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.000
Reaction score
12.974
O john μάλλον δεν θέλει να δώσει πάνω από 100€ τελικά
 


Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Μπορεί να βάλει ενεργά ,αλλά τότε θα χάσει όλη τη μαγεία της vintageτίλας (και δεν το λέω ειρωνικά).Με 100 ευρώ βρίσκει μια χαρά ηχεία μεταχειρισμένα (εκτός και αν υπάρχουν περιορισμοί ύψους,βάθους,οπών,χρώματος κλπ....). Από την άλλη πιστεύω ότι ένας ενισχυτής τόσο παλιός,θέλει έναν έλεγχο πριν του βάλεις να οδηγήσει ηχεία.
 


Μηνύματα
238
Reaction score
18
Εχει ελεγχθεί ο ενισχυτής...απο πρόσφατο σερβις..ολα οκ...συμφωνώ με τη vintagίλα....αναζητώ κάποιο ηχείο που να πληρέι αυτές τις προυποθέσεις...γιαυτό και ρώτησα για τα KLH-410..και τι ευαισθησια έχουν.Οπως επίσης και τα jvc s-40 ή τα jvc spx-440.
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Εχει ελεγχθεί ο ενισχυτής...απο πρόσφατο σερβις..ολα οκ...συμφωνώ με τη vintagίλα....αναζητώ κάποιο ηχείο που να πληρέι αυτές τις προυποθέσεις...γιαυτό και ρώτησα για τα KLH-410..και τι ευαισθησια έχουν.Οπως επίσης και τα jvc s-40 ή τα jvc spx-440.
Ψάξε για κάποιο μικρό ηχείο βάσης,από κάποιον "παραδοσιακό" κατασκευαστή ηχείων,θα πάρεις καλύτερο ήχο. Αν μπορούσες να δεις το εσωτερικό των ηχείων που αναφέρεις,ειδικά των jvc ,θα καταλάβαινες γιατί στο γράφω.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Ας προτείνω Mission 780, δεν είναι κακά.
Απόσταση ακρόασης δεν έχεις πει ακόμα, περιμένω.
 

Μηνύματα
9.208
Reaction score
12.720
Αν βρεις τίποτα Castle speakers η Leak sandwich speakers..δωστους μια ακρόαση ευκολοδηγητα είναι..τα leak sandwich έχουν ηχεία βάσεις με 15 ohm μεγάφωνα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.663
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top