Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Χαιρετω τον κοσμο της φωτογραφιας.
Προσφατα,αγορασα την canon 450d με τον 18-55 & 55-250.
Η μηχανη ειναι πολυ καλη δεν μπορω να πω. (με τα λιγα που ξερω βεβαια.)
Παντως, τα χρωματα που μου εδινε παλια μια olympus ψηφιακη στις φωτο, η 450 δεν μου τα δινει.
Το πιθανοτερο ειναι να σπρωξω ολα και να δοκιμασω Nikon d90.
Τράβα Raw... και αν δεν στα δώσει και τότε... στείλε μου το raw να στο εμφανίσω εγώ να μου πείς αν σου κάνει.

Δεν τίθεται θέμα χρωμάτων στις SLR. Τίθεται θέμα σωστής έκθεσης, σωστού WB.

Κατά τα άλλα η D90 είναι άλλη κλάση μηχανή, σαφώς ανώτερη απο την 450d. Είναι όμως και διπλά τα λεφτά της... Σαν αισθητήρες όμως, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα frame rate, και οι άλλες ευκολίες δεν θα σου κάνουν την διαφορά. Οι φακοί θα σου κάνουν την διαφορά.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

EF 17-40mmf/4.0L USM.
Σκεφτομαι να τον παρω αν μεινω σε κανον.καλος ειναι?
Να τον εχω στανταρ πανω στη μηχανη λεμε.καθημερινος.για πορτραιτα,φιλους κλπ.
Δεν εχει is ομως,ειναι προβλημα?
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
κοιτα γενικα σε JPEG μπορει να θελει λιγο τσίμπημα το saturation. επισης παιξε και με τα διαφορα settings για το χρώμα (vivid, natural, κλπ.) και δες πιο σου αρεσει περισσοτερο.
το καλυτερο ομως θα στο δωσει το RAW και η μετατροπη σε JPEG ή TIFF απο το προγραμμα της Canon (DPP) ή άλλο αντίστοιχο, όπου μπορεις να φερεις την φωτο οπως θες (φωτεινοτητα, χρωμα, θορυβος, κλπ.)

τωρα πιο φακο εχεις πανω της?
ο EF 17-40mmf/4.0L USM ειναι μια χαρα φακος (βλέπε L) αν και λιγο μεγαλος/ακριβος για την μηχανη νομιζω. απλα σκεψου οτι το 17mm γινεται 27mm αρα δεν ειναι τοσο ευρυγωνιος. και παλι ομως ειναι μια χαρα. οσο για το IS σε αυτα τα εστιακα μεγεθη δεν εχει και τοσο σημασια εκτος και εαν εχεις παρκινσον :135: στα σκοτεινα και με και χωρις παλι κουνημενες θα βγουνε. αν ηταν τηλεφακος (70-80mm και πανω) τοτε ναι, αλλαζει το πραμα. εκει το χρειαζεσαι

αν σε ενδιαφερουν τα μεταχηρισμενα, εγω θα σου ελεγα στα ιδια λεφτα με τον 17-40 να δεις και τον EF-S 17-55mmf/2.8 IS USM που παει γαντι με τη μηχανη σου, ειναι και 2.8 και εχει και IS.
βέβαια ειναι EF-S οποτε αμα πας σε αλλη μηχανη στο μελλον (πχ. FF) δεν μπορεις να τον χρησιμοποιησεις, ενω τον 17-40 μπορεις.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
o 17-40 είναι καλός, απλά δυστυχώς όχι γιαυτήν την μηχανή. Αν είχες FF θα το συζητάγαμε.
Το μισό γυαλί και το μισό του βάρος (και άρα το μισό του κόστος...) πάει ανεκμετάλλευτο.

17-55. Και πιο βολικό range, και εξαιρετική ποιότητα ακόμα και στο 2.8, και 2.8, και IS. Βεβαια η τιμή του δεν αστιεύεται... Εναλλακτικά σου προτίνω τον ίδιο Tamron που πάλι έχω ακούσει τα καλύτερα, αν και δεν τον έχω δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Επίσης να δεις σε ποιο Color Space τραβάς. Αν την έχεις σε AdobeRGB, τότε στο μόνιτορ σου τα χρώματα θα σου φαίνονται ξεπλυμένα. Πρέπει να το έχεις σε sRGB.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
σωστο κιαυτο, παιζει μεγαλο ρολο.
παντως δεν ειναι θεμα της μηχανης με τιποτα. κοιτα ξανα τα settings ή κανε ενα reset στα defaults αν χρειαστει.
για να καταλάβεις στην 30d, το μαμα JPEG στο full auto μου βγάζει πιο κορεσμένα χρώματα σε σχέση με το RAW που είναι προς το neutral.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Καλιμπραρισμα την οθονη με τιποτα http://www.datacolor.eu/en/products/display-calibration/spyder3express/index.html για να βλεπεις σωστα χρωματα και ποτες στην μηχανη το sRGB . Παντα Adobe RGB μεσα στη μηχανη .
Δοκιμασε το Picture Style Editor για να φτιαξεις οπως θες εσυ τα jpeg και αυτη ειναι η μονη λυση να παρεις αριστο jpeg μιας που καθε ετοιμο Picture Style ειναι λιγο δυσκολο να σου δωσει ακριβεστατα πραγματα σε jpeg .
http://www.canon.co.jp/imaging/picturestyle/editor/index.html

Το Picture Style Editor ειναι η καλυτερη λυση αν δεν εχεις καποιον καλο φακο μιας που η περισσοτεροι απλοι φακοι εχουνε χρωματικες εκτροπες και εκει στο jpeg θα σε ζορισει πολυ χωρις να προσαρμοσεις τα χρωματα σωστα..

Αν κανεις χρηση Photoshop κατεβασε τα DNG Profiles σε περιπτωση που κανεις χρηση Raw .

Η 450D βγαζει καλυτερα χρωματα απο την Olympus απλα θελει λιγο ψαξιμο .
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Παίδες προχτές τσίμπησα την κουκλάρα (5D MKII :116::116:), μιλάμε δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα, προχτές την είδα και έβαλα τη μπαταρία να φορτίσει και χτές ίσα που πρόλαβα να βρω πως τραβάει βίντεο. Το ΣΚ ελπίζω να βρω χρόνο (παίζεται :108:) να τη σκαλίσω και να κάνω και κανένα μίνι συγκριτικό με την παλιά μου (30D).
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Re: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Παίδες προχτές τσίμπησα την κουκλάρα (5D MKII :116::116:), μιλάμε δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα, προχτές την είδα και έβαλα τη μπαταρία να φορτίσει και χτές ίσα που πρόλαβα να βρω πως τραβάει βίντεο. Το ΣΚ ελπίζω να βρω χρόνο (παίζεται :108:) να τη σκαλίσω και να κάνω και κανένα μίνι συγκριτικό με την παλιά μου (30D).
!!!!!! Με γειά . Περιμένουμε εντυπώσεις και δείγματα . Φακούς έχεις αρκετούς για τα τεστάρεις ??
Την 30d θα την πουλήσεις ?? :138:
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
μπραβο βρε GTX!!! μεγεια! μηχαναρα με τα ολα της! :626: ποσο πήγε το μαλλί και απο που?
αυτη την μηχανη λεω όλο θα την παρω (απο την πρωτη 5d) προς αντικατασταση της 30d, αλλα συνεχεια επαναφερω τον εαυτο μου στην ταξη! :614:

εαν σε ενδιαφερει το video, πρωτη σου δουλεια ειναι να βαλεις σε μια μνημη το firmware Magic Lantern, αμα δεις τι εχουν φτιαξει τα ατομα θα παθεις!

να ενα δείγμα :
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Κάτι έχω...
Δυστυχώς την μηχανή την πήρα από την προσφορά του πλαισίου (40 άτοκες στα 2.229 ακόμα τρέχει στο site αν ενδιαφέρεστε) που ήταν μόνο για το σώμα χωρίς τον φακό του κιτ που δε θα με χάλαγε καθόλου, πάντως έχω:

17-40mm f4.0 L
70-200mm f2.8 L με IS :116:

κι έναν 17-70mm f2.8 Sigma ο οποίος δεν είναι για full frame και θα μείνει μόνιμα πάνω στην 30D την οποία δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα την κρατήσω ή θα την πουλήσω...

Επόμενη αγορά Flash οπωσδήποτε μιας και η 5D δεν έχει και ίσως κάποιος φακός για μάκρο.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
αυτά ειναι!!
ο Sigma βινιετάρει πολυ σε FF?? δεν διορθωνεται με κανα προγραμμα?
παρεπιπτοντως, πριν καμια βδομαδα ανακοινωσε και τον αντικαταστατη 17-70mm f2.8-4...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
αυτά ειναι!!
ο Sigma βινιετάρει πολυ σε FF?? δεν διορθωνεται με κανα προγραμμα?
παρεπιπτοντως, πριν καμια βδομαδα ανακοινωσε και τον αντικαταστατη 17-70mm f2.8-4...
Βινιετάρει σίγουρα το γράφει και στο site της Sigma, τώρα πόσο πολύ και αν παλεύεται θα σου πω μόλις τον δοκιμάσω :116: Πραγματικά δεν έχω προλάβει να κρατήσω τη μηχανή στα χέρια μου πάνω από μισή ώρα...και το κακό είναι ότι ούτε σήμερα με βλέπω να κάνω τίποτα :108:
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Re: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

αυτά ειναι!!
ο Sigma βινιετάρει πολυ σε FF?? δεν διορθωνεται με κανα προγραμμα?
παρεπιπτοντως, πριν καμια βδομαδα ανακοινωσε και τον αντικαταστατη 17-70mm f2.8-4...
..o sigma δεν παίζει σε ff.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Το πρόβλημα ενός τέτοιου φακού σε χρήση FF δεν είναι το βινιετάρισμα. Είναι ότι απλά ο κύκλος κάλυψής του ε'ιναι μικρότερος και δεν υπάρχει καθόλου εικόνα εκτός αυτού.

Παράδειγμα:


Κάτι τέτοιο συμβαίνει σίγουρα στο ευρυγώνιο άκρο ενός zoom φακού. Αν είσαι τυχερός πιθανών να εξαλείφεται αν ζουμάρεις.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Στις canon ff δεν λειτουργεί καθόλου από όσο ξέρω.Στις canon 1.3 aps-h βγάζει τον κύκλο μετά από ένα σημείο απόστασης. Στις νικον απλώς φαίνεται ο κύκλος ο μαύρος και έχουν και έναν περιορισμό στα mp αν θυμάμαι καλά.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Με λίγη ώρα που τελικά πρόλαβα και ασχολήθηκα χτες σε πρώτη φάση έχω καταενθουσιαστεί με τη μηχανή, δεν έχω κάτι αξιόλογο να ανεβάσω μιας και μόνο κάτι δοκιμαστικές χαζοφωτογραφίες και βίντεο έχω τραβήξει. Το σίγουρο είναι ότι σε σκοτεινές συνθήκες οι διαφορές με την 30D είναι χαοτικές, ο 17-40 μπορώ να πω ότι με την 30D με είχε κουράσει αρκετές φορές γιατί με το f4.0 ήταν αρκετά σκοτεινός και προτιμούσα τον 17-70 της Sigma, ε πάνε πια αυτές οι εποχές :107:
και το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι πλέον είναι πραγματικά ευρυγώνιος, μιλάμε για τεράστια διαφορά στο κάδρο!!! :138:

Περισσότερα το ΣΚ :138:
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Re: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

Με λίγη ώρα που τελικά πρόλαβα και ασχολήθηκα χτες σε πρώτη φάση έχω καταενθουσιαστεί με τη μηχανή, δεν έχω κάτι αξιόλογο να ανεβάσω μιας και μόνο κάτι δοκιμαστικές χαζοφωτογραφίες και βίντεο έχω τραβήξει. Το σίγουρο είναι ότι σε σκοτεινές συνθήκες οι διαφορές με την 30D είναι χαοτικές, ο 17-40 μπορώ να πω ότι με την 30D με είχε κουράσει αρκετές φορές γιατί με το f4.0 ήταν αρκετά σκοτεινός και προτιμούσα τον 17-70 της Sigma, ε πάνε πια αυτές οι εποχές :107:
και το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι πλέον είναι πραγματικά ευρυγώνιος, μιλάμε για τεράστια διαφορά στο κάδρο!!! :138:

Περισσότερα το ΣΚ :138:
Άντε περιμένουμε την Δευτέρα με πολλά δείγματα :135:
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Απάντηση: Οδηγός αγοράς DSLR & φακών

όλες πλην νομίζω canon ειναι 1.5 και canon 1.6
δηλαδή ποιός είναι ο 28άρης;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.427
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top