Οδηγός τοποθέτησης ηχείων

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Το θέμα αυτό είναι ένα update του υπάρχοντος,γιατί βλέπω αρκετές απορίες απο μέλη σχετικά με την τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο.
Επειδή το προυπάρχων έχει αρκετή ππληροφορία στα Αγγλικά,εδώ θα είμαστε πιό σύντομοι αλλά στα Ελληνικά παρακαλώ.

Προσπάθεια μας να γίνουν αναφορές για κάθε θέση ξεχωριστά(πλην του sub,αυτό χρειάζεται ένα θέμα μόνο του) λιτά και κατανοητά για τους αρχάριους και συμβουλές,είτε εμπειρικές είτε απο ότι έχουμε διαβάσει.

Καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε επίσης τις διαφορές σε τοποθέτηση δίπολοων και μονόπολων ηχείων,έστω περιγραφικά.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Εκκίνηση κάνουμε με την DTS.

Για 7.1
Εδώ μπορείτε να δείτε 7 διαφορετικές προτάσεις της για τοποθέτηση.
Θα αναλυθούν οι 2 συνηθέστερες και πιό ευπροσάρμοστες στα οικιακά δεδομένα.

1η Πρόταση.


Η συνηθέστερη περίπτωση τοποθέτησης.Μπορείτε να δείτε τις συνιστώμενες γωνείες απ την θέση του κεντρικού ηχείου.

Στην συγκεκριμένη εγκατάσταση έχουν ως παραδείγμα μονόπολα ηχεία για περιφεριακά δεξιά-αριστερά.
Αν θέλετε να βάλετε δίπολα θα πρέπει να είναι είτε λίγο πιό μπροστά ή λίγο πιό πίσω(περίπου 60-70 cm)απ την θέση ακρόασης.
Το μπροστά ή πίσω το κανονίζει η απόσταση απ τον οπίσθιο τοιχο.Όσο πιό κοντά είναι ο τοίχος τόσο πιό μπροστά και τούμπαλιν.

Αν η απόσταση των περιφεριακών δεξιά-αριστερά είναι μεγαλύτερη των 2,5 μέτρων απ την θέση ακρόασης βάζετε μονόπολα,γιατί προλαβαίνουν να ανοίξουν το ηχητικό τους πεδίο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
2η Πρόταση



Αν δεν μπορείτε να βάλετε ηχεία δεξιά αριστερά της θέσης ακρόασης είναι η λύση για μεγαλύτερη ομοιογένια και κάλυψη του ηχητικού πεδίου.
Αποφύγετε την χρήση δίπολων ηχείων γιατί δεν θα κερδίσετε κάτι,αφού τα περιφεριακά είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους και δεν θέλουμε να μπλεχτουν μεταξύ τους δημιουργόντας ''τρύπα'' προς την πλευρά των πλάγιων τοίχων.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Εγκαταστάσεις 5.1

Ο πιό διαδεδομένος τύπος εγκατάστασης και αυτός που δέχεται τις περισσότερες ερωτήσεις.





Στην συγκεκριμένη περίπτωση η dts μας δείχνει το πεδίο που σχηματίζουν τα μονόπολα ηχεία.
Το ακολουθούμε αν τα περιφεριακά είναι σε απόσταση μεγαλύτερη των 2,5 μέτρων απ τη θέση ακρόασης.

Για μικρότερες αποστάσεις προτιμήστε δίπολα υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει τοίχος σε απόσταση μέχρι 3μέτρα απ τα ηχεία.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Εγκατάσταση 6.1



Προσθήκη ενος οπίσθιου ηχείου και μετακίνηση των περιφεριακών λίγο πίσω απ την θέση ακρόασης.
Εδώ και πάλι αν η απόσταση είναι μικρότερη των 2,5 μέτρων(για τα περιφεριακά) πλεονεκτούν τα δίπολα,όπου και ακολουθούμε τις οδηγίες του post no2:
Αν θέλετε να βάλετε δίπολα θα πρέπει να είναι είτε λίγο πιό μπροστά ή λίγο πιό πίσω(περίπου 60-70 cm)απ την θέση ακρόασης.
Το μπροστά ή πίσω το κανονίζει η απόσταση απ τον οπίσθιο τοιχο.Όσο πιό κοντά είναι ο τοίχος τόσο πιό μπροστά και τούμπαλιν.
.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Dolby Digital.
Χμ,το site της έχει τις φώτο υπό μορφή flash και δεν μπορώ να τις κατεβάσω.
Εδώ πάντως έχουν αναλυτικές συστάσεις,αν και δεν παρουσιάζουν διαφορές απο τις ανάλογες της dts.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Για να δούμε όμως λίγο πιό διεξοδικά τι τύπο περιφεριακών ηχείων μπορούμε να επιλέξουμε βάση των αποστάσεων απ τους τοίχους και την θέση ακρόασης.
  • Πλάγια περιφεριακά
1)Μονόπολα ηχεία.
Προτιμήστε τα όταν η απόσταση απ τη θέση ακρόασης είναι μεγαλύτερη των 2-2,5 μέτρων.Κακά τα ψέμματα είναι η βέλτιστη λύση γιατί προσφέρουν εστιασμό που τα δίπολα δεν μπορούν.Απλά θέλουν απόσταση για να ''ανοίξουν'' το ηχητικό τους πεδίο και να μην δημιουργηθούν ''τρύπες''.

2)Δίπολα.
Για απόσταση ακρόασης μέχρι 2-2,5μ ΚΑΙ όταν υπάρχει πίσω τοίχος σε απόσταση 1μ εως και περίπου 4 μέτρων.Πλεονεκτούν γιατί λόγω την ακτινοβολίας τους έχουν ευρύτερη κάλυψη στις κοντινές αποστάσεις και με την εκμετάλευση του πίσω τοίχου δημιουργείτε πιό ομοιογενές ηχητικό πεδίο.


Οι προτάσεις αυτές ισχύουν είτε για 5.1,είτε για 7.1 συνθέσεις.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
  • Οπίσθια περιφεριακά.

Συνήθως καλύτερα αποτελέσματα τα δίνουν τα μονόπολα.
Η χρήση δίπολων ηχείων συνήθως ακυρώνει την εσωτερική ακτινοβολιά του καθενός.Αν φυσικά τα δίπολα έχουν λειτουργεία εντός και εκτός φάσης τότε κάνουμε ότι θέλουμε με την έσω ακτινοβολία οπότε ουδέν πρόβλημα:126:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
  • Ταίριασμα μεταξύ κεντρικού και κυρίως ηχείων.

Ιδανικά πρέπει να είναι 3 ίδια ηχεία που θα λειτουργούν στο ίδιο έυρος συχνοτήτων.
Συνηθέστερη λύση βέβαια απ τους κατασκευαστές είναι να βγάζουν και από ένα κεντρικό για κάθε σειρά ηχείων τους.Εννοείτε ότι αγοράζετε αυτό και όχι άλλης σειράς.
Επουδενί άλλης εταιρίας!

Επίσης το ύψος των tweeter να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά μεταξύ και των τριών(ιδανικά στην ίδια ευθεία).
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Παμε
1 ολες οι θεσεις που προτεινει καθε εταιρια ειναι απλα για να γεμιζουν σελιδες.
α παιζει ρολο η αποσταση ακροασης απο ολα τα ηχεια
β οπως και το τι μπορουν να παιξουν αυτα
γ βαλτε και τις διαστασεις του χωρου
δ τις εντασεις ακροασεις
ε την μορφη του χωρου μας
στ τι αλλο υπαρχει στον χωρο μας αν δεν ειναι dedicated

2 αν εχουμε οθονη προβολης το ιδανικο ειναι να εχουμε το κεντρικο σε καποιο υψος που να μπορει να ανεβαζει διαλογους ψηλα.κατι τετοιο απαιτει μια οθονη ηχοπερατη

3 Την δυνατοτητα αποκτησης και τοποθεσης ολων των ηχειων στις ιδανικες θεσεις.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Παιδια αν το sub ειναι κατω απο το κεντρικο υπαρχει καποο προβλημα;
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Παιδια ηθελα να ρωτησω το εξης.
φτιαχνω συστημα 5.1 και ειμαι στη φαση της τοποθετησης.

τα μπροστινα μου ηχεια (2 μπροστινα και 1 κεντρικο) ειναι 4 μετρα μπροστα απτον καναπε μου.
Ο καναπες μου ακριβως απο πισω και δεξια αριστερα εχει τοιχους.

Τα 2 surrounds Μου θα τα βαλω αριστερα και δεξια απτη θεση ακροασης ακριβως ή πρεπει ναναι λιγο πιο μπροστα; επισης πρεπει να κοιταει το ενα ηχειο το αλλο ή πρεπει να κοιτανω τον ακροατη;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

Παιδια βρηκα ενα σχεδιο. ειναι σωστο να φτιαξω ετσι το 5.1 μου; δεδομενου ομως οτι πισω απτον καναπε ειναι τοιχος,οπως και αριστερα-δεξια απαυτον.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ θα 'λεγα να δοκιμάσεις διάφορες εκδοχές τοποθέτησης.Βρες μια ταινία με πολλά εφέ και
άκουσέ την τοποθετόντας τα λίγο πιο πίσω,να κοιτάνε το ένα το άλλο,να κοιτάνε τη θέση θέασης κοκ.
Όπου σου κάτσει καλύτερα άφησέ τα και καθάρησες!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

αν ηξερες τι λες θα μας βοηθουσες ολους ........................:121::136:
τι ειδους ηχεια εχει για το πλαι ?
κανονικα (ηχεια δαπεδου ή βασης) (βαλτα οπου σε περνει)
διπολα υποχρεωτικα στο πλαι σου , (περιπουδηλαδη) (εξαρταται το ηχειο ) (μπορεις να φυγεις και λιγο μπτροστα )
ψηλα περιπου 2 ποδια ( μεκομενα νυχια ) πανω απο το κεφαλι σου
(μαζι με τα μαλλια ) (αν υπαρχουν)..............
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

μπροστα εχω b&w 684 ,asw610, htm62 κεντρικο.
Και πλαινα εχω ta b&w 686.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Οδηγός τοποθέτησης ηχείων.

εεε...να πάρω σειρά? :116:....

λοιπόν, έχω ξεκινήσει και αναβαθμίζω τα ηχεία και για τα surround η συγκεκριμένη εταρεία προτείνει αυτά...

η απόσταση που έχω τώρα τα μονόπολα surround που ήδη χρησιμοποιώ και τα οποία είναι στους πλαϊνούς τοίχους και πίσω, σε γωνία περίπου 110 μοιρών από τη θέση ακρόασης, είναι για το μεν πίσω αριστερό 2μ και για το πίσω δεξί 2,45μ...(δηλ περίπου όπως στο σχήμα που έχει ανεβάσει λίγο πιο πάνω ο hamurabi)...πίσω απο το καναπέ δεν υπάρχει τοίχος...ενιαίος χώρος

τα δίπολα, όπως λέτε πιο πάνω, μπαίνουν πιο πίσω απο τη θέση ακρόασης....
τα συγκεκριμένα πάλι την ίδια θέση πρέπει να πάρουν, ή λόγω του διπλού τους χαρακτήρα θα έπρεπε να μπουν ακριβώς δεξιά-αριστερά απο τον καναπέ?...ή πού αλλού?...και σε τι ύψος?...:203:

αν πρέπει να μπουν δεξιά-αριστερά, αυτό απλά δε γίνεται γιατί στην μια πλευρά έχω μεγάλη συρώμενη τζαμόπορτα...άρα θα πρέπει να αλλάξω εντελώς τα surround και να πάω σε μονόπολα ή κάτι σε mirage omd5...

δε μπορώ να ανεβάσω εικόνες, να σας έδειχνα πως ακριβώς είναι ο χώρος για να καταλάβετε καλύτερα...

πάντως, λέω να πάρω τα συγκεκριμένα για περιφερειακά, γιατί και η τριάδα μπροστά θα είναι της ίδιας σειράς...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top