Οθόνη (+ υπολογιστής) για σωστή απεικόνιση φωτογραφιών

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Και σημειωτέον δεν έχει δει το ποστ ο Βλάσης και ο Εαρ ακόμα :cool:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.811
Έπρεπε όμως φίλε μου να το πεις εξ αρχής πως κwλοτρwγεσαι. Θα σε είχαμε κατευθύνει αναλόγως. Όχι να μας αρχίζεις "θέλω κόμπακτ που να τραβάει σε raw".

Ένα-ένα μας τα βγάζεις τα γούστα. :p






Κατά τη γνώμη μου, μια καλή οθόνη αρκεί, για την οποία μπορείς να βρεις ένα έτοιμο color profile στο διαδίκτυο, το οποίο θα κάνει μια γενικώς "σωστή" ρύθμιση, να μην χάνεις δλδ εντελώς τον μπούσουλα. Υπάρχουν μόνιτορ που από το εργοστάσιο έρχονται εντελώς εκτός. Ένα τέτοιο έτοιμο προφίλ, αποτρέπει τουλάχιστον αυτό. Το πραγματικό καλιμπράρισμα χρειάζεται όταν έχεις απαιτήσεις στο άριστο ματσάρισμα χρωμάτων, πρέπει να γίνεται συχνά (κάθε μήνα), εξαρτάται από τον χώρο σου, τον φωτισμό κλπ.
Εσύ εάν κατάλαβα θέλεις "σωστή" αντίληψη της έκθεσης και των χρωμάτων κυρίως. Δεν σε νοιάζει εάν θα σου ξεφύγει λίγο το κόκκινο ή είναι μια τίντα πάνω και μια κάτω ανάμεσα σε δύο φωτο.
 
Last edited:


Μηνύματα
476
Reaction score
298
Για επεξεργασία θες κυρίως μεγάλη συχνότητα επεξεργαστή (τους πολλούς πυρήνες δυστυχώς δεν τους εκμεταλλεύονται σωστά τα προγράμματα επεξεργασίας), αρκετή RAM (8gb θα πρότινα) και κυρίως SSD. Αν δουλεύεις Lightroom θα πρότινα να κάνεις εισαγωγή τις φωτογραφίες στον ssd, να τις επεξεργάζεσαι και αφότου ολοκληρώσεις την επεξεργασία και θες να τις αρχειοθετήσεις να μεταφέρεις το φάκελο στον 2ο δίσκο HDD, ώστε να μην ξοδέψεις τη χωρητικότητα του γρήγορου.
Παρά την ανωτέρω πρόταση, να σου πω οτι εγώ δουλεύω σε laptop με core2duo 2.4Ghz, 4gb ram, ssd και τις φωτογραφίες τις δουλεύω κυρίως σ'εξωτερικό δίσκο όπου τις έχω περασμένες. Δηλαδή σ'ενα συστημα πολύ πιο αργό απ'αυτό που θα έχεις εσύ. Σε πολύ πολυ απαιτητικές εργασίες (πανόραμα 20raw στο Photoshop) το μηχάνημα σέρνεται, όμως στο Lightroom δουλεύω απρόσκοπτα (όχι με ακαριαία ταχύτητα απόκρισης, αλλά απρόσκοπτα παρόλ'αυτά).

εκτός θέματος: Τα laptops δεν τα συμπαθώ καθόλου πλέον. Είναι μηχανήματα με μικρή διάρκεια ζωής σε σχέση με τους σταθερούς υπολογιστές και πλέον υπάρχουν κουτιά πανέμορφα και πολύ μικρά που μπορούν άνετα να στηθούν σ'ενα γραφείο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
1)Πάρε την καλύτερη οθόνη που μπορείς,πχ κάτι τέτοιο

2)Φώναξε τον Καστρουνή να στην καλιμπράρει.

3)Τέλος.

Αν έχεις απορίες για αυτά που σου έγραψε πες μου να γίνω πιό αναλυτικός στο γιατί.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Και σημειωτέον δεν έχει δει το ποστ ο Βλάσης και ο Εαρ ακόμα :cool:
Αναρωτιέμαι δηλαδή αν με αυτά τα αντανακλαστικά επιτάφιου δικαιούνται να λογίζονται χαειεντοτέτοιοι.
Μάλλον όχι! :roflmao:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.811
2)Φώναξε τον Καστρουνή να στην καλιμπράρει.
Δεν είναι λύση αυτή, θέλει διαρκώς καλιμπράρισμα.
Μιλάμε για μόνιτορ όπου θα γίνεται επεξεργασία φωτογραφιών.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δεν είναι λύση αυτή, θέλει διαρκώς καλιμπράρισμα.
Μιλάμε για μόνιτορ όπου θα γίνεται επεξεργασία φωτογραφιών.
Μια φορά τον χρόνο και άμα..
Δεν είναι προβολέας.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
καλά για χιλιάρικο δεν το συζητάω. Μην ξεχνάμε ότι για ερασιτεχνική χρήση προορίζεται και λίγο πιο απαιτητική προς το Prosumer δηλαδή.
Ο λόγος που έβαλα την asus πιο πάνω είναι για το calibrator. Διάβασα ήδη ένα review και γράφει κάποια πράγματα που δεν ξέρω αν θα μου αρέσουν, ίσως κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μας πει (περί κόκκου στο άσπρο, και κάποιο flickering λόγω PWM ρύθμισης της φωτεινότητας). Στα τεχνικά από ότι είδα αν καλιμπραριστεί έρχεται στην κορυφή της λίστας ενώ οι default τιμές της δεν είναι ότι καλύτερο.
Αν βάλουμε οροφή τα χρήματα της περίπου, ποιο μοντέλο πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο της (στο σύνολο) ως αγορά έναντι αυτής;
Το μέγεθος εντάξει δεν είναι; Υπερβολικό μου φαίνεται το 27" ή κάνω λάθος. Δεν θα κάνω κάθε μέρα 500 φωτογραφίες editing!

Γιώργο (gkontoletas) πες μας τίποτα και για το pc που πρέπει να είναι από πίσω. Κάπου είδα την ιδέα ότι μπορείς να έχεις ένα laptop και να έχεις βάλει τη δεύτερη οθόνη στο laptop και να μοιράζεις την οθόνη σου, στη μεγάλη να βλέπεις τη φωτο και στη μικρή του laptop να έχεις τις παλέτες με τα εργαλεία του προγράμματος. Πολύ ωραίο κόλπο, όπως επίσης το ότι μπορεί να έχεις κλειστή την οθόνη του laptop και να χρησιμοποιείς εξωτερικά οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Μεγάλη ευελιξία ένα τέτοιο setup.
Φαντάζομαι για να δουλεύω το lightroom (άντε και το Photoshop πότε πότε) δεν θέλω τίποτα εξωγήινο, σήμερα με το ταπεινό toshiba satellite A300 ίσα που τα καταφέρνω, σε κάποιες επεξεργασίες κουνάς το slider της ρύθμισης και το αποτέλεσμα έρχεται μετά από κάποια ώρα.
Καλό είναι να αποφύγεις monitor που ρυθμίζει φωτεινότητα με PWM, αν και δεν έχουν όλοι την ίδια ευαισθησία στο flickering που κάνει η εικόνα, η πολύωρη χρήση επηρεάζει και τους "αναίσθητους", αν δεν μπορείς να το αποφύγεις τουλάχιστον επέλεξε κάποια που δεν χρησιμοποιεί PWM σε όλο το εύρος αλλά μόνο σε κάποιο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι διπλές οθόνες είναι παιχνιδάκι για τις σύγχρονες κάρτες γραφικών(εξαίρεση είναι η αναπαραγωγή υλικού υψηλής ευκρίνειας με έξτρα κόλπα), μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αρκεί να το υποστηρίζει το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις


Για να δουλέψεις εικόνα χρειάζεται RAM....&RAM.....&RAM......και τελικά RAM
Για να διαβαστεί η RAM θες 64μπιτο λειτουργικό σε WIn η Linux η MacOs.
Βόλο δεν μου ήθελες.........πλέρω τα δέοντα τώρα :D
καλό είναι η κάρτα γραφικών να υποστηρίζει hardware accelaration στα φίλτρα της Adobe, ο επεξεργαστής δεν αρκεί πλέον....
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Μια φορά τον χρόνο και άμα..
Δεν είναι προβολέας.

Δύο φορές το χρόνο τουλάχιστον για ερασιτέχνη απαιτητικό θα έλεγα.
Και γιατί στην προκειμένη περίπτωση χρειάζεται επαγγελματίας και όχι απλά η αγορά του σχετικού μηχανήματος που γίνεται μια φορά και η χρήση του κατα το δοκούν; Όσοι επαγγελματίες δουλεύουν ρυθμισμένες οθόνες -που γνωρίζω- τις έχουν ρυθμίσει μόνοι τους
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δύο φορές το χρόνο τουλάχιστον για ερασιτέχνη απαιτητικό θα έλεγα.
@DeeperBlue,Abessalom:
Παίδες μετράτε τις οθόνες σας και βλέπετε τέτοια διαφορά που να χρειάζεται καλιμπράρισμα τόσο συχνά;Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση καθότι δεν είναι πχ CRT όπου η χρωματική ακρίβεια αποκλίνει λόγω γήρανσης.
Και γιατί στην προκειμένη περίπτωση χρειάζεται επαγγελματίας και όχι απλά η αγορά του σχετικού μηχανήματος που γίνεται μια φορά και η χρήση του κατα το δοκούν; Όσοι επαγγελματίες δουλεύουν ρυθμισμένες οθόνες -που γνωρίζω- τις έχουν ρυθμίσει μόνοι τους
Ναι τις έχουν ρυθμίσει μόνοι τους αλλά με τι μετρητικό όργανο;
Γιατί το μετρικό που έχει ο Μανώλης είναι απλά ...κορυφαίο δίνοντας αποτέλεσμα που κανένα από τα ''εμπορικά/φθηνά'' δεν μπορεί να πλησιάσει.
Φυσικά αν θέλει να αγοράσει κάποιο μετρικό σύστημα ο Βασίλης και να μάθει μπορεί να το κάνει απλά δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.Οπότε είναι θέμα προτεραιοτήτων και ..διάθεσης.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Για -πολύ- καλή μου τύχη, η οθόνη μου είναι πάρα πολύ κοντά σ'αυτή του ανθρώπου που αναλαμβάνει τις εκτυπώσεις μου. Όμως, πάντα υπάρχει περιθώριο για μικροδιορθώσεις σ'οποιον ψάχνεται πιστεύω. Τις επαναληπτικές διορθώσεις 1-2 φορές το χρόνο θα τις πρότινα κυρίως λόγω συχνής αναβάθμισης του λογισμικού και των drivers που ενδεχομένως να χαλάνε την σωστή ρύθμιση της οθόνης.

Ρώτησα για την ανάγκη ρύθμισης απο επαγγελματία όχι γιατί τη θεωρώ περιττή, αλλά γιατί στον συγκεκριμένο χώρο δεν έτυχε ν'ακούσω ποτέ για έλεγχο του workflow και των υποσυστημάτων απο επαγγελματία
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.811
@DeeperBlue,Abessalom:
Παίδες μετράτε τις οθόνες σας και βλέπετε τέτοια διαφορά που να χρειάζεται καλιμπράρισμα τόσο συχνά;Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση καθότι δεν είναι πχ CRT όπου η χρωματική ακρίβεια αποκλίνει λόγω γήρανσης.

Όχι αλλά το πρόγραμμα στο μήνα πάνω με ειδοποιεί πως πάλιωσε το προφίλ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.208
lol...όντως για να μην το κάνω πάλι όπως με την κάμερα που άρχισα από compact κατέληξα στην Κ5, και έχω ήδη πάρει μια τσάντα, ένα φλας, παζαρεύω ένα prime φακό, και στο πλαίσιο αυτής της κωλοφαγούρας έχει μπει και η οθόνη στο παιχνίδι...ας βάλουμε το θέμα στις σωστές του διαστάσεις.
Θέλω μια οθόνη αρκετά καλύτερη από αυτή που έχω τώρα που είναι οθόνη Laptop και λίγο να στρίψω το μάτι μου αλλάζει όλη η εικόνα μπροστά μου, σε κάτι που σε πρώτη φάση να είναι αναίσθητο σε γωνία θέασης( άρα IPS;; ) και να αποδίδει όσο πιο σωστά γίνεται τα χρώματα (σε εύρος sRBG) ώστε να μην νοιώθω τελείως μ@λ@κας όταν κάθομαι με τις ώρες και επεξεργάζομαι φωτογραφίες. Να ξέρω ότι το αποτέλεσμα που θα καταλήξω αν το δει και ένας άλλος άνθρωπος με μια αξιοπρεπή οθόνη σε έναν άλλο τόπο θα βλέπει αυτά που βλέπω. Και κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα του web γιατί από εκτυπώσεις δεν με βλέπω να κάνω και πολλές.
Προφανώς δεν πρέπει και δεν θέλω να ξεφύγω σε κόστος γιατί...θα κλάψουν τα παιδάκια μου!
Διάσταση μέχρι 24" και δυνατότητες ρυθμίσεων που αν τυχόν χρειαστούν να υπάρχουν εκεί για πείραγμα. Calibrator για την οθόνη του υπολογιστή δεν θα καλέσω (τον κρατάω για όταν πάρω οθόνη σταθερή για τον προβολέα :whistling:) αλλά μου αρέσει η ιδέα να μπορώ με ένα εργαλείο σαν αυτά τα μικρά που βλέπω (π.χ. spyder που έρχεται μαζί με την ASUS που έβαλα παραπάνω...αλλά και μόνο του 80 λίρες κάνει) να μπορώ να κάνω στοιχειώδεις ρυθμίσεις κάθε τόσο ώστε να καθησυχάζομαι.
Να μια ερώτηση που για παράδειγμα ψάχνει απάντηση από πιο έμπειρους, κάνουν τελικά δουλειά αυτά τα μικρά μετρητικά και το λογισμικό ρύθμισης ή είναι της πλάκας. Ενα ενσωματωμένο sensor correction που διαφημίζει η EIZO στα μονιτόρς της παίζει; είναι αρκετό; Αν δεν κάνουν δουλειά αυτά σε αυτό το κόστος που διατίθενται τότε δεν είμαι διατεθειμένος να πάω σε κάτι καλύτερο για να κυνηγήσω την πιστότητα στην απεικόνιση των φωτογραφιών μου θα καταλήξω στη λύση που προτείνει ο abessalom με ένα έτοιμο profil και...θα πνίξω τον πόνο μου σε άλλα γούστα :tongue:.

John, από το colourconfidence έχεις αγοράσει; Τι παίζει με την εγγύηση που δίνουν για πέντε χρόνια για ένα μονιτορ Eizo, την καλύπτει και η εδώ αντιπροσωπεία; και το 1 έτος on site;

Επίσης τεχνικό ερώτημα είναι και το εξής, αν πάρω για αρχή μόνο μια οθόνη και τη βάλω στο laptop από το οποίο σας γράφω τώρα, και είναι περίπου των προδιαγραφών που έγραψε ο φίλος deeper blue, θα παίξει η οθόνη; στις δυνατότητες που έχει; η έξοδος που έχω για δεύτερη οθόνη στο laptop είναι vga βύσμα,αναλογικό δεν είναι αυτό; Αν ναι, τότε μπορώ να ξεκινήσω με μια οθόνη σχετικά σύντομα και να πάω τον υπολογιστή λίγο για πιο μετά....που κάνω κάποιες άλλες σκέψεις.. :whistling:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Κάποια λύση τύπου spyder ή colourmunki για να ασχοληθείς αρχικά και ένα αξιοπρεπές monitor(πχ κάποιο benq,τα οποιά έχουν πολύ καλή χρωματική συμπεριφορά όσον αφορά τις οικονομικές κατηγορίες) είναι μια καλή αρχή,τουλάχιστον για την web δουλεία που θες να κάνεις.
Εντάξει δεν θα ξεζουμίσεις τα μέγιστα της μηχανής όσον αφορά την χρωματική ακρίβεια στο τελικό αποτέλεσμα αλλά με σχετικά χαμηλό κοστολόγιο,δλδ πέριξ των 250€,να έχεις ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

Υπάρχει βέβαια και η έτερη λύση:
Βρίσκεις κάποιον επαγγελματία φωτογράφο η φωτοσοπά και τον βάζεις να κάνει αυτός την δουλεία.Ενδεχομένως για τις φωτογραφίες που θες να εκμεταλλευτείς επαγγελματικά,για την ιστοσελίδα σου,να σου έρθει οικονομικότερα και καλύτερα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Μελινάκη νιώθω τύψεις που σε βάζω σε έξοδα!

Να σου επιστρέψω την παλιά φωτογραφική που μου πούλησες; :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.208
Μελινάκη νιώθω τύψεις που σε βάζω σε έξοδα!

Να σου επιστρέψω την παλιά φωτογραφική που μου πούλησες; :D
Τι λες τώρα, αβγδ μου, είσαι ο μόνος που βοήθησες έμπρακτα!!! έβαλες το χέρι στη τσέπη Lol...:roflmao:

gstriftos, δεν είναι μια και έξω οι φωτο που θέλω να βάλω στο web. Θα είναι μια διαρκής διαδικασία, από τη μία, και από την άλλη θα κάνω και το χόμπυ μου. Η σκέψη για το laptop που υπάρχει ήταν έτσι κι αλλιώς να περάσει σιγά-σιγά στη μεγάλη κόρη για να αρχίσει να μαθαίνει. Το αργότερο μέχρι το καλοκαίρι είχα σκεφτεί αυτή την κίνηση. Τώρα με το θέμα της φωτογραφίας έρχεται και κουμπώνει και εκείνη η σκέψη...για αυτό έγραψα τη σκέψη μήπως μια καλούτσικη οθόνη τώρα να δουλέψει για λίγο καιρό με το laptop (αν γίνεται) και λίγο αργότερα κάποιο desktop που να καλύπτει τις ανάγκες του home office γενικότερα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Gstriftos, μηπως εισαι λιγο....ισωπεδωτικος??

τι οργανακι...μυστικο ειναι αυτο που εχει ο Καστρουνης κ δε το ξερουμε, που .."είναι απλά ...κορυφαίο δίνοντας αποτέλεσμα που κανένα από τα ''εμπορικά/φθηνά'' δεν μπορεί να πλησιάσει." ?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Gstriftos, μηπως εισαι λιγο....ισωπεδωτικος??

τι οργανακι...μυστικο ειναι αυτο που εχει ο Καστρουνης κ δε το ξερουμε, που .."είναι απλά ...κορυφαίο δίνοντας αποτέλεσμα που κανένα από τα ''εμπορικά/φθηνά'' δεν μπορεί να πλησιάσει." ?
Δεν είναι κανένα μυστικό..

Ρε συ με ξέρεις για ισωπεδωτικο;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.208
...
Κατά τη γνώμη μου, μια καλή οθόνη αρκεί, για την οποία μπορείς να βρεις ένα έτοιμο color profile στο διαδίκτυο,
έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;

τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μια οθόνη για να πούμε ότι είναι μια 'καλή' οθόνη για τη δουλειά που λέμε χωρίς να υπάρχουν επαγγελματικές απαιτήσεις.

θέλω 3-4 λέξεις κλειδιά ώστε να ψάχνω τι υπάρχει σε αυτές τις κατηγορίες πιο στοχευμένα...και να μην κάτσω να μάθω ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στην τεχνολογία οθονών.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.378
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top