Οθόνη (+ υπολογιστής) για σωστή απεικόνιση φωτογραφιών


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Η κάρτα γραφικών είναι αδιάφορη στο επεξεργαστικό κομμάτι των φωτογραφιών. Δεν συμμετέχει σε κάποια εργασία στο Photoshop ή στο Lightroom.


Gojakla, μία φωτογραφία 3000x2000pixels (6mp) στα 300dpi είναι πιο απαιτητική απο μια 5000x3000pixels (15mp) στα 72dpi? ;)

Δεν κρίνεις έτσι.

Ίδια επεξεργασία - Ίδιο μέγεθος --> Μεγαλύτερες απαιτήσεις τα 300 από ότι τα 72.

:hi:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Συγγνώμη για να καταλάβω, μιλάμε για επεξεργασία φωτογραφίας, και όχι για γραφιστική δουλειά δεδομένων διαστάσεων, σωστά?
Όλη η επεξεργασία στην εγγενή ανάλυση (φουλ διαστάσεις) του αρχείο γίνεται, και η σμίκρυνση ή μεγέθυνση αναλόγως τις ανάγκες στο τέλος, τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ. Υπάρχει κάποιος λόγος για interpolation του αρχείου και επεξεργασίας του σε μεγαλύτερες διαστάσεις?
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απαντούσα στον φίλο DeeperBlue για την διαφορά που κάνει (στις εφαρμογές που κάνω εγώ - γραφιστική) το 300dpi από το 72dpi.

Aς μην το ξεχειλώσουμε άλλο καθώς ουδεμία σχέση έχει με το θέμα μας.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Τα dpi/ppi είναι μονάδες μέτρησης πυκνότητας pixels ή droplets ανα μονάδα μήκους (ιντσες). Μια φωτογραφια πχ 900x600pixels είναι ταυτόχρονα και 72 και 300 και 5000dpi, εξαρτάται απο το μέγεθος στ'οποιο θα εκτυπωθεί. Η φωτογραφία, όμως, παραμένει σταθερή ως αρχείο καθόλη την επεξεργασία της. Τα dpi / ppi χρησιμοποιούνται μόνο οταν θέλουμε να κρίνουμε το υποκειμενικό μέγεθος της ποιότητας εκτύπωσής της οπότε και ελέγχουμε πόσα dpi θα βγει το αρχείο σε δεδομένο μέγεθος εκτύπωσης για να δούμε αν μπορεί να κριθεί ως ικανοποιητικό.

Κλείνω απο μεριάς μου το θέμα των dpi / ppi. Για όποιον ενδιαφέρεται περισσότερο μπορεί να ψάξει στο google, υπάρχουν άπειρα άρθρα που το εξηγούν ικανοποιητικά!


υγ: δεν είμαι συχνά υπερ της Apple, αλλά το macmini για κάποιον που χρειάζεται τα πλεονεκτήματά του και δεν τον περιορίζουν τα όποια -μικρο-προβλήματά του, είναι μια πολύ καλή επιλογή νομίζω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Για τα OpenGL και 3D νομίζω πως όντως ισχύει. Σε φωτογραφίες -δυστυχώς- η GPU μένει αχρησιμοποίητη, το ίδιο και οι πολλοί πυρήνες του επεξεργαστή. Ελπίζω στο μέλλον θα το φτιάξουν αυτό γιατί θα υπάρξει ουσιαστική επιτάχυνση των διεργασιών.
Αρα δεν υπάρχει διαφορά και στο να πάει κανείς στο τετραπύρηνο i7, με το i5 είμαστε ΟΚ δηλαδή;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Υπάρχει κάποια τεχνική αιτία για να πάρει κάποιος πληκτρολόγιο και ποντίκι της apple που κάτι ασύρματα που βλέπω, magic και άλλα τέτοια που κάνουν στις Ινδίες, είναι του πανακρίβου;
Εχετε να προτείνετε κάτι όσοι δουλεύετε mac;
Επίσης ξέρει κανείς αν η εγγύηση 1 έτους και οι 90 ημέρες τηλεφωνική υποστήριξη που διαφημίζουν ισχύει πανευρωπαικά από όπου και αν αγοράσει κάποιος;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Η εγγύηση ισχύει πανευρωπαικά, ναι.
Πληκτρολόγιο δεν θές σώνει και ντε... απλά την λειτουργία του "command" θα την εκτελείς από το "cntrl".
Δεν ξέρω όμως αν θα λειτουργούν οι συντομεύσεις τύπου αυξομείωση φωτεινότητας / ήχου / widgets και λοιπά που έχει ο Macης.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Οι ελληνικοί χαρακτήρες σε ένα apple πληκτρολόγιο είναι εκεί που είναι και σε ένα οποιοδήποτε άλλο πληκτρολόγιο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Προϊόν εταιρείας που επιμένει να μας κοροϊδεύει με τον ένα χρόνο εγγύησης δε θα αγόραζα με τίποτα.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Υπάρχει κάποια τεχνική αιτία για να πάρει κάποιος πληκτρολόγιο και ποντίκι της apple που κάτι ασύρματα που βλέπω, magic και άλλα τέτοια που κάνουν στις Ινδίες, είναι του πανακρίβου;
Εχετε να προτείνετε κάτι όσοι δουλεύετε mac;
Θεωρητικά, δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε keyboard και mouse της Apple. Είναι κυρίως θέμα εμφανισιακό και ψυχολογικό.
Η Logitech έχει εξειδικευμένες προτάσεις, 2, αλλά δεν είναι κι αυτές οικονομικές. Φυσικά υπάρχουν drivers και για πολλά άλλα μοντέλα.

Επίσης ξέρει κανείς αν η εγγύηση 1 έτους και οι 90 ημέρες τηλεφωνική υποστήριξη που διαφημίζουν ισχύει πανευρωπαικά από όπου και αν αγοράσει κάποιος;
Ισχύει. Όπως επίσης ισχύει και η διετής εγγύηση για αγορές από Ελλάδα. Το catch είναι ότι την ευθύνη κάλυψης την έχει ο πωλητής κι όχι η εταιρεία. Τα προβλήματα όμως συνεχίζουν να υπάρχουν και θυμίζουν τις τηλεφωνικές βλάβες, όπου οι πάροχοι ρίχνουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ και τούμπαλιν.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Γράφω τι πιστεύω και τηρώ απαράβατα.-
βασικά και εγώ κόλπο τους κάνω, θα αγοράσω τώρα να νομίζουν ότι τα κάνουν όλα καλά και ανεβαίνουν οι πωλήσεις τους και του χρόνου θα το γυρίσω πάλι σε windows pc :D

Εχεις δίκιο γενικά με το θέμα της εγγύησης, κανονικά ότι πουλάνε στην ευρώπη έπρεπε να είναι με δύο χρόνια, αλλά τελικά ποιος φταίει για αυτό η apple που κάνει το κορόιδο ή η ΕΕ που δεν κάνει ότι πρέπει να κάνει.
Νομίζω προχθές που κυττούσα τα καλιμπραριστήρια κάποια έγραφαν συγκεκριμένα ότι η εγγύηση είναι 1 έτος στην Ευρώπη όμως 2.

Τι τα θες; Είναι σαν τις γκόμενες, μην πέσεις στον έρωτα τους γιατί μετά σε κάνουν ότι θέλουν, γι' αυτό σου λέω παντρέψου να ξεμπερδέψεις και να βρεις την υγειά σου :wink:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Θεωρητικά, δεν υπάρχει λόγος να πάρουμε keyboard και mouse της Apple. Είναι κυρίως θέμα εμφανισιακό και ψυχολογικό.
Η Logitech έχει εξειδικευμένες προτάσεις, 2, αλλά δεν είναι κι αυτές οικονομικές. Φυσικά υπάρχουν drivers και για πολλά άλλα μοντέλα.



Ισχύει. Όπως επίσης ισχύει και η διετής εγγύηση για αγορές από Ελλάδα. Το catch είναι ότι την ευθύνη κάλυψης την έχει ο πωλητής κι όχι η εταιρεία. Τα προβλήματα όμως συνεχίζουν να υπάρχουν και θυμίζουν τις τηλεφωνικές βλάβες, όπου οι πάροχοι ρίχνουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ και τούμπαλιν.

ακόμα και στο istorm εδώ 1 χρόνο εγγύηση γράφουν
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Η οθόνη μόλις έκλεισε, θα μου τη φέρει ελληνικό μαγαζί πιο φθηνά και από το amazon στα 199 με το ΦΠΑ :dance2:
27 Δεκεμβρίου θα είναι εδώ :dance:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top