Οι "βλαμμένοι" στο Μέγαρο (Θεσσαλονίκης)

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τι αιθουσα ειναι αυτη εχω παθει πλακα:thumbsdown: Δημητρη ποιος την σχεδιασε ;:frown:
Εγω εχω πολυ καλυτερη αιθουσα;)
Εδω Κε Χρήστο μπορείς να δεις την γενική ιστορία για να κατανοήσεις και πως είναι οι αίθουσες και ο στόχος ακουστικά για αυτές ;) και στο τέλος που γράφει ταυτότητα κτιριου M1 και ταυτότητα κτιρίου Μ2 , εαν πατήσεις το λίνκ θα σου κατεβάσει ένa κείμενο Word που λέει όλους τους μελετητές απο ακουστικές μέχρι στατικές, Η/Μ, γενικές αρχιτεκτονικές, γεωτεχνικές και τα πάντα όλα για το καθένα κτίριο. Επίσης και τις προμελέτες καθώς και την επίβλεψη.

 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν είμαι σίγουρος, ο παρακάτω;

Τα λέει στο πόστ παραπάνω που έβαλα.

Κτίριο Μ1 :

Ακουστική προμελέτη : MÜLLER BBM
Στη φάση του διαγωνισμού :
Ακουστική μελέτη : Δ. Ευθυμιάτος
Στη φάση της οριστικής μελέτης και μελέτης εφαρμογής :
Ακουστική μελέτη : Θ. Τιμαγένης, Μ. Barron– D. Fleming


Κτίριο Μ2 :

Οριστική ακουστική μελέτη : Θ. Τιμαγένης , NAGATA ACOUSTICS
Ακουστική μελέτη εφαρμαγής : Δ. Ευθυμιάτος
Μελέτη εφαρμογής τεχνικής σκηνής : Multistage International Ltd.
Οπτικοακουστική μελέτη εφαρμογής : SOUND & ACOUSTICS (Γ. Ευθυμιάτος).
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μα τι σταδιαλα ειναι αυτο το μαυρο στην οροφη:( η οροφη πρεπει να παει σταδιακα χαμηλα στο βαθος ψιλα στο ακρο της σκηνης;) μαλλον θα ειναι νεα κολπα ωχ ωχ εχει λεει και την ακουστικη της Βιεννης:oops:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
μα τι σταδιαλα ειναι αυτο το μαυρο στην οροφη:( η οροφη πρεπει να παει σταδιακα χαμηλα στο βαθος ψιλα στο ακρο της σκηνης;) μαλλον θα ειναι νεα κολπα ωχ ωχ εχει λεει και την ακουστικη της Βιεννης:oops:
Το ανέλαβαν μετά οι ροκάδες και αυτό και με τροποποιήσεις θα το κάνανε νεκρό και υπεραπορροφητικό. :D
Στα έχω ξαναπεί αλλά νομίζες ότι κάνω πλάκα χα χα. Όχι βρε καλό είναι, μόνο εσυ και ο Ντιμιφούτ γκρινιάζετε χα χα.
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
μα τι σταδιαλα ειναι αυτο το μαυρο στην οροφη:( η οροφη πρεπει να παει σταδιακα χαμηλα στο βαθος ψιλα στο ακρο της σκηνης;) μαλλον θα ειναι νεα κολπα ωχ ωχ εχει λεει και την ακουστικη της Βιεννης:oops:
93db35eb84f67069dc1f1f8156ae8168.jpg
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
αν έρθει κανείς ας στείλει pm μπας και προλάβουμε να πούμε ένα γεια :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054

Screenshot_20221204_124557_com.android.chrome_edit_1303160128161565.jpg


Κατσαρής ερμήνευει Λιστ (όχι τις μεταγραφές Μπετόβεν)

Ψήνεστε;
 







Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτό στην μεσαία φωτό είναι σαμπς. Και όπως είδατε στις προηγούμενες, αριστερά και δεξιά της σκηνής είχε arrays.

Επίσης είχε ηχεία surround και οροφής που έπαιζαν διακριτό περιεχόμενο (immersive sound).
Εξαιρετικός ήχος, amplified προφανώς, καμία σχέση με το θάψιμο που τρώνε οι συμφωνικές μέσα στην σκηνή στον συγκεκριμένο χώρο.

IMG_4749.jpeg


Αλλά τι ξέρουν αυτοί, σαμπς, immersive, άσχετοι τελείως.

Και τα χειρότερα δεν τα είδατε ακόμα:

Μερικές αποκλειστικές φωτό, από την ορχήστρα εν δράσει:
Ηχεία για την ορχήστρα... Genelec φυσικά
Και υπολογιστές; Macbook φυσικά, σιγά να μην έβαζαν windows στην ορχήστρα σε live :roflmao:

IMG_4756.jpeg


IMG_4757.jpeg



Μοντέρνα παραγωγή, με αρκετές διαφορές (απ' όσο μπορώ να θυμηθώ) από την παράσταση που είδα στο Λονδίνο πριν από 29 χρόνια.

Το cast αξιοπρεπέστατο, υπέροχη βραδιά. Για τα παιδιά πήγαμε, αλλά το ευχαριστηθήκαμε και εμείς.

IMG_4755.jpeg



Και για τον μαέστρο αφιερωμένο, από το μακρινό παρελθόν μου:

παρ1.png
παρ2.png
 
Last edited:




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top