Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Βέβαια...
...υπάρχει περίπτωση το access time να χειροτερέψει ελαφρά.

Αλλά...
....είναι τέτοια η διαφορά διαμεταγωγής από την παράλληλη ανάγνωση των δεδομένων
που μια τέτοια θυσία περνά απόλυτα απαρατήρητη.

:happy_4:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Re: Απάντηση: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Κώστα το RAID-0 (με δεδομένους δίσκους) είναι σαφως πιο "γρήγορο" από έναν μόνο (ίδιο-δεδομένο) δίσκο.
Γιατί;

Σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο το μέγεθος του stripe (ανάλογα την χρήση) όπως επίσης το μέγεθος του cluster. (πάλι ανάλογα την χρήση)
Γιατί;

Επίσης....

Ένα RAID-0 array, κατά κάποιο τρόπο, έχει ομοειδή συμπεριφορά διαμεταγωγής από το πρώτο gigabyte του έως το τελευταίο.
Γνωρίζω ότι γνωρίζεις ....οτι ένας μόνος δίσκος χάνει σημαντικά σε διαμεταγωγή με την.... πάροδο της χωρήτηκότητας του.
(Ας μην κάνουμε λόγο για κεφαλές-platters και λοιπά παρατρεχάμενα)
Γιατί; Πώς επεμβαίνει η συστοιχία και οι δίσκοι της δενχάνουν σημαντικά σε διαμεταγωγή με την πάροδο της χωρήτηκότητας τους;

Αλλά...
....είναι τέτοια η διαφορά διαμεταγωγής από την παράλληλη ανάγνωση των δεδομένων που μια τέτοια θυσία περνά απόλυτα απαρατήρητη.
Πού την είδες την παραλληλία στην ανάγνωση των δεδομένων; Διότι παραλληλία στο RAID-0 δεν υπάρχει.

Και κάτι τελευταίο. Ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος, από τί συνίσταται ο φόρτος του υποσυστήματος των δίσκων; Για παράδειγμα, όταν φορτώνεις το Photoshop, τί γίνεται στο δίσκο;
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Αφού το είπα παραπάνω (β)ρε.

Κάποτε είχα χρόνο για σκότωμα. :p

Όχι πια. :oops:


Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όμως κάποια στιγμή αργότερα.
Αν δεν το κάνει κανας άλλος πρώτα.
 



Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Άντε ρε τελειώνετε γιατί θέλω να τρίψω τη μούρη του xfader που το παίζει RAIDάς "happy_1"
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Γιατί διαβάζουν 2 κεφαλές αντί για μία και στέλνουν δεδομένα από 2 δρόμους (ανάλογο του δρόμου με 1 ή 2 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση). Δηλαδή όταν έχει να διαβάσει/γράψει ένα αρχείο 2ΜΒ τότε από τον κάθε δίσκο διαβάζει/γράφει 1ΜΒ αντί για 2ΜΒ.

Γιατί άλλες εφαρμογές ευνοούνται αν το cluster (τα κομματάκια που διαβάζει από τον κάθε δίσκο) έχει μέγεθος 64Κ κι άλλες αν έχει μέγεθος 256Κ.

Γιατί πάντα προσπαθούν να γράφουν στο εξωτερικό μέρος των δίσκων που είναι το πιο γρήγορο. Όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν για λόγους ταχύτητας/απόδοσης να μην γεμίζεις το raid πάνω από το 50% γιατί η ταχύτητα πάει περίπατο...

Για το τελευταίο δες το 1ο γιατί. Δεν είναι παραλληλία ή μάλλον εννοούσε το 1ο.

Συνίσταται στο να μεταφέρει από και προς την μνήμη τα δεδομένα του προγράμματος του ίδιου και των αρχείων προς επεξεργασία. Επίσης ότι δεν χωρά στην μνήμη το πάει πίσω πάλι στον δίσκο σε μια περιοχή που λέγεται swap.

;-)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Άντε ρε τελειώνετε γιατί θέλω να τρίψω τη μούρη του xfader που το παίζει RAIDάς "happy_1"


Όταν κάναμε εμείς RAID ο Xfader έβλεπε τσόντες.... :p :twisted: :lol: :angel:

:respect:

ΥΓ. Η ...ούζα στα κομπιουτεράδικα....μήπως λέγεται...RAID; :cool_8:
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Παιδες εγω οσο αφορα επιδοσεις στο Pc μιλαω παντα για παιχνιδια και δεν βλεπεις διαφορα απο 7200 σε 10000 και σε 15000 και εχει αποδειχτει αν καιρους αυτο.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

http://faq.storagereview.com/tiki-index.php?page=SingleDriveVsRaid0

To συγκεκριμένο site είναι απλά ΤΟ site αν ενδιαφέρεσαι για reviews και ό,τι έχει να κάνει με σκληρούς δίσκους. Όπως είχα γράψει και παραπάνω, το RAID προσφέρει καλύτερες επιδόσεις όταν έχουμε να κάνουμε με φόρτωμα/μεταφορά μεγάλων αρχείων και η διαφορά είναι παραπάνω από ορατή π.χ. στο φόρτωμα των Windows.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το Storage Review κάνει τα κορυφαία τεστ. Κρίμα όμως που ανανεώνεται ανά ... τρίμηνο :mad_3:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.809
Reaction score
83.811
Απάντηση: Re: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Όταν κάναμε εμείς RAID ο Xfader έβλεπε τσόντες.... :p :twisted: :lol: :angel:

:respect:
Όταν εγώ έβλεπα τσόντες το RAID για home users δεν ήταν ακόμα ούτε σε κατάσταση σπέρματος! :cool_3:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.809
Reaction score
83.811
Απάντηση: Re: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Επίσης....

Ένα RAID-0 array, κατά κάποιο τρόπο, έχει ομοειδή συμπεριφορά διαμεταγωγής από το πρώτο gigabyte του έως το τελευταίο.
Γνωρίζω ότι γνωρίζεις ....οτι ένας μόνος δίσκος χάνει σημαντικά σε διαμεταγωγή με την.... πάροδο της χωρήτηκότητας του.
(Ας μην κάνουμε λόγο για κεφαλές-platters και λοιπά παρατρεχάμενα)
Αυτό φαίνεται καθαρά στα παραπάνω διαγράμματα που έχω παραθέσει.

Ο stergios εξήγησε απλά και συνοπτικά τις βασικές λειτουργίες του RAID.

Στην πράξη πάντως η διαφορά είναι εμφανής στα μεγάλα αρχεία.

Στο νέο PC που έχω στα σκαριά σκέφτομαι να (ξανα)περάσω στον κόσμο του SCSI.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.936
Reaction score
3.747
160 πιανω εγω με απλο 7200 SATA2 χωρις raid και ο RD πιανει 210 με Raptor και Raid ?????
Αν εννοείς ότι πιάνεις 160MB/sec σταθερή μεταφορά δεδομένων (είτε read είτε write) επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Δεν υπάρχει δίσκος που να γνωρίζω που να μπορεί να το πετύχει αυτό.

Στα υπόλοιπα, το μόνο που έχω να προσθέσω για κάτι που ειπώθηκε πριν είναι ότι μπορούν να γίνουν συμβιβασμοί απόδοσης/αξιοπιστίας. Αυτό γίνεται είτε με διαφορετικούς τύπους RAID (όπως RAID-5) που όμως δεν τυγχάνουν ιδιαίτερης αποδοχής σε περιβάλλοντα SOHO, είτε με συνδυασμούς σχηματων RAID (όπως RAID 01 ή RAID 10)
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Στο ψητό λοιπόν, παλιότερα είχα raid 0 σε 2 ΙΒΜ 40αρηδες τά φτυσε ο ένας και απο τότε δεν ξανασχολήθηκα. Τώρα να τα σκάσω για δεύτερο 74άρη raptor ή όχι???
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.809
Reaction score
83.811
Απάντηση: Re: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Στο ψητό λοιπόν, παλιότερα είχα raid 0 σε 2 ΙΒΜ 40αρηδες τά φτυσε ο ένας και απο τότε δεν ξανασχολήθηκα. Τώρα να τα σκάσω για δεύτερο 74άρη raptor ή όχι???
Κι εγώ στην αρχή είχα έναν raptor 74άρη για καμιά εβδομάδα και μετά πήρα και τον δεύτερο και τους έβαλα σε RAID-0.
Πρώτες εντυπώσεις; Δεν τρελάθηκα κιόλας... Περίμενα περισσότερα. Τα Windows "ανοίγουν" λίγο πιο γρήγορα και σε στις συνήθεις εργασίες (εκτός μουσικής και μεταφοράς μεγάλων αρχείων) δεν κατάλαβα πρακτικές διαφορές ταχύτητας.
Τώρα που έχω κλείσει 2 χρόνια συμβίωσης με το RAID-0, δε μου κάνει καμία εντύπωση πια. Μου φαίνεται αργό...
Αν με ρωτήσεις αν θα ξανα-έβαζα είμαι στο 50/50.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Οι πραγματικά μεγάλες διαφορές σε "κάθε περίπτωση" βρίσκονται στους 3-4 δίσκους σε συστοιχία Raid-0.
Δοκιμασμένα.

Προσωπικά, δεν κράτησα αυτό το configuration για λόγους θορύβου, ασφάλειας, κόστους.


(Άσχετο....Κάποτε σε Vesa local bus - εποχή Καφάτου- είχα cache controller. Όποιος φίλος ερχόταν
σπίτι απλά δεν πίστευε αυτό που έβλεπε.)
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Λίγα για τον Καφάτο και την εποχή του, ε? Γνωρίζεις ότι σχεδίασε το πρωτόκολλο Tcp/ip με ταχυδρομικά περιστέρια? :cool_4:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.809
Reaction score
83.811
Απάντηση: Re: Οι γρηγορότεροι σκληροί?

Λίγα για τον Καφάτο και την εποχή του, ε? Γνωρίζεις ότι σχεδίασε το πρωτόκολλο Tcp/ip με ταχυδρομικά περιστέρια? :cool_4:
Μέχρι που κάποιοι κυνηγοί από το Αγρίνιο του τα σκότωσαν... :cool_3:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.305
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top