Οι θυσίες που κάνουμε για το home cinema






stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
ναι, δεν το καταλαβαινουν και βαζουν ψηλα την οθονη.....
....για το τραπεζι που εφτιαξες ηθελε 40 - 45 cm απο πατωμα, κανονικα.

και αν δεν κανω λαθος εισαι αυτος που την εχει πιο μεγαλη ; :dance2:
Οθονη και καναπες ειναι σε σωστη αναλογια. Οι 55 ποντοι ειναι οκ,βεβαια παλια ξεκιναγε 43 αλλα ημουν σε 16,9.:p
[DOUBLEPOST=1549256806][/DOUBLEPOST]
ποιος προτζεκτορασ παιζει ωρε παλικαρια????
Η προβολη ηταν με τον Epson 9300.
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Θα λεγα πως ειναι η πιο σημαντικη διαδικασια σε καθε ht, οποτε..

Συνεχιζουμε με χειροτεχνια υπομονετικα,πανελακι πανελακι...μεχρι να γεμιζει το μερακλιδικο παζλ μασκινγκ :)



ενα απο τα καθετα πανελακια με ενωση,οι γραμμες χανονται αναλογα το πως πεφτει το φως. στη δικη μου περιπτωση μολις τα τοποθετησα δεν ηταν ορατα στο ματι ακομα και απο πολυ κοντα.



απο κατω πανελ..



στα τελειωματα σιγα σιγα...



και ωρα για την πρωτη ταινια :dance2:



καλλιτεχνικη απογευματινη stand by mode κ ετσι :D



και παμε με διαφορες σκηνες,ολες οι ληψεις ειναι απο τη θεση θεασης, πανελ οθονης - κεφαλι 3,75μ










το ταβανι ειναι ενα θεματακι τόποιο δεν εχω σκεφτει ακομα...αλλα δε νομιζω να κανω κατι αμεσα, λεμε τωρα

ακομα και στη πολυ φωτεινή σκηνη τα πανελακια βελουδου κανουν καλα τη δουλεια τους. :geek:



to be continued.... :thumbsup:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το ταβανι τρελιαρη καντο ηλεκτρικο με το πιο ψιλο μαυρο βελουδο ....να μαζευει και ωραια.
...υπολογισε ποσο θες να μαζευει πανω απο το τραπεζι...
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Τα πάνελ απο που τα αγόρασες ?? Απο το πλαίσιο ??
και μονο ο τροπος που το ρωτας....εχω καταλαβει,οπως τοτε,τι σκεφτεσαι! :p:D;)

οπως εγραψα πιο πανω υπαρχουν τα 3mm και τα 5mm. Παρε καλυτερα τα 5mm γιατι ειναι πιο αντοχης. εγω εκανα κατα 80% με τα 3mm τη δουλεια μου.
[DOUBLEPOST=1549310332][/DOUBLEPOST]
το ταβανι τρελιαρη καντο ηλεκτρικο με το πιο ψιλο μαυρο βελουδο ....να μαζευει και ωραια.
...υπολογισε ποσο θες να μαζευει πανω απο το τραπεζι...
σκεφτομαι να το βαψω μαυρο πρωτα...και μετα να το ντυσω. και μετα θα ντυσω ολο το σπιτι βελουδο. :p

και μετα θα κανω το σπιτι dedicated :lol:
 



Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Μια καλή πατέντα για την οροφή είναι με μαγνήτες να βάλεις πάνελ.
Παίρνεις πχ αυτούς τους κολλάς στην οροφή με σιλικόνη,τους κάνεις και ένα βάψιμο στο χρώμα της οροφής,κολλάς και στα πάνελ στα αντίστοιχα σημεία και είσαι έτοιμος.
Έτσι τα βγάζεις και τα βάζεις οπότε θες. ;)
Ωραία δουλειά έχεις κάνει πάντως!Καλές θεάσεις!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Μια καλή πατέντα για την οροφή είναι με μαγνήτες να βάλεις πάνελ.
Παίρνεις πχ αυτούς τους κολλάς στην οροφή με σιλικόνη,τους κάνεις και ένα βάψιμο στο χρώμα της οροφής,κολλάς και στα πάνελ στα αντίστοιχα σημεία και είσαι έτοιμος.
Έτσι τα βγάζεις και τα βάζεις οπότε θες. ;)
Ωραία δουλειά έχεις κάνει πάντως!Καλές θεάσεις!
H αληθεια ειναι οτι η ιδεα με τους μαγνητες μου ειχε ερθει με τα vicoustic panels οταν θες να τα βαλεις ταβανι. μαλλον προς τα κει θα παω. ;)
 



Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
H αληθεια ειναι οτι η ιδεα με τους μαγνητες μου ειχε ερθει με τα vicoustic panels οταν θες να τα βαλεις ταβανι. μαλλον προς τα κει θα παω. ;)

Κανε κι εναν ελεγχο στους μαγνητες...

Καποια σχολια στου Θωμα κανουν λογο για μαγνητες ανεπαρκεις.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Οπως ειχα γραψει και σε προηγουμενο ποστ,ειπα να βαλω λιγο σαουντ τριτμεντ καθως το ht χωρις αυτο,δε θα παιζει σωστα. :thumbsup:

Ετσι λοιπον πεταχτηκα να παρω μιας κ υπηρχε στοκ στο χρωμα που ηθελα,τσιμπησα τη κουτα και ειχα ετοιμασει ψυγολογικα τον Καστρουνή για το μεγαλο κακο που τον περιμενε! :p

ειχα φροντισει να εχω μπολικο εσπρεσσο καφε κομμενο εκεινη τη στιγμη! :) (του βαζεις εσπρεσσακι και τουρμπιζει ο Καστρουνελλος)



διαλεξα γκρι χρωμα να ταιριαζει με το θεμα του σαλονιου:wink:




Βαλαμε διπλη ταινια διπλης και κολλα για να ειμαστε απολυτα σιγουροι.



Μετρησεις ακριβειας :sneaky:



τοποθετηση με τη βοηθεια ρεφερενς σκουποξυλων




Υστερα απο τη συνομιλία μου με τον Ισπανο στο ον λαιν τσατ,του στειλα κ φωτο του χωρου μου,
μου ειπε πως να τα βαλω,διαφορες συμβουλες κτλπ(πολυ ευγενικος αν και τον ζαλησα). ετσι λοιπον
τα ειχα ολα ετοιμα για το Μανωλη ο οποιος γι'αλλη μια φορα ηταν εκει να κανει την απολυτη τοποθετηση...παρα το στραβο μου ταβανι :rolleyes:





Και την επομενη μερα μαζεψα τη πουταιν κατασταση...:dance:













Καλιμπραρισμα ηχου θα γινει αργοτερα καθως δεν εχω τελειωσει....ακομα....:roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.408
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top