Οι κουδουνίστρες μου 40.2

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά στο site στην παρουσίαση των 40.2 λέει "Works with a wide range of amplifiers, suggested from 35W/channel" και "6-8 ohms, easy to drive"
Ναι, λειτουργεί και με λιγότερα.
Αλλά αν θες να παίξει καλά, βάλε μια πεντακοσαρού να γουστάρεις.
(Και δυο σαμπ)
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
τελικα ηθικο διδαγμα βγηκε?εχει αγωνια ο κοζμος !Παρασκευη σημερα...τελος εβδομαδας...να βγουν τα αποτελεσματα να γινουν οι παραγγελιες αυριο...αιντε λοιπον...
55719427_1273349979481473_954928030566842368_n.jpg
 



Μηνύματα
634
Reaction score
767
Μη σου πω πως θέλουν 2 τέτοιους Krell σε bridged mono configuration....
Όχι μωρε. Μια χαρά είναι. Εξαρτάται πάντα κι από τα τετραγωνικά του χώρου, θέση ακρόασης κλπ, αλλά μια χαρά οδήγηση έχει με τα 150 βατ του κρελ. Φαινόταν κ στα βίντεο αυτό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Όταν ο κατασκευαστής των ηχείων αυτών, τα ποτίζει με 600 βατ, κάθε περαιτέρω συζήτηση είναι περιττή.

Μπορεί να σας φαντάζει τρομακτική η διαφορά ισχύος από 150 μέχρι 600 βατ, αλλά δεν πρόκειται για τίποτα σημαντικό..

Τα 150 βατ με τα 300, απέχουν 3 ντεσιμπελ στις στιγμιαίες στάθμες κορυφής, κι άλλα 3 μέχρι τα 600.

6 ντεσιμπέλ είναι ένα απαραίτητο εύρος μόνο για την αναγκαία ισοστάθμιση.... (με το γάντι, κι όχι 12 ντεσιμπέλ...)
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Όχι μωρε. Μια χαρά είναι. Εξαρτάται πάντα κι από τα τετραγωνικά του χώρου, θέση ακρόασης κλπ, αλλά μια χαρά οδήγηση έχει με τα 150 βατ του κρελ. Φαινόταν κ στα βίντεο αυτό
Κοίτα Κώστα. Αν ο κατασκευαστής προτείνει 400 -500 βατ για να εκμεταλλευτείς πλήρως τα ηχεία σου δεν το λέει για πλάκα. Αν τώρα εσύ αποφασίσεις ότι δεν τα πολυχρειάζεσαι και ότι οκ εμένα μου αρκουν τα 150 ή τα 100 ή θα τα παίξω με λαμπάτους, τότε απλά έχεις άποψη για κάτι που δεν είσαι ειδικός για αυτό.
Και αν έχεις μικρό χώρο γιατί να πάρεις τα 40.2 ;
Προς θεού δεν θέλω να είμαι επικριτικός, απλά σου λέω την δική μου προσέγγιση στο θέμα specs - οδηγίες κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν και στη περίπτωση μονομπλοκαρίσματος, καλό θα είναι να προηγηθεί επικοινωνία με τη μαμά Krell για να είναι σίγουρος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
- ούτε αυτοί θα τα οδηγήσουν 100% , αλλά κάνουν πολύ καλό ματσάρισμα
Αυτό που γράφεις δε στέκει, πρόκειται για λογική αντίφαση, δηλαδή για παραλογισμό.

Ματσαρισμα χωρίς οδήγηση, δεν υφίσταται, μόνο παραμόρφωση υφίσταται.

Η παλαιού χαιεντικου επιπέδου ορολογία "ματσινγκ" περί χροιών, είναι μια κουράδα βρωμερή, δεν είναι καραμέλα βουτύρου, μη τη βάζετε στο στόμα σας... :lol:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ματσαρισμα χωρίς οδήγηση, δεν υφίσταται, μόνο παραμόρφωση υφίσταται.
- παραμόρφωση ναι , αλλά μετά τα όρια ( - 6 db ) , οδήγησης του ενισχυτή

- για χροιές μιλάω , αλλά . . . ξέρω :lazy:
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Επειδη ειναι εξαωμα σχεδον ας το πουμε ετσι διπλασιαζουν την ισχυ! Αρα δεν ειναι μονο 150 ο krell.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Επειδη ειναι εξαωμα σχεδον ας το πουμε ετσι διπλασιαζουν την ισχυ! Αρα δεν ειναι μονο 150 ο krell.
Θα την διπλασίαζε (θεωρητικά πάντα) αν ήταν 4ωμος. Χρειάζεται έλεγχος πόσα βατ δίνει στα 6 ωμ.
Άσε που τα 6 ωμ δεν τα έχει το ηχείο σε όλο το φάσμα...
 



A

AKARL

Guest
Ουκ εν τω πολλώ το ευ αλλά εν τω ευ το πολύ
(ελπίζω να το έγραψα σωστά...)
Ολόκληρη η ρήση είναι «οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ» και είναι μια παράφραση της ρήσης του αυλητή Καφισία, όταν ένας μαθητής του έπαιζε τον αυλό με ιδιαίτερη ένταση: "οὐκ ἐν τῷ μεγάλῳ τὸ εὖ κείμενον εἶναι, ἀλλὰ ἐν τῷ εὖ τὸ μέγα" (Αθήναιος, Δειπνοσοφισταί, 14, 629a-b).

Φευ, στο ώντιο, όμως, και ειδικότερα εις ότι αφορά την ικανή οδήγηση ηχείων ... ἐν τῷ πολλῷ βαττ τὸ εὖ. :wink:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top