Οι μετρήσεις μας. Βασιζόμαστε μόνο σε αυτές?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πέρασε η καραντίνα και πλέον η παντόφλα φεύγει και μπορώ να ακούσω όπως θέλω. οπότε οι χαμηλές εντάσεις πάνε περίπατο, μαζί και οι παλιές καμπύλες. δεν αντέχονται τόσα πρίμα που είχα όταν ανεβάζεις σε reference και λίγο παραπάνω.

οπότε πάμε σε κάτι τέτοιο. ίσως να κόψω λίγο ακόμη. άφηνα λίγο τονισμένα τα 9 με 14κ αλλά με τις κόρνες δεν παλεύονται όταν γκαζώσεις

all avarage.jpg
 




Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εγω ενα preset εχω για χαμηλες και υψηλες εντασεις ;)

dynamic eq on γαρ ( Loudness )

deq.jpg
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
:lolsign:

Πολύ διασκεδαστικό θρεντ, τώρα το ανακάλυψα.
Το διάβασα όλο, πραγματικά όμως όλο.

Μου έκαναν πολύ εντύπωση οι απορίες σας, ενώ οι απαντήσεις είναι προφανείς. Απίστευτο.

:lolsign::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να φανταστώ μόνο στις μετρήσεις?

Η αλήθεια είναι ότι με διαφορετικό τελικό αναδείχθηκε ο χαρακτήρας των klipsch και έχουν έντονο συριστικό στοιχείο.

Είπα να δοκιμάσω καλώδιο και μου έστειλε για δοκιμή η Ultimate audio ένα kimber να το βάλω στη θέση του mogami.

Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, αν υπήρχε κάτι μετά από 100νταδες φορές που άκουσα συγκεκριμένες σκηνές μπορεί να ''ήθελα'' να την ακούσω και να πω ότι το μείωσε ένα 2-3% και πολύ λέω.

Το άλλο σίγουρο είναι ότι όσο και να έπαιξα με τις συχνότητες που το δημιουργούν 7-10 δεν έφευγε με τίποτα.

οπότε τα καλώδια μπορεί να μην κάνουν κάποια διαφορά στον ήχο, τα μηχανήματα όμως σίγουρα έχουν χαρακτήρα ο οποίος δεν αλλάζει με eq

Τον χώρο αν και είναι ο πρωταγωνιστής τον αφήνω απέξω γιατί είναι σταθερός δεν υπήρξε κάτι διαφορετικό μέσα του.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Να φανταστώ μόνο στις μετρήσεις?

Η αλήθεια είναι ότι με διαφορετικό τελικό αναδείχθηκε ο χαρακτήρας των klipsch και έχουν έντονο συριστικό στοιχείο.

Είπα να δοκιμάσω καλώδιο και μου έστειλε για δοκιμή η Ultimate audio ένα kimber να το βάλω στη θέση του mogami.

Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, αν υπήρχε κάτι μετά από 100νταδες φορές που άκουσα συγκεκριμένες σκηνές μπορεί να ''ήθελα'' να την ακούσω και να πω ότι το μείωσε ένα 2-3% και πολύ λέω.

Το άλλο σίγουρο είναι ότι όσο και να έπαιξα με τις συχνότητες που το δημιουργούν 7-10 δεν έφευγε με τίποτα.

οπότε τα καλώδια μπορεί να μην κάνουν κάποια διαφορά στον ήχο, τα μηχανήματα όμως σίγουρα έχουν χαρακτήρα ο οποίος δεν αλλάζει με eq

Τον χώρο αν και είναι ο πρωταγωνιστής τον αφήνω απέξω γιατί είναι σταθερός δεν υπήρξε κάτι διαφορετικό μέσα του.
και εγώ που νόμιζα ότι έφτιαξε το πρόβλημα με τα καλώδια και απλά ντρεπόσουν να το πεις :lolsign:


:lolsign:

Πολύ διασκεδαστικό θρεντ, τώρα το ανακάλυψα.
Το διάβασα όλο, πραγματικά όμως όλο.

Μου έκαναν πολύ εντύπωση οι απορίες σας, ενώ οι απαντήσεις είναι προφανείς. Απίστευτο.

:lolsign::lolsign::lolsign:
σιγά την δουλειά που έκανες...13 σελίδες και το κάνεις θέμα:laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
δεν έχω βρει χρόνο να δοκιμάσω και cat 6.................
άσε το έχω δοκιμάσει εδώ και χρόνια...να σου τα στείλω? τα έχω ακόμα :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
όχι ρε συ θα κόψω μία αυτό που πάει στη tv να το δοκιμάσω :p
τι μόνο ένα?
εγώ είχα φτιάξει πριν 5 χρόνια από εκείνο το κόκκινο το άκαμπτο καλώδιο Καισίδη
3 καλώδια πλεξούδα σε κάθε πόλο
φονικό όπλο... :lol:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
είσαι σίγουρος ότι είχε χαλκό μέσα αυτό? :roflmao: :roflmao:
1000%
γιατί όταν τα έστριβα με την πένσα στους ακροδέκτες...τριβόντουσαν και το χρώμα έμενε το ίδιο:laugh:

κάποια άλλα που έτυχε να παρατηρήσω...σε άκυρη φάση.....με το που τα έξυνες γινόντουσαν ασημί :lol:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
έχω μιλήσει με μέλη αλλά και με επαγγελματίες οι οποίοι υποστηρίζουν ότι υπάρχουν κουρδισμένα καλώδια με τα οποία έχουν ακούσει διαφορές. εγώ έκανα την δοκιμή μου έτσι για να μου φύγει από το μυαλό. Από απλό χοντρό κόκκινο μαύρο μέχρι το kimber των 500€. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, οπότε δε συνεχίζω τις δοκιμές των καλωδίων.

Μένουμε στις μετρήσεις.............. ;)
με το που τα έξυνες γινόντουσαν ασημί
Αυτό ακριβώς
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
έχω μιλήσει με μέλη αλλά και με επαγγελματίες οι οποίοι υποστηρίζουν ότι υπάρχουν κουρδισμένα καλώδια με τα οποία έχουν ακούσει διαφορές. εγώ έκανα την δοκιμή μου έτσι για να μου φύγει από το μυαλό. Από απλό χοντρό κόκκινο μαύρο μέχρι το kimber των 500€. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, οπότε δε συνεχίζω τις δοκιμές των καλωδίων.

Μένουμε στις μετρήσεις.............. ;)
τσίπη....
πάρε και ένα κόντο για την αλητεία καλέ....:lolsign:

Υ.Γ. εγώ πάντως με Kimber στα L-R και mogami στο κεντρικό νιώθω μια υψομετρική διαφορά στα όργανα:lol:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
τσίπη....
πάρε και ένα κόντο για την αλητεία καλέ....:lolsign:

Υ.Γ. εγώ πάντως με Kimber στα L-R και mogami στο κεντρικό νιώθω μια υψομετρική διαφορά στα όργανα:lol:
Σου έχει σηκωθεί
το κεντρικό ποιο πάνω?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top