Οι νέες πολυστερικές καμπίνες για τα JL 13w3v3.

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι Γιώργο από μέσα μπαίνουν και αυτά , απλά θέλουν τρύπα για να βιδώσουν στο ξύλο. Στα ηχεία μου αυτά έχω.
αν είναι έτσι αυτά είναι πιο γερα.
βγαίνουν και για βίδες κάτω από 6mm?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
δεν ξέρω Γιώργο , το σα"ιτ δεν έχει πιο μικρά.
ναι είναι πιο γερά. , αλλά θέλουν προσοχή στο τρύπημα, πρώτα από έξω για την βίδα και μετά από μέσα για το παξιμάδι ,αλλά καλά ευθυγραμισμένο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ήθελα να βάλω στα tweeter και mid γιατί καμια φορα τα καρφωτά στραβώνουν οι ακίδες και άντε μετά να τα ξεβιδώσεις από ότι είδα δεν έχει πιο μικρά αλλα βρήκα κάτι αλλα παρομοια
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μπράβο ρε συ σοκο, δεν ήξερα πως τα λεν αυτά, πάντα τα ζητούσα "περιγραφικά"! :lol:

Ξέρεις, "αυτό το σιδερένιο ματζούνι με πάσα που το χώνεις στο ξύλο και πάνω του βιδωτά μπαίνουν οι μαύρες αλενόβιδες" :lol::biggrin::lol::biggrin:

Άντε, το'μαθα κι αυτό....:party:
Μα δεν ρώταγες και εσύ τον Μελίδη τόσο καιρό, χα χα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Το νοβοπάν, σε γενικές γραμμές, είναι καλύτερο υλικό από το MDF για κατασκευή καμπίνας, όσον αφορά τους κραδασμούς.
Δύο είναι τα θέματα του...
Το ένα είναι η δυσκολία να πετύχεις καλό φινίρισμα. Θέλει πολύ στοκάρισμα και τρίψιμο, ενώ απορροφάει μεγάλη ποσότητα μπογιάς. Γιαυτό και όλοι προτιμούν πλέον το MDF.
Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν σταματω να εκπλησομαι με το ποσο ασταρι/στυρενιο/πολυστερα αναλογα τις αναγκες, εχει την ικανοτητα να τραβαει. Τραβααααειιιιι :lolsign:

Στο μεταξυ ειναι και παγιδα, μην ξεχαστεις και πεις, οκ εβαλα, παμε στο επομενο σταδιο να βαλουμε το υαλοννημα γιατι θα βρεθεις προ εκπληξεως. Θελει υπομονη, ειναι ιδαιτερο υλικο σε σχεση με το mdf. Αλλα επειδη ειναι ποιο βαρυ (αρκετα), εχει καποια καλυτερη συμπεριφορα σε θεματα κραδασμων.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414

δε νοειται κατασκευη ειδικα σαμπ χωρις τετοια..
δικος μου ανρθωπος εισαι εσυ!
εγω εχω βαλει και στα tweeter
Τίνατς πίνατς, δε ξέρω, πάντως ήταν και είναι στανταρακια για μένα από πάντα.

Απλώς θέλει να βιδώνεις με ελεγχόμενη δύναμη στο ηλεκτρικό κατσαβίδι, όπως και γενικά σε κάθε βίδα, κι όχι χύμα στο κύμα και δώσε πόνο ρε μεγάλε... Διότι αλλιώς χώνονται και είναι κακή η συνέχεια...
μπορεις να παρεις και πριτσιναδορο για για πριτσινια σπειρωματος (εχω) ετσι τα καρφωνεις κατακορυφα χωρις βιδες κλπ
αν είναι έτσι αυτά είναι πιο γερα.
βγαίνουν και για βίδες κάτω από 6mm?
μεχρι M3 υπαρχουν
Μ4 και Μ5 πχ εχω καβατζα καμια 20αρια.

για μεγαφωνα ομως αν δεν εχουν χοντρη (περιφεριακα) φλατζα τα σασι δεν βολευουν γιατι η τρυπα που θα κανεις αφηνει πολυ λιγο "κρεας" στο ξυλο .
το παξιμαδι ξυλου απο την αλλη απο τη στιγμη που το καρφωσεις κατακορυφα -ειπαμε πως - μπορεις να κοψεις το φτερο του αν ενοχλει.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top