Ολοκληρωμενος για Magnepan MG12

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Προτασεις θα ηθελα στον ηχητικο χαρακτηρα του DENSEN που θα αντικατασταθει.
Οι πρωτες σκεψεις για ακροαση ειναι:
1.krell s300i
2.Audionet SAM
Πρεπει να αποκλεισω τα 'τερατα' σε ογκο. Δεν υπαρχει χωρος.
Αν εχει phono stage ακομα καλύτερα.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
3.Bryston B100SST

Και ρίξτου μια ακρόαση εδώ που τον έχουνε να οδηγεί τα Vista της ML, μια και έχεις panel.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Στα διπλά λεφτα απο αυτο που ψαχνω ο Bryston B100SST.:139:

Γύρω στα 2500 ευρω προτασεις???????
 




Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
υπαρχουν και αλλοι δυο ολοκληρωμενοι ενισχυτες που μπορουν να οδηγησουν δυσκολα φορτια.
Οενας ειναι ο MUSICAL FIDELITY - A5.5, με 250 βατ ανα καναλι, που αν και εχει αποσπασει αριστες κρητικες, εχω ακουσει και αρνητικα σχολια απο χομπιστες για τον ηχο του, οποτε επιβαλλεται να τον ακουσεις στα 2.500 περιπου ευρω

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
και η δευτερη λυση ειναι ο μικρος στο μεγεθος, αλλα με 200 βατ στο καναλι και με δυνατοτητα οδηγησης δυσκολων φορτιων και πολυ καλο ηχο avi Laboratory Series στα 2.000 περιπου ευρω.

 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Ολοκληρωμενος για Magnepan MG12

και η δευτερη λυση ειναι ο μικρος στο μεγεθος, αλλα με 200 βατ στο καναλι και με δυνατοτητα οδηγησης δυσκολων φορτιων και πολυ καλο ηχο avi Laboratory Series στα 2.000 περιπου ευρω.

ένας από τους αγαπημένους μου ενισχυτές, ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής...
 

Μηνύματα
116
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Ολοκληρωμενος για Magnepan MG12

ένας από τους αγαπημένους μου ενισχυτές, ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής...
Κι εμένα επίσης αλλά δυστυχώς...καταργήθηκε. Απο το site της AVI (http://www.avihifi.com/IntAmp/Integrated Amp.html):

Laboratory Series Integrated Amplifier

We've shipped the last Integrated Amplifier and no more will be made and we've decided not to introduce a replacement because we don't think there would be sufficient demand. The astonishing success of the ADM9s suggests a different approach would better suit market requirements. The existing preamplifier and V2 Power will continue for use with the Trios and other High End Loudspeakers which will be produced in small batches for the foreseeable future.

Παίζει βέβαια να υπάρχει κάποιο κομματι ακόμη διαθέσιμο. Αξίζει πραγματικά.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Τον βρηκα σε καταστημα μεταχειρισμενο. 1500 μου φαινονται πολλα για μεταχειρισμενο και χωρις phono.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Ολοκληρωμενος για Magnepan MG12

Τον βρηκα σε καταστημα μεταχειρισμενο. 1500 μου φαινονται πολλα για μεταχειρισμενο και χωρις phono.
Kαινούριος κόστιζε γύρω στα 2000€.
Θεωρώ τίμια τιμή τα 1500€ με την προϋπόθεση ότι ο ενισχυτής είναι σε καλά κατάσταση λειτουργικά. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα 1500€...
 


Μηνύματα
64
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ολοκληρωμενος για Magnepan MG12

Kαινούριος κόστιζε γύρω στα 2000€.
Θεωρώ τίμια τιμή τα 1500€ με την προϋπόθεση ότι ο ενισχυτής είναι σε καλά κατάσταση λειτουργικά. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα 1500€...
O Audionet sam που βρισκεται σε αγγελια με περιπου ιδια τιμη και mc phono stage? Ειναι κατι αναλογο?

Μηπως τους εχεις ακουσει και τους δυο?
 




Μηνύματα
64
Reaction score
0
ναι αλλα περισσοτερο με ενδιαφερει η ποιοτητα παρα η ενταση.
σιγουρα ο densen ειναι λιγος απο πλευρας ισχυος αλλα καθολου λιγος γενικοτερα.
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Ο AVI Lsi ηταν ενα πολυ ποιοτικο μηχανημα που θα οδηγουσε εξαιρετικα τα mg 12. Δυστυχως δεν ειναι πια σε παραγωγη, και δεν υπαρχει πια σε στοκ ουτε στην Ηχοεκφραση.Αν τον πετυχεις πουθενα μεταχειρισμενο, προσπαθησε να τον ακουσεις. Αν θελεις την γνωμη μου για τον Audionet, νομιζω οτι ειναι απο τους καλυτερους τρανζιστορικους ενισχυτες, σε αλλη κλαση απο τους μεσαιας κατηγοριας εγγλεζικους, αλλα θα ζοριστει αρκετα με τα magnepan , και νομιζω οτι πρεπει να κοιταξεις κατι δυνατοτερο. Ισως καποιον απο τους τελικους της εταιρειας.
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Τον SAM τον έχω ακούσει με τα Audiostatic, τα οποία κουνούσε επαρκέστατα.
Θα μου πείτε τα maggies είναι πιο δύσκολα, αλλά παίζει και ο χώρος.

Πάντως τα watt του είναι πραγματικά, όχι αστεία (τροφοδοτικάρα). Μόνο που θέλει σχετικά "δυνατή" πηγή, μια και έχει παθητικό στάδιο προενίσχυσης. Από τους καλύτερους στον έλεγχο του μπάσου, για την ισχύ του.

Για τους αναλογικόφιλους, το phono του είναι επίσης πολύ καλής ποιότητας. Αν τον κρατούσα, θα έδιωχνα και το Vanguard...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top