Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHnet


Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

αυτό πρέπει να το δείτε βγήκε club anti-forthnet

 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Καλο αλλα με βαζει σε σκεψεις. Μηπως ειναι οργανωμενο το εγκλημα?...
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

Οργανωμένη είναι η αναισθησία και η προχειρότητα που δέρνει τις περισσότερες ιδιωτικές εταιρείες σταθερής τηλεφωνίας και ιντερνέτ. Οποιοδήποτε πρόβλημα σε αντίστοιχη ιδιωτική εταιρεία στο εξωτερικό (και αναφέρομαι κυρίως στην Αγγλία που έζησα), επιλύεται το πολύ σε 10 εργάσιμες ημέρες. Εδω που υπάρχει ασυδοσία και κανένας κρατικός έλεγχος, οι ιδιωτικές εταιρείες δρουν ανεξέλεγκτες και έχουν γραμμένες στα άγραφα τους τις περισσότερες καταγγελίες-παράπονα των πελατών τους.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Συγνώμη, αλλά υπάρχει εταιρεία ίντερνετ για την οποία να μην υπάρχουν (δικαίως) παραπονούμενοι πελάτες;
Δυο φίλοι και γείτονες έκαναν αίτηση για μεταφορά σε ιδιόκτητο δίκτυο άλλης γνωστής εταιρείας. Η διακοπή χρήσης του δικτύου ΟΤΕ έγινε κανονικά κι εδώ κι ενάμισι μήνα οι φίλοι είναι πλέον... χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο.
Χρόνος αποκατάστασης; Απροσδιόριστος.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

Τα ίδια προβλήματα λιγο-πολυ τα έχουμε όλοι...το θέμα είναι οτι τελικά μια πραγματική αξιόπιστη εταιρεία internet δεν υπάρχει.Αλλά το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να τους κυνηγήσεις που δεν σου παρέχουν αυτά που πληρώνεις ...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Tώρα είμαι στον ΟΤΕ με conn-x, και δεν το αλλάζω με τίποτε!

Πέρσυ τέτοιον καιρό μέχρο το τέλος της Άνοιξης... περίμενα τη Forthnet να κάνει ενεργοποίηση... και περίμενα... και περίμενα...
Και νά τώρα... και να ύστερα... και να αύριο... και να μεθαύριο... και να από βδομάδα... και νά μέχρι τέλος του μήνα... και να τώρα εντός του καινούριου μηνός... και νά πάλι την άλλη βδομάδα... και να... και να...

Μέχρι που τους είπα... τέλος...
Οριστικά τέλος... γιατί αλλιώς... θα χαλάσουμε τις καρδιές μας άσχημα!

Πήγα στο κατάστημα του ΟΤΕ στην Παπάφη στη Θεσσαλονίκη και σε 3-4 μέρες είχα ίντερνετ...

Παρακαλώ (ειλικρινά παρακαλώ) βγάλτε συμπέρασμα...

Υ.Γ.
Δεν έχω μετοχές στον ΟΤΕ! Εαν θέλετε ψάξτε με...
Σας λέω απλά την αλήθεια!
 

Μηνύματα
363
Reaction score
2
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

Λίγο αργά ανακάλυψα το thread αυτό,οπότε από 22/12/08 άλλαξα το conn-x και συνδέθηκα σε forthnet 2play κυρίως για το οικονομικό του θέματος και γιατί θεώρησα, ότι αφού θα έχω πάλι 24άρα γραμμή,οι ταχύτητες θα παραμείνουν ίδιες.Αμ δε! Εκεί που σερφάριζα άνετα και κατέβαζα σταθερά με 2+MB/sec τώρα η σύνδεση "σέρνεται" και μόνο κάποιες φορές νωρίς το πρωί έχω δει ταχύτητες μεγαλύτερες του 1ΜΒ/sec.Οπότε μένει ως όφελος μόνο η δυνατότητα για απεριόριστες δωρεάν κλήσεις.Τι να πω! Θα περιμένω να δω πως θα πάει η κατάσταση και αν συνεχιστεί έτσι,έχω έτοιμα τα 70 ευρώ για τη διακοπή της σύνδεσης και επιστροφή στον ΟΤΕ.Αλήθεια η διαδικασία ποιά είναι;Πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής στη Forthnet ή κάνω απλώς αίτηση σύνδεσης στον ΟΤΕ (Όπως έκανα και τώρα αίτηση μόνο στη forthnet για σύνδεση);
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Εάν αρχίσω να γράφω τις αρνητικές εμπειρίες που έχω από τον Π_ΟΤΕ θα γεράσω γράφοντας.
Να συμπληρώσω ότι ΚΑΙ μετοχές του Π_ΟΤΕ έχω ΚΑΙ ο πατέρας μου ήταν μηχανικός εκεί ΚΑΙ θα είχα πολλούς λόγους να πω καλές κουβέντες αλλά δυστυχώς η εμπειρία μου από τον Π_ΟΤΕ είναι πολύ κακή.
Έχω 4net, είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυό τους και σημαντικά προβλήματα μέχρι σήμερα δεν είχα. Τουλάχιστο όχι περισσότερα από αυτά που αναμένεις να έχεις στην Ελλάδα. Προφανώς πιέζω να έχω καλύτερη ποιότητα στις υπηρεσίες μου, έχω μάθει όμως να είμαι επιφυλακτικός με όψιμους σταυροφόρους και αυτόκλητους προστάτες των συμφερόντων μου.
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

Επιτρέψτε μου να πω κάτι , αν θέλετε πιστέψτε με εάν δεν θέλετε μην με πιστεύετε,φέτος η FORTHnet είχε τα μεγαλύτερα προβλήματα όσο αφορά το κομμάτι δικτύου , οποιοσδήποτε άλλος πάροχος στην αγορά είναι καλύτερος από την FORTHnet! Χθες έπεσε ένα link με το εξωτερικό μπούκωσε και το εσωτερικό της δίκτυο , με άλλα λόγια μπούκωσε από παντού έπρεπε να κάνω copy paste Κανένα tracert προς το aviste.gr με 700ms να δείτε και 10/20 packet loss .

Η αγορά της Nova και η επέκταση του δικτύου στην επαρχία ίσως δεν επέτρεψαν στην εταιρία να προβεί στις απαραίτητες αναβαθμίσεις δικτύου .
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn



άλλο ένα κωμικό jpg απο συνδρομητές forthnet :p
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Είμαι και εγώ συνδρομητής της Forthnet sto Ρέθυμνο.
Χθες το βράδυ οι ταχύτητες στο web(πόρτα 80) ήταν 25-30 kbytes/sec ανα connection, ενώ σε οποιαδήποτε άλλη πόρτα είχα την αστρονομική ταχύτητα του 1-2kbyte/sec ανά connection. ΝΑΙ, κάνουν traffic shaping ώστε σε ώρες αιχμής να παίζει τουλάχιστον το web browsing.

Έτσι ήταν αδύνατο να χρησιμοποιήσω FTP (πόρτα 21) και το web interface cpanel (διαχείριση ιστότοπου) (πόρτα 2082). ΦΡΙΚΑΡΑ, απελπίστηκα, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν το γνωστό παραμύθι για αναβαθμίσεις στην περιοχή μου. ΨΕΜΑΤΑ η ταχύτητα με το speedtest.forthnet.gr ήταν σχεδόν όσο συγχρόνιζε ο δρομολογητής μου (1.5 - 2.5Mbps όταν ο δρομολογητής συγχρονίζει στα 3Mbps), άρα το πρόβλημα είναι στην διασύνδεση με το AIX -και- με τα links διασύνδεσης με το εξωτερικό.

Σκέφτηκα να αλλάξω παροχέα, χρειάζεται 20-30 ημέρες και θα είμαι και 2-3 μέρες χωρίς τηλέφωνο.
Σκέφτηκα να πάρω ασύρματο (μέσω κινητής), ακριβό και με περιορισμούς όγκου ανά μήνα και ελάχιστη παραμονή 1-2 χρόνια.
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω proxy, κανένα όφελος, αλλά τουλάχιστο παίζει το FTP και το CPANEL σε ώρες αιχμής.


Μετά από πιέσεις μου είπαν ότι σε 1 μήνα το πολύ θα έχει φτιάξει... και θα είναι πολύ γρήγορο...
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην FORTHn

Κρήτη, Καβάλα , Κομοτηνή , Ξανθή και δεν γνωρίζω ποιες άλλες πόλεις/περιοχές σίγουρα έχουν πρόβλημα από τον Νοέμβριο ... έχει μπουκώσει το ίδιο το δίκτυο της εταιρίας.
Traffic shaping δεν έχει αποδειχθεί ύστερα από συζήτηση στο adslgr ,qos σίγουρα υπάρχει και σίγουρα έχει μπουκώσει πολύ άσχημα το link Αθήνα Κρήτη .

Για να πας στον ΟΤΕ θες 20 με 30 ημέρες ; πρόσεξε αν πας σε άλλο πάροχο, να υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες διότι από ότι φαίνεται ειδικά στην Κρήτη φεύγουν άρον άρον οι συνδρομητές της ...

που να διαβάσεις τι λέει το σωματείο εργαζόμενων της FORTHnet...
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Καλημερα...

Διαβαζοντας ελαχιστα απο τα παραπονα σας θα αναφερω πως εως το 2006 ημουν τοτε στο ΔΙΚΤΥΟ του ΟΤΕ με παροχο ιντερνετ Φορθνετ. Διακοπτω τη συνεργασια μου για καθαρα προσωπικους λογους και οχι προβληματα με την Φορθνετ...Μεταφερομαι αυτοματως στον ΟΤΕ οπου και αρχιζουν τα βασανα γυρω απο τις χρεωσεις και απελπιστικες ταχυτητες καθως και εξυπηρετηση μιας και τα παιδια σκ δεν εργαζονται...Μεινε δηλ. σκ χωρις ιντερνετ (για απλο χρηστη παει και ερχεται...για καποιον που ζει με αυτο;βγαζει το ψωμι του;)
Η παραμονη μου εκει κρατησε εως το 2009 (Δυστυχως και Ευτυχως - γι αυτους). Ομολογω πως για το ετος 2008 με 2αρα γραμμη ειχα πιστευω την απολυτη ταχυτητα στο up/down (240/25).
Πλεον βρισκομαι στο δικτυο της Φορθνετ με 24αρα+σταθερο τηλεφωνο. up/down σχετικα ικανοποιητικο με τα οσα ακουω και βλεπω μιας και συγχρονιζει το ρουτερ μου στα 16000-17000 (ικανοποιητικα πιστευω και παλι...)
Αρα αυτο που εχω να πω ειναι πως τελικα εχει να κανει η αποσταση απο το DSLAM και σαφως οι ελλειπης για ΟΛΟΥΣ τους παροχους ολοκληρωμενες εγκαταστασεις...

Σορρυ αν σας κουρασα...:126:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Σ

Επιτρέψτε μου να πω κάτι , αν θέλετε πιστέψτε με εάν δεν θέλετε μην με πιστεύετε,φέτος η FORTHnet είχε τα μεγαλύτερα προβλήματα όσο αφορά το κομμάτι δικτύου , οποιοσδήποτε άλλος πάροχος στην αγορά είναι καλύτερος από την FORTHnet! Χθες έπεσε ένα link με το εξωτερικό μπούκωσε και το εσωτερικό της δίκτυο , με άλλα λόγια μπούκωσε από παντού έπρεπε να κάνω copy paste Κανένα tracert προς το aviste.gr με 700ms να δείτε και 10/20 packet loss .

Η αγορά της Nova και η επέκταση του δικτύου στην επαρχία ίσως δεν επέτρεψαν στην εταιρία να προβεί στις απαραίτητες αναβαθμίσεις δικτύου .
Δηλαδή ρε συ μάγκα, για να κατεβάζετε άντερα εσείς οι Αθηναίοι, πρέπει η επαρχία να μείνει με τον π..τσο στο χέρι; Τώρα δηλαδή τί σχόλιο είναι αυτό; Μήπως εκεί στην Αθήνα νομίζετε ότι είστε το κέντρο του κόσμου;
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Re: Απάντηση: Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Ping

Δηλαδή ρε συ μάγκα, για να κατεβάζετε άντερα εσείς οι Αθηναίοι, πρέπει η επαρχία να μείνει με τον π..τσο στο χέρι; Τώρα δηλαδή τί σχόλιο είναι αυτό; Μήπως εκεί στην Αθήνα νομίζετε ότι είστε το κέντρο του κόσμου;
Νομίζω ότι απλά εννοεί ότι οι επενδύσεις στην Επαρχία τους στέρεψαν από χρήματα και γι' αυτό έχουν προβλήματα στο δίκτυό τους...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Κόγια, άσε τα download και πήγαινε στου Παπαδή για κανένα τσίπουρο. Άσε τα κατεβάσματα για εμάς που δεν έχουμε πού να πάμε! :142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Στην

Ρε παιδιά, έλεος. Έλεος!! Σκούζουν σαν τις χήρες στο κρεβάτι επειδή αργεί να κατέβει η Μαντόνα από το Rapidshare, μή χέσω; Εδώ υπάρχει κόσμος στο Νότιο Πήλιο που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να πάει με το ζόρι μια 1000άρα σύνδεση σε απόμερο -και όμορφο- συνοικισμό, να προλάβουν τους γερμανούς που θα έρθουν για διακοπές το Μάιο. Κινούν γή και ουρανό για να κάνουν τη δουλειά τους, για μια χιλιάρα γραμμή, κι αυτή με το ζόρι και χίλια παρακάλια. Μόνο το Νάκο και τον Καρτάλη δεν έβαλαν για γλείψιμο. Καλά, που νομίζετε ότι ζείτε! Στη Σουηδία; Στη σκατοψωροκώσταινα ζείτε.
 

Μηνύματα
377
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Ping

Δηλαδή ρε συ μάγκα, για να κατεβάζετε άντερα εσείς οι Αθηναίοι, πρέπει η επαρχία να μείνει με τον π..τσο στο χέρι; Τώρα δηλαδή τί σχόλιο είναι αυτό; Μήπως εκεί στην Αθήνα νομίζετε ότι είστε το κέντρο του κόσμου;

Δεν κατάλαβες το σχόλιο μου , αυτό που θέλω να πω είναι ότι η εταιρία προκειμένου να αγοράσει την nova και να επεκτείνει το δίκτυο της στην επαρχία παρέλειψε την βασική συντήρηση της υπάρχουσας υποδομής με αποτέλεσμα να βλέπουμε προβλήματα που δεν έχουμε ξαναδεί σε κανένα άλλο πάροχο .

Τι να το κάνει το 2play στην Κομοτηνή όταν είναι χειρότερα και από pstn σύνδεση ; που ενημερωτικά Ξάνθη , Κομοτηνή , Καβάλα , νησιά και άλλες πόλεις έχουν ακόμα πρόβλημα .

Είναι σαν να έχεις ένα δίκτυο που μπορεί να σηκώσει 10 συνδρομητές και η FORTHnet δεν αναβαθμίζει το δίκτυο, και την ίδια στιγμή αποκτάει όλο και περισσότερους συνδρομητές ενώ το δίκτυο της δεν μπορεί να σηκώσει .
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ομαδική Καταγγελία για Προβλήματα Χαμηλων Ταχυτήτων και Υψηλών Pings Σ

Ρε παιδιά, έλεος. Έλεος!! Σκούζουν σαν τις χήρες στο κρεβάτι επειδή αργεί να κατέβει η Μαντόνα από το Rapidshare, μή χέσω; Εδώ υπάρχει κόσμος στο Νότιο Πήλιο που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να πάει με το ζόρι μια 1000άρα σύνδεση σε απόμερο -και όμορφο- συνοικισμό, να προλάβουν τους γερμανούς που θα έρθουν για διακοπές το Μάιο. Κινούν γή και ουρανό για να κάνουν τη δουλειά τους, για μια χιλιάρα γραμμή, κι αυτή με το ζόρι και χίλια παρακάλια. Μόνο το Νάκο και τον Καρτάλη δεν έβαλαν για γλείψιμο. Καλά, που νομίζετε ότι ζείτε! Στη Σουηδία; Στη σκατοψωροκώσταινα ζείτε.
Φιλε Κωστα σε απομακρυσμενες περιοχες ειναι πολυ δυσκολο για οποιονδηποτε providerνα παρεχει land line. Το πιο απλο πραγμα που μπορουν να κανουν ειναι δορυφορικο net.
Προς το παρον τουλαχιστον. Αργει και αυτο το ρημαδι το wi-max να υλοποιηθει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top