Οξειδωση βελονας

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλησπερα!
Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα μεταχειρισμενο πικαπ το οποιο βρισκοταν σε αριστη κατασταση(εντος εγγυησης ακομα). Η βελονα φαινοταν επισης σε τελεια κατασταση. Αγορασα λοιπον ενα βουρτσακι για τους δισκους και ενα υγρο καθαριστικό για τη βελονα μάρκας Dynavox και τα δυο. Το θεμα ειναι πως πλεον στο πανω μερος της βελονας φαινεται μια αλλοίωση σαν οξειδωση(μια πράσινη μάκα) και εχω την αισθηση πως δημιουργει ενα βόμβο. Το πικαπ ειναι project essential II και η βελονα η Ortofon 5E. Εκ των υστέρων διαβασα πως η ortofon δεν προτεινει τη χρηση υγρών διαλυμάτων για καθαρισμο. Σε φωτο δε φαινεται καθαρα γιατι ειναι βραδυ,οποτε αν δεν εγινα κατανοητος θα προσπαθησω αυριο. Τι κανουμε?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπερα!
Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα μεταχειρισμενο πικαπ το οποιο βρισκοταν σε αριστη κατασταση(εντος εγγυησης ακομα). Η βελονα φαινοταν επισης σε τελεια κατασταση. Αγορασα λοιπον ενα βουρτσακι για τους δισκους και ενα υγρο καθαριστικό για τη βελονα μάρκας Dynavox και τα δυο. Το θεμα ειναι πως πλεον στο πανω μερος της βελονας φαινεται μια αλλοίωση σαν οξειδωση(μια πράσινη μάκα) και εχω την αισθηση πως δημιουργει ενα βόμβο. Το πικαπ ειναι project essential II και η βελονα η Ortofon 5E. Εκ των υστέρων διαβασα πως η ortofon δεν προτεινει τη χρηση υγρών διαλυμάτων για καθαρισμο. Σε φωτο δε φαινεται καθαρα γιατι ειναι βραδυ,οποτε αν δεν εγινα κατανοητος θα προσπαθησω αυριο. Τι κανουμε?
Αν εννοεις οτι το πρασινο σημαδι ειναι ακριβως στο πισω μερος της ακιδας αυτο μαλλον ειναι η κολλα που κρατα την ακιδα κολλημενη στο στελεχος.Παρομοιο σημαδι ισως να δεις και σε σημειο πιο πισω απο το σημειο στηριξης της σκιδας.Δεν νομιζω να προκειται για οξειδωση του στελεχους.Οι κολλες αυτες μπορει να ειναι διαφορετικου χρωματος απο βρλονα σε βελονα η μαρκα κεφαλης.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.591
Reaction score
37.933
καλο ειναι το καθαριστικο/βουρτσακι να περιοριζεται στην ακρη της ακιδας και οχι στο στελεχος...
φωτο δεν βλεπω :/ θα βοηθουσε λιγο / δοκιμασε με μεγεθυτικο φακο..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση!Αυτη η "πρασινιλα" παρατηρειται στο πανω μερος της βελονας εκει που δειχνει το βελακι στην παρακατω αριστα ζωγραφισμενη εικονα. Στην αρχη δεν υπηρχε,μονο αφου χρησιμοποιησα το υγρο καθαριστικο
InkedOrtofon_OM_Series_Phono_Cartridge_large_view_.pjpeg_large_LI.jpg

Θα προσπαθησω να βγαλω κανονικη το μεσημερι με μεγεθυντικο φακο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.591
Reaction score
37.933
Καλημερα και σε ευχαριστω για την απαντηση!Αυτη η "πρασινιλα" παρατηρειται στο πανω μερος της βελονας εκει που δειχνει το βελακι στην παρακατω αριστα ζωγραφισμενη εικονα. Στην αρχη δεν υπηρχε,μονο αφου χρησιμοποιησα το υγρο καθαριστικο View attachment 77635
Θα προσπαθησω να βγαλω κανονικη το μεσημερι με μεγεθυντικο φακο
..ισως..αντεδρασε η κολα της ορθοφον με το υγρο της dynavox..
Δεν εχω χρησιμοποιησει το dynavox ..αλλα η συνθεση του καθε καθαριστικου διαφερει.. καπου θυμάμαι οτι ειχε σχετικο νημα για το πως καθαριζει ο καθεναςτην ακιδα του...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
. Στην αρχη δεν υπηρχε,μονο αφου χρησιμοποιησα το υγρο καθαριστικο
Αφού είσαι σίγουρος για αυτό, θα έλεγα ότι το καθαριστικό προκάλεσε κάτι στην κόλλα. Σίγουρα δεν είναι προς θάνατο, αλλά μην το ξαναχρησιμοποιήσεις. Στεγνό βουρτσάκι με φορά από τα μέσα προς τα έξω της κεφαλής φτάνει και περισσεύει για τον καθαρισμό της βελόνας. Και πάντα μαλακά, ευγενικά, ντελικάτα! Δεν χρειάζεται συνέχεια, ένας μεγεθυντικός φακός βοηθάει στο να βλέπεις αν έχει μαζέψει μάκα η βελόνα σου. Επίσης το πλύσιμο των δίσκων βοηθάει στον να μη μαζεύει μάκα η βελόνα.
Ποιο υγρό χρησιμοποίησες;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πολυ καλα και ακινδυνα υγρα καθαρισμου βρλονας που χρησιμοποιω για δεκαετιες ειναι της audio technica & nagaoka.Ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Χρησιμοποιησα της dynavox,το οποιο μου συστησε καταστημα που εμπορευεται πικαπ pro-ject. Βεβαια μετα διαβασα στο site της ortofon πως δεν προτεινεται υγρο,αλλα σκετο βουρτσακι.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χρησιμοποιησα της dynavox,το οποιο μου συστησε καταστημα που εμπορευεται πικαπ pro-ject. Βεβαια μετα διαβασα στο site της ortofon πως δεν προτεινεται υγρο,αλλα σκετο βουρτσακι.
Σε δυσκολες περιπτωσεις το σκετο βουρτσακι δεν αρκει
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Σε δυσκολες περιπτωσεις το σκετο βουρτσακι δεν αρκει
Νομιζω πως μονο για χνουδια(πολυ στατικος ρε παιδι μου) καθε 1 δισκο ειναι προτιμοτερο το βουρτσακι απο το να μουλιαζω τη βελονα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Σε δυσκολες περιπτωσεις το σκετο βουρτσακι δεν αρκει
Για μία στο τόσο, έχω χρησιμοποιήσει ισοπροπυλική αλκοόλη, χωρίς προβλήμα και σε βελόνα ortofon κιόλας.

Χρησιμοποιησα της dynavox,το οποιο μου συστησε καταστημα που εμπορευεται πικαπ pro-ject. Βεβαια μετα διαβασα στο site της ortofon πως δεν προτεινεται υγρο,αλλα σκετο βουρτσακι.
Ποιο υγρό dynavox συγκεκριμένα;
Edit: Άσε το βρήκα
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
[QUOTE="ryk, post: 2204462, member: 23082"
Ποιο υγρό dynavox συγκεκριμένα;[/QUOTE]
Αυτο ειλικρινα δεν το θυμαμαι.Θα το ανεβασω οταν επιστρεψω σπιτι το μεσημερι μαζι με την actual φωτογραφια
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
[QUOTE="ryk, post: 2204462, member: 23082"
Ποιο υγρό dynavox συγκεκριμένα;
Αυτο ειλικρινα δεν το θυμαμαι.Θα το ανεβασω οταν επιστρεψω σπιτι το μεσημερι μαζι με την actual φωτογραφια
Έλεγα μήπως μπορούσα να βρω τι περιέχει αλλά είς μάτην....
 
Last edited:


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Νομιζω πως μονο για χνουδια(πολυ στατικος ρε παιδι μου) καθε 1 δισκο ειναι προτιμοτερο το βουρτσακι απο το να μουλιαζω τη βελονα.
Ναι για χνουδια σωστο.
[DOUBLEPOST=1500972689][/DOUBLEPOST]
Για μία στο τόσο, έχω χρησιμοποιήσει ισοπροπυλική αλκοόλη, χωρίς προβλήμα

Καλη η ισοπροπυλικη ισως καπως πολυ δυνατη.Αραιομενη με απιονισμενο νερο γυρω στο 50/50 παλι κανει καλη δουλεια
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Πολύ καλή δουλειά κάνω με το play doh.......

Απλά πρέπει να το αντικαθιστάς συχνά λόγο ότι σκληραίνει. Βέβαια το κόστος είναι αστείο.

Αυτό στην παρούσα φάση δεν είναι πρόβλημα μιας που ο μικρός θα παίζει ακόμα για πολύ καιρό με play doh.:D
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σε περίπτωση που περάσει αλκοολούχο υγρό στην ελαστική ανάρτηση του cantilever τότε η κεφαλή ουσιαστικά αχρηστεύεται.
Καθαρισμός βελόνας μόνο με βουτσάκι και νερό. Στη συνέχεια στέγνωμα με κρύο αέρα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
...στην ελαστική ανάρτηση του cantilever ...
Πήγες ψηλά εσύ....
Είμαστε ακόμα στην ακίδα.
Υπάρχει λόγος να καθαρίσεις την ανάρτηση; Άντε από κανά χνούδι ....
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.354
Πολύ καλή δουλειά κάνω με το play doh.......

Απλά πρέπει να το αντικαθιστάς συχνά λόγο ότι σκληραίνει. Βέβαια το κόστος είναι αστείο.

Αυτό στην παρούσα φάση δεν είναι πρόβλημα μιας που ο μικρός θα παίζει ακόμα για πολύ καιρό με play doh.:D

Για πες περισσότερα . Ακουμπάς την βελόνα στο play doh και μόνο και αφαιρεί ότι μπορεί μέσω της κολλώδους υφής?
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.788
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top