Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Αλήθεια ποιός αποφάσισε την επικράτηση και γιατί; μήπως κατά την γνώμη κάποιων αμαθών ή κάποιων δημοσιοκάφρων;
Η επικράτηση που έγραψα "λέει" ότι και οι δύο μορφές θεωρούνται σωστές.

Το συγκεκριμένο θέμα με είχε προβληματίσει στα σχολικά μου χρόνια όταν άρχισα να ασχολούμαι με το αγαπημένο μου χόμπι (δεν πιστεύω να προτιμάς το χόμπυ; :biggrin: ) την αστρονομία. Διάβαζα για την "ηλιακή κορώνα", το εξωτερικό τμήμα της ατμόσφαιρας του ήλιου και των αστεριών γενικότερα, που αποτελείται από πλάσμα και γίνεται ορατό σε πλήρη έκλειψη. Η διεθνής ονομασία είναι stellar corona.

Τότε λοιπόν, έβλεπα στα έντυπα το κορώνα πότε με "ω" και πότε με "ο". Δεν υπήρχε internet για να το ψάξω. Ρώτησα τη δασκάλα μου (6η Δημοτικού αν θυμάμαι καλά) και μου είπε αυτό που περίμενα να ακούσω. Με "ω" είναι το σωστό, για τους γνωστούς λόγους. Βέβαια το σχολείο μου είχε για motto το "Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια!" και η απάντηση ήταν προφανής.

Όταν αργότερα άρχισα να πηγαίνω σε συγκεντρώσεις του Αστεροσκοπείου Πεντέλης και ρώτησα τον υπεύθυνο αστρονόμο, μου απάντησε ότι δεν υπήρχε πλέον λόγος να ασχολούμαι γιατί είχε ήδη επικρατήσει το "ηλιακό στέμμα". Έτσι λύθηκε με τον πιο έξυπνο τρόπο η διαφωνία.

Καταλαβαίνω (και δέχομαι) την εξήγηση για την ετυμολογία αλλά το παιχνίδι με τα δάνεια και τα αντιδάνεια καταλήγει συχνά σε κόντρες που πατάνε περισσότερο σε "πατριωτικό" πείσμα. Ναι, η λατινική λέξη corona προέρχεται από την ελληνική κορώνη. Αλλά για 2 χιλιετίες χρησιμοποιείται για να περιγράψει αυτό με το οποίο μοιάζει ο ιός στο μικροσκόπιο ή η ατμόσφαιρα των αστεριών. Αυτό που εμείς περιγράφουμε καλύτερα με τη λέξη "στέμμα". Γιατί πρέπει να το πάμε ακόμα πιο πίσω; Πού σταματάει η αυθεντικότητα; Να πάμε και στην ινδοευρωπαϊκή ρίζα και να τη γράφουμε με "ε";
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Επί τούτου, το ορθόν (pun intended) είναι ποπός ή πωπός;

Άρτια συνδεδεμένο με την κορώνα/κορόνα...

ΥΓ γνωρίζω την απάντηση, η ερώτηση έγινε καθώς... γιατί όχι; :biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Επί τούτου, το ορθόν (pun intended) είναι ποπός ή πωπός;

Άρτια συνδεδεμένο με την κορώνα/κορόνα...

ΥΓ γνωρίζω την απάντηση, η ερώτηση έγινε καθώς... γιατί όχι; :biggrin:

Με ωμέγα από τα ρολόγια. :p :biggrin:
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
"...Η επικράτηση που έγραψα "λέει" ότι και οι δύο μορφές θεωρούνται σωστές..."

1- "...Το συγκεκριμένο θέμα με είχε προβληματίσει στα σχολικά μου χρόνια..."

2- "...Βέβαια το σχολείο μου είχε για motto το "Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια!" και η απάντηση ήταν προφανής..."

3- ...Όταν αργότερα άρχισα να πηγαίνω σε συγκεντρώσεις, είχε ήδη επικρατήσει το "ηλιακό στέμμα"...
OFF TOPIC:
("Παιγ(χ)νίδια" ...λέξεων κι όχι μόνο...)


Πρόκειται για κρυπτογραφημένο μηνυμα ...!
Δε χωρεί αμφιβολία περί τούτου...

1. Σχολική αίθουσα να φανταστούμε...


2. Motto...

3. Στέμμα...


Θυμίζει σπουδές σε ...


OFF TOPIC
 

K

kimon

Guest
Για τον βιασμό των κανόνων της λογικής (όπως τους έθεσε ο Αριστοτέλης) δεν βλέπω σχόλια και ανησυχώ...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.111
Reaction score
30.056
Πού σταματάει η αυθεντικότητα; Να πάμε και στην ινδοευρωπαϊκή ρίζα και να τη γράφουμε με "ε";

Νομίζω, στην πρώτη εκδοχή που μαρτυρείται στη γλώσσα μας
Με ωμέγα από τα ρολόγια. :p :biggrin:

Screenshot_20230211_150758.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Για τον βιασμό των κανόνων της λογικής (όπως τους έθεσε ο Αριστοτέλης) δεν βλέπω σχόλια και ανησυχώ...
Άλλη μία διαφωνία.

Αν και ο χαρακτήρας μου λειτουργεί Αριστοτελικά, στην πράξη συμφωνώ περισσότερο με την Επικούρεια Φιλοσοφία(το ψευδώνυμό μου σε άλλους διαδικτυακούς τόπους) γιατί τα περισσότερα μη μαθηματικού τύπου θέματα δεν μπορούν να ερμηνευθούν με ένα απόλυτο άσπρο-μαύρο. Ειδικά όταν υπάρχει ασάφεια στα θεμελιώδη κριτήρια ή όταν προσεγγίζουν το πρόβλημα ομιλητές που ανήκουν σε διαφορετικές σχολές σκέψης.

Αν εφαρμόζαμε την Αριστοτέλεια Λογική στη γλώσσα θα μιλούσαμε σήμερα αρχαία ελληνικά.
 

K

kimon

Guest
Ένα παράδειγμα βιασμού της Λογικής από την Γραμματική (του γυμνασίου) της νέας ελληνικής :
η λέξη ¨κατά"
α) στην σελ. 102 ονομάζεται πρόθεση
β) στην σελ. 160 είναι αχώριστο μόριο

Η Λογική έχει πάει για βρούβες, με παρέα την Επιστήμη... (Ναι ρέ, έτσι γουστάρουμε).

(Από ό,τι έχω διαβάσει, η κύρια συμβολή του Επικούρου βρίσκεται στην Ηθική και όχι στην Γνωσιοθεωρία)
 
Last edited by a moderator:

K

kimon

Guest
Προφανώς ο σκοπός είναι να κάνουμε το μυαλό των μαθητών κουρκούτι, ώστε να βρίσκει ψηφοφόρους το ...(βάλτε όποιο κόμμα αντιπαθείτε).
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Αν και ο χαρακτήρας μου λειτουργεί Αριστοτελικά, στην πράξη συμφωνώ περισσότερο με την Επικούρεια Φιλοσοφία
(Από ό,τι έχω διαβάσει, η κύρια συμβολή του Επικούρου βρίσκεται στην Ηθική και όχι στην Γνωσιοθεωρία)
Αν και οι απόψεις περί του τίτλου διίστανται... [Επίκουρου ή Επικούρου;;;)]

Επίκουρου προσφώνησις...

"Παρρησία γὰρ ἔγωγε χρώμενος φυσιολογῶν χρησμωδεῖν τὰ συμφέροντα πᾶσιν ἀνθρώποις μᾶλλον ἂν βουλοίμιν, κἄν μηδεὶς μέλλῃ συνήσειν, ἤ συγκατατιθέμενος τοῖς δόξαις καρποῦσθαι τὸν πυκνὸν παραπίπτοντα παρὰ τὸν πολλῶν ἔπαινον..."
( Διότι εγώ βεβαίως θα προτιμούσα μελετώντας τη Φύση να ανακοινώσω με παρρησία αυτά που είναι ωφέλιμα σε όλους τους ανθρώπους, ακόμη και αν δεν συμφωνήσει κανείς μαζί μου, παρά να συμβιβάζομαι με τις κοινότοπες δοξασίες και να καρπώνομαι τον συχνό έπαινο των πολλών ....)

"Οὐκ ἔστι τὸν λάθρα τι ποιοῦντα ὧν συ νέθεντο πρὸς ἀλλήλους εἰς τὸ μὴ βλάπτειν μηδὲ βλάπτεσθαι πιστεύειν ὅτι λήσει͵ κἂν μυριάκις ἐπὶ τοῦ παρόντος λανθάνῃ· μέχρι γὰρ καταστροφῆς ἄδηλον εἰ καὶ λήσει..."
(Όποιος παραβαίνει στα κρυφά κάτι από όσα έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους οι άνθρωποι για να μην βλάπτουν και να μην βλάπτονται δεν θα έχει ποτέ την βεβαιότητα ότι τελικά δεν θα φανερωθεί, ακόμα και αν η πράξη του έχει μείνει προς το παρόν κρυφή χιλιάδες φορές. Γιατί είναι άδηλο κατά πόσο θα μείνει το ίδιο κρυφή έως την στιγμή του θανάτου του...)
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Ένα παράδειγμα βιασμού της Λογικής από την Γραμματική (του γυμνασίου) της νέας ελληνικής :
η λέξη ¨κατά"
α) στην σελ. 102 ονομάζεται πρόθεση
β) στην σελ. 160 είναι αχώριστο μόριο

Η Λογική έχει πάει για βρούβες, με παρέα την Επιστήμη... (Ναι ρέ, έτσι γουστάρουμε).

(Από ό,τι έχω διαβάσει, η κύρια συμβολή του Επικούρου βρίσκεται στην Ηθική και όχι στην Γνωσιοθεωρία)

Το "κατά" είναι πρόθεση. Χωρίς να είμαι ειδικός στα γραμματικά θέματα, μήπως το θεωρούν αχώριστο μόριο όταν χρησιμοποιείται ως πρόσφυμα (πρόθημα για την ακρίβεια);

Σίγουρα πάντως υπάρχουν λάθη σε αυτά τα βιβλία.


(Από ό,τι έχω διαβάσει, η κύρια συμβολή του Επικούρου βρίσκεται στην Ηθική και όχι στην Γνωσιοθεωρία)
Μα κι εκεί άσπρο-μαύρο; :biggrin:

Η εφαρμογή της αριστοτέλειας και της επικούρειας φιλοσοφικής σκέψης στην ψηφιακή κοινωνία
 

K

kimon

Guest
Το "κατά" είναι πρόθεση. Χωρίς να είμαι ειδικός στα γραμματικά θέματα, μήπως το θεωρούν αχώριστο μόριο όταν χρησιμοποιείται ως πρόσφυμα (πρόθημα για την ακρίβεια);

Σίγουρα πάντως υπάρχουν λάθη σε αυτά τα βιβλία.




Μα κι εκεί άσπρο-μαύρο; :biggrin:

Η εφαρμογή της αριστοτέλειας και της επικούρειας φιλοσοφικής σκέψης στην ψηφιακή κοινωνία
Το λινκ δυστυχώς οδηγεί σε κείμενο μάλλον μπουρδολογικό.
Π.χ. (απόσπσμα από το κείμενο του λινκ)
" Ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το παράδοξο του Κουρέα του Bertrand Russel: Ένας κουρέας λέει: "Ξυρίζω όλους εκείνους που δεν ξυρίζονται μόνοι τους”. Τότε ποιος ξυρίζει τον κουρέα; Εάν ξυρίζεται μόνος του τότε σύμφωνα με τα λεγόμενά του δεν έπρεπε να το κάνει. Εάν δεν ξυρίζεται μόνος του, τότε σύμφωνα με αυτά που λέει έπρεπε να το κάνει. "

Αυτό που γράφεται δεν ανήκει στην φιλοσοφία καθ' εαυτήν, αλλά στα σοφίσματα. Μια κατηγορία λέγεται "διπλής βάσης". Από την αρχαιότητα υπάρχουν, όπως το " Κόραξ και Τεισίας", ο "κροκοδειλίτης", ο "ψευδόμενος Κρής" και άλλα. Λύνονται όταν υποχρεωτικά επιλέξουμε μία αρχή ως την βάση για την επίλυσή τους.
Μια άλλη κατηγορία είναι όσα στηρίζονται σε μη καθορισμένες προϋποθέσεις, παγιδεύοντας έτσι τον ερωτώμενο, όπως είναι ο "κερατίτης" :
-Ότι δεν έχασες, το έχεις;
-Ναι
-Κέρατα έχασες;
-Όχι
-Άρα κέρατα έχεις

Άσκηση για το σπίτι:
:p
Σε ποια από τις δύο παραπάνω κατηγορίες σοφισμάτων ανήκει το περί ου ο λόγος σόφισμα;
(Η απάντηση να είναι αιτιολογημένη)

ΥΓ.
Τα σοφίσματα είναι λογικοφανείς απάτες. Ποτέ και κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι φέρνουν σε δύσκολη θέση την αριστοτέλεια λογική.
ΥΓ.2
Προσέχετε και ελέγχετε τι διαβάζετε.
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Το λινκ δυστυχώς οδηγεί σε κείμενο μάλλον μπουρδολογικό.
Π.χ. (απόσπσμα από το κείμενο του λινκ)
" Ένα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το παράδοξο του Κουρέα του Bertrand Russel: Ένας κουρέας λέει: "Ξυρίζω όλους εκείνους που δεν ξυρίζονται μόνοι τους”. Τότε ποιος ξυρίζει τον κουρέα; Εάν ξυρίζεται μόνος του τότε σύμφωνα με τα λεγόμενά του δεν έπρεπε να το κάνει. Εάν δεν ξυρίζεται μόνος του, τότε σύμφωνα με αυτά που λέει έπρεπε να το κάνει. "

Αυτό που γράφεται δεν ανήκει στην φιλοσοφία καθ' εαυτήν, αλλά στα σοφίσματα. Μια κατηγορία λέγεται "διπλής βάσης". Από την αρχαιότητα υπάρχουν, όπως το " Κόραξ και Τεισίας", ο "κροκοδειλίτης", ο "ψευδόμενος Κρής" και άλλα. Λύνονται όταν υποχρεωτικά επιλέξουμε μία αρχή ως την βάση για την επίλυσή τους.
Μια άλλη κατηγορία είναι όσα στηρίζονται σε μη καθορισμένες προϋποθέσεις, παγιδεύοντας έτσι τον ερωτώμενο, όπως είναι ο "κερατίτης" :
-Ότι δεν έχασες, το έχεις;
-Ναι
-Κέρατα έχασες;
-Όχι
-Άρα κέρατα έχεις

Άσκηση για το σπίτι:
:p
Σε ποια από τις δύο παραπάνω κατηγορίες σοφισμάτων ανήκει το περί ου ο λόγος σόφισμα;
(Η απάντηση να είναι αιτιολογημένη)

ΥΓ.
Τα σοφίσματα είναι λογικοφανείς απάτες. Ποτέ και κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι φέρνουν σε δύσκολη θέση την αριστοτέλεια λογική.
ΥΓ.2
Προσέχετε και ελέγχετε τι διαβάζετε.
Ένα τυχαίο link ήταν για τη διαφορά στον τρόπο σκέψης του Αριστοτέλη και του Επίκουρου. Δεν αφορά ούτε πρόκειται να πείσει τους θιασώτες της κάθε πλευράς.

Όποιος βολεύει την κοσμοθεωρία του καθενός. Πώς λέμε κορωνοϊός και κορονοϊός... :p
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
"Μεγαλειότατε, δεν είναι λάθη, είναι εγκλήματα"
Για να μη νομίζεις ότι γουστάρω αντιπαράθεση, είμαι από αυτούς που εκνευρίζονται με λάθη και αλλοιώσεις. Εντάξει, ο κορ@νοϊός δεν είναι μέσα σε αυτές. :)

Αυτό ισχύει στο πλαίσιο της "ομορφιάς" του κειμένου βάσει κανόνων. Η σχέση μου με τα φιλολογικά ήταν ανέκαθεν "αναγκαστική" για τον λόγο που ανέφερα και για τους καλούς βαθμούς που ήθελα να έχω στο σχολείο. Καταλαβαίνω ότι αυτός που έχει πιο έντονη έλξη προς το αντικείμενο, αντιδρά με διαφορετικό τρόπο στις αλλαγές της γλώσσας.

Και τι θα γίνει αν συγχιστώ περισσότερο με ένα λάθος; Θα το διορθώσουν; Εγώ θα συνεχίσω να το γράφω όπως το θεωρώ σωστό για όσο αυτό κρατήσει. Το παιδί μου θα το μάθει αλλιώς και κάποτε στο μέλλον θα το πειράξει μία νέα αλλαγή. Που κι αυτό θεωρητικό είναι αφού κατά 90% δεν θα ζει στην Ελλάδα.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top