Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.466
Reaction score
32.280
Αυτό σωστό. Αλλά όλα τα τριτοκλιτα δεν πάνε έτσι. Η Κως νομίζω ανήκει στα λεγόμενα αττικοκλιτα (όχι της τρίτης αλλά) της δεύτερης κλίσης.
 
Last edited:




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.466
Reaction score
32.280
ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΙΑ o_O


Συμπαραστάτης του Δημότη?
:errwhat:




.... Και συνταξιούχος εκπαιδευτικός παρακαλώ.

Προφανώς είχε τη φαεινή ιδέα να γράψει επωνύμως αυτά που είμαι σίγουρος ότι οι βαμμενοι δεξιοί της ηλικίας του συζητούν στα καφενεία, για μια γυναίκα που ακόμη δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα, αλλά για να κατηγορεί την κυβέρνηση δεν μπορεί παρά να προσβλέπει σε πολιτική καριέρα με τον Στέφανο. Αλλά έλα μου που ήρθαν οι ευρωεκλογές και δεν τους βγήκαν οι ρυπαροί πόθοι τους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.117
Reaction score
20.685
Συμπαραστάτης του Δημότη?
Από το άρθρο: "Ο κ. Κατράνης, αμείβεται από τον δήμο ως Συμπαραστάτης του Δημότη"

Γ@μώ τις δουλειές ακούγεται! Να είσαι συνταξιούχος ΚΑΙ να "τσιμπάς" χαρτζηλίκι από τον οικείο Δήμο για να συμπαραστέκεσαι στους δημότες! Θέλω κι εγώ! Πού κάνω αίτηση;





.... Και συνταξιούχος εκπαιδευτικός παρακαλώ.

Προφανώς είχε τη φαεινή ιδέα να γράψει επωνύμως αυτά που είμαι σίγουρος ότι οι βαμμενοι δεξιοί της ηλικίας του συζητούν στα καφενεία, για μια γυναίκα που ακόμη δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα, αλλά για να κατηγορεί την κυβέρνηση δεν μπορεί παρά να προσβλέπει σε πολιτική καριέρα με τον Στέφανο. Αλλά έλα μου που ήρθαν οι ευρωεκλογές και δεν τους βγήκαν οι ρυπαροί πόθοι τους.
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Να προσθέσω ότι εκτός από τον πόθο του που είναι ρυπαρός, μάλλον είναι και το μυαλό του ρυπαρό - για να έγραψε αυτά που έγραψε, όπως τα έγραψε.
 

Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
Νομίζω πως το τελικό « Φτάνει ποια « ήταν ηθελημενο.

Στην πρώτη του προταση το γράφει σωστα.

Επισης,ελληνας που χρησιμοποιει στο λεξιλογιο του τη λέξη « αβελτηρία « ,σίγουρα ξερει να διακρίνει ανάμεσα στην ερωτηματικη αντωνυμία και το επίρρημα.Παιγνιο ήταν,κατά τη γνώμη μου.
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
Και τι να σημαίνει το ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΙΑ?
 
Last edited:

Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
Και τι να σημαίνει το ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΙΑ?
Το «ποια« θα μπορούσε να «μεταφραστει « : Ποια είσαι εσυ?

Θα μου πεις,ποιος κάθεται τώρα να διαβάζει ανάμεσα στις γραμμές…,και θα χεις και δίκαιο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.466
Reaction score
32.280
Επισης,ελληνας που χρησιμοποιει στο λεξιλογιο του τη λέξη « αβελτηρία « ,σίγουρα ξερει να διακρίνει ανάμεσα στην ερωτηματικη αντωνυμία και το επίρρημα.Παιγνιο ήταν,κατά τη γνώμη μου.

Θέλεις να τα πιάσουμε ένα - ένα τα λάθη; Εντάξει, κάπου την άκουσε την αβελτηρία, αλλά τη χρησιμοποιεί με μάλλον αδόκιμο τρόπο :

"Λυπαμε κ. Καρυστιανου για τον κομματικό κατήφορο στον οποίο πορεύεστε, κάποια στιγμή θα καταλάβετε το λάθος και την αβελτηρία σας"

Συνήθως έχει την έννοια της απρονοησίας, δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα η φράση του. Όταν παραπάνω την κατηγορεί, γιατί ασχολείται μόνο με τα Τέμπη, και όχι με άλλες συμφορές (τη μάνα που έχασε την κόρη της στα Τέμπη, την κατηγορεί λες και είναι ήδη κάποια πολιτικός!!!) , πού ακριβώς κολλάει η αβελτηρία;

Ίσως στο "συνειδητοποιείσετε";


 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
Από το άρθρο: "Ο κ. Κατράνης, αμείβεται από τον δήμο ως Συμπαραστάτης του Δημότη"

Γ@μώ τις δουλειές ακούγεται! Να είσαι συνταξιούχος ΚΑΙ να "τσιμπάς" χαρτζηλίκι από τον οικείο Δήμο για να συμπαραστέκεσαι στους δημότες! Θέλω κι εγώ! Πού κάνω αίτηση;
....
Έχεις μπάρμπα στην Κορώνη?
Αν ναι, θα σε κατευθύνει για την αίτηση να γίνεις "Συμπαραστάτης του δημότη".
:party: :party: :party:


Η φάση είναι πως ο Συμπαραστάτης κατηγορεί την Καρυστινού για κομματικούς ιδιοτελείς λόγους/σκοπούς, ενώ ο Συμπαραστάτης δεν ξέρει τι σημαίνει κόμμα...
 
Last edited:

Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
Θέλεις να τα πιάσουμε ένα - ένα τα λάθη; Εντάξει, κάπου την άκουσε την αβελτηρία, αλλά τη χρησιμοποιεί με μάλλον αδόκιμο τρόπο :

"Λυπαμε κ. Καρυστιανου για τον κομματικό κατήφορο στον οποίο πορεύεστε, κάποια στιγμή θα καταλάβετε το λάθος και την αβελτηρία σας"

Συνήθως έχει την έννοια της απρονοησίας, δεν βγάζει ιδιαίτερο νόημα η φράση του. Όταν παραπάνω την κατηγορεί, γιατί ασχολείται μόνο με τα Τέμπη, και όχι με άλλες συμφορές (τη μάνα που έχασε την κόρη της στα Τέμπη, την κατηγορεί λες και είναι ήδη κάποια πολιτικός!!!) , πού ακριβώς κολλάει η αβελτηρία;

Ίσως στο "συνειδητοποιείσετε";
Με τη λέξη «αβελτηρία« τησ την είπε κομψά :την χαρακτήρισε χαζη,ηλίθια κι ανόητη.

Το «συνειδητοποιησετε « είναι μια πικρή ιστορία … 1 ποιντ.

Από την άλλη,»την λέει « σε όλους μας : Δεν έχουμε δικαίωμα να εκθέτουμε με σφοδρότητα τα κακως κείμενα που μας αφορούν προσωπικά,αν δεν έχουμε υπάρξει «ακτιβιστές « και σε παρελθόντα τραγικά περιστατικά που αφορούσαν σε άλλους.

Τι λέτε?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.466
Reaction score
32.280
Λέμε, ευθέως, ότι ο τύπος είναι ηλίθιος (όχι αβέλτερος) για να τολμάει να πει τέτοιο πράγμα και να προσάπτει πολιτική υστεροβουλία σε μια μάνα που έχασε το παιδί της στα Τέμπη.

Μάλλον η πολιτική τύφλωση ιδίως -πέραν της αναμενόμενης, όπως τον κόβω από το μπούστο, μπάκας- καθιστά για εκείνον αδύνατο να δει δυο πιθαμές παραπέρα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.117
Reaction score
20.685
Λέμε, ευθέως, ότι ο τύπος είναι ηλίθιος (όχι αβέλτερος) για να τολμάει να πει τέτοιο πράγμα και να προσάπτει πολιτική υστεροβουλία σε μια μάνα που έχασε το παιδί της στα Τέμπη.

Μάλλον η πολιτική τύφλωση ιδίως -πέραν της πρόδηλης μπάκας- καθιστά για εκείνον αδύνατο να δει δυο πιθαμές παραπέρα.
Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.
 








ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.111
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top