Ο Ροζ server

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μετά την νίλα που έπαθα από 2 δίσκους που χτύπησαν μαζί σε ένα από τα Qnap NAS που έχω -και την απώλεια των αρχείων που είχα σ' αυτόν, αποφάσισα να στήσω έναν server βασισμένο σε Freenas. Δηλαδή δεν αποφάσισα εγώ αφού δεν ξέρω την τύφλα μου :D, αλλά οι @profi, @Zizik με την συμβο(υ)λή του @daharis666

Κριτήρια:
1. Να υπάρχει ασφάλεια σε περίπτωση που χτυπήσουν μέχρι 2 δίσκοι ταυτόχρονα
2. Να χρησιμοποιηθούν οι δίσκοι που είχα στους NAS ώστε να περιοριστεί το κόστος
3. Να έχει τις προδιαγραφές διαμοιρασμού υλικού 4Κ σε 2 media players ταυτόχρονα
4. Η δυνατότητα hot swap

Με βάση το τελευταίο, αλλά και τον μεγάλο αριθμό διαθέσιμων HDD, ο @Zizik μου υπέδειξε την αγορά δύο cases Silverstone CS380, το καθένα με 8 hot swappable θέσεις.

20190311_115445.jpg


 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Την υλοποίηση ανέλαβε ο Αποστόλης, ΙΤ στην εταιρεία που δουλεύει ο @profi , τον οποίο πρέπει να ευχαριστήσω θερμά για την βοήθεια

Με τους 6 διαθέσιμους δίσκους των 8 ΤΒ στήθηκε ένα raid Z2 με 2 parity πραγματικής χωρητικότητας 29 ΤΒ, ενώ πρόκειται να προστεθούν άμεσα ακόμα 2 WD 8 TB.

Εκκρεμεί ακόμα ένα raid Z2 με 8 δίσκους των 4 ΤΒ, δίσκους που θα πάρω από τους NAS από τους οποίους θα τελειώσω την μεταφορά.

Σε πραγματικές συνθήκες μεταφοράς από τελείως γεμάτο NAS στον server, η ταχύτητες είναι
20190311_105535.jpg

τουλάχιστον 70% πιο γρήγορες από την ταχύτητα μεταφοράς από NAS σε NAS (κυμαινόταν από 23-30 MBps max).

Δοκιμάστηκε συγχρόνως και σε ταυτόχρονη αναπαραγωγή ενός αρχείου 4Κ και ενός bluray remux, χωρίς ίχνος κομπιάσματος. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να δοκιμάσουμε ταυτόχρονη αναπαραγωγή δύο αρχείων 4Κ, αφού θύμα της περιπέτειας που είχα με την ΔΕΗ, υπήρξε και το τροφοδοτικό (ελπίζω μόνο αυτό...) του Egreat 4K player. Όμως ο Αποστόλης με διαβεβαίωσε ότι η ταυτόχρονη αναπαραγωγή 2 αρχείων 4Κ θα είναι παιχνιδάκι.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αλήθεια, μεταξύ ποιων NAS ήταν τόσο χαμηλή η ταχύτητα αντιγραφής;
Ρωτάω διότι στα δικά μου είναι 50 με 60 Megabytes/sec μεταξύ τους
 

Μηνύματα
36
Reaction score
26
Πολύ ωραίο.
Θέλω και γω να στήσω ένα nas για 4κ ταινίες που θα μοιράζει αλλά και ως download server αλλά δεν ξέρω τίποτα από τη λειτουργία του, είμαι άσχετος εν ολίγης.
Εσένα τι λειτουργικό τρεχει? Πόσο κοστισε? Από θόρυβο πως παει
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Επεξεργαστής ο Intel Pentium Gold G5600
Ο καταπληκτικός i3-8100 είναι μόλις 25€ ακριβότερος και αναλογικά ταχύτερος στο raid, αλλά οκ. Κατόπιν εορτής, σόρρυ κιόλας. Καλοδούλευτα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Πρακτικά άχρηστος ο i3 για τη συγκεκριμένη δουλειά και σίγουρα προτιμότερος ο G5600 λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης που στο βάθος χρόνου σε μηχανάκι που είναι ανοιχτό 24/7/365 είναι σημαντικός παράγοντας
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Δεν μπορείς να βάλεις κάποιον SSD σε ρόλο Cache;
Οι ταχύτητες μεταφοράς θα τερματίσουν!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μεγειά το μηχανάκι, είναι καλύτερο από αντίστοιχο πολλών μικρών εταιρειών...
Με μπέρδεψες λίγο στα μετρήματα βέβαια. Υποψιάζομαι ότι απέφυγες να χρησιμοποιήσεις την onboard Realtek Gbit κάρτα, και από το μέτρημα των δίσκων μάλλον έχεις στήσει μόνο το ένα σασί.
Από τις φωτογραφίες όμως φαίνεται να έχεις βάλει και τις δύο μνήμες και τις δύο Intel Gbit στο ίδιο μηχανάκι. Ποιές θα είναι οι τελικές σου προδιαγραφές για το καθένα όταν δουλεύουν και τα δύο;
Μπορείς να κάνεις μία εκτίμηση για το κόστος τους πριν τους δίσκους;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.462
Αν βλέπω καλά, το δεύτερο σασί περιέχει μόνο δίσκους, με δική τους τροφοδοσία, και όλοι ελέγχονται από τους δύο LSI που είναι στο master κουτί.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν βλέπω καλά, το δεύτερο σασί περιέχει μόνο δίσκους, με δική τους τροφοδοσία, και όλοι ελέγχονται από τους δύο LSI που είναι στο master κουτί.
Ακριβώς. Το κύριο είναι πλήρες πισί με 8 δίσκους και το δεύτερο (θα) περιέχει μόνο τους άλλους 8 με ανεξάρτητη τροφοδοσία.
Ήθελε ασυζητητί hot swap. :rolleyes:

Ο καταπληκτικός i3-8100 είναι μόλις 25€ ακριβότερος και αναλογικά ταχύτερος στο raid, αλλά οκ. Κατόπιν εορτής, σόρρυ κιόλας. Καλοδούλευτα.
Επιλέξαμε components προσπαθώντας να συγκρατήσουμε σε λογικά επίπεδα το συνολικό κόστος και την κατανάλωση.
 



Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Ωραία προσπάθεια και εξαιρετικές ταχύτητες. Ερώτηση: Οι δίσκοι που χρησιμοποιήθηκαν είχαν περιεχόμενο ή ήταν καινούργιοι ? Αν είχαν περιεχόμενο διατηρήθηκε ή έγιναν format ?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Τελικά υπάρχουν προβλήματα στον παράδεισο......
παιδικές ασθένειες είναι θα περάσουν.

Ωραία προσπάθεια και εξαιρετικές ταχύτητες. Ερώτηση: Οι δίσκοι που χρησιμοποιήθηκαν είχαν περιεχόμενο ή ήταν καινούργιοι ? Αν είχαν περιεχόμενο διατηρήθηκε ή έγιναν format ?
οι ταχύτητες είναι τραγικές αλλά θα φτιαχτεί κ αυτό.
οι δίσκοι καινούργιοι δεν ήταν αλλά ήταν άδειοι δεν γίνεται να διατηρηθεί το περιεχόμενο.
[DOUBLEPOST=1552386334][/DOUBLEPOST]
Μετά την νίλα που έπαθα από 2 δίσκους που χτύπησαν μαζί σε ένα από τα Qnap NAS που έχω -και την απώλεια των αρχείων που είχα σ' αυτόν, αποφάσισα να στήσω έναν server βασισμένο σε Freenas. Δηλαδή δεν αποφάσισα εγώ αφού δεν ξέρω την τύφλα μου :D, αλλά οι @profi, @Zizik με την συμβο(υ)λή του @daharis666
πολύ ωραία τα περάσαμε εμείς,ο Γιάννης όχι και τόσο
 



Μηνύματα
360
Reaction score
554
Καταρχήν πολύ εντυπωσιακό μπιλντ και πολύ ωραίο το κόλπο με τα δυο κουτιά και τα καλώδια.
Να κάνω όμως μια ερώτηση κατόπιν εορτής please no offence.
Γιατί δεν κινηθηκες προς κατι πιο server based στο κομμάτι της μητρικής? πχ https://www.supermicro.com/products/motherboard/atom/A2SDi-4C-HLN4F.cfm και φυσικα μαζι με ECC μνημη? Το λέω γιατι δεν θα χρειαζοσουν τις καρτες δικτυου, αλλα και γιατι οπως ειπες δεν θελεις να χασεις δεδομενα κατι που στο ZFS μπορει να συμβει και με `bitrot` λόγω χρήσης non-ecc μνημών.

Ευχαριστώ
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top