Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Το 1978, είχαμε ηχεία (65.000 δρχ) και ραδιοενισχυτή (δεν θυμάμαι τιμή) αυτά.
Τα καλώδια που είχαν τα jbl, ήταν λιγάκι πιο παχιά από του πορτατίφ.
Τι να περιγράψω τώρα? Έπρεπε να τα ακούγατε.
Αυτό μου έτυχε πρόσφατα σε ένα φίλο που αγόρασε κάτι sansui με 15άρια γούφερ και τέτοια καλώδια δώρο . Μπορώ να σου κάνω κονέ να σου πει τι έπαθε μόλις τα άκουσε με καλώδια των 6 ευρώ λιανική το μέτρο ;)
Μπορείς και να τα ακροαστείς αν θέλεις και με τα πορτατίφ και με τα 6 ευρα.
 

P

PMC

Guest
Και της Γιαμάχα? Μήπως και της Τογιότα και της Νισάν? ;)
Δεν είναι έλλειψη εγκυρότητας, μάρκετινγκ είναι. Φιάνουμε πρήμιουμ και τα πουλάμε 3-10-100 φορές πιο ακριβά.

Μαζί σου....
Πες μου μόνο κάτι που με προβληματίζει....
Τα πρημιουμ έχουν μόνο όμορφο κουτάκι και μέσα είναι το καλώδιο του 3ευρου?
Έχουν κάτι παραπάνω από φρου φρου η έχουν βελτιωμένα υλικά και καλύτερες επιδόσεις ?
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τρολάρεις έτσι??
Άλλο τα 5ευρώ για τα καλώδια και άλλο τα τράνσπορτς και άλλο τα τουτού. Πόσο ήθελες δλδ να πουλάνε τα Λέξους??
Σταύρο ειδικά εσένα δεν σε τρολάρω καθόλου, εσύ το πας και εγώ ακολουθώ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.217
Reaction score
26.978
Μαζί σου....
Πες μου μόνο κάτι που με προβληματίζει....
Τα πρημιουμ έχουν μόνο όμορφο κουτάκι και μέσα είναι το καλώδιο του 3ευρου?
Έχουν κάτι παραπάνω από φρου φρου η έχουν βελτιωμένα υλικά και καλύτερες επιδόσεις ?
Πιθανολογώ ότι έχουν καλύτερα υλικά, όμως η διαφορά κόστους είναι είναι πολύ μικρότερη από Χ 100.
Και η πρακτική ηχητική βελτίωση ακόμα μικρότερη...

Σταύρο ειδικά εσένα δεν σε τρολάρω καθόλου, εσύ το πας και εγώ ακολουθώ.
Μα δεν μπορεί να μιλάω για Τογιότα και μού λες σούπρα ούτε είναι δυνατόν τα Ινφίνιτυ να τα πουλάει η Νισάν 100 φορές ακριβότερα, όπως και τα Εσοτέρικ είναι μόνο 10 φορές ακριβότερα από τα Γιαμάχα.
Το Χ 100 που έγραψα ήταν για τα καλώδια της Μπέλντεν.

Δεν γίνεται ρε παιδιά. Το ηλεκτρόνιο είναι η μικρότερη μορφή ύλης, στα όρια της υλο/ενέργειας, πολλές τάξεις μεγέθους μικρότερο από τους... "κρυστάλλους" που μάς τσαμπουνάνε, απο΄τα μεγαλομόρια που είναι το δομικό υλικό των καλωδίων. Περνάνε από μέσα τους δίχως να παίρνουν χαμπάρι το ένα την ύπαρξη του άλλου.
Και κινούνται πάντα με συγκεκριμένη φορά, από το αρνητικό φορτίο προς το θετικό , δεν αλλάζει αυτό, πιο εύκολα θα έβγαινε ο ήλιος απ' τη δύση. Και έχουν πάντα την ίδια ταχύτητα, εκτός κι αν σε συνθήκες εξαιρετικά προηγμένου εργαστηρίου γίνει κατορθωτή η παρεμβολή πεδίου που θα τα μεταβάλει εν μέρει την κινητική τους κατάσταση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πιθανολογώ ότι έχουν καλύτερα υλικά, όμως η διαφορά κόστους είναι είναι πολύ μικρότερη από Χ 100.
Και η πρακτική ηχητική βελτίωση ακόμα μικρότερη...


Μα δεν μπορεί να μιλάω για Τογιότα και μού λες σούπρα ούτε είναι δυνατόν τα Ινφίνιτυ να τα πουλάει η Νισάν 100 φορές ακριβότερα, όπως και τα Εσοτέρικ είναι μόνο 10 φορές ακριβότερα από τα Γιαμάχα.
Το Χ 100 που έγραψα ήταν για τα καλώδια της Μπέλντεν.
Κάπου χαθήκαμε στην μετάφραση. Παρέθεσες την τογιότα η οποία έχει και γιάρις αλλά έχει και σούπρα. Νισσάν επίσης έχει το σκατουλάκι έχει και το σκάιλαιν, Τεσπα, μπορεί και να μπερδεύτηκα.
Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας. :)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.217
Reaction score
26.978
Κάπου χαθήκαμε στην μετάφραση. Παρέθεσες την τογιότα η οποία έχει και γιάρις αλλά έχει και σούπρα. Νισσάν επίσης έχει το σκατουλάκι έχει και το σκάιλαιν, Τεσπα, μπορεί και να μπερδεύτηκα.
Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε τις καρδιές μας. :)
Ψάξε λίγο να δεις τις θυγατρικές τους. Αυτές που ίδρυσαν κυρίως με στόχο την αγορά των ΗΠΑ. Δεν ξέρω αν τυχόν τίς πούλησαν πρόσφατα, πάντως, δικές τους θυγατρικές ήταν.
 
Last edited:




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.843
Reaction score
77.422
Πιθανολογώ ότι έχουν καλύτερα υλικά, όμως η διαφορά κόστους είναι είναι πολύ μικρότερη από Χ 100.
Και η πρακτική ηχητική βελτίωση ακόμα μικρότερη...


Μα δεν μπορεί να μιλάω για Τογιότα και μού λες σούπρα ούτε είναι δυνατόν τα Ινφίνιτυ να τα πουλάει η Νισάν 100 φορές ακριβότερα, όπως και τα Εσοτέρικ είναι μόνο 10 φορές ακριβότερα από τα Γιαμάχα.
Το Χ 100 που έγραψα ήταν για τα καλώδια της Μπέλντεν.

Δεν γίνεται ρε παιδιά. Το ηλεκτρόνιο είναι η μικρότερη μορφή ύλης, στα όρια της υλο/ενέργειας, πολλές τάξεις μεγέθους μικρότερο από τους... "κρυστάλλους" που μάς τσαμπουνάνε, απο΄τα μεγαλομόρια που είναι το δομικό υλικό των καλωδίων. Περνάνε από μέσα τους δίχως να παίρνουν χαμπάρι το ένα την ύπαρξη του άλλου.
Και κινούνται πάντα με συγκεκριμένη φορά, από το θετικό φορτίο προς το αρνητικό, δεν αλλάζει αυτό, πιο εύκολα θα έβγαινε ο ήλιος απ' τη δύση. Και έχουν πάντα την ίδια ταχύτητα, εκτός κι αν σε συνθήκες εξαιρετικά προηγμένου εργαστηρίου γίνει κατορθωτή η παρεμβολή πεδίου που θα τα μεταβάλει εν μέρει την κινητική τους κατάσταση.
Φυσική?
εδώ?
πως τολμάς?
τι είσαι γιατρός? :gotcha: :cry::lol:
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.217
Reaction score
26.978
Είδες η βιασύνη και μάλιστα τέτχια ώρα??
Έγραψα μια βλακεία και δεν είναι εφικτή η διόρθωση. Παρακαλώ όποιος διαχειριστής μπορεί, να το διορθώσει. Το ηλεκτρόνιο ΔΕΝ κινείται βέβαια από το θετικό φορτίο προς το αρνητικό :o:o:o
Ακριβώς το αντίθετο ισχύει...
(@Zizik ή κάποιος άλλος please save me !!)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.843
Reaction score
77.422
Είδες η βιασύνη και μάλιστα τέτχια ώρα??
Έγραψα μια βλακεία και δεν είναι εφικτή η διόρθωση. Παρακαλώ όποιος διαχειριστής μπορεί, να το διορθώσει. Το ηλεκτρόνιο ΔΕΝ κινείται βέβαια από το θετικό φορτίο προς το αρνητικό :o:o:o
Ακριβώς το αντίθετο ισχύει...
δεν έχει σημασία....δεν θα το καταλάβουν αυτοί για το οποίο το έγραψες :gotcha:
τα καλώδια να μην κουνιούνται μόνο...
εκεί θα είχαμε θέμα με τα στηρικτικά :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Από όσα διάβασα αυτά δεν είναι Belden.

Ενας συνταξιούχος της Belden είπε να πάρει το εφάπαξ του απο τα κορόιδα, έχοντας τις γνωριμίες πήρε μια γραμμή παραγωγής της Belden σε συνεργασία με την Blue Jeans cables, και ψάχνει κορόιδα για ξάφρισμα. :tongue:

Φαντάζομαι πως ακριβως το ίδιο γίνεται και με πολλά ακόμα ακριβά καλώδια των boutique εταιριών , κάποιος μεγάλος τους θα τους τα φτιάχνει φασόν (στην καλύτερη περίπτωση ;) ). Σιγά να μην μπορούν να τα φτιάξουν μόνοι τους :gotcha:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το όνομα Belden δίνει μια έξτρα σιγουριά στους υποψήφιους πελάτες, αν και σε κάποιους θα φέρνει αλλεργία.

Βοηθήστε τον άνθρωπο, μπορεί να έχει μικρή σύνταξη.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.843
Reaction score
77.422
Από όσα διάβασα αυτά δεν είναι Belden.

Ενας συνταξιούχος της Belden είπε να πάρει το εφάπαξ του απο τα κορόιδα, έχοντας τις γνωριμίες πήρε μια γραμμή παραγωγής της Belden σε συνεργασία με την Blue Jeans cables, και ψάχνει κορόιδα για ξάφρισμα. :tongue:

Φαντάζομαι πως ακριβως το ίδιο γίνεται και με πολλά ακόμα ακριβά καλώδια των boutique εταιριών , κάποιος μεγάλος τους θα τους τα φτιάχνει φασόν (στην καλύτερη περίπτωση ;) ). Σιγά να μην μπορούν να τα φτιάξουν μόνοι τους :gotcha:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το όνομα Belden δίνει μια έξτρα σιγουριά στους υποψήφιους πελάτες, αν και σε κάποιους θα φέρνει αλλεργία.

Βοηθήστε τον άνθρωπο, μπορεί να έχει μικρή σύνταξη.
πρόσεχε τι λες.....τα Blue Jeans τα προτείνουν και στο ASR
μη τους κάνεις ζημιά και τους αρχίσουν στο ψιλό :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
Νίκο??
πεθαίνεις!!
ακριβά!!
μπελντεν ε??
μέτρο!!:lol::lol:..
Ξέρεις.. καλώδιο..:whistling::whistling:
Παρατηρώ πολύ εις διπλούν.
Ερωτηματικά, θαυμαστικά, φατσούλες, τελιτσες, πάντα δύο δυο.
Σα τους Χιώτες;
Α, στέρεο.

Προλάβετε πριν τα κατεβάσουν !!!!!1!1!!!1
Φιλικά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.607
Reaction score
27.951
Εγώ πάντως αν ζούσα Αμέρικα θα είχα εταιρεία για High End Καλώδια και άλλα μπιχλιμπίδια. Και βέβαια θα έλεγα ότι ΟΛΑ κάνουν διαφορά.
Σιγά μην άφηνα τέτοια ευκαιρία.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Αυτό μου έτυχε πρόσφατα σε ένα φίλο που αγόρασε κάτι sansui με 15άρια γούφερ και τέτοια καλώδια δώρο . Μπορώ να σου κάνω κονέ να σου πει τι έπαθε μόλις τα άκουσε με καλώδια των 6 ευρώ λιανική το μέτρο ;)
Μπορείς και να τα ακροαστείς αν θέλεις και με τα πορτατίφ και με τα 6 ευρα.
Μα για 6 ευρώ το μέτρο νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι είναι λογικό να δώσεις για καλώδια. Κάτι τρελά πόσα ακούω και μου σηκώνεται η τρίχα... Πάντως εγώ που έχω μήκος καλωδίου περίπου τριάντα εκατοστά ανάμεσα στο ηχείο και τα μονομπλοκ δεν ακούω καμία διαφορά ανάμεσα σε καλώδια όσα και να δοκίμασα αλλά αυτό μάλλον είναι άλλη ιστορία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.905
Reaction score
12.534
Ατυχή παραδείγματα τα των θυγατρικών εταιρειών, τόσο στη βιομηχανία audio όσο και στην automotive. Για αρχή, η Esoteric ανήκει στην TEAC και όχι στη Yamaha και έχει αρκετές μετρήσιμες διαφορές σε σχέση με τα "απλά" TEAC, τόσο σε ποιότητα κατασκευής όσο και σε υλικά. Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα, όπου ακόμα και οι εμμέσως πλην σαφώς αναφερθείσες Lexus/Infiniti έχουν μετρήσιμες διαφορές σε σχέση με τα αντίστοιχα "ποταπά" Toyota/Nissan.

Αν αξίζει η χρηματική διαφορά για το "premium" προϊόν (όπως σε καθεμιά ανεξαιρέτως περίπτωση εκεί έξω), είναι κάτι που λογίζει ο αγοραστής σύμφωνα με το πορτοφόλι, τις προτιμήσεις και τα κόμπλεξ/κολλήματά του. Ειδικά το τελευταίο ισχύει διπλά για τα καλώδια, όπου οι μετρήσιμες διαφορές λάμπουν (δια της απουσίας των).

Εντάξει φίλε , θα το ψάξω γιατί δεν έχω καμία ιδέα περί τουτού!
Τώρα είναι καλύτερα νομίζω. :whistling:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.687
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top