Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Και το Atmos και το Auro3D έχουν bed layer.

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνουν οι YouTubers ως bed αλλά στα softwares το Atmos έχει το 7.1.2 και το Auro3D ότι θέλει. Ξεκινά από 8.0 και φτάνει σε 26.1 (AuroMax).

Ως bed λέμε την βάση, και μετά τα υπόλοιπα είναι objects. Και το Auro3D έχει objects.

O συγκεκριμένος YouTuber έχει σύστημα immersive με Trinnov και Genelec.
Bed tracks είναι τα linear tracks. Δηλαδή τα φιξαρισμένα σε ήχο, ένταση, χρόνο, θέση, που παρουσιάζονται τα όργανα- φωνές κλπ τα πάντα όλα. Ταινίες και μουσική κλπ. Objects είναι μη φιξαρισμένα non linear. Κυρίως για τα games που αλλάζουν θέση, ένταση όταν π.χ. ο ήρωας κάνει μια άλλη ενέργεια. Objects στα παιχνίδια υπάρχουν απο τα 90'ς αλλά δε μπορούσαν να το "βγάλουν" απο τη κονσόλα. Δεν ξέρω απο games, είμαι άλλης εποχής.... κάποιος άλλος θα ξέρει καλύτερα ή κομπιουτεράς.

Πάντως λογικά ένα μεγάλο theater που μπορεί να έχει και 80-100 ηχεία και αναθέσεις 5 -8 ηχεία ή και παραπάνω σε ένα κανάλι δε θα έχεις τόσο καλή αναπαραγωγή στα objetcs, όσο εάν ήταν όλα αυτά αυτοενισχυόμενα που ο ήχος θα "ταξίδευε" σταδιακά και ωραία απο το ένα στο άλλο. Αλλά θα είχες μικρότερο σουιτ σπότ και λιγότερη ιμέρσιβ εμπειρία (όπως λέει αυτο το white paper παραπάνω).
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
Για ταινία ή παιχνίδι, εκεί αλλάζουν πολλά, παρόλα αυτά έγκειται και τί έχει περισσότερη ανάγκη κάποιος.
Π.χ. εγώ εστιάζω στο να ακούω ποιοτικά τη μουσική μου. Άρα επενδύω σε ένα καλό stereo setup το οποίο ενίοτε χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Δεν είναι σίγουρα η πιο σωστή λύση για ταινίες, αλλά δε μου περισσεύουν 40K για να πάω σε πολυκάναλους McIntosh που θέλω και να γεμίσω όλο τον χώρο μου με Klipsch Cornwall για front/rear, Heresy ως περιφερειακά και μετά subs...

Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
Για ταινία ή παιχνίδι, εκεί αλλάζουν πολλά, παρόλα αυτά έγκειται και τί έχει περισσότερη ανάγκη κάποιος.
Π.χ. εγώ εστιάζω στο να ακούω ποιοτικά τη μουσική μου. Άρα επενδύω σε ένα καλό stereo setup το οποίο ενίοτε χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Δεν είναι σίγουρα η πιο σωστή λύση για ταινίες, αλλά δε μου περισσεύουν 40K για να πάω σε πολυκάναλους McIntosh που θέλω και να γεμίσω όλο τον χώρο μου με Klipsch Cornwall για front/rear, Heresy ως περιφερειακά και μετά subs...

Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
έχοντας ως δεδομένα τον άγνωστο χώρο σου...την άγνωστη τοποθέτηση των ηχείων σου και την άγνωστη απόκριση που σου δίνει το σεταπ σου.....
θεωρώ (και αποδεδειγμένα σε αυτό το νήμα) ότι έχεις εντελώς λάθος προσέγγιση....

γιατί ξεκινάς από αυτό που έχεις τώρα για στέρεο....και με βάση αυτό προσπαθείς να προσεγγίσεις το πολυκάναλο με γνώμονα αντίστοιχες όμοιες επιλογές ηχείων και ενισχυτικών
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
Για ταινία ή παιχνίδι, εκεί αλλάζουν πολλά, παρόλα αυτά έγκειται και τί έχει περισσότερη ανάγκη κάποιος.
Π.χ. εγώ εστιάζω στο να ακούω ποιοτικά τη μουσική μου. Άρα επενδύω σε ένα καλό stereo setup το οποίο ενίοτε χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Δεν είναι σίγουρα η πιο σωστή λύση για ταινίες, αλλά δε μου περισσεύουν 40K για να πάω σε πολυκάναλους McIntosh που θέλω και να γεμίσω όλο τον χώρο μου με Klipsch Cornwall για front/rear, Heresy ως περιφερειακά και μετά subs...

Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
Το παραπάνω κείμενο δείχνει πόσο λάθος σκέφτεσαι. Έχεις βάλει κάποια standards που μόνο στο μυαλό σου υπάρχουν. 🙂
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
Για ταινία ή παιχνίδι, εκεί αλλάζουν πολλά, παρόλα αυτά έγκειται και τί έχει περισσότερη ανάγκη κάποιος.
Π.χ. εγώ εστιάζω στο να ακούω ποιοτικά τη μουσική μου. Άρα επενδύω σε ένα καλό stereo setup το οποίο ενίοτε χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Δεν είναι σίγουρα η πιο σωστή λύση για ταινίες, αλλά δε μου περισσεύουν 40K για να πάω σε πολυκάναλους McIntosh που θέλω και να γεμίσω όλο τον χώρο μου με Klipsch Cornwall για front/rear, Heresy ως περιφερειακά και μετά subs...

Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
Ε, δεν είναι και κακό ο συμβιβασμός. Δεν θα ζήσουμε και για πάντα. Πάρε αυτό που μπορείς τώρα για να ευχαριστηθείς και στο μέλλον .... ποιός ζεί ποιός πεθαίνει που λέει ο λαός.
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
έχοντας ως δεδομένα τον άγνωστο χώρο σου...την άγνωστη τοποθέτηση των ηχείων σου και την άγνωστη απόκριση που σου δίνει το σεταπ σου.....
θεωρώ (και αποδεδειγμένα σε αυτό το νήμα) ότι έχεις εντελώς λάθος προσέγγιση....

γιατί ξεκινάς από αυτό που έχεις τώρα για στέρεο....και με βάση αυτό προσπαθείς να προσεγγίσεις το πολυκάναλο με γνώμονα αντίστοιχες όμοιες επιλογές ηχείων και ενισχυτικών

Το παραπάνω κείμενο δείχνει πόσο λάθος σκέφτεσαι. Έχεις βάλει κάποια standards που μόνο στο μυαλό σου υπάρχουν. 🙂

Δεκτές και σεβαστές και οι δυο απόψεις. Δέχομαι το ότι μπορεί να είμαι λάθος ως προς την προσέγγιση, έθεσα όμως και τις προτεραιότητές μου.
Όταν τα οικονομικά μου επιτρέψουν, θα εξετάσω την στροφή σε πολυκάναλο χωρίς όμως να κάνω συμβιβασμούς στο κομμάτι της μουσικής που με ενδιαφέρει περισσότερο ως προτεραιότητα.

Όμως, κάποια components δε θα σκοπεύω να τα αποχωριστώ (π.χ. τα Klipsch Cornwall III που έχω).
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Δεκτές και σεβαστές και οι δυο απόψεις. Δέχομαι το ότι μπορεί να είμαι λάθος ως προς την προσέγγιση, έθεσα όμως και τις προτεραιότητές μου.
Όταν τα οικονομικά μου επιτρέψουν, θα εξετάσω την στροφή σε πολυκάναλο χωρίς όμως να κάνω συμβιβασμούς στο κομμάτι της μουσικής που με ενδιαφέρει περισσότερο ως προτεραιότητα.

Όμως, κάποια components δε θα σκοπεύω να τα αποχωριστώ (π.χ. τα Klipsch Cornwall III που έχω).
Μην αγοράζεις και επενδύεις σε τίποτε , ούτε δικάναλο , ούτε πολυκάναλο. Επένδυσε στη μόρφωση των παιδιών και τη δική σου - εάν δεν υπάρχουν ακόμη παιδιά (επίσης σε πιτόγυρα χά χά).
 
Last edited:

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Μην αγοράζεις και επενδύεις σε τίποτε , ούτε δικάναλο , ούτε πολυκάναλο. Επένδυσε στη μόρφωση των παιδιών και τη δική σου - εάν δεν υπάρχουν ακόμη παιδιά (επίσης σε πιτόγυρα χά χά).
Λέω να συνεχίσω να επενδύω σε ταξίδια (όχι τα ξύδια). :D
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Επένδυσε στη μόρφωση των παιδιών και τη δική σου - εάν δεν υπάρχουν ακόμη παιδιά (επίσης σε πιτόγυρα χά χά).
Ας μη το πάμε εκεί το θέμα, ξεφεύγει πολύ offtopic.
 


Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.656
Ας μη το πάμε εκεί το θέμα, ξεφεύγει πολύ offtopic.
Γιατί το λές αυτό ? Η μόρφωση πάντα είναι ontopic. Γιατί π.χ. εάν την είχα, θα ήξερα να πω εάν το πολυκάναλο είναι ανώτερο και καλύτερο απο το δικάναλο και άρα ναι αιτιολογηθεί και ο τίτλος του νήματος. Εκτός εάν εννοείς να πάω να ακούσω και να το διαπιστώσω ¨εμπειρικά" με τα αυτιά μου ...

(για τα πιτόγυρα έχεις ίσως δίκιο).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
...
Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
Σιγά μη φάμε εδώ,είναι η πραγματικότητα που απλώς...δαγκώνει.
1629471523467.png
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top