Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ανατριχίδιασα τώρα...
Άλλο να είσαι ερεθισμένος και άλλο...εθισμένος στα δικαναλικά setup...
1629486254064.png


Κάποτε ρώτησαν την καμήλα αν προτιμά την ανηφόρα ή την κατηφόρα κι εκείνη απάντησε, χάθηκε ο ίσιος δρόμος;
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Άλλο το πουλί του ναύτη κι άλλο του καντηλανάφτη
Κι αλλο του αστροναυτη (πεταει ψηλοτερα να ξερεις).
Διπλωματικά προφανώς επιλέχθηκε να μην εμπλακεί και κάποιος...αργοναύτης (χρυσόμυαλα δέρατα,τέρατα και δε συμμαζεύεται). :sneaky:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Η Record Industry Association of America (RIAA) δημοσίευσε τη μεσοπρόθεσμη έκθεση εσόδων από τη μουσική, με βασικό εύρημα ότι το πρώτο εξάμηνο του 2021, τα έσοδα από άλμπουμ βινυλίου αυξήθηκαν κατά 94 % με κέρδη 467 εκατομμύρια δολάρια στις ΗΠΑ


Αν και αυτή η σύγκριση (με το 2020) περιλαμβάνει την περίοδο κατά την οποία τα καταστήματα λιανικής επηρεάστηκαν σημαντικά από τον Covid-19, είναι σίγουρα ένα στοιχείο που αποδεικνύει τη συνεχή αναζωπύρωση του βινυλίου


https://www.yellowbox.gr/to-vinylio...seis-stin-ameriki-afxithikan-kata-94-to-2021/
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Φανταστείτε πολυκάναλα πικάπ με ανάλογες βελόνες και δίσκους με πολυκάναλη παραγωγή!!!

. . . και όμως . . . κάπως έτσι σχεδιάστηκε η shibata . . .



Dream of mankind became bigger more and more. Time had been changed from 2 channel stereophonic record to 4channel’s. After achieving the practical use of stereophonic record, the quest of high-fidelity reproduction involving the factor of an acoustic field had been continued



1631783523279.png


 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θυμάμαι είχε 2-3 της Decca ο πατέρας μου αν και δεν είχε πολυκάναλη κεφαλή.
Το θέμα όμως δεν είναι ότι αυξάνονται οι αγορές σε βινύλιο λόγω κάποιας βελτίωσης στο υλικό, αλλά λόγω της αναζωπύρωσης υπό μορφή μόδας. Και επειδή προσωπικά δεν τη βρίσκω με τις μόδες, μιαααααα χαρά παίζω με το ψηφιακούλι μου!!
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θυμάμαι είχε 2-3 της Decca ο πατέρας μου αν και δεν είχε πολυκάναλη κεφαλή.
Το θέμα όμως δεν είναι ότι αυξάνονται οι αγορές σε βινύλιο λόγω κάποιας βελτίωσης στο υλικό, αλλά λόγω της αναζωπύρωσης υπό μορφή μόδας. Και επειδή προσωπικά δεν τη βρίσκω με τις μόδες, μιαααααα χαρά παίζω με το ψηφιακούλι μου!!
Συμφωνω απόλυτα. Οπως έχω πεί και στο παρελθόν αν δεν είχα ήδη συλλογή και πικαπ δεν θα προχωρούσα σε επένδυση βινυλιακή. Το θέμα δεν είναι απο που παίζει το σύστημα και η εμφάνιση του αλλά η ποιότητα του ήχου και η ανάλυση του. Το βινύλιο δεν έχει την γενική χάρη έχει την δική του χάρη.
 


D

debianfox

Guest
για μενα, ολα εχουν τη θεση τους...μ αυτα μεγαλωσαμε , επενδυσαμε πληρωσαμε.....βεβαια ειναι η εποχη πλεον του ψηφιακου ηχου.....ακομη κ τα βινυλια που βγαινουν τωρα, εχουν ηχογραφηθει κ επεξεργασθει ψηφιακα πριν τα κανουν βινυλια...αυτο ομως δεν με πειραζει....ακουω κ τις παλιες κασσετες , ακουω κ βινυλια, και τα cd, ακουω κ τα ripping σε flac , ogg, η mp3 απο τους σκληρους,ακουω κ δικτυακο streaming, ακουω κ fm απ το αναλογικο tuner, οπως επισης και απο το md της sony....καθενα εχει τη χαρη του, την δικη του μαγεια...κ θα γραψω κ cd, και md και κασετα, ετσι για το γουστο, και θα ριξω κ βινυλια στον σκληρο, ετσι για το γουστο,ολα αυτα ηταν η ψυχη μου 40 χρονια...δεν πετιουνται, κ δεν διαγραφονται...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Disclaimer: Προσωπική γνώμη πριν πέσετε να με φάτε...

Πιστεύω πως όλα είναι θέμα κάλυψης χώρου, ηχείων (και διασποράς τους), καθώς και αναγκών.
Το να ακούσω μουσική, εκτιμώ πως με ένα πολύ καλό stereo setup, δε μου χρειάζονται τα gimmicks ενός πολυκάναλου.
Για ταινία ή παιχνίδι, εκεί αλλάζουν πολλά, παρόλα αυτά έγκειται και τί έχει περισσότερη ανάγκη κάποιος.
Π.χ. εγώ εστιάζω στο να ακούω ποιοτικά τη μουσική μου. Άρα επενδύω σε ένα καλό stereo setup το οποίο ενίοτε χρησιμοποιώ και για ταινίες.
Δεν είναι σίγουρα η πιο σωστή λύση για ταινίες, αλλά δε μου περισσεύουν 40K για να πάω σε πολυκάναλους McIntosh που θέλω και να γεμίσω όλο τον χώρο μου με Klipsch Cornwall για front/rear, Heresy ως περιφερειακά και μετά subs...

Από την άλλη δε δέχομαι να κάνω συμβιβασμό και να καταφύγω σε consumer εντελώς πολυκάναλες λύσεις του κιλού, όπως Marantz, Yamaha κλπ που έχουν ημερομηνία λήξης σαφώς (λόγω επεξεργαστή) και κάνουν αρκετούς συμβιβασμούς (κατ'εμέ) στην ποιότητα κατασκευής και ήχου...
Κάτι παρόμοιο έχω αναφέρει και εγώ!

Φυσικά γούστα είναι αυτά!
Αν μας γοητεύει ο εντυπωσιασμός, η δύναμη, οι εκρήξεις, δηλαδή τα μπαμ μπουμ, τα τραντάγματα και τα χτυπήματα στο στομάχι, είναι ότι πρέπει το πολυκάναλο σετάπ με τα τεράστια ηχεία, τους ψηφιακούς ενισχυτές με τα χιλιάδες βατ και τα πολλαπλά subs! Και οι μάραντζ και οι γιαμάχα, υπέροχοι.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και κάποιοι που δεν τους αγγίζουν αυτά!
Περί ορέξεως λοιπόν.......
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
για μενα, ολα εχουν τη θεση τους...μ αυτα μεγαλωσαμε , επενδυσαμε πληρωσαμε.....βεβαια ειναι η εποχη πλεον του ψηφιακου ηχου.....ακομη κ τα βινυλια που βγαινουν τωρα, εχουν ηχογραφηθει κ επεξεργασθει ψηφιακα πριν τα κανουν βινυλια...αυτο ομως δεν με πειραζει....ακουω κ τις παλιες κασσετες , ακουω κ βινυλια, και τα cd, ακουω κ τα ripping σε flac , ogg, η mp3 απο τους σκληρους,ακουω κ δικτυακο streaming, ακουω κ fm απ το αναλογικο tuner, οπως επισης και απο το md της sony....καθενα εχει τη χαρη του, την δικη του μαγεια...κ θα γραψω κ cd, και md και κασετα, ετσι για το γουστο, και θα ριξω κ βινυλια στον σκληρο, ετσι για το γουστο,ολα αυτα ηταν η ψυχη μου 40 χρονια...δεν πετιουνται, κ δεν διαγραφονται...
Εννοείται. Όπως και κάποιος που έχει μια συλλογή βινυλίων, φυσικά και θα ασχοληθεί με την - όποια - εξέλιξη των πραγμάτων ή έστω και με την αναβάθμιση εξοπλισμού ή απλά να κάνει το κέφι του βρε αδερφέ! Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές στο παρελθόν, το πρόβλημα ξεκινά όταν κάποιος τώρα αρχίζει, χωρίς υπάρχουσα συλλογή να αγοράζει σχετικό εξοπλισμό και υλικό. Και άντε και να είναι ρομαντικός που να γουστάρει να βάζει τη βελόνα στο αυλάκι, μαγκιά του, δική του η τσέπη στο κάτω κάτω. Αυτός όμως που θα επενδύσει τέτοια ( τρελά σε σχέση με τον ψηφιακό ήχο ) ποσά για να κατακτήσει τη δήθεν υπεροχή του αναλογικού ήχου, ε, κάπως λάθος τα έχει μάθει ή ( προφανώς ) λάθος του τα είπανε.

Φυσικά γούστα είναι αυτά!
Αν μας γοητεύει ο εντυπωσιασμός, η δύναμη, οι εκρήξεις, δηλαδή τα μπαμ μπουμ, τα τραντάγματα και τα χτυπήματα στο στομάχι, είναι ότι πρέπει το πολυκάναλο σετάπ με τα τεράστια ηχεία, τους ψηφιακούς ενισχυτές με τα χιλιάδες βατ και τα πολλαπλά subs! Και οι μάραντζ και οι γιαμάχα, υπέροχοι.
Κι όμως, δεν λέει αυτό ο Κώστας ( ένα παράδειγμα σαμπγουφερολάγνου ). Ένα σύστημα πρέπει να χαρακτηρίζεται απο όσο το δυνατόν πιο κοντά στα άριστα δυναμικά ( άρα το "μπαμ μπουμ" εδώ είναι χρήσιμο ) και η ουσία της χρήσης των subs είναι να αναπαράγουν όσο πιο χαμηλές συχνότητες γίνεται ( κάτι που με το δικάναλο σετάπ δεν επιτρέπει ο χώρος ) και που στο τέλος, παρατηρείται κάθε σαμπ να παίζει σε σχετικά χαμηλές στάθμες, μεμονωμένα.
Έβλεπα τις προάλλες ένα τυπάκο στο youtube που σετάριζε σύστημα με 4 σαμπς και ένα minidsp 2x4HD ( προφανώς το παρακολουθούσα για το minidsp ). Είναι να σου πέφτουν τα σαγόνια με το πως με ένα καλό "κούρδισμα" ( βλέπε κροσάρισμα και delay ) μπορεί κάποιος να πάρει ένα θαυμαστό αποτέλεσμα στις χαμηλές συχνότητες που άλλοι το κοιτάζουμε με τα κυάλια. Και όσοι νομίζουν ότι δεν το κοιτάζουν με τα κυάλια, ας στήσουν μικρόφωνο να μετρήσουν. Να δουν τις τραμπάλες μεταξύ χαράδρας και σπυριού στη καμπύλη απόκρισης.
 

D

debianfox

Guest
'''' η ουσία της χρήσης των subs είναι να αναπαράγουν όσο πιο χαμηλές συχνότητες γίνεται ( κάτι που με το δικάναλο σετάπ δεν επιτρέπει ο χώρος )''''
εδω σηκωνει κουβεντα.....κατ αρχην αυτο ειναι αληθες.....ομως εδω μπαινει το γουστο κ οι προτιμησεις του ακροατη.....δηλαδη τι ειναι αυτο που ζηταει ο ακροατης....καποιοι θελουν το sεtup του δικαναλου να προσεγγιζει κατα το δυνατον το φυσικο οργανο....με βαση αυτο ειναι δεδομενο οτι καμμια ακουστικη κιθαρα, κανενα κλαρινετο , και ουτε ντραμς που το ακους δια ζωσης, ανευ μικροφωνων μαγνητων κ ενισχυτων, δεν θα βγαλει επ ουδενι το αναφερομενο μπασσο..αρκει μια δια ζωσης ακροαση ενος φυσικου οργανου δια του λογου το αληθες...
βεβαιως , αυτα ειναι γουστα, κ το πως αντιλαμβανεται κανεις την εννοια του ηχου...αρα με καποιο αλλη προσεγγιση, δεν μπορει να νοηθει ως ατελεια η μειονεξια η αναφερομενη διαφορα στο μπασσο
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Η μουσική είναι μία , είτε δικάναλη είτε πολυκάναλη.
Πολύ χαμηλές συχνότητες σπάνια έχει. Οι πιο χαμηλές συχνότητες αναπαράγονται από το εκκλησιαστικό όργανο που κατεβαίνει στα 16hz , αλλά σπάνια το φτάνουν εκεί αυτοί που παίζουν τέτοιο όργανο.
Οι χαμηλότερες συχνότητες κόντρα μπάσου ή γκραντ κάσσας άντε να είναι 30hz.
Υπάρχουν ηχεία που άνετα αναπαράγουν αυτές τις συχνότητες , χωρίς να χρειάζονται την συνδρομή σαμπς.
Δεν χρειάζεται παντού να βάλουμε σαμπς . Εκτός και εάν μιλάμε για δορυφοράκια με 6,5 άρια ή 8ιντσα μιντ γούφερς.
Ας πούμε γνωστός με παλιά klipsch με 2 12ιντσα ,ανά ηχείο δεν θα χρειαστεί ποτέ σαμπ για να ακούσει μουσική.
Ομοίως κάποιος με b&w 801 , με 15ιντσο γούφερ.
Η κάποιος άλλος με westlake με δύο 15ιντσα γούφερς και πάει λέγοντας.
Η ας πούμε ο gio , με τα δύο 12ιντσα pmc ανά ηχείο , δεν θα χρειαστεί σαμπ για να ακούσει μουσική , άσχετα από το αν έχει τα δύο τεράστια svs , δεν του είναι απαραίτητα στην μουσική .
Αυτό όταν μιλάμε για μουσική από αληθινά όργανα και όχι από σύνθια.
Αυτά.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Η μουσική είναι μία , είτε δικάναλη είτε πολυκάναλη.
Πολύ χαμηλές συχνότητες σπάνια έχει. Οι πιο χαμηλές συχνότητες αναπαράγονται από το εκκλησιαστικό όργανο που κατεβαίνει στα 16hz , αλλά σπάνια το φτάνουν εκεί αυτοί που παίζουν τέτοιο όργανο.
Οι χαμηλότερες συχνότητες κόντρα μπάσου ή γκραντ κάσσας άντε να είναι 30hz.
Υπάρχουν ηχεία που άνετα αναπαράγουν αυτές τις συχνότητες , χωρίς να χρειάζονται την συνδρομή σαμπς.
Δεν χρειάζεται παντού να βάλουμε σαμπς . Εκτός και εάν μιλάμε για δορυφοράκια με 6,5 άρια ή 8ιντσα μιντ γούφερς.
Ας πούμε γνωστός με παλιά klipsch με 2 12ιντσα ,ανά ηχείο δεν θα χρειαστεί ποτέ σαμπ για να ακούσει μουσική.
Ομοίως κάποιος με b&w 801 , με 15ιντσο γούφερ.
Η κάποιος άλλος με westlake με δύο 15ιντσα γούφερς και πάει λέγοντας.
Η ας πούμε ο gio , με τα δύο 12ιντσα pmc ανά ηχείο , δεν θα χρειαστεί σαμπ για να ακούσει μουσική , άσχετα από το αν έχει τα δύο τεράστια svs , δεν του είναι απαραίτητα στην μουσική .
Αυτό όταν μιλάμε για μουσική από αληθινά όργανα και όχι από σύνθια.
Αυτά.
Σωστά! Ακριβώς αυτό προσπαθώ να αναφέρω και εγώ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top