Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.741
Ευκολάκι...Binaural ηχογραφήσεις και αναπαραγωγή μέσω ακουστικών.Υπό οποιαδήποτε συνθήκη.Μην παραλειφθούν επίσης τα παντοκατευθυντικά Duevel όπως και τα σύγχρονα Beolab 90 και Lexicon SL-1.
Κατά τα άλλα απ'όσα setup έχω δείξει περιορισμένη ελευθερία κινήσεων θα είχα μονάχα με τις κόρνες.Το θέμα είναι ότι για να πρόσθετα εκεί κεντρικό ηχείο όχι μόνο θα χρειαζόμουν παρόμοιο τεμάχιο αλλά ακόμα και τότε θα ήταν διαφοροποιημένος ο προσανατολισμός του δικού του άξονα ως προς τη θέση ακρόασης σε σχέση με δεξί-αριστερό κανάλι.
Δεν χρειάζεται όμως να παίρνεις τόσο πολύ στα σοβαρά τα περί υψηλής πιστότητας.
χαιρομαι που το σεταπ σου δεν χαρακτηριζεται απο περιορισμενη ελευθερια κινησεων. Το δικο μου ομως ηταν σε αυτη την κατηγορια. Τωρα μπορω ακομη και την κεφαλη να στρεψω οπως σε ενα λαιβ χωρις να διαλυεται το συμπαν. :)
δεν παιρνω στα σοβαρα την υψηλη πιστοτητα. Απλως προσπαθω να σου πω οτι ακομη και εαν εσυ καταφερεις να επιτυχεις μια σχετικη ελευθερια κινησεων με το δικαναλο σετ απ ,αυτο ειναι ονειρο θερινης νυχτος για ολους τους υπολοιπους.
Ακομη και αν καταφερεις να ορισεις τις ιδανικες συνθηκες υπο τις οποιες ενα δικαναλο σεταπ θα πλησιασει ενα πολυκαναλο, αυτες οι συνθηκες θα ειναι μονον απο το 0.00000000000000001 % του πληθυσμου εφαρμοσιμες. Για να μην αναφερω την μαγικη λεξη Paretoprinzip.

,,Οι μεν επαναλαμβάνουν ότι η ανωτερότητα των πολυκαναλικών θα εξαφανίσει τα κλασσικά δικαναλικά χωρίς να λογαριάζουν την ευχέρεια και τις διαθέσεις των χρηστών. ,,

καλο ειναι ομως να τις λογαριαζεις και εσυ οταν θετεις προδιαγραφες. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Like θα σου είχα βάλει άμα είχες χωρίσει το κείμενο σε ...παραγράφους.
Σωστό αλλά έχω δικαιολογίες (όπως πάντα) 😀 Προσπάθησε όμως. Και δεν ξέρω γρί απο αυτά που λές και ξέρεις αλλά όσο δύσκολα και να είναι i give it a go. Απλώς μπορεί να μην σε ελκύει το θέμα. Δεν πειράζει.
Επίσης να μην είναι προμήνυμα νέας επιμονής με αντικείμενο την τεχνητή νοημοσύνη.
Όχι αλλά σχετίζεται καθώς είναι ένα καλό παραδειγμα για να κατάλαβει κάποιος κάτι που είναι βαρετό και ακατονόητο να εξηγηθεί καθαρά επιστημονικά σε ανθρώπους που δεν είναι επιστήμονες.

Η τεχνητή νοημοσύνη ... έχει αντίληψη του τι λέει σε ένα βαθμό. Ιδίως και εσκεμμένα ξεκίνησε απο την γλώσσα για λόγους εύκολης εύρεσης όγκου πληροφορίών απο το ίντερνετ και λόγω των εύκολων συσχετισμών που μπορούν να γίνουν λόγω των ιδοτήτων και χαρακτηριστικών της , που έιναι γνωστές και μελετημένες. Δεν γίνεται τίποτε τυχαία.

Εάν δείς όποτε κλήθηκε να αντιληφθεί, διαχειριστεί και να συσχετίσει π.χ. χωρική πληροφορία έχει δυσκολία να βγάλει σωστό αποτέλεσμα και απάντηση. Το ίδιο και να φτιάξει "μοντέλο¨. Αυτές , ανεξερεύνητες ακόμη και για την ανθρώπινη νόηση και κατανόηση συχετισμών ώστε να προκύπτυουν τέτοια μοντέλα .. είναι προφανώς πιο πολύπλοκες και απαιτούν πιθανόν νόηση μέσα στην νόηση ώτσε να φτιαχτεί ολιστικό μοντέλο που θα πρπει να επαληθεύει συνεχώς. Η διαδικάσια αυτή προφανώς ξεπερνάει την απλή ικανότητα συσχετισμών που έχει η γλώσσα και πρέπει να εκφραστεί με άλλες παραδο΄χες που δεν εκφράζουν μια πργαμτικότητα. Αυτό είναι και η λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου και νοήσης. Οπότε απλως το χρησιμοποίησα. ¨Αλλο να χρησιμοποιείς ένα "μοντέλο" που σου δόθηκε έτοιμο απο άλλους και άλλο να το παράξεις εσύ και να ξέρεις να εντάσσεις και επαληθεύεις νέες πληροφορίες σε αυτό και με αυτό. Το να το χρησιμοποιέις απλώς και να σου βγάζει σωστές πληροφορίες δεν εξασφαλίζει κατ΄ανάγκην ότι το γνωρίζεις, ότι είναι απαραίτητο να το γνωρίζεις ή ότι έχει κάποια χρησιμότητα να το γνωρίζεις.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα επιρρίπταμε στο πολυκαναλικό ευθύνη επειδή εξελίχθηκε για οικιακή χρήση παράλληλα με την πρόοδο των αλγορίθμων για την ενδεδειγμένη διαχείριση σήματος και την επέκταση χωρητικότητας στα αποθηκευτικά μέσα.
Όχι βεβαια, το πολυκάναλο είναι το αποτέλεσμα, το πεδίο εφαρμογής. Πως θα έχει ευθύνη ;

Αυτά όλα που λές όντως έπαιξαν ρόλο και είναι ωραία παραδείγματα όλα όσον αφορά τις συνθήκες που ανέφερα για το δικάναλο. Δεν έχει σχεέση με τίποτε απο αυτά που είπα, αντίθετα τα επιβεβαιώνει, εκτός εαν τα παρεξηγησες. Εάν κάτι ισχύει είναι το αντίθετο η πρόδος αυτή ευθύνεται για την εξέλιξη και εδράιωση του πολυκαναλου σε όποιο βαθμό αυτό έγινε.
Σα να λέμε ... Tom Cruise :roflmao:
Τεσπά να σε αφήσω στην ησυχία σου με αυτά γιατί βλέπω έχεις άλλες προκλήσεις να απαντήσεις. 😀 😍
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για να μην αναφερω την μαγικη λεξη Paretoprinzip.
thva said:
...
Και όντως έχεις ακούσει Ηi End πολυκάναλο ; Όχι...
Επί τη ευκαιρία, έχω ακούσει Hi end πολυκαναλικό σε setup με Geithain καθώς και immersive στο ειδικό setup της PMC το 2019 με τις εξειδικευμένες μίξεις σε δύο πασίγνωστα album του Miles Davis...


 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
...
Και όντως έχεις ακούσει Ηi End πολυκάναλο ; Όχι...
Επί τη ευκαιρία, έχω ακούσει Hi end πολυκαναλικό σε setup με Geitahain καθώς και immersive στο ειδικό setup της PMC το 2019 με τις εξειδικευμένες μίξεις σε δύο πασίγνωστα album του Miles Davis...

[/QUOTE]
Βρε Bhutia δεν εννούσα αυτό. Εννοούσα ότι δεν ακούς να αναφέρεται ως τέτοιο ή να επικράτησε ώς ¨ορος" , ¨έκφραση", "ταμπέλα" "χαρακτηρισμός", πως να το πω αλλίως δεν είμαι και φιλόλογος και έχω περιορισμένο εύρος έκφρασης. Κάποτε ήμουν πολύ καλύτερος αλλά έχω χρόνια που δεν μου χρειάζεται και δεν την εξασκώ. Ούτε αυτοί που με περιβάλλουν έχουν πλέον διατηρήσει την ικανότητά τους. Γιατί νομίζεις θαυμάζω τον Κίμωνα, εσένα τον Prince και όλους που χρησιμοποιούν άψογα την Ελληνική γλώσσα ; 😀 Δεν είμαι ζηλιάρης εγώ. χα χα

Το πήρες κυριολεκτικά.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βρε Bhutia δεν εννούσα αυτό. Εννούσα ότι δεν ακούς να αναφέρεται ως τέτοιο.

Το πήρες κυριολεκτικά.
Υποχρεωτική επιλογή, δεν χωρούν μεταφορικές αντιπαραβολές με οποιοδήποτε δικαναλικό τιτλοφορείται Hi-End γενικώς και απροσδιορίστως.
Δεν σε καταλαβαίνω, σόρρυ.
Το ΄΄ Hi-End΄΄ είναι όρος αυθαίρετος που προέκυψε τη δεκαετία του 1980 από κάποιον αρθρογράφο οραματιζόμενο ταμπέλες κύρους... Με την πάροδο του χρόνου η Hi-End ιδιότητα τείνει ν'ανταποκρίνεται κυρίως στο αντίτιμο απόκτησης.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Υποχρεωτική επιλογή, δεν χωρούν μεταφορικές αντιπαραβολές με οποιοδήποτε δικαναλικό τιτλοφορείται Hi-End γενικώς και απροσδιορίστως.
Δεν σε καταλαβαίνω (εκφραστικά και καλά ), σόρρυ.

Απο το να απαντήσω καμιά βλακεία που μπορεί να την παρεξηγήσεις αλλά και να με παρεξηγήσεις, καλύτερα να μην πω κάτι, αφου και δεν καταλαβαίνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Το ΄΄ Hi-End΄΄ είναι όρος αυθαίρετος που προέκυψε τη δεκαετία του 1980 από κάποιον αρθρογράφο που οραματιζόταν ταμπέλες κύρους... Με την πάροδο του χρόνου η Hi-End ιδιότητα τείνει ν'ανταποκρίνεται κυρίως στο αντίτιμο απόκτησης.
ΟΚ το ξέρω αλλά πιο πριν υπήρχε και το Hi FI σαν όρος. ούτε αυτό επικράτησε στον χώρο του πολυκάναλου.


Κοίτα οι πολυκάναλοι πρέπει να βρούν (να είχαν ήδη βρεί) κάτι άλλο. Αυτό τον όρο κακώς τον "καβάλησαν". Ας το πούν Poly Hi. Μάλλον το άφησαν έτσι και καβάλησαν τον όρο αυτό γιατί θεώρησαν ότι η οποιοδήποτε συγκριση θα τους ευννοούσε ή να κλέψουν κάποιο μέρος απο την όποια εγκαθιδρυμένη (και παρεξηγημένη) γοητεία του όρου (άσχετως του χρηματικού) . Είχε αντίθετο αποτέλεσμα και στην συνείδηση του κόσμου και στην "κόντρα" που γεννήθηκε. Τίποτε μανατζμεντ-ίδκο θα είναι υποθέτω, χωρίς να ξέρω την ιστορία του πολυκάναλου.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
τα παντοκατευθυντικά Duevel όπως και τα σύγχρονα Beolab 90 και Lexicon SL-1
Παράξενο μού φαίνεται ότι δεν υπάρχουν μαρτυρίες για δαύτα...! (ποιος να ξέρει γιατί δεν ασχολούνται οι ρηβγιούερς) Πλην ενός αρχαίου ρηβγιού για το Μπέο στον Στερεόφη.


ακόμα και τότε θα ήταν διαφοροποιημένος ο προσανατολισμός του δικού του άξονα ως προς τη θέση ακρόασης σε σχέση με δεξί-αριστερό κανάλι.
Έλα μάναμ', κάντο φραγκοδίφραγκα αυτό και για μας τους πτωχούς που βλέπουμε το κατοστάρικο και μάς πχιάνει ζαλάδα.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Παράξενο μού φαίνεται ότι δεν υπάρχουν μαρτυρίες για δαύτα...! (ποιος να ξέρει γιατί δεν ασχολούνται οι ρηβγιούερς) Πλην ενός αρχαίου ρηβγιού για το Μπέο στον Στερεόφη.
Δεν βγάζουν συνέχεια "νέα" μοντέλα κάθε χρόνο και δεν δίνουν δουλειά στους ριβγιούερς. Bad business. Ο κόσμος θέλει ¨εξέλιξη". 😀

Να ξέρεις μια δική μου μικρή ανεπίσημη έρευνα (που λες και εσυ) καταδεικνύει ότι ο ήχος τους, αρέσει σε μουσικούς. Μπορείς να καταλάβεις - υποθέσεις τους λόγους.

Και εμένα μου άρεσε αλλά δεν τα πήρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παράξενο μού φαίνεται ότι δεν υπάρχουν μαρτυρίες για δαύτα...! (ποιος να ξέρει γιατί δεν ασχολούνται οι ρηβγιούερς) Πλην ενός αρχαίου ρηβγιού για το Μπέο στον Στερεόφη.



Έλα μάναμ', κάντο φραγκοδίφραγκα αυτό και για μας τους πτωχούς που βλέπουμε το κατοστάρικο και μάς πχιάνει ζαλάδα.
Ένα κεντρικό κανάλι θα έπρεπε να βρίσκεται σε γωνία 0 μοιρών ως προς την κεφαλή ακροατή επί του οριζόντιου άξονα. Δεν γίνεται να έστριβε προς κάποια πλευρά. Τα δε L-R έχουν τοποθετηθεί υπό γωνία 45 μοιρών όχι μόνο επειδή βγαίνει η ομαλότερη απόκριση προ ισοστάθμισης σε μεσαίες και άνω οκτάβες αλλά και για τη βέλτιστη σύζευξη καθενός με τη δική του γωνία όπως έχω δείξει ως προς τις χαμηλές οκτάβες.

Αυτή η διαρρύθμιση των L-R δεν πρόκειται ν'άλλαζε. Επομένως εάν έμπαινε κεντρικά ακόμα ένα τεμάχιο θα χρειαζόταν διαφοροποιημένο προφίλ ισοστάθμισης για προσομοίωση στην απόκριση συχνότητας όχι μόνο σε μεσαίες-υψηλές αλλά και σε χαμηλές οκτάβες αφού λόγω της αρχιτεκτονικής του θα δεχόταν άλλη φόρτιση από το οπίσθιο τοίχωμα που θα ήταν σε δίεδρη γωνία με το δάπεδο αντί τρίεδρης γωνίας για τα άλλα δύο.Στις δε ανώτερες οκτάβες το διαφοροποιημένο προφίλ θα πείραζε περαιτέρω και την off-axis, αφού η τοποθεσία αυτών των ηχείων ως προς τα τοιχώματα επηρεάζει το μοτίβο διασποράς - η οποία δεν έχει ομοιογένεια αντάξια των σύγχρονων δεδομένων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Επί τη ευκαιρία, έχω ακούσει Hi end πολυκαναλικό σε setup με Geithain
Η ορθή χρήση των εξαιρετικών ηχείων της εν λόγω φίρμας σε σωστές (για αυτά) αποστάσεις ακρόασης για 5.1 σεταπ με 3 όμοια εμπρός ηχεία, αλλά και σοβαρά μεγάλα ηχεία για σαραουντ, σε άνετο κύκλο ακρόασης (λόγω ακριβώς των δυνατοτήτων max spl των εν λόγω ηχείων) οδήγησε το εν λόγω σεταπ σε εντελώς άψογο αποτέλεσμα. Κορυφαίο από κάθε άποψη.

Δεν υπήρξε ούτε ένας "φανατικός δικαναλος" εκεί μέσα, που να μη πάθει σοκ.

Μόνο γουρλωμενα μάτια έβλεπες.

Εκείνη η αίσθηση, εκείνη η τραυματική εμπειρία, δεν θα μπορούσε να υπάρξει με δικαναλο, και δεν μπορούσε να συγκριθεί με κανένα δικαναλο σεταπ όλης της έκθεσης, ήταν χαοτικά καλύτερο, ασύγκριτα ανώτερο, ακόμα και μόνον η σκέψη για σύγκριση με κάποιο δικαναλο, ήταν αστεία.
 


Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Για ποιό εύρος συχνότητων έγινε ο υπολογισμός όλων των ακουστικών δεικτών και για ποιούς ; και να μπορεί να εγγυηθεί ακρίβεια ; όχι θεωρίες και προσπαθήσαμε και ότι καταφέραμε. Αυτό δεν θα ήτανε μελέτη.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
@cangaroo Ακουστική μελέτη χώρου αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής έχω εγώ. Τι ακριβώς θες να μάθεις/διαπιστώσεις από τη μελέτη;
@wizzy μιας και αναφερθηκες σε μενα θα σου απαντησω και ας "εκτεθω" για μια τελευταια φορα κατα πως ειπε καπου αλλου ο @Dimifoot φροντιζοντας να με προφυλαξει.

Εδω μπηκα γνωριζοντας προσωπικα αλλα και εκτιμωντας τον Administrator @Nick Arvanitakis ο οποιος περα του οτι ηταν συνεργατης τυχαινει να ειναι και εκεινος Ζακυνθινος αλλα και φιλος και τον @vlasis τον οποιον αν και δεν τον γνωριζω προσωπικα τον εχω εκτιμισει απο την εν γενει συμπεριφορα του στα κοινωνικα δικτυα αλλα και για την φωτογραφικη του δεινοτητα.

Ενα Forum ειναι οπως ενας αγρος, φυτρωνουν συνηθως αγριοχορτα, τσουκνιδες αλλα που και που βλεπεις και αγριολουλουδα. Εχω κλεισει δυο πολυ μεγαλα forums (ενα φωτογραφικο και ενα για φουσκωτα σκαφη) τα οποια ειχα φτιαξει και το μονο που ζητουσα ηταν να μην υπαρχουν προσβολες.

Και στα δυο υπηρξαν κλικες .... και τα δυο τα εκλεισα.

Ειπα να μπω λοιπον και να βοηθησω αν μπορω με τα λιγα που ξερω τωρα που εχω λιγο χρονο. Ειναι ωραιο το να παιρνεις αλλα οταν μαθεις το να δινεις ειναι σκαλες ανωτερο.

Εχω παρει απο πολλους εχω παρει απο τον Λακη Μαστορα που ειχα καθηγητη και ο οποιος ηταν στο τμημα ερευνων της IBM και ο οποιος μας εμαθε (αφιλοκερδως σε 4 φοιτητες με την προυποθεση πως θα μας βαθμολογουσε 2 βαθμους πιο κατω απ' οσο γραφαμε στις εξετασεις) την γλωσσα C την εποχη που στον Ελευθερουδακη που εψαχνα για ξενη βιβλιογραφια τοτε μου ελεγαν πως δεν υπαρχει τετοια γλωσσα.

Ακομα εχω ενα βιβλιο της C απο την Bell που ειχε εκδωσει μονοι για εσωτερικη χρηση της εταιρειας σε ελαχιστα αντιτυπα και το οποιο μου ειχε καμει δωρο αυτος ο καταπληκτικος καθηγητης και ανθρωπος.

Πηρα και απο πολλους αλλους και εχω την εντυπωση οτι εχω δωσει και εγω λίγα.

Οντας ο πατερας μου ηλεκτρονικος ειχα προσβαση σε βιβλιογραφια αλλα ημουν και συχνος πελατης στον Ελευθερουδακη στον οποιον εβρισκα τεχνικα βιβλια στα Αγγλικα που δεν εβρισκα αλλου.

Παντα ειχα θεμα με την συμπεριφορα ενος ηχειου στον χωρο και καποια στιγμη εφτιαξα ενα προγραμμα που αν ειχε τον χωρο σου εδινε πιθανες θεσεις ηχειων, επαιρνες μετρησεις του τις εδινες, σου εκανε τυχον μικροδιορθωσεις, ξαναπηγαινες στον πελατη και ξαναεκανες μετρησεις κια αντε παλι απο την αρχη.

Βλεπεις δεν του ειχα περασει βιβλιοθηκη με υλικα για να γνωριζει απορροφησεις, ανακλασεις κλπ. Μετα απο 2-4 φορες πηγαινε ελα οι μετρησεις εστρωναν. Ημουν νεος και επιμονος τοτε....

Μετα ηλθε το Cadp2 της JBL που δεν κυκλοφορουσε αλλα μου το εμπιστευτηκε ο Κακαδελης της Lyric με την προυποθεση πως αν η Αθηνα δεν προλαβαινε να καμει μια μελετη σε καποιον πελατη (δωρεαν ηταν) τοτε να την εκανα εγω.

Απιστευτο προγραμμα ! Ειχε επι τελους μια πλουσια βιβλιοθηκη υλικων ολα τα JBL που κυκλοφορουσαν με ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα τους (προσεθεσα και μερικων αλλων εταιρειων) και αν του εδινες σωστα τον χωρο υπολογιζε τα παντα με ακριβεια ακομα και τα μερη που χρειαζοταν ηχοαπορροφηση, την ποσοτητα ακομα και το ειδος της.

Ετσι σταματησαν τα πηγαινε ελα στον χωρο του πελατη. Το καταπληκτικο ηταν το ποσο μεγαλη ακριβεια ειχε στις προβλεψεις του.

Λιγο μετα ακολουθησε και το Smaart και καποια καινουργια spectrum analyzers. Πριν 3-4 χρονια το μαγαζακι εκλεισε, οι μνημες αρχισαν να ξεθωριαζουν και απ' οτι φαινεται αρχισαν να σκουριαζουν κιολας.

@wizzy καλο ειναι που εχεις μελετη για τον χωρο σου, αυτο σημαινει πως το εψαξες το θεμα και χαιρομαι πραγματικα για αυτο.

Δεν χρειαζεται να μου δειξεις την μελετη σου, ετσι και αλλοιως δεν θα ξαναγραψω εδω, θα μεινω για χαρην μερικων αγριολουλουδων που προλαβα να βρω εδω και ισως ανεβαζω καμια φωτογραφια που και που.

Αυτο δεν σημαινει πως δεν θα σας διαβαζω, μερικοι φαινεται πως γνωριζετε για τι μιλατε.

Καλη συνεχεια σε ολους σας !

DSD_5210.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
,,Οι μεν επαναλαμβάνουν ότι η ανωτερότητα των πολυκαναλικών θα εξαφανίσει τα κλασσικά δικαναλικά χωρίς να λογαριάζουν την ευχέρεια και τις διαθέσεις των χρηστών. ,,

καλο ειναι ομως να τις λογαριαζεις και εσυ οταν θετεις προδιαγραφες. :)
Οι προδιαγραφές αναφέρονται ως αντικειμενικά δεδομένα. Υπόχρεος προς τα υποκειμενικά δεδομένα θα είναι ο εκάστοτε χρήστης... για δικό του λογαριασμό. :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Για ποιό εύρος συχνότητων έγινε ο υπολογισμός όλων των ακουστικών δεικτών
Ξερωγω, ποιο σε ενδιαφέρει; Πάνω από κατό χερτζ;
Γιατί σαμπ δε θα βάλεις, άρα τι.

και για ποιούς ;
Ποιους δείκτες θες;
Όχι αλήθεια τώρα.
Πες μου ποιους ακουστικούς δείκτες θες.

μπορεί να εγγυηθεί ακρίβεια ;
3 τα κατό κόβεται;
5 τα κατό;

Πόση ακρίβεια θέλετε, να το αφήσω στο 7%;

όχι θεωρίες
Όχι, πράξεις.
Πι.





























ΥΓ.
εκτιμωντας τον Administrator @Nick Arvanitakis
Ποιος είναι αυτός ο αρβανιτάκης δε μας είπες, σε -ακης, κρητικός είναι; Ή.. Κριτικός τέχνης;

Μήπως είναι ένας Ντι Τζέης που βλέπω στο φειζμπουκ?

Πάντως σοβαρά τώρα, όλη μέρα μες στα JBL ήσασταν, και πήγες και πήρες για το σπιτ μπιεντάμπλεγιου; Δηλαδή έλεος κάπου, θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο, δεν είχε η JBL ηχειαρες να πάρεις; Ένα Έβερεστ εγώ θα το χτυπούσα στη θέση σου, αν και είχε ένα σκασμό μικρότερα μονιτορ, από το Μ2 και κάτω, όλα κλάσεις καλύτερα από το οποιοδήποτε χρεπομπιεντάμπλεγιου.

Πολύ ζημιά σας έκανε η λυρικ μου φαίνεται, πλύση εγκεφάλου, μπιεντάμπλεγιου μπιεντάμπλεγιου μπιεντάμπλεγιου, πως λέμε μπιτλτζους μπιτλτζους μπιτλτζους; Έτσι.

Τες πα, να μας τον γνωρίσεις τον Αρβανιτάκη, λίγο χρατς χρουτς στο πικάπ γουστάρουμε, ζήτω ο τζέι Αρ.
Οι προδιαγραφές αναφέρονται ως αντικειμενικά δεδομένα
Που τέτοια τύχη.

Άμα τους πείσεις, θα φορέσω σκουλαρικ.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.686
Ξερωγω, ποιο σε ενδιαφέρει; Πάνω από κατό χερτζ;
Γιατί σαμπ δε θα βάλεις, άρα τι.


Ποιους δείκτες θες;
Όχι αλήθεια τώρα.
Πες μου ποιους ακουστικούς δείκτες θες.


3 τα κατό κόβεται;
5 τα κατό;

Πόση ακρίβεια θέλετε, να το αφήσω στο 7%;


Όχι, πράξεις.
Πι.
Εύλογες οι ¨ενστάσεις" σου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον τιμώντας τες και αποδεχόντας τες, αυτό που θα προκύψει θα μπορεί να λέγεται ακουστική μελέτη. Το να έχεις ακουστική μελέτη του χώρου σου δεν το μετατρέπει αυτόματα και ως δια μαγείας σε Boston Symphony Hall. Τα αποτελέσματα της υπόκεινται σε τόσο μεγάλους περιορισμούς όταν αφορά οικιακούς χώρους που δεν μπορούν να θεωρηθούν ακουστικές μελέτες παρά μόνο κατ' όνομα.

Δεν υπάρχει επαγγελματίας που θα του ζητήσεις ακουστική μελέτη για μικρό οικιακό χώρο και είτε θα σου εγγυηθεί κάποια αποτελέσματα , στην καλύτερη θα σου πει θα προσπαθήσουμε και όσο καταφέρουμε μέχρι εναν Α βαθμό. Βασικά δεν θα σε αναλάβει καν, αλλά λέμε τώρα.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ποιος είναι αυτός ο αρβανιτάκης δε μας είπες, σε -ακης, κρητικός είναι; Ή.. Κριτικός τέχνης;
Ο Αρβανιτακης ειναι αυτος : https://www.avsite.gr/forum/members/nick-arvanitakis.3890/

Τα JBL τα δευλευα απ' οταν τα ειχε ο Σαρρας της Audiovisual πολλα χρονια πριν τα παρει η Lyric και ειχα και πληροφοριες απο τον "Πατριαρχη του Ηχου" στην Lyric της Νεας Υορκης και μετοχο της Harman Group στην οποιαν ανηκει και η JBL (τον οποιον γνωριζα προσωπικα και ειχαμε αμοιβαια εκτιμιση μεταξυ μας) Νοτοτορε !

Θα μου επιτρεψετε λοιπον να ξερω τα JBL καλυτερα απο σας και απ' οσο θα τα μαθαινατε σε δεκα ζωες, οσο για τα προσωπικα μου ηχεια τα B&W 801 series III δεν εισαστε ακομα σε επιπεδο να τα αξιολογησετε, ισως καποτε !

Παρακαλω λοιπον μην ξαναασχοληθειτε μαζι μου !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top