Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Οι δικαναλοι που επιμένουν στο στέρεο από άποψη είναι κάτι ασπρομαλληδες που δεν επιρεαζουν καμία τάση. Οι νέοι είναι αυτοι που μπορούν να θάψουν για τα καλά το δικαναλο. Πλέον ζούμε στην εποχή του στριμινγκ και ο νέος θα επιλέξει εάν έχει την δυνατότητα στις πλατφόρμες το πολυκαναλο, η διαφορά είναι εύκολα αντιληπτή, ανεξαρτήτως συστήματος, ακουστικών και θα το κάνει γιατί δεν έχει τα κολλήματα που έχουν οι ασπρομαλληδες, είναι δεκτικοί στο καινούργιο.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Because "Brands have personalities like people and so different music genres go well with the different brands," explains Professor Dr. Arnd Florack from the Institute for Applied Psychology at the University of Vienna.
Πές τον καθηγηταρά (και στον ευατό σου) ότι οι μάρκες (και εταιρίες) έχουν προσωπικότητα και με νόμο κιόλας πλέον στην Αμερική (σύντομα και στο Ελλάντα και παντού φαντάζομαι) αποτελούν και οντότητες που μέχρι κιόλας νομικά μπορεί να θεωηρθεί ότι προσβάλλονται ως τέτοιες (προσωπικότητες) αλλά δεν κάνουν ηθικές επιλογές όπως κάνει ο άνθρωπος εκ της φύσης του και καλείται να κάνει , είτε το θέλει, είτε όχι. Εξάλλου τέτοια κανουν και λένε οι της ψυχολογίας και έχουν βγάλει κακό όνομα ως επιστήμη (ανάμεσα στους άλλους επιστήμονες). Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτε, πρέπει να μάθεις να ξεχωρίζεις.

Όσον αφορά τα άλλα ότι υπάρχει μέρος της ψυχολογίας που ασχολείται με την διαφήμιση και σπαταλά τον χρόνο της και το χρήμα (ιδιωτικά απο εταιρίες) για έρευνες που αφορούν τέτοια θέματα (καθως κάπως πρέπει να ζήσουν οι επιστήμονες αλλά και να ιδιωτεύσουν πέρα απο το ακαδημαικό χώρο καθώς δεν τους χωράει όλους) ... δεν σημαίνει κάτι κια ούτε αποτελούν έρευνα για αυτήν (την κλασική) σοβαρή.

¨Αμα είναι να ποστάρεις ότι άσχετο και μη κατανοητό ως πρός τον ρόλο του ή την σχέση του, για να αποδείξεις δεν ξέρω τι ; έ, μπορώ τέτοια να βρεί ο καθένας για να "αποδείξει" και να ισχυριστεί ότι θέλει.

Λοιπόν τώρα εσύ ή πλάκα κάνεις ή άντε μη πώ .... ότι και να κάνεις πάντως εγώ παρόλο που σου απανταω με καλή διάθεση και αφιερώνω χρόνο για να σου εξηγήσω ... άρχισε να με εκνευρίζει πολύ, οπότε δεν με ενδιαφέρει πλέον. Πόσταρε ότι άσχετο βρείς στο ιντερνετ χωρίς να ξέρεις κάν τι είναι αυτό και που απευθυνεται και ποιός ο ρόλος του.
Βασικά είναι θέμα όγκου πωλήσεων φαντάζομαι όπως λέει και ο dimifoot. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλά "πολυκάναλα" προϊόντα στην αγορά τα οποία πάνε γ********. Π.χ. apple airpods, Sonos Era 300 και πάμπολες ηχομπάρες κλπ κλπ.

Ήδη συζητήσαμε ότι οι streaming πλατφορμες είναι θέμα χρόνο να defaultάρουν στο πολυκάναλο. Όταν λοιπόν φτάσουμε στο σημείο όλα τα προιόντα ήχου να υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο (ακόμη και virtual, όπως τα ακουστικά) τότε το δικάναλο θα είναι και τυπικά νεκρό.

Είναι σαν τον σεισμό. Το θέμα δεν είναι αν πεθάνει το δικάναλο οριστικά, αλλά πότε.

View attachment 286467
¨Αλλο το δικάναλο στο Χαι Φαι και άλλο το πολυκάναλο σε αυτά που αναφέρεις. (αλλά και το δικάναλο σε αυτά που αναφέρεις).
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Λοιπόν τώρα εσύ ή πλάκα κάνεις ή άντε μη πώ .... ότι και να κάνεις πάντως εγώ παρόλο που σου απανταω με καλή διάθεση και αφιερώνω χρόνο για να σου εξηγήσω ... άρχισε να με εκνευρίζει πολύ, οπότε δεν με ενδιαφέρει πλέον
Να πας να ακούσεις κλασική να ηρεμησεις :lolsign: :lolsign:
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Να πας να ακούσεις κλασική να ηρεμησεις :lolsign: :lolsign:
Α, γεια σου. Εγω βεβαια δεν την χρησιμοποιώ για τέτοιο λόγο. Έχω άλλους λόγους. Αυτό είναι απλώς το στάδιο που ζήτησες εσυ να σου εξηγηθεί.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ρωτησα πριν 2-3 χρονια εναν Συνθετη - Μαεστρο αν θα ηθελε να βγαλουμε τον ηχο imersive ή stereo, βλεπετε ακομα και προγραμματα 300 euro εχουν πλεον αυτη την δυνατοτητα. Η απαντηση του ηταν : Stereo φυσικα.

Η αληθεια ειναι πως ισως στο μελλον επικρατησει το immersive καθως η βιομηχανια δεν μπορει να σταματησει να παραγει νεα προιοντα και να δημιουργει αναγκες που επηρεαζουν τις μαζες σε τετοιο βαθμο ωστε να περιμενουν ολη την νυχτα εξω απο ενα καταστημα για να παρουν πρωτοι ενα προιον.

Εγω βεβαια εχω αρκετα ασπρα μαλλια, εζησα απο πολυ κοντα τα του εμποριου και ετσι θα εξακολουθω να ακουω την μουσικη μου δικαναλα χωρις να εχω κανενα προβλημα για το πως ακουνε οι αλλοι την μουσικη τους.

DaVinci.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Οι δικαναλοι που επιμένουν στο στέρεο από άποψη είναι κάτι ασπρομαλληδες που δεν επιρεαζουν καμία τάση. Οι νέοι είναι αυτοι που μπορούν να θάψουν για τα καλά το δικαναλο. Πλέον ζούμε στην εποχή του στριμινγκ και ο νέος θα επιλέξει εάν έχει την δυνατότητα στις πλατφόρμες το πολυκαναλο, η διαφορά είναι εύκολα αντιληπτή, ανεξαρτήτως συστήματος, ακουστικών και θα το κάνει γιατί δεν έχει τα κολλήματα που έχουν οι ασπρομαλληδες, είναι δεκτικοί στο καινούργιο.
Μέχρι στιγμής, έως σήμερα, η δυνατότητα on-the-fly downmix σε δύο κανάλια είναι αυτονόητη, έτσι δεν είναι; Πότε προβλέπεις να αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα; Ποια τα εμπόδια που καθυστερούν την εφαρμογή της;
 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
.............κάτι ασπρομάλληδες που δεν επηρεάζουν καμία τάση , για ελάτε , ...ξέρω το μέρος να την ακούσουμε στέρεο λάιβ χε χε χε...
-
View attachment 286474
-
Οι νέοι δεν έχουν φράγκα. Σε λάθος άλογο έχει ποντάρει η βιομηχανία και ο ΝΚ. Σε πολυκαναλικές ψείρες θα καταλήξουνε στην καλύτερη που κάνουν χιλιάδες ευρώ για τους φραγκάτους νέους. ¨Ασε που στην Κόρτνει στο βίντεο δεν άρεσαν κιόλας τα ακουστικά. 😃 😃 Πανικό (και πανκιό χα χα) τους έχει πιάσει τους πολυκάναλους. Μας ;eχουν ταράξει στην διαφήμιση στο youtube. Μετά απο τόσα χρόνια επενδύσεων, κόπων, χρόνου, ερευνών ξανμανα ερευνών, να καταληγουν σε ψείρες και μπάρες χα χα. Δεν βλέπω να τα βγάζουν τα λεφτά τους, ούτε οι παραγωγοί, ούτε κανένας , εαν βάλουμε και το στριμινγκ μέσα. χα χα
 
Last edited:



Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Σε 10 χρόνια θα έχουν. Οι δικάναλοι σε 10 χρόνια θα τα κρύβουν κάτω από το στρώμα. :drinks:
¨Ολοι χαμένοι θα βγούν απο αυτή την ιστορία. ¨Ακου που σου λέω. Εμένα δεν με νοιάζει καθώς σε 10 χρόνια δεν βλέπω με τίποτε να υπάρχω. 😃 Κάτσε μην δείς να μην γράφω, αύριο κιόλας χα χα. Είς τόπον χλοερόν... Ε. αρκετά ζήσαμε εμείς ... να δείτε εσείς τι θα κάνετε τώρα ... κλπ. που μου λεγε η συγχωρεμένη η μάνα μου, τα λέω και εγώ τώρα.... θα τα λέτε και εσείς αύριο 😃 😃 😃

Μόνο ο Ιαρ δεν θα τα πεί ποτέ ...καθώς θα ζήσει 1000 χρόνια χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Μεχρι να βγουν πολυκαναλοι προενισχυτες λυχνιας που ειναι σε θεση να οδηγουν τουλαχιστον 7 μονομπλοκ ενισχυτες λυχνιας και αντιστοιχα αυτοι να οδηγουν ικανοποιητικα ηχεια τυπου ZINGALI, δεν προκειται το δικαναλο να πει ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ!.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Μου αρέσει που το immersive δεν θα τσουλήσει επειδή οι νέοι δεν έχουν χρήματα 💰 :lolsign: .

Μα δεν χρειάζεται να έχουν παραπάνω χρήματα από όσα ήδη δίνουν. Δεν ξέρω γιατί δεν θέλετε να το καταλάβετε. Θα ακούνε Spatial Sound από τα ίδια ακουστικά που έχουν και σήμερα. Θα ακούνε στο σπίτι τους με το ένα ηχείο που ακούνε και σήμερα. Αν δεν είναι ικανό για Dolby Atmos κάποια στιγμή θα πάρουν αυτό που θα είναι. Σχεδόν τα ίδια χρήματα έχουν. Δεν θα έχουν άλλο έξοδο. Αυτοί που ακούνε Spotify κάποια στιγμή θα πάνε σε Dolby Atmos μέσα στο Spotify. Δεν είναι θεωρία, ήδη το ψάχνουν. Αυτοί που ακούνε Tidal το έχουν ήδη. Αυτοί που ακούνε Apple Music το έχουν ήδη και μάλιστα χωρίς extra χρέωση. Δεν είναι όλοι καμμένοι να δίνουν χιλιάρικα στο ήχο. Η συντριπτική πλειοψηφία καταναλώνει το προϊόν που λέγεται μουσική σε ακουστικά και μονοφωνικά ηχεία. Εκεί θα είναι και το immersive, δεν θα αλλάξει αυτό. Απλά η εμπειρία τους θα γίνει καλύτερη με ελάχιστα έως μηδενικά extra χρήματα. Αυτοί που έχουν ηχομπάρα στην επόμενη αγορά θα πάρουν μια με Dolby Atmos, και πάει λέγοντας.

Και όλο αυτό εμάς τους πολυκάναλους μας βολεύει απίστευτα. Σαν δώρο είναι.

Ο κύβος ερρίφθη όπως δείχνουν τα πράγματα, και το πόσο γουστάρω δεν περιγράφεται :party:.

:party: :party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party::party:

Όπως φαίνεται υπάρχει deal Apple - Dolby, αλλά και πουσάρισμα στόμα με στόμα, αλλιώς δεν θα έβγαιναν σαν τα μανιτάρια τα immersive studios. Γιατί αυτό συμβαίνει στην Αμερική.

Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε εποχή στον ήχο. Τα δύο κανάλια έχουμε μουσειακή αξία εδώ και χρόνια.

Αν τώρα ο κάθε μαέστρος, μάλλον 150 ετών (αλλά και πάλι αδιάφορο), θέλει stereo, είναι άνευ σημασίας. Είναι σαν να ρωτάς vegan πως την ψήνουν τη μπριζόλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Μου αρέσει που το immersive δεν θα τσουλήσει επειδή οι νέοι δεν έχουν χρήματα 💰 :lolsign: .

Μα δεν χρειάζεται να έχουν παραπάνω χρήματα από όσα ήδη δίνουν. Δεν ξέρω γιατί δεν θέλετε να το καταλάβετε. Θα ακούνε Spatial Sound από τα ίδια ακουστικά που έχουν και σήμερα. Θα ακούνε στο σπίτι τους με το ένα ηχείο που ακούνε και σήμερα. Αν δεν είναι ικανό για Dolby Atmos κάποια στιγμή θα πάρουν αυτό που θα είναι. Σχεδόν τα ίδια χρήματα έχουν. Δεν θα έχουν άλλο έξοδο. Αυτοί που ακούνε Spotify κάποια στιγμή θα πάνε σε Dolby Atmos μέσα στο Spotify. Δεν είναι θεωρία, ήδη το ψάχνουν. Αυτοί που ακούνε Tidal το έχουν ήδη. Αυτοί που ακούνε Apple Music το έχουν ήδη και μάλιστα χωρίς extra χρέωση. Δεν είναι όλοι καμμένοι να δίνουν χιλιάρικα στο ήχο. Η συντριπτική πλειοψηφία καταναλώνει το προϊόν που λέγεται μουσική σε ακουστικά και μονοφωνικά ηχεία. Εκεί θα είναι και το immersive, δεν θα αλλάξει αυτό. Απλά η εμπειρία τους θα γίνει καλύτερη με ελάχιστα έως μηδενικά extra χρήματα. Αυτοί που έχουν ηχομπάρα στην επόμενη αγορά θα πάρουν μια με Dolby Atmos, και πάει λέγοντας.

Ο κύβος ερρίφθη όπως δείχνουν τα πράγματα, και το πόσο γουστάρω δεν περιγράφεται :party:.

Όπως φαίνεται υπάρχει deal Apple - Dolby, αλλά και πουσάρισμα στόμα με στόμα, αλλιώς δεν θα έβγαιναν σαν τα μανιτάρια τα immersive studios. Γιατί αυτό συμβαίνει στην Αμερική.

Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε εποχή στον ήχο. Τα δύο κανάλια έχουμε μουσειακή αξία εδώ και χρόνια.

Αν τώρα ο κάθε μαέστρος, μάλλον 150 ετών (αλλά πάλι αδιάφορο), θέλει stereo, είναι άνευ σημασίας. Είναι σαν να ρωτάς vegan πως την ψήνουν τη μπριζόλα.
Α, καλά εσύ είσαι ο Ιάρ των ηλεκτρικών αλλά στο ιμέρσιβ. 😃

Τι δεν καταλαβαίνεις απο το βίντεο της Κόρτνει που δεν της αρέσουν τα ακουστικά. 😃

Είσαι στην μαυρή λίστα γιατί συμφώνησες με ΝΚ για την αισθητική. Ξέρω ότι την έχεις, αλλά να ψάξεις που οφείλεται και γιατί την έχεις. 😃😍

Τι πλάκα έχει όμως να πειράζει κάποιος τους πολυκάναλους. 😃 Πολύ με διασκεδάζει. Εκκλησία κλέβω που λέει και ο ΝΚ.😃
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Α, καλά εσύ είσαι ο Ιάρ των ηλεκτρικών αλλά στο ιμέρσιβ. 😃

Τι δεν καταλαβαίνεις απο το βίντεο της Κόρτνει που δεν της αρέσουν τα ακουστικά. 😃

Είσαι στην μαυρή λίστα γιατί συμφώνησες με ΝΚ για την αισθητική. Ξέρω ότι την έχεις, αλλά να ψάξεις που οφείλεται και γιατί την έχεις. 😃😍

Τι πλάκα έχει όμως να πειράζει κάποιος τους πολυκάναλους. 😃 Πολύ με διασκεδάζει. Εκκλησία κλέβω που λέει και ο ΝΚ.😃
Ποια Κόρτνεϊ και πράσινα άλογα. Τι μας νοιάζει τι θέλει Κόρτνεϊ και η κάθε Κόρτνεϊ. Οι πωλήσει λένε ότι η Κόρτνεϊ είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Αν νομίζεις ότι η μαζική χρήση της δικάναλης αγάπη σου γίνεται απέναντι από δύο ηχεία άλλαξε πλευρό.

Εγώ πάλι δεν πιστεύω καθόλου πως η μαζική χρήση της πολυκάναλης μουσικής θα γίνεται από 9 ηχεία. Σε ακουστικά θα είναι και σε δωμάτια του ενός ηχείου.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
το apple music ειναι αδιάφορο για τη νεολαία (δεν ξέρω στο αμέρικα...)

η μάζα των νέων ούτε spotify....

αν ποτέ γίνει immersive το ...youtube, το συζητάμε!
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Εγώ πάλι δεν πιστεύω
30 - 40 χρόνια τώρα "δεν το πιστεύεις" ή το "πιστεύεις".

Στον ¨Αρη θα πάμε πρώτα που δεν θα πάμε κιόλας. (για λόγους που και αυτούς τους εχω εξηγήσει, όταν εσείς ανεβάζατε βίντεο απο το ιντερνετ απο κάθε πικραμένο "επιστήμονα" που θέλει views.

Και όπως είδες δεν πηγαμε και ούτε θα πάμε.

Εγώ δεν ε΄χω καμιά αγάπη για δικάναλο ούτε για τίποτε. Απλώς δεν θέλω να πέφτετε θύματα του ιντερνετ και του καθένα να σας σπρώχνει την ατζέντα του και να έχετε ελεγχόμενες ελπίδες για να μην απογοητευθείτε (ή μάλλον άλλοι μην απογοητευθούν, εσεις δεν έχετε ανάγκη).
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.216
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top