Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βρε μην σκατε ! Ενας που εχει αγορασει πχ ενα Tesla θα μιλαει για το ποσο αθορυβο, ποσο εξυπνο, ποσο οικονομικο ειναι και ενδομυχα θα νοιωθει πως εκανε την σωστη αγορα και θα το διατυμπανιζει κιολας ισως και απο φοβο μπας τελικα ο κοσμος δεν το αποδεχτει και δεν προχωρησει το project και μεινει με το Τesla στο χερι.

Θα υποστηριζει με παθος την επιλογη του ακομα και σε εκεινους που εχουν αξιολογα εσ. καυσης αυτοκινητα. Θα πουλαει και μουρη ασχετως κι αν καποιος αλλος εδωσε τα τριπλασια ή και παραπανω για ενα εσ. καυσης.

Η καποτε κραταια Philips καταρρεει παρ' ολες τις παντεντες που εχει, η Dolby δεν θα ηθελε να καταληξει ετσι.
H Philips όμως έπαψε να είναι ο γίγαντας του παρελθόντος εκχωρώντας σταδιακά τις πατέντες υψηλής τεχνολογίας όπως λ.χ, των chip σε άλλες εταιρείες που διέπρεψαν στη συνέχεια. Ο δε διευθύνων σύμβουλος έφτασε να δηλώνει περιχαρής ότι η εταιρεία δεν είχε πλέον αντικείμενο τα προηγμένα ηλεκτρονικά. Δεν αναμένεται η Dolby να εκχωρήσει τόσο εύκολα δικαιώματα ακόμα και από κάθε Atmos... ηλεκτρική οδοντόβουρτσα ή ξυριστική μηχανή θα κυκλοφορούσε με αυτήν την ετικέτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.664
δεν πιστεύω καθόλου πως η μαζική χρήση της πολυκάναλης μουσικής θα γίνεται από 9 ηχεία. Σε ακουστικά θα είναι και σε δωμάτια του ενός ηχείου.
Σωστά.

Οι μάζες θα χαίρονται ιμερσιβ ήχο από ακουστικά και ηχόμπαρες έως λύσεις σονος.

Τα 9 ηχεία είναι για τους λίγους, τους εκλεκτούς. 😜

Το Sonos era 300 και το apple homepod 2 δείχνουν την παραπάνω τάση. Atmos από ένα ηχειο. Μικρό και φθηνό.
Ακριβώς.

Έτσι θα επικρατήσει στις μάζες, ως μικρό, εύχρηστο και φτηνό. Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές μεγάλων συστημάτων πολλαπλών ηχείων και πολλαπλών σαμπ με λίγα λεφτά.

Το θέμα δεν είναι οι ταμπέλες, το θέμα είναι να αναβαθμιστούμε ουσιαστικά. Τα ηχειάκια που γράφουν πάνω Atmos δεν βοηθάνε σε αυτό.
Δεν βοηθάνε εσένα, σε σχέση με αυτό που επιθυμείς.
Άλλους όμως, τους βοηθάνε.
Δεν είναι όλες οι επιλογές κατάλληλες για όλους, και σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις μια λύση που κοστίζει 50.000 ευρώ με μια λύση που κοστίζει 500 ευρώ.

Ο απαιτητικός ακροατής που στο δικαναλο είχε στάξει 50 χιλιάρικα, στο πολυκάναλο αντιστοίχως, θα πρέπει να στάξει κάτι παραπάνω, κι όχι να λοιδορεί λύσεις ευτελούς αντιτίμου. 😎

Εμένα με ενδιαφέρει να υπάρχει συνεχής και αυξανόμενη παραγωγή πολυκάναλων έργων
Α να γεια σου.

Εμάς μόνο αυτό μας νοιάζει.

Εάν προς αυτή την κατεύθυνση βοηθήσει η Apple με το στριμιμγκν σε Atmos, και εκατομμύρια πωλήσεις ακουστικών που να το υποστηρίζουν, εγώ θα της ανάψω λαμπάδα. 🤪😁😜
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.171
Reaction score
19.052
Τα 9 ηχεία είναι για τους λίγους, τους εκλεκτούς. 😜
Και οι ''καραμούζες'' των 2,5 μέτρων το ίδιο.. :tongue:


Οι ''μάχες'' στα forum τα επόμενα χρόνια αντί λάμπας vs τσιπ ή δικάναλου vs πολυκάναλου θα είναι actual vs virtual speakers.. :party:

Get ready.. :hunter:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.913
.... παρενθεση, οι μαζες δεν ακουνε καν μουσικη, δεν τους ενδιαφερει καν το αντικειμενο. απο τους υπολοιπους που λενε οτι ακουνε, ικανοποιειται η αναγκη τους με ακουστικα σε κινητο, ή ταμπλετ ή πισι, ελαχιστοι μπορει να προμυθευτουν ενα μπλουτουθ.. και ελαχιστοι ενα απλο συστηματακι δικαναλο χωρις πολλα κριτηρια για λαιφσταιλ (οχι με τη κακη εννοια).
παμε στους υπολοιπους (μ@λ@κες - για να ειμαστε στο πνευμα του νηματως) που το λογαριαζουμε το ηχοσυνολο, αποτελεουμε ενα πολυ μικρο ποσοστο του πληθυσμου, και αναξιο μνειας.
οι περισσοτεροι κυνηγανε την ουρα τους μεσω αναβαθμισης (και σχετικη ορολογια της υπσηλης χαλιεντικης).- αλλα μαλλον εχουν φυγει απο τον αυτοσκοπο της ιδιας της μουσικης (ή του ηχου) - γιατι δε μπορεις να εχεις και τη μπριζολα με σαλατα ολοκληρη και να εισαι χορτατος.
και καποιοι απλα υλοποιουν και εχουν (αξιοπρεπες) αποτελεσμα. - οποτε ξαναμπαινουν στον αυτοκινητοδρομο της μουσικης(ή του ηχου) -
... ενταξη, καθενας ειναι μοναδικος, οπως ολοι στο κοσμο . φαρς μι εντ μερι μι γιαγκ. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Υπάρχει κόσμος μέσα σ αυτούς και γω δλδ που δεν τους ενδιαφέρει το τέλειο
1680108217272.png

Θα απολαύσουμε ιμερσιβ και χωρίς genelec, neumann ή geithain, χωρίς να είναι όλα στον πόντο με τα σαμπς να είναι ενσωματωμενα στην εντέλεια κτλπ.
Δεν είμαστε εραστές της τελειότητας.
 


Μηνύματα
12.569
Reaction score
14.700
και καποιοι απλα υλοποιουν και εχουν (αξιοπρεπες) αποτελεσμα. - οποτε ξαναμπαινουν στον αυτοκινητοδρομο της μουσικης(ή του ηχου)
Αυτοί μήπως είναι κάτι τύποι που κάνουν συνήθως πλάκα ; Για τον Κανακιάνι λέω, όχι για εμένα. 😃 Εγώ τα γράφω σοβαρά ότι γράφω.😃

Όχι ε ; 😃 Γιατί πρός στιγμήν χάρηκα και ένοιωσα μήπως βρήκα την "ταμπέλα" μου μέσα απο τις διάθεσιμες. 😃
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ακτουέλ vs Βιρτουαλιτέ vs Αριέν να συμπληρώσω εγώ.

Σαν περί γιαουρτιών διαίτης θα ακούγεται η συζήτηση.

Στον ¨Αρη θα ακούγεται η μουσική ; εάν φορέσω ακουστικά ;

😃
Μέσα στο σκάφανδρο της στολής, αλλιώτικα χωρίς στολή σε Αρειανό περιβάλλον δεν θα σ'ένοιαζε και τόσο το immersive.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Μια πετυχημένη περιγραφή από γνωστό παραγωγό πολυκαναλικων μιξεων είναι ότι με την πολυκαναλη παραγωγή μιας ορχήστρας για παράδειγμα μεταφέρεται ο ακροατης στην αίθουσα που γίνεται το λαιβ ενώ με το δικάναλο μεταφέρονται οι μουσικοί στον χώρο του. :D
 

Μηνύματα
12.569
Reaction score
14.700
Εμένα μου αρέσει το δεύτερο. Αυτό είναι ένα δίλημμα που είχα εγώ και διέκρινα σαν άσχετος κιόλας όταν αγόραζα πριν δεκαετία και βάλε και είναι γνωστό και με το δικάναλο. Τώρα το έμαθε ο παραγωγός και εσύ αυτό ;

Μάλιστα.

Ρε λές ο Marlboro να έχει δίκιο και για το ιμέρσιβ δικάναλο ; χα χα

Ρε τι γίνεται στον κόσμο.

Αρχίζω να πιστεύω ότι η επόμενη γενιά (αλλά και αυτή ήδη) θα γράφει για το δικάναλο ... χωρίς κάν να έχει ακούσει. Θα είναι όλοι πολυκάναλοι και θα μιλάνε για κάτι που δεν έχουν στην ουσία ακούσει ποτέ. χα χα Κάτι σαν τις λάμπες δηλαδή. χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Μια πετυχημένη περιγραφή από γνωστό παραγωγό πολυκαναλικων μιξεων είναι ότι με την πολυκαναλη παραγωγή μιας ορχήστρας για παράδειγμα μεταφέρεται ο ακροατης στην αίθουσα που γίνεται το λαιβ ενώ με το δικάναλο μεταφέρονται οι μουσικοί στον χώρο του. :D
Link;
 

Μηνύματα
12.569
Reaction score
14.700
Μέσα στο σκάφανδρο της στολής, αλλιώτικα χωρίς στολή σε Αρειανό περιβάλλον δεν θα σ'ένοιαζε και τόσο το immersive.
Το ξέρω Bhutia μου πλάκα κάνω χα χα, δεν χρειάζεται να απαντάς σε όλα. Τι καλός που είσαι. 😍
¨Αρχισες να ζητάς και εσυ λίνκ ; Κάηκαμε χα χα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.664
Αρχίζω να πιστεύω ότι η επόμενη γενιά (αλλά και αυτή ήδη) θα γράφει για το δικάναλο ... χωρίς κάν να έχει ακούσει.
Γι'αυτό και συ, εκδικητικά και προνοητικά, γράφεις για ταινίες χωρίς να τις έχεις δει;

🤪😁😜
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.664
Βίντεο να δεις τον John Wick, ξεκίνα από το πρώτο, μη πας καρφί στο 4, έχει και πλοκή, συνέχεια, δε θα καταλάβεις τίποτα (σύνηθες).
 

Μηνύματα
12.569
Reaction score
14.700
Ωχ, ο ΝΚ τα παίρνει σοβαρά. Έβαλε λίνκ. 😃 😃
Βίντεο να δεις τον John Wick, ξεκίνα από το πρώτο, μη πας καρφί στο 4, έχει και πλοκή, συνέχεια, δε θα καταλάβεις τίποτα (σύνηθες).
Εμένα λές ? 😃

Είδα, είδα αλλά δεν μπορέσα να το καταλάβω. Είχε πολύπλοκο σενάριο. 😃

Άκου, άκου χα χα : You killed my dog, you stole my car. You must die. 😃😃

Δεν βλέπω κουλτουριάρικα χα χα
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.278
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top