Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Αν είχα την τύχη να είχα πέσει σε επαγγελματίες σα το ζαπάντη όταν ήμουν μικρός, δε θα ξόδευα αυτά που τζάμπα ξόδεψα σε αυτό το χόμπι τόσα χρόνια τώρα, και θα είχα ήχο της προκοπής εδώ και χρόνια, με το 1/100 των χρημάτων που ξόδεψα ως τώρα.
Αυτό :thumbsup:

Είχα δει ένα video με έναν high end dealer στη Νέα Υόρκη ο οποίος φώναζε σχεδόν στους πελάτες να μην παίρνουν ακριβά καλώδια γιατί δεν χρειάζεται. Αν ντε και καλά θέλουν να το κάνουν να είναι το τελευταίο πράγμα και όχι τρέλες.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Αν είχα την τύχη να είχα πέσει σε επαγγελματίες σα το ζαπάντη όταν ήμουν μικρός, δε θα ξόδευα αυτά που τζάμπα ξόδεψα σε αυτό το χόμπι τόσα χρόνια τώρα, και θα είχα ήχο της προκοπής εδώ και χρόνια, με το 1/100 των χρημάτων που ξόδεψα ως τώρα.

Αυτά κάνει ο ζαπαντης. Μ@λακιζεται. Δε θα γίνει πλούσιος. Δε θα έχει πελατακια αιμοδότες εις τον αιώνα των αιώνων αμήν. Σιγά τον επαγγελματία...:p
Είτε επαγγελματίας, είτε χομπίστας, είτε οτιδήποτε, θα το εκτιμούσα αν τηρούνταν κάποιοι κανόνες σωστής συμπεριφοράς, χωρίς προσβολές και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Το ότι κάποια άτομα έχουν ένα συγκεκριμένο στυλ γραφής και έκφρασης, δεν τους καθιστά Ζουράριδες του φόρουμ. Αυτό και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όχι ότι έχει σημασία ή ότι θα κάνω κρέας τα μούτρα κανενός, αλλά θα αρχίσω κι εγώ τα ignore σε λίγο.
[DOUBLEPOST=1557997568][/DOUBLEPOST](πίσω στο θέμα μας/σας)
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Όχι, ακούω στο 1,80 μ.
Στο 1,8 με 7ρι γούφερ και 50 βατ ενισχυτή αν ακούς καλύτερα από τα Μάρτιν Λόγκαν, κάτι πολύ λάθος συμβαίνει είτε με τα ΜΛ ή με την τοποθέτηση τους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είτε επαγγελματίας, είτε χομπίστας, είτε οτιδήποτε, θα το εκτιμούσα αν τηρούνταν κάποιοι κανόνες σωστής συμπεριφοράς, χωρίς προσβολές και προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Το ότι κάποια άτομα έχουν ένα συγκεκριμένο στυλ γραφής και έκφρασης, δεν τους καθιστά Ζουράριδες του φόρουμ. Αυτό και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Όχι ότι έχει σημασία ή ότι θα κάνω κρέας τα μούτρα κανενός, αλλά θα αρχίσω κι εγώ τα ignore σε λίγο.
[DOUBLEPOST=1557997568][/DOUBLEPOST](πίσω στο θέμα μας/σας)
Πρέπει να βρίσκουμε τρόπους ν'αγαπιόμαστε,έστω και με...άλλα λόγια.:D
Έτσι όπως πάει,ο μόνος που θα μείνει να διαβάζει όλα τα σχετικά μηνύματα θα είναι ο υποφαινόμενος...
Για όλους υπάρχει μια Θεία Δίκη...;)
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.824
Στο 1,8 με 7ρι γούφερ και 50 βατ ενισχυτή αν ακούς καλύτερα από τα Μάρτιν Λόγκαν, κάτι πολύ λάθος συμβαίνει είτε με τα ΜΛ ή με την τοποθέτηση τους.
Καλύτερα είπα, όχι δυνατότερα...αν και δε μου λείπει ιδιαίτερα η "δύναμη". Η τοποθέτηση των ML ήταν πιστεύω η καλύτερη δυνατή στο χώρο μου, είχα πειραματιστεί πολύ πάνω σ' αυτό και είχα διαβάσει/ακολουθήσει τις οδηγίες της εταιρίας...
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Αφήστε, έκανα τη μελέτη μου στα γρήγορα:
"The U-ART tweeter is powered by a 20 W Class-D amp, while a 50 W Class-D amp serves the woofer."
Άρα, ουσιαστικά Biamping. Άλλους σκοπούς εξυπηρετεί ο 20άρης ενισχυτής, άλλους ο 50άρης. Σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει στους τυπικούς ενισχυτές μας που καλούνται να ενισχύσουν όλο το φάσμα ( και γνωρίζουμε ότι κανένας ενισχυτής δεν είναι τέλειος ), η λογική μου λέει ότι ένα τέτοιο ηχείο μπορεί θεωρητικά ( και αν κρίνω απο τη θέρμη των περιγραφών, πρακτικά ) να λειτουργήσει καλύτερα εφόσον ο κάθε ενισχυτής έχει σχεδιαστεί να αποδίδει φλατ στη περιοχή που καλείται να οδηγήσει. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τους class d ενισχυτές, αλλά αν δεν κάνω λάθος, έχουν μικρότερες ανάγκες σε ρεύμα;
[DOUBLEPOST=1557998556][/DOUBLEPOST]@costas EAR Δάσκαλε, το πάω καλά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.494
New Καλύτερα είπα, όχι δυνατότερα.
Αν και δε ξέρω σε ποιον απαντάς, θα σου απαντήσω με τις βασικές αρχές:

1. Στα ηχεία είναι ακριβή η απόσταση ακρόασης, αυτό πληρώνεται αδρά για να το έχεις.

2. Πακέτο με την απόσταση ακρόασης πάει η μέγιστη στάθμη, το max spl, το οποίο στην πράξη είναι αντιστρόφως ανάλογο της απόστασης ακρόασης και ανάλογο των δυνατοτήτων πρωτίστως των σαμπ, και τριτευόντως των δορυφόρων.
Δευτερευόντως, του χώρου.

Στη δική σου λόγου χάριν περίπτωση, με τους δορυφόρους που διαθέτεις, θα μπορούσα ανέτως να σου ανατιναξω το σπλήνα και να σου συνθλίψω το κρανίο, χωρίς να νιώσεις ότι δε φτάνει ο δορυφόρος, αρκεί να έχεις 7 δορυφόρους κάτω και τουλάχιστον 2 επανω, στο ταβάνι, και κυρίως να βάλεις τα σαμπ που χρειάζεται ο χώρος, έτσι όπως εγώ σου λεω, και σοβαρή σκέψη στο σημείο κρος.

Μπορεί να χρειαστεί να πακτωσεις τον καναπέ σου, για να μη κάνει βόλτες. Κάποια πράγματα στο σπίτι θα πέσουν. Τι να κάνεις, αυτά έχει η ζωή...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.824
Αν και δε ξέρω σε ποιον απαντάς, θα σου απαντήσω
Απάντησα στον φίλο kkaram, έχω κάνει quote...;)
Για τα υπόλοιπα που λες, δεν έχω καμία αμφιβολία...:)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι, δεν είναι ως εκεί.
Παίζουν καλύτερα από τα ηχεία σου, καλύτερα από όλα τα χάρμπεθ, καλύτερα από όλα τα Μάρτιν Λόγκαν, καλύτερα από όσο σου χρειάζεται ποτέ.
Με λιγότερο από 200€.

Θες δε θες, έτσι είναι.
Παίζε εσύ με καλώδια. Σα τα Άνταμ, δε θα ακούσεις ποτέ, κι ας έχουν 50.000€ τα καλώδια κι άλλο τόσο τα υποστηρικτικά των καλωδίων.:gotcha:
το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??:lolsign::lolsign:
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Το πρώτο site παγκοσμίως που πέθανε τον δικάναλο ήχο είναι Ελληνικό!!
Θεέ μου, νιώθω τόση περηφάνια!!
Μήπως μπορεί να μου δείξει κάποιος την έξοδο από αυτό το τόσο προχωρημένο site?
Δε βλέπω επιλογή διαγραφής λογαριασμού γι' αυτό ρωτάω.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλύτερα είπα, όχι δυνατότερα...αν και δε μου λείπει ιδιαίτερα η "δύναμη". Η τοποθέτηση των ML ήταν πιστεύω η καλύτερη δυνατή στο χώρο μου, είχα πειραματιστεί πολύ πάνω σ' αυτό και είχα διαβάσει/ακολουθήσει τις οδηγίες της εταιρίας...
Καλύτερα γράφω κι εγώ :) Θεωρώ ότι είτε είναι εντελώς μάπα τα ηχεία ή κάτι λάθος έκανες στο στήσιμο τους ή κάτι σου έκατσε καλύτερα στη δεύτερη περίπτωση.

Πάρε τις συμβουλές που σου προτείνει ο νηματοθέτης, γέμισε το χώρο σου με ηχεία, πάρε κατάλληλο προενισχυτή, κάνει τις απαραίτητες διαρυθμίσεις, βρες τα χρήματα. Αν δεν μπορείς, μείνει όσο γίνεται ευχαριστημένος με αυτά που έχεις :)
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.813
Πάντως, στα specs το σύστημά μου τα πηγαίνει περίπατο τα adam. Συγνώμη, αλλά αν θέλουμε να διαβάζουμε pdf's, THD ο Bryston παίζει με τρία μηδενικά μετά την υποδιαστολή αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον δύο. Το sub8 κατεβαίνει στους 28 κυκλους, όσο κατεβαίνει και το ηχείο μου ( αν και δεν λέει την απόκλιση στο sub8, το ηχείο μου παίζει 28Hz μέχρι 30KHz +-3db ( στα χαρτιά, ανεβαίνει πιο πάνω απο τα adam ). Ο τελικός είναι πέραν πάσης υποψίας, άλλωστε και αυτός χρησιμοποιείτο για monitoring στην εποχή του. Κάποιος θα με ρωτήσει αν είμαι σε θέση να ακούσω αυτές τις τιμές παραμόρφωσης. Μάλλον όχι. Αλλά στα specs, είμαι ήδη πολύ καλά. Αυτά ως προς τα adam. Τώρα για τον πολυκάναλο, πίσω στο θέμα μας/σας.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να βάλουμε εις το πληκτρολόγιον ένα δάκτυλο...βοηθείας.Τί είδους σήμα διαχειρίζεται το παθητικό κρος και τί το ενεργό;
Και γιατί η διαχείριση στη δεύτερη περίπτωση είναι δυνατόν να επιτελεσθεί καλύτερα και με μικρότερο κόστος υλικών;
Αυτό ακριβώς. Και εκεί βρίσκεται η διαφορά σε κάποιον που ξέρει και σε κάποιον που δεν ξέρει.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το πρώτο site παγκοσμίως που πέθανε τον δικάναλο ήχο είναι Ελληνικό!!
Θεέ μου, νιώθω τόση περηφάνια!!
Μήπως μπορεί να μου δείξει κάποιος την έξοδο από αυτό το τόσο προχωρημένο site?
Δε βλέπω επιλογή διαγραφής λογαριασμού γι' αυτό ρωτάω.
You can check out any time you like but you can never leave...
 


D

Deleted member 38719

Guest
ρε θρασύδειλε
*χ/μας :fuckyou: :roflmao::roflmao::roflmao:
Βεβαίως και δεν είσαι «αγαπητός», όπως και το ότι δεν είμαι «πωλητης», ήταν στη σφαίρα της ειρωνείας, αλλά επιβεβαιώνεσαι στο μη μπορείς να κατανοήσεις, γενικά, γιατί δεν σου το επιτρέπει το ΕΓΩ και τα “margins” σου! Το οποίο, από τον τρόπο και μόνο που απαντά, φανερώνει την μεγαλειώδη αμορφωσιά σου!

Πως του επιτρέπεται τέτοια συμπεριφορά, και απευθύνομαι σε όλους εδώ μέσα!

Παρακαλώ τη διαχείριση να επέμβει. Η συμπεριφορά του Αlex- Zapantis είναι υβριστική!

*Υ.Γ δεν σου αξίζει να γνωρίζεις όνομα μου!
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Κάθε φορά που διαβάζω τον Zap...
γουρλώνω τα μάτια,
μου κόβεται η ανάσα,
ένα πλατύ χαμόγελο σχηματίζεται αρχικά, για να δώσει τη θέση του σε γοερά γέλια, στέγνωμα του καταπιώνα, πνίξιμο,
βήχα με μυξες να πετάγονται τριγύρω...
Καταστροφή !
Π@τανα όλα !
Να είναι καλά ο άνθρωπος.
Ανεκτίμητη αξία στο φόρουμ, περιμένω πως και πως να πετύχω το επόμενο αναζωογονητικο του ξεσπασμα. Ο πιο απολαυστικός και ο πιο γενναίος. Ο τρόπος που ανεβάζει στροφές, η ταχύτητα να μοιράζει σφαλιάρες όπως ο Βέγγος στις αδερφές του, το καλμάρισμα που δεν έρχεται πάρα μόνο όταν έχουμε πεθάνει κι όλοι εμείς οι υπόλοιποι, όλα αυτά τα λατρεύω στον Zap και το κυριότερο, ...
Το ανελέητο πάτημα του εγωισμού μας.
Να το εκτιμάμε γιατί συμβαίνει πολύ σπάνια και είναι εξαιρετικά οφέλιμο !
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top