Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Για τη δουλειά που καλείται να κάνει ο Crown, μια χαρά είναι. Αλλά όχι και ότι θα κάνει να ντρέπονται ενισχυτές διαφορετικής τεχνολογίας και κατηγορίας... Εκτώς αν κατάλαβα λάθος, οπότε ζητώ συγνώμη.
 


Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εξαπολύονται βαρείς χαρακτηρισμοί εις βάρος όσων επιθυμούν να μη κάνουν την αλλαγή σε πολυκάναλο. Εντάξει, υπάρχουν κάποια άτομα που έχουν εντάξει στο στυλ τους την αθυροστομία και τη πρόκληση, αλλά όλο αυτό δεν απέχει και πολύ απο τη κακοήθεια να ξέρετε...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τα ESL τα έδωσα, όπως και όλα τα ηχητικά και οπτικοακουστικά μου κομμάτια επειδή ήθελα να χρηματοδοτήσω project άσχετο με το χώρο, σίγουρα πάντως όχι γιατί δεν είχα μείνει ευχαριστημένος.


Τα ESL τα είχα ακούσει και στον αντιπρόσωπο πριν τα πάρω με καλύτερα συνοδά, δεν είδα πολύ μεγάλη διαφορά (προς το καλύτερο) από την απόδοση που είχα στο σπίτι.
Επίσης, έχω ακούσει σε εκθέσεις και τα περισσότερα μεγάλα υβριδικά ηλεκτροστατικά της Martin Logan και δε μπορώ να πω ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Προφανώς δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι πολύ καλά ηχεία που δεν αξίζουν τα λεφτά τους (για παθητικά), απλά ότι αυτό που άκουσα με τα μικρά της Adam στον δικό μου χώρο δεν το φτάνουν, το γιατί δεν με απασχολεί καθόλου.
Ούτως ή άλλως, η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς ακούει σε τυπικούς οικιακούς (βλ. αφρόντιστους, χωρίς διαχύτες, μπασοπαγίδες, ιδανικές διαστάσεις και τοποθετήσεις) χώρους, οπότε εκεί μετράει η απόδοση του κάθε ηχείου όσο μας αφορά...
Επίσης, ο Parasound δεν τους πέφτει καθόλου λίγος, δεν είναι τυχαίο που σχεδόν σε κάθε έκθεση τα οδηγούν με αυτόν...

Παιδιά, δεν προσπαθώ (δεν με ενδιαφέρει κιόλας) να πείσει κανέναν για τίποτα, απλά καταθέτω τις απόψεις μου και όποιος θέλει τις λαμβάνει όσο θέλει υπόψη του, μέχρι εκεί...
δε διαφωνώ, άλλωστε όπως σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, ούτε εμένα μ αρέσουν τα martin logan γενικώς.
Τα Adam από την άλλη είναι μια χαρά ηχείο για τα λεφτά του, άντε και λίγο παραπάνω, είναι πιο vfm ηχεία. Ως εκεί όμως..
Αν ακούς σε μικρό σχετικά δωμάτιο και με θέση ακρόασης ως 2-2,3μ τα martin είναι απλά ακατάλληλα.
άσε που θέλουν τουλάχιστον 1-1,5μ τουλάχιστον αέρα πίσω και στα πλάγια για να ακουστούν..:)
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Αν ακούς σε μικρό σχετικά δωμάτιο και με θέση ακρόασης ως 2-2,3μ τα martin είναι απλά ακατάλληλα.
άσε που θέλουν τουλάχιστον 1-1,5μ τουλάχιστον αέρα πίσω και στα πλάγια για να ακουστούν..:)
Ο χώρος είναι 31 τ.μ. τα ηχεία είχαν απόσταση περίπου 1,5 μ από τον πίσω τοίχο και 1,2 μ από τον πλαϊνό, ενώ η απόσταση ακρόασης ήταν στα 2,6 μέτρα, είχαν δηλαδή όλο τον αέρα που χρειάζονταν για να "αναπνεύσουν"...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ο χώρος είναι 31 τ.μ. τα ηχεία είχαν απόσταση περίπου 1,5 μ από τον πίσω τοίχο και 1,2 μ από τον πλαϊνό, ενώ η απόσταση ακρόασης ήταν στα 2,6 μέτρα, είχαν δηλαδή όλο τον αέρα που χρειάζονταν για να "αναπνεύσουν"...
επομένως, είχες κάνει σχεδόν ότι μπορούσες στα πλαίσια ενός τυπικού σαλονιού αλλά δεν...ε?
παράδοξο αλλά συνέβη!
τι να πω?
τουλάχιστον τώρα ακούς καλυτερα:):).
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
κάπου έχεις μπλεχτεί, δηλαδή το ενεργό ηχείο δεν έχει και κροσοβερ?;)

Πώς μοιράζει τον ήχο στις επιμέρους μονάδες του?
Να προσέχουμε τι λέμε
Λες να έχω μπλεχτεί; Θες λίγο να μου εξηγήσεις πού το έχει το cross το ενεργό ηχείο και πώς υλοποιείται, για να συγκρίνω με το παθητικό cross των παθητικών ηχείων;
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Λες να έχω μπλεχτεί; Θες λίγο να μου εξηγήσεις πού το έχει το cross το ενεργό ηχείο και πώς υλοποιείται, για να συγκρίνω με το παθητικό cross των παθητικών ηχείων;
Να πεταχτώ; Να πεταχτώ; Πετάγομαι! Τα παθητικά ηχεία έχουν το κρος μετά την ενίσχυση, ενώ τα ενεργά το έχουν πριν την ενίσχυση, επομένως στα ενεργά κάθε ενισχυτής ασχολείται με συγκρεκριμένο φάσμα συχνοτήτων;;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.452
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εξαπολύονται βαρείς χαρακτηρισμοί εις βάρος όσων επιθυμούν να μη κάνουν την αλλαγή σε πολυκάναλο.
Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Και στο κάτω κάτω, γιατί να ενδιαφέρει τον Α αν ο Β θέλει ή δεν θέλει να εξελιχθεί; Ας κάνει ο καθένας ο,τι νομίζει. Εδώ καταθέτονται πληροφορίες έτσι ώστε να ενημερωθούν τα μέλη για τις εξελίξεις στην αναπαραγωγή ήχου, δεν υπάρχει κάποιος καταναγκασμός.

Απο την άλλη βλέπω μια σπασμωδική αντίδραση των αρνητών της Εξέλιξης ;), λες και τους πάτησαν τον κάλο. Μέχρι και για βιολιά που πετάνε διαβάσαμε :p, γράφονται τα ίδια και τα ίδια ενώ έχει εξηγηθεί τι πραγματικά ισχύει. :headbang:

Εντάξει, μην κάνετε έτσι, μην το παίρνετε κατάκαρδα. Δεν είναι και τόσο απελπιστική η κατάσταση. Δεν χρειάζεται να υπερασπίζεστε τόσο απελπισμένα το παρωχημένο καμάρι σας, το προϊόν της ακουστικής σας μαγειρικής τέχνης, του εξαιρετικού και μοναδικού σας τιούνιγκ. Που γυαλίζει. Ολα καλά, θα μείνουν αρκετοί αγκυλωμένοι στο παρελθόν για να μπορείτε να ανταλλάσσετε τις γραφικές σας ανακρίβειες.
Οι του πολυκάναλου θα είμαστε μειοψηφία έτσι κι αλλιώς.

Και μην ξεχνάτε: το συναίσθημα μετράει, τίποτα άλλο, η επιστήμες κάνουν κακό :D

(Νίκο, δεν πάει σε σένα η απάντηση, αφορμή βρήκα από αυτό που έγραψες. Αλλού απευθύνομαι)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
(Νίκο, δεν πάει σε σένα η απάντηση, αφορμή βρήκα από αυτό που έγραψες. Αλλού απευθύνομαι)
Μίλα καθαρά Βιρνα.. Απευθύνεσαι αλλού και όχι στον Σταθοπουλο?
Ναι Γιαγκο, αλλού απευθύνομαι και όχι στον Σταθοπουλο..
Μα την αλήθεια Βιρνα, μου λες πως δεν απευθύνεσαι στον Σταθοπουλο?
Ναι Γιαγκο, αυτό σου λέω.. Δεν απευθύνομαι στον Σταθόπουλο... :p:p:p
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.845
..τελικα αναστηθηκε? τρισαγιο κανουμε ?! το θαψαμε?! μνημοσυνο..δε θελει να πεθανει?! τι στο καλο γινεται !? :download::king:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Ζαπάντη, μόνος σου μιλας; :p

Δε βλέπω κανένας να σου λέει κάτι. Άρα, έχω σωστά φιλτράρει το τι βλέπω.8-)

Προφανώς δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι πολύ καλά ηχεία που δεν αξίζουν τα λεφτά τους (για παθητικά),
Άσε να το εννοώ εγώ.
Εκτρώματα είναι.
Γτπκ.

Παιδιά, δεν προσπαθώ (δεν με ενδιαφέρει κιόλας) να πείσω κανέναν για τίποτα,
Δεν έχει νόημα.. ντουγάνια.

Τα Adam από την άλλη είναι μια χαρά ηχείο για τα λεφτά του, άντε και λίγο παραπάνω, είναι πιο vfm ηχεία. Ως εκεί όμως..
Όχι, δεν είναι ως εκεί.
Παίζουν καλύτερα από τα ηχεία σου, καλύτερα από όλα τα χάρμπεθ, καλύτερα από όλα τα Μάρτιν Λόγκαν, καλύτερα από όσο σου χρειάζεται ποτέ.
Με λιγότερο από 200€.

Θες δε θες, έτσι είναι.
Παίζε εσύ με καλώδια. Σα τα Άνταμ, δε θα ακούσεις ποτέ, κι ας έχουν 50.000€ τα καλώδια κι άλλο τόσο τα υποστηρικτικά των καλωδίων.:gotcha:

για να μπορείτε να ανταλλάσσετε τις γραφικές σας ανακρίβειες
Είσαι πολύ ευγενικός άνθρωπος.
Άκου κει "ανακρίβειες"....:D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δε θα ήθελα...
[DOUBLEPOST=1557991396][/DOUBLEPOST]Και δεν είναι αυτό το σημείο που θέλω να εστιαστεί η απάντηση, που περιμένω από το μέλος leandros.
Να βάλουμε εις το πληκτρολόγιον ένα δάκτυλο...βοηθείας.Τί είδους σήμα διαχειρίζεται το παθητικό κρος και τί το ενεργό;
Και γιατί η διαχείριση στη δεύτερη περίπτωση είναι δυνατόν να επιτελεσθεί καλύτερα και με μικρότερο κόστος υλικών;
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εξαπολύονται βαρείς χαρακτηρισμοί εις βάρος όσων επιθυμούν να μη κάνουν την αλλαγή σε πολυκάναλο. Εντάξει, υπάρχουν κάποια άτομα που έχουν εντάξει στο στυλ τους την αθυροστομία και τη πρόκληση, αλλά όλο αυτό δεν απέχει και πολύ απο τη κακοήθεια να ξέρετε...
Αν ποτέ ενοχλούμην από κάτι εκ των υστέρων,θα ήταν ότι δεν είχα πετύχει κάποιον ΄΄κακοήθη΄΄ επαγγελματία να μου τα έλεγε έξω από τα δόντια και με κατάλληλο δια κάθε περίσταση ύφος ενόσω ψαχνόμουν ακόμα με τις λαμποκόρνες...Life Sucks for...everybody.:sneaky:
Νίκο,όλα χώστα,αλλά δεν με λένε...Κώστα.:D
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Να βάλουμε εις το πληκτρολόγιον ένα δάκτυλο...βοηθείας.Τί είδους σήμα διαχειρίζεται το παθητικό κρος και τί το ενεργό;
Και γιατί η διαχείριση στη δεύτερη περίπτωση είναι δυνατόν να επιτελεσθεί καλύτερα και με μικρότερο κόστος υλικών;
Να ζητήσω μια διευκρίνηση για να μη ψάχνω. Τα ενεργά ( άντε, τα adam αφού μιλάμε γι'αυτά ) κάνουν αυτό που είπα; Κροσάρισμα πριν την ενίσχυση, άρα ουσιαστικά biamping?

Αν ποτέ ενοχλούμην από κάτι εκ των υστέρων,θα ήταν ότι δεν είχα πετύχει κάποιον ΄΄κακοήθη΄΄ επαγγελματία να μου τα έλεγε έξω από τα δόντια και με κατάλληλο δια κάθε περίσταση ύφος ενόσω ψαχνόμουν ακόμα με τις λαμποκόρνες...Life Sucks for...everybody.
Δεν με πειράζει ο επαγγελματίας.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εξαπολύονται βαρείς χαρακτηρισμοί εις βάρος όσων επιθυμούν να μη κάνουν την αλλαγή σε πολυκάναλο. Εντάξει, υπάρχουν κάποια άτομα που έχουν εντάξει στο στυλ τους την αθυροστομία και τη πρόκληση, αλλά όλο αυτό δεν απέχει και πολύ απο τη κακοήθεια να ξέρετε...
Tα προβλήματα είναι μάλλον βαθύτερα. Πέραν του φανατισμού και της αθυροστομίας, η αγωνιώδης προτροπή αγοράς προϊόντων από μερίδα μελών προς όλους τους άλλους, περιέχει τον ψυχαναγκασμό. Σε άλλα φόρα προτρέπουν για καλώδια & ρεύματα, εδώ για ενεργά & πολυκάναλο στο όριο του ψυχαναγκασμού. Τελικά η πλειοψηφία των κοινών θνητών, με περιορισμούς χρήματος και χώρου θα παραμείνει σε αυτά που μπορεί. Κάποιοι λίγοι θα υπερχρεωθούν περισσότερο, παρασυρόμενοι από το "τέλειο" που τους παρουσιάζεται εδώ. Μέχρι να βγει κάτι άλλο, "τελειότερο", σε μερικούς μήνες.

Έχω ξαναγράψει ότι αγόρασα παλιά μια κασέτα των Doors, μετά το βινύλιο για να το έχω "για πάντα". Μετά θα έπρεπε να συνεχίζω να αγοράζω το ίδιο πράγμα σε CD --> SACD --> multi-channel DVD -->αρχείο--> και ότι άλλο βγει. Αποτέλεσμα: χάνεται ο μπούσουλας και ο ακροατής μεταβάλλεται σε καταναλωτή σούπερ-μαρκετ! Δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το τελευταίο φορμά(τ) θα ακούγεται καλύτερα. Το θέμα είναι αν μπορώ εγώ να ανταποκριθώ σε όλη αυτή την κούρσα.

Έβλεπα αυτό το πρωί στον υπολογιστή και ακουγόταν τόσο όμορφα:

[DOUBLEPOST=1557996785][/DOUBLEPOST]
Ο χώρος είναι 31 τ.μ. τα ηχεία είχαν απόσταση περίπου 1,5 μ από τον πίσω τοίχο και 1,2 μ από τον πλαϊνό, ενώ η απόσταση ακρόασης ήταν στα 2,6 μέτρα, είχαν δηλαδή όλο τον αέρα που χρειάζονταν για να "αναπνεύσουν"...
Συνεχίζεις με τα Αδάμ να ακούς στα 2,6 μέτρα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Δεν με πειράζει ο επαγγελματίας.
Αν είχα την τύχη να είχα πέσει σε επαγγελματίες σα το ζαπάντη όταν ήμουν μικρός, δε θα ξόδευα αυτά που τζάμπα ξόδεψα σε αυτό το χόμπι τόσα χρόνια τώρα, και θα είχα ήχο της προκοπής εδώ και χρόνια, με το 1/100 των χρημάτων που ξόδεψα ως τώρα.

Αυτά κάνει ο ζαπαντης. Μ@λακιζεται. Δε θα γίνει πλούσιος. Δε θα έχει πελατακια αιμοδότες εις τον αιώνα των αιώνων αμήν. Σιγά τον επαγγελματία...:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.663
Reaction score
27.999
Ε ρε και ξαναμπεί μέσα.

:smg:

Τοίχο τοίχο. o_O

Εγώ ενημέρωσα, μη λέτε μετά. :help:

:lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top