Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μια διευκρίνηση εδώ, για να μην υπάρχει σκιά. Ο Foobar έχει ένα plugin για upmix to 5.1 και ένα άλλο για 7.1 αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Αυτό που έχω βάλει στο λινκ λίγες σελίδες πίσω, είναι άλλο, κατά τη γνώμη μου κάνει καλά τη δουλειά του.

Επίσης, πολύ ζηλεύω στο δίπλα μαγαζί, που έχουν κατασκευάσει δικάναλο DIY Dac. Θα ήθελα να κατασκευάσουμε ένα πολυκάναλο (π.χ. 10 ή και παραπάνω κανάλια). Αυτό θα ήταν καταπληκτικό. Με τη θύρα USB του, με τις balanced εξόδους του, με τα SABRE τσιπάκια, τίποτα δε θα του λείπει.
Τι τα θες τα Sabre τσιπάκια;

Αυτά που λες δεν τα ξέρω, είναι αχαρτογράφητη περιοχή για μένα. Μόνο εικασίες μπορώ να κάνω με τα παρακάτω δεδομένα:

1. Ο ASIO Driver μου δίνει τη δυνατότητα στο Foobar να δηλώσω ό,τι γουστάρω από ηχεία στην έξοδό του.
2. Ο Media player Classic HC μου δίνει πάλι τη δυνατότητα να δώσω κάθε κανάλι της ταινίας σε έξοδο ήχου.
...
Είσαι σίγουρος;
Κάθε κανάλι της ταινίας σε όποια έξοδο ήχου θες;


...
3. Αυτοί "δίπλα" που το έφτιαξαν γνωρίζουν προγραμματισμό.

Υποθέτω ότι σε ένα DIY 16κάναλο DAC, θα μπορώ να δώσω ό,τι θέλω σε κάθε είσοδό του, με προγραμματισμό στο firmware του DAC.
Μόνο υποθέσεις και φαντασία.
Πολλές υποθέσεις, μεγάλη φαντασία...
Είσαι σίγουρος;


Μα νομίζω ότι η αποκωδικωποίηση ATMOS γίνεται software-ικά από τον υπολογιστή (τον επεξεργαστή του δηλαδή, καμία σχέση με την κάρτα ήχου). Για αυτό άλλωστε έχει στα Win10 να κατεβάζεις demo τον αποκωδικοποιητή και μετά, αν σου αρέσει να τον πληρώνεις 15 ευρώ.
(Ίσως ξεφύγαμε λίγο από το θέμα)
Επαναλαμβάνω:
Είσαι σίγουρος;

To Atmos for Win10 περιέχει DSU upmixer; Νομίζω πως είναι μόνο decoder.
Ρε παιδιά, πώς θα κάνετε την αποκωδικοποίηση του Atmos και θα το "βγάλετε" από το PC σε διακριτά κανάλια σε ψηφιακή μορφή;

Αναπαραγωγή Dolby Atmos υλικού μέσω υπολογιστή και υποχρεωτικά streaming μέσω HDMI σε συσκευή με ικανότητες Dolby Atmos ΔΕΝ είναι decoding του Dolby Atmos από το PC.

Αυτό γράφει και ο Dimifoot πιο κάτω:

Πως; δεν έχουν 11+κανάλια τα dacs? Και δεν είμαι σίγουρος πως θα γίνει η αποκωδικοποίηση του Atmos και το πέρασμα σε pcm
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Τι τα θες τα Sabre τσιπάκια;
Κάπου διάβασα ότι είναι καλά.

Είσαι σίγουρος;
Κάθε κανάλι της ταινίας σε όποια έξοδο ήχου θες;
Ναι, αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. Μπορώ να το κάνω για δοκιμή σήμερα, που το πρόγραμμα προβλέπει ταινία.



Πολλές υποθέσεις, μεγάλη φαντασία...
Είσαι σίγουρος;

Επαναλαμβάνω:
Είσαι σίγουρος;
Δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω, οπότε φαντάζομαι αυτό που με συμφέρει.


Ρε παιδιά, πώς θα κάνετε την αποκωδικοποίηση του Atmos και θα το "βγάλετε" από το PC σε διακριτά κανάλια σε ψηφιακή μορφή;

Αναπαραγωγή Dolby Atmos υλικού μέσω υπολογιστή και υποχρεωτικά streaming μέσω HDMI σε συσκευή με ικανότητες Dolby Atmos ΔΕΝ είναι decoding του Dolby Atmos από το PC.
Κάτσε, όταν παίζω ταινία και στέλνω τον ήχο από τον player είτε στο δικάναλο USB DAC, είτε στην πολυκάναλη εσωτερική κάρτα ήχου, ΧΩΡΙΣ να περνάει από το HDMI πώς τα καταφέρνω; Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα γίνεται αν ΑΓΟΡΑΣΩ το Dolby Access και στείλω μετά τον ήχο στο υποτιθέμενο χειροποίητο USB 16-channel DAC.

Δεν τα ξέρω όλα αυτά ξαναλέω, τα φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνονται (και το εύχομαι).
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
...

Κάτσε, όταν παίζω ταινία και στέλνω τον ήχο από τον player είτε στο δικάναλο USB DAC, είτε στην πολυκάναλη εσωτερική κάρτα ήχου, ΧΩΡΙΣ να περνάει από το HDMI πώς τα καταφέρνω; Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα γίνεται αν ΑΓΟΡΑΣΩ το Dolby Access και στείλω μετά τον ήχο στο υποτιθέμενο χειροποίητο USB 16-channel DAC.

Δεν τα ξέρω όλα αυτά ξαναλέω, τα φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνονται (και το εύχομαι).
Επειδή το περιεχόμενο των μη Atmos καναλιών δεν είναι "κλειδωμένο".
Μπορείς να το κάνεις και με τα Atmos κανάλια;


...

Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα γίνεται αν ΑΓΟΡΑΣΩ το Dolby Access και στείλω μετά τον ήχο στο υποτιθέμενο χειροποίητο USB 16-channel DAC.

Δεν τα ξέρω όλα αυτά ξαναλέω, τα φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνονται (και το εύχομαι).
Ακριβώς.
Κι εγώ μαζί σου, για να μην παρεξηγούμαι.
Όμως, δες εδώ (πατήστε Show More):

https://www.microsoft.com/en-us/p/dolby-access/9n0866fs04w8?ranMID=24542&ranEAID=TnL5HPStwNw&ranSiteID=TnL5HPStwNw-ctdQQI20kByjbeVc48UuRg&epi=TnL5HPStwNw-ctdQQI20kByjbeVc48UuRg&irgwc=1&OCID=AID681541_aff_7593_1243925&tduid=(ir__um09bnbptkkfrk1pkk0sohz30m2xmvkmg6motydx00)(7593)(1243925)(TnL5HPStwNw-ctdQQI20kByjbeVc48UuRg)()&irclickid=_um09bnbptkkfrk1pkk0sohz30m2xmvkmg6motydx00&activetab=pivot:overviewtab

This app walks you through the setup for two amazing ways to experience Dolby Atmos on your Xbox One, Xbox One X, or Windows 10 PC.

1. Start a free trial of Dolby Atmos for Headphones within the app, or buy it via a single in-app purchase. Dolby Atmos for Headphones works with any pair of stereo headphones.

2. Set up Dolby Atmos for home theater, which can be used for free with any Dolby Atmos compatible home theater system, TV, or sound bar.
Επαναλαμβάνω:
Είμαι μαζί σου.
Μακάρι να γίνεται.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
.......Ποσες φορες στον πραγματικο κοσμο ο ακροατης
βρισκεται ν'ακουει περικυκλωμενος απο τους μουσικους.........
Δεν έχεις ακούσει που λένε.... πρώτο τραπέζι πίστα ?

Είσαι πίσω από B. Καρρά και μπροστά από Θανάση Βασιλά !

.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Το σκέφτομαι μήνες αλλά ήρθε η ώρα και το σωστό νήμα να το γράψω.

Έχω στο σπίτι δυο συστήματα 5.1 και ένα 2.1
Με AVR's ,τελικό ενισχυτή, blue ray,dvd,cd ,tuner,subwoofers ,3 πικάπ κ.λ.π.
Ταινία βλέπω μια φορά στο εξάμηνο.
Λέω να τα πουλήσω.
Θα κρατήσω το MK2, τον powered-mixer Allen&Heath DP1000 και το laptop φυσικά.

Με όσα λεφτά μαζέψω θα πάρω αυτά και δυο soundbars.

A στο διάλο πιά με τα γαμ@πολυκάναλα , κάθε βδομάδα αλλάζουν φορμά .

Πυροβολήστε ελεύθερα.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Προσωπικά θα το έκανα ωραίος ο DP1000.
Γιατί όχι τα 4312SE?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.619
Μακάρι να γίνεται.
Όχι, δε γίνεται να πάρεις άτμος διακριτά κανάλια.. μέχρι 7.1 γίνεται, ειδάλλως τυπικά bitstream pass through, που και πάλι θες decoding.

Downmix γίνεται από όλα τα players, για μια σκετη δικάναλη έξοδο.

Να θυμάστε ότι χρειάζεται ισοσταθμιση και bass management.

Με μόνη γνωστή (τουλάχιστον σε μένα) εξαίρεση τις οικονομικές επιλογές από mini DSP, οι υπόλοιπες επαγγελματικές δαγκώνουν άγρια το πορτοφόλι.
Και παλι, με τα mini DSP δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, θέλει διερεύνηση το πακέτο που προσφέρουν τι δυνατότητες έχει.

Αν δε νιώθετε καλά τις δυνάμεις σας ως καλιμπράτορας και με το γνωστό (από μένα) πακέτο του νέου arvus και metric Halo, είστε για έναν τυπικό av προενισχυτή, χωρίς πολλά πολλά, και χωρίς γκρίνιες και φρούδες ελπίδες.

Τα κοστολόγια από βαρειές pro λύσεις, είναι τραγικά υψηλότερα από τρίνοβ, μη γλύφεστε τζάμπα κι άδικα, εκτός κι αν έχετε δυνατό πορτοφόλι, οπότε δε ρωτάτε εδώ, αλλά σε εγκαταστάτες..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.619
Ταινία βλέπω μια φορά στο εξάμηνο.
2 ταινίες το χρόνο; Ωραίος.
Έφτασες στο avatar ,ή είσαι ακόμα στο Batman 2;
Κυκλοφόρησε μια σπέσιαλ κόπια του the fifth Element, αν δε το είδες να στη στείλω να τη δεις. Του χρόνου;

:lolsign::lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.583
@Petros_Dalipis
Αυτο που γραφεις για το pc δεν ειναι εφικτο,δεν φτανει το bandwith ουτε της οπτικης αλλα ουτε και της coaxial για να περασουν ολα τα καναλια για atmos ουτε καν για dts hd η true hd γι αυτο περνανε αποκλειστικα μεσα απο hdmi(passthrow)και η αποκωδικοποιηση γινεται απο τον προενισχυτη με το αντιστοιχο chip.
Επισης το channel mapping οπως λεγεται η ανακατεθυνση των καναλιων στον mp classic ναι μεν υπαρχει σαν δυνατοτητα αλλα οσο και αν προσπαθησα να στειλω αυτα που ηθελα οπως τα ηθελα, η νομιζα οτι τα ηθελα ,σε μια εξωτερικα καρτα ηχου δεν το καταφερα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Φυσικά, ένας NAD ,των 1200€ δεν έχει την ποιότητα των Ντακ της μέτρικ ή της Ορόρα των 2.500€, αλλά στο αντίστοιχο κοστολόγιο, ο Ναντ δίνει περισσότερα. Και έχει και ακριβότερα Ναντ, και άλλες μάρκες. Μη σνομπαρετε τους av, δε θα σας βγει σε καλό.
Βαλε και κανα λινκ ...τεμπελη! :)
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Είσαι σίγουρος;
Κάθε κανάλι της ταινίας σε όποια έξοδο ήχου θες;
Όπως είπα, το δοκίμασα. Έδωσα το κεντρικό κανάλι στο πίσω δεξί ηχείο. Ο MPC έχει ένα mixer με πίνακα διπλής εισόδου (κανάλια αρχείου και κανάλια κάρτας ήχου). Στο κουτί που διασταυρώνονται τα κανάλια, ένα νούμερο δηλώνει τη σχετική ένταση του κάθε καναλιού μέσα στο κάθε ηχείο.

Αυτο που γραφεις για το pc δεν ειναι εφικτο,δεν φτανει το bandwith ουτε της οπτικης αλλα ουτε και της coaxial για να περασουν ολα τα καναλια για atmos ουτε καν για dts hd η true hd
Δεν χρησιμοποιώ τέτοια.
[DOUBLEPOST=1557349902][/DOUBLEPOST]
Ο MPC έχει ένα mixer με πίνακα διπλής εισόδου
Για παράδειγμα, μπορώ να δώσω έξοδο κεντρικού καναλιού 0,707 αριστερό και 0,707 δεξί από μία στερεοφωνική πηγή.
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ
υπάρχει μόνο στις διαφημίσεις
δεν το βλέπουμε ούτε στην τηλεόραση
ούτε στα έντυπα φυλλάδια
παρα μόνο στα φόρουμ και σε εκθέσεις.

Έχουν υποβαθμίσει το αισθητήριο της ακοής που καταλαμβάνει την τελευταία θέση.
Πρωτοπορεί το μάτι, οι γεύσεις, ακόμα και το καινούργιο αισθητήριο που ανακαλύφθηκε πρόσφατα που είναι συνδυασμός όρασης ακοής αίσθησης, ψόνιου κλπ, ο λόγος για τα εξυπνοκινητά.

Πουθενά δεν βλέπει ο κόσμος τον δικάναλο ήχο, σε όλες τις διαφημίσεις προιόντων είτε έντυπα, είτε τηλεόραση βλέπουμε κινητά, laptop, tv, παροχές τηλεφωνίας, τράπεζες, αυτοκίνητα, ροφήματα, ποτά και μερικά οικονομικά πολυκάναλα....

Πόσοι είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν τις ευεργετικές ιδιότητες του ήχου?
Υπερηχογραφημα, διάσπαση λίθων, ψυχοθεραπεία κλπ

Πόσοι είναι αυτοί που γνωρίζουν τα άσχημα αποτελέσματα του ήχου? ΠΟΛΛΟΙ!!
Ακουστικά του κώλου, mp3, τσίτα μουσική χωρίς αντίληψη της παραμόρφωσης κλπ.

Σε όλα τα προαναφερθέντα υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει θετική εξέλιξη, όμως δεν υπάρχει ενημέρωση, βοηθητική κατεύθυνση γνώσης στο τι σημαίνει και πόσο καλό μας προσφέρει ο καλός ήχος.

Ευλόγησον.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.619
Τιναφτό το παλιατσούρι; Παράγεται ακόμα; :p

Audyssey MultEQ XT
HDMI 1.4
Βλέπεις έτσι απλά, τι συνέπειες έχει η έλλειψη εξοικείωσης των φίλων του δικάναλου, με τον κινηματογραφικό ήχο....:D

Ενώ το πακέτο είναι ένα και το αυτό, συνεχίζουν να το διαχωρίζουν, εις βάρος τους φυσικά...
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.703
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top