Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Δες καταρχήν το σχεδιάγραμμα μέγιστης στάθμης στο φάσμα, στο 1μ, και κάνε την αναγωγή στα 4,5μ.

Νομίζω εκεί τελειώνει η κουβέντα.

Πχ το δικό μου:

neumann_kh310_max_spl_510_2.gif


Για 4,5 μέτρα θες δορυφόρους με 18"...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Άρα θεωρούμε πως η ελάχιστη ένταση που θα έπρεπε να βγάζει το σύστημα στη θέση ακρόασης είναι τα 100dB;
Και άρα το δικό σου ( τι διάστασης drivers έχεις; ) θα έπαιζε max στα 85dB στα 4,5 μέτρα, που το θεωρούμε λίγο;

Αν δεν είχαμε πρόβλημα να ακούμε max στα 85dB (θεωρητική ερώτηση) θα υπήρχε και κάποιο άλλο πρόβλημα; Ή μόνο ότι η ένταση δεν θα μπορούσε να ανέβει αρκετά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Από κει και πέρα, έστω ότι συμβιβάζεται σε στάθμες ασανσέρ, πάλι δε δουλεύει, διότι χρειάζεται συνολική βελτιστοποίηση μεγαφώνων και καμπίνας και κυματοδηγών και κρος, για ακρόαση σε τέτοια απόσταση που θες.

Δηλαδή, από την γκάμα της me, το 901 δε σου κάνει, παρά το 16" γουφερ, διότι έχει απόσταση ακρόασης 2-4μ, ενώ το 801 σου κάνει, με 15" γουφερ, διότι έχει εύρος 3-6μ.

Το 811 έχει 3-8μ με συνδυασμό 16" και 10".

Και το 903 με 8" και 6,5", είναι 1,5-3μ, αλλά 8" και 5" πάει 1-2,6μ σε αυτό.

Το θαύμα γίνεται μόνο με αυτό το 10", που βελτιστοποιήθηκε μέχρι τα 5μ, πράγμα εντελώς μαγικό... 930 λοιπόν η οικονομικότερη επιλογή, αλλά στους 100 κύκλους δε θα φτάνει τα 100 ντεσιμπελ στην απόσταση που θες.

Δηλαδή, έχεις θέμα.

Θες συστοιχία 8"-ιντσων, νομίζω 4 αρκούν, αλλά θες και τέρας μιντ...
Post automatically merged:

Άρα θεωρούμε πως η ελάχιστη ένταση που θα έπρεπε να βγάζει το σύστημα στη θέση ακρόασης είναι τα 100dB;
Από πλευράς στάθμης, για να καλύψουμε τη στάθμη αναφοράς, χρειάζεται 105 ντεσιμπελ στη θέση ακρόασης.

Από πλευράς σχεδίασης όμως, χρειάζεται ειδικά σχεδιασμένο ηχείο για να έχει ομοιογενείς λοβούς των επί μέρους μεγαφώνων και ισορροπημένη απόκριση σε τέτοια απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, θες αποκλειστικά farfield ηχείο με στάθμες 120 ντεσιμπελ στους 80-100 κύκλους για να μπορείς να ακούσεις σε στάθμη αναφοράς, όχι παραπάνω.
Post automatically merged:

Και άρα το δικό σου ( τι διάστασης drivers έχεις; ) θα έπαιζε max στα 85dB στα 4,5 μέτρα, που το θεωρούμε λίγο;
Χονδρικά ναι, με 8.25" γουφερ.
Και είναι πολύ μικρή στάθμη, δεν αρκεί.
Αν δεν είχαμε πρόβλημα να ακούμε max στα 85dB (θεωρητική ερώτηση) θα υπήρχε και κάποιο άλλο πρόβλημα; Ή μόνο ότι η ένταση δεν θα μπορούσε να ανέβει αρκετά;
Ναι, θα υπήρχε κι άλλο πρόβλημα, είναι λάθος απόσταση ακρόασης για αυτό το ηχείο, οι κυματοδηγοι, η σχεδίαση όλη, είναι για πιο μικρές αποστάσεις, και πρακτικά οι στάθμες το καθορίζουν πιο εύκολα από ότι οι προδιαγραφές απόστασης ακρόασης..
Δεν γίνεται ένα ηχείο να παίζει σωστά και στο 1μ και στα 5. Απλώς δε γίνεται. Διάλεξε τι θες, 1 μ απόσταση ή 5, και δες το ανάλογα βελτιστοποιημένο προϊόν για αυτή την απόσταση. Οι σοβαρές εταιρείες το λένε.

Χρειάζονται ειδικοί κυματοδηγοι για τέτοιες αποστάσεις, ή τέρατα μεγάφωνα, ή πολύ περίεργη σχεδίαση, τυπικά θα έλεγα το γνωστό: αρέι.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Το 930 της γκειθαιν είναι λογική οικονομικά επιλογή για δορυφόρος, αλλά δε θα σε σκοτώσει σε στάθμες, χαλαρά θα είσαι. Άσε που δε χρειάζεται εντοιχισμό, οπότε πληρώνεις κάτι (καρδιοειδη) που δε το χρησιμοποιείς σε υποχρεωτικό εντοιχισμό, βλακεία.

Οικονομοτεχνικα;
Θα προτιμούσα αρεϊ ιδιοκατασκευής με συστοιχία πολλαπλών μεγαφώνων σχεδόν/ή πλήρους φάσματος, με/ή χωρίς τουίτερ'ς.

Το πρόβλημα φάσης του κρος σε λάθος απόσταση, ομολογουμένως περιμένεις να το διορθώσει ένα σοβαρό πρόγραμμα ισοστάθμισης. Όμως κανένα πρόγραμμα δε θα διορθώσει τους λοβούς ακτινοβολίας, είναι πολύ μεγάλοι στα νιαρφιλντ και στενοί στα φαρφιλντ...

Πρόκειται για διαφορετικά ζώα.

Γενικά μιλώντας, η απόσταση ακρόασης είναι το ακριβό πράγμα στα ηχεία. Θέλει λεφτά. Μόνο με αρεϊ το ψιλοκοροϊδευεις, γι'αυτό στον ΡΑ στίβο παίζουν σχεδόν πάντα με αρεϊ..
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Απλά το πρόβλημα εκτός από οικονομοτεχνικό είναι και... χωροτεχνικό.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να κάνω ολόκληρη ανάλυση, ίσως σε άλλο thread.

Αρχικά για "ιδιοκατασκευή" σκεφτόμουν κι εγώ (εντοιχισμό μεγαφώνων πλήρους φάσματος, όπως το λες). Αλλά το φοβήθηκα από τεχνικής άποψης, αν δηλαδή θα εξασφαλιστεί ότι τα μεγάφωνα μεταξύ τους θα είναι σωστά ευθυγραμμισμένα κλπ.

Θα μπορούσα πάντως να βάλω 3 οχτάιντσα σε κάθε πλευρά, ή και 4.
Post automatically merged:

Υ.Γ. Εννοώ χωροταξικά, γιατί "ενισχυτικά" δεν ξέρω o_O
Y.Γ.2 Τώρα που το σκέφτομαι, μέχρι και 12ιντσο θα μπορούσα να βάλω, αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει σε full range 12ιντσο, θα ψάξω. Μάλλον είναι πολύ μεγάλη διάσταση για full range, αλλά ίσως υπάρχει κάτι με ενσωματωμένο tweeter.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668

Φωτογραφικό υλικό: πρότζεκτ αρεϊ από jbl:

JBL_1400-thumb-800xauto-809.gif



Και τα υπόλοιπα...

srmf1_px1e.jpg
45170f68e999cd18fa4fdfd1664c1638.jpg
cb0784d17df4610dcdacd9a4cea9c507.jpg
597297f18f025f793242c828d40a8b4a.jpg

Post automatically merged:

Ζαπαντης ρουλζ, το έχει τερματίσει το θέμα περί αρεϊ...

linearray_image_02.jpg


2-The-beam-pattern-for-a-linear-array-blue-and-the-equivalent-beam-aperture-eq-that.png
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Γι' αυτό και ρωτάω τι ηχεία χρειάζονται για τα 4,5 μέτρα
Στα 4.5m φίλε μου αυτό θες και πάλι στα όρια είσαι. Αλλά είναι πανάκριβο οπότε το ξεχνάμε.
Μείωσε την απόσταση βαριά στα 3m για να πας σε 8". Ο Κώστας καλά τα λέει αλλά αναφέρεται καθαρά σε απόλυτα σωστή αναπαραγωγή χωρίς συμβιβασμούς.
Για σωστή λειτουργία ψάξε flush mounted 8". Υπάρχουν και ενεργά αλλά βαράνε στη τιμή. Πάντα με καθοδήγηση ειδικού αλλιώς δεν.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πίσω στα βασικά: απο που μαθαίνουμε για τους λοβούς ακτινοβολίας; Γρήγορες πληροφορίες πριν πιάσω τον Toole. Έψαξα στον γκούγκλη αλλά μου βγάζει άσχετα.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Genelec 8351

To γράφημα του δίνει max απόσταση 2.20m περίπου.
Screenshot_20191113_080516.jpg


Εδώ ο μηχανικός το έχει βάλει στα 3.40m με τις ευλογίες την Dobly.
Screenshot_20190419_125743.jpg


113db στο μέτρο το 8351 και το έχει στα 3.40m με 109db.

Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;;:idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;;:idk:
Sodoma kai gomora. :lolsign:

Τσιμπάει 5-6 ντεσιμπέλ από τον εντοιχισμό...:lol:

Σίγουρα φτάνει για στάθμη αναφοράς (105).
Οι μετρήσεις maxspl είναι σε 1% (ή κάτι τέτοιο) thd.
 
Last edited:


A

AKARL

Guest
Διακρίνω κάπχοιες αδυναμίες στην ομοιοκαταληξία ,αλλά σε γενικές γραμμές καλή η προσπάθεια.. :tongue: :tongue:
Θα πρέπει να παραδεχτώ ότι ένα δίκιο το έχεις Χαρούλη. Οπότε πάμε άλλη μνιά προσπάθεια:




Χαιρετίζματα

Εγώ δε θέλω πολυκάναλο να στήσω
θέλω να μείνω ένας δικάναλος απλός
δε θέλω ο ήχος να μου έρχεται από πίσω
και τα βγιολιά να πετάνε διαρκώς

Χαιρετίζματα λοιπόν στα γιατρουδάκια
εγώ κρατάω το πικάπ μου και πορεύομαι
βάνω στο ΜΙΚΑΠΠΑ μου δγυό τραγουδάκια
σας αγαπάω - τον Τρίννοβ δεν παντρεύομαι

Εγώ δε θέλω να με κάνετε νεογιάπη
ούτε συνένοχο σε κόλπα οπαδικά
στη Μελίνα και τη Ρόζι στέλνω με αγάπη
τα στιχάκια μου και δγυό γλυκά φιλιά

Χαιρετίζματα λοιπόν στα γιατρουδάκια
εγώ κρατάω το πικάπ μου και πορεύομαι
βάνω στο ΜΙΚΑΠΠΑ μου δγυό τραγουδάκια
σας αγαπάω - μα Τρίννοβ δεν παντρεύομαι

Εγώ δε θέλω με τον Τρίννοβ σας να παίξω
και να ρυθμίζω τάργκετ κερβ των καναλιών
έχω ηχείο μπλουτούθ και μπορώ να την παλέψω
γιατί δεν έχω Ρέντεκο ούτε πρόβλημα μαλλιών

Χαιρετίζματα λοιπόν στα γιατρουδάκια
εγώ κρατάω το πικάπ μου και πορεύομαι
βάνω στο ΜΙΚΑΠΠΑ μου δγυό τραγουδάκια
σας αγαπάω - μα Τρίννοβ δεν παντρεύομαι

Χαιρετίζματα λοιπόν στα γιατρουδάκια
εγώ κρατάω το πικάπ μου και πορεύομαι
βάνω στο ΜΙΚΑΠΠΑ μου δγυό τραγουδάκια
σας αγαπάω - μα Τρίννοβ δεν παντρεύομαι
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top