Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εγώ δεν ακούω τίποτα πλέον σε δικάναλο.
Ζω για τη στιγμή όπου όλες οι μουσικές θα είναι όπως στις ταινίες. Multichannel.
Από παλιά μόλις τελείωνε μια ταινία και έπαιζε το soundtrack δεν ήθελα να τελειώσει. Μερικά τα έβαζα πάλι.
Δεν ήξερα γιατί μου άρεσε τόσο πολύ.
Τώρα ξέρω.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τι παλιατζούρα είναι αυτό; :oops:
Post automatically merged:

Το thread αυτό είναι θησαυρός διάβασα μερικές σελίδες αποσπασματικά, μόλις βρω χρόνο θα το πιάσω από την αρχή, μπράβο στον Κώστα Ear για όλα αυτά που γράφει. :smile:. :hi:
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ας πω και εγώ την γνώμη μου:
pro advance x-preamp & marantz sr 7009.

Με τον συνδυασμό chario, ο marantz κυριαρχεί.

Σαν pro και οι δύο: Pure direct ο marantz. Υπάρχει διαφορά υπέρ του pro (φυσικό), όμως όχι εύκολα αντιληπτή!
Πρέπει δηλαδή να είναι το αρχείο κάποιου επιπέδου, να βάλεις προσοχή και κάποια στιγμή θα δεις την διαφορά στην λεπτομέρεια.

Πάμε τώρα σε πολυκάναλη ακρόαση μουσικής. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα για τον pro.
Αφ ενός ο marantz ξεκουράζει τα ηχεία διότι είναι ρυθμισμένα σαν small και αποκοπή στα 80, αφ εταίρου επεμβαίνει στον χορό και το sub το οποίο συνεχίζει το σήμα κάτω από τα 80 και φτάνει όσο διαθέτει το αρχείο που διαχειρίζεται.
Δεν συζητάμε φυσικά και για την συμμετοχή των υπόλοιπων ηχείων....'Ετσι ο pro μου είναι χαμένος από χέρι. Και όλα αυτά με ένα sub (προς το παρόν).... και με ένα μηχάνημα που δεν το λές και σύγχρονο! (Ο 7009)....

Αυτά από μένα. Ά και δεν συμπεριλαμβάνω στα παραπάνω και την επεξεργασία audissey!!!!

Μέχρι και το πικάπ μου, το αποσύνδεσα από τον pro και το έθεσα στον 7009! Ακόμη και εκεί υπάρχει ''άλλος΄΄ ήχος!

Έτσι ο pro έχει την χρήση μόνο της εμφάνισης. Φυσικά και δεν τίθεται θέμα πώλησης αλλά είναι πλέον κάτι σαν μπιμπελό στο σύστημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
άντε να πω και εγώ.
diy ενεργά τριδρομα+diy κεντρικο διδρομο+2 sub diy + 2 kef 80c για surround.
AV yamaha rxv3800.
σε δικαναλο το dsp παιρνη ψηφιακό από mac mini ενώ σε πολυκάναλο τα lr+sub pre out
του yamaha πανε σε αναλογικές εισόδους του dsp μετατρέπονται σε ψηφιακό γίνονται όλα τα cross.eq,delay
και μετά ξαναγίνονται αναλογικά.
σε δικακαναλο έχω ελαφρά καλύτερη εικόνα με dolby pii music η dts neo 6 μάλλον λόγω υποδεέστερου κεντρικου.
έτσι και μπει όμως πολυκάναλη εγγραφη και όχι upmix η σφαλιάρα είναι τόσο μεγάλη που καταλαβαίνεις ότι ειναι
αδύνατο να βγει με δυο μονο ηχεία.
που να είχα και 5 η 7 ιδια δηλαδή.
κατά τη γνώμη η μεγαλύτερη διαφορα προέρχεται από το .1 καναλι.
από εκεί που ψάχνεις δικαναλες ηχογραφήσεις να μην είναι καρασιμπιεσμενες ξαφνικά εχεις
σωστές ηχογραφήσεις και +10db αυξημένο δυναμικό εύρος.
ΣΟΚ.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Καλά έτσι και κάτσω να γράψω τι χρησιμοποιώ , για να ακούσω μουσική θα με ρωτάτε μέχρι την δευτέρα παρουσία.
Ένα πράγμα θα πω. Πέραν του προ sansui c2301 που επάνω του πέφτει σαν επεξεργαστής ο denon avp-a1hd, όπου και κάνει την πολυκάναλη επεξεργασία, και στέλνει στον προ το L,R με HC BYPASS , ενώ τα άλλα τα οδηγεί σους διάφορους τελικούς, o δικάναλος πρό οδηγεί ηλεκτρονικό κροςς sansui cd10 και αυτό με την σειρά του ταϊζει τους τρείς τελικούς που οδηγούν τα μεγάφωνα των ενεργών L,R ήτοι 2 15ιντσα woofers στο κάθε κανάλι, 1 mid θόλου 4ιντσο , και 1 tweeter θόλου 1,5 ίντσας, τα οποία tweeters θα γίνουν 2 σύντομα , στις νέες καμπίνες , για να δουλεύουν πιο ξεκούραστα και να μην φοβάμαι μην τυχόν κοπεί το ribbon πηνιόσυρμα που βγάζουν έξω ,αντί για εύκαμπτο. Μιλάμε δλδ της ανωμαλίας το ανάγνωσμα.
Αυτό λοιπόν που άκουσα χτές , ταϊζοντας το σήμα από το dune hd duo στον denon avp a1hd και από κεί όπως περιέγραψα παραπάνω , με έστειλε αδιάβαστο.
Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά , από το απλό δικάναλο που με καθήλωσε. Τα περιφερειακά μου 4 αυλοί , 2 πλαϊνοί και 2 back surrounds έβγαζαν μόνο το ambience, ενώ η μπροστινή τριάδα όλη την σκηνή.
Υπ¨'οψην το κεντρικό μου είναι δορυφόρος με 2 5,5 midbass αλουμινένιου κώνου με 2 ίντσες πηνίο, 1 tweeter αλουμινίου μίας ίντσας , kaι το δικό του σαμπ με 10 ιντσο από κάτω σε άλλη καμπίνα. Τα σαμπς είναι δύο μεγάλα κουτιά 155 λίτρα έκαστο με ένα 15ιντσο woofer μεγάλων διαδρομών το καθένα με 4ιντσο πηνίο 4 στρώσεων.
Τα τεχνικά για όσους καταλαβαίνουν.
Λοιπόν αυτό που βίωσα ήταν κάτι που θα μπορούσε να πλησιάσει κάπως το Live γεγονός . ΟΧΙ να το φτάσει , μην λέμε τρελαμάρες , αλλά απλά κάπως να το πλησιάσει. Βέβαια στις 12¨30 το βράδυ δεν μπορούσα να αδειάσω όλη την ισχύ των τελικών μου αλλά πιστεύω ότι και έτσι στα 100db που άκουγα ήταν πάρα πολύ ωραία .
Αν το βρείτε το διπλό cd είναι MINOS EMI και εξαιρετικό σαν ηχογράφηση. Τα κομμάτια φυσικά διαχρονικά ΧΙΩΤΗΣ ΜΑΙΡΗ ΛΊΝΤΑ.
Post automatically merged:

Αυτό λοιπόν που πέρασα λίγο στο ντούκου , είναι το πρόγραμμα επεξεργασίας που έτρεξε στον prepro denon, ήτοι dolby prologic iiz music, αν θυμάμαι καλά . Με εντυπωσίασε σαν upmix περισσότερο και από το αντίστοιχο dts neo x , που δοκίμασα. Πολύ καλός και ακριβής διαχωρισμός καναλιών , περίεργο ε? για προλότζικ, πολύ καλός εστιασμός οργάνων σκηνής , και εξαιρετικό ambience στα surrounds. Μόνο ambience τίποτα άλλο , όπως και πρέπει να είναι. Σηκώθηκα κανά δυό φορές να δω τι παίζει με τα surrounds. Δεν τα άκουγα από την θέση ακρόασης.
Ατμος δεν έχω και δεν θα βάλω προς το παρόν, όμως αυτό που εισπράττω από το 7,2 που έχω είναι αλήθεια πολύ ωραίο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άμα βάλεις και στο ταβάνι ηχεία, θα πάρεις 1 διάσταση ακόμα στη μουσική, είναι τρομερό σαν "διαφορά".

Μια ολόκληρη διάσταση ακόμα.

Φυσικά, και στο απμιξ είναι όλα αυτά θετικά, προσθέτοντας ενέργεια στο χώρο από κάθε κατεύθυνση και.ξεδιπλώνοντας την στερεοφωνια της δικαναλης ηχογράφησης, αλλά σε πραγματικό πολυκάναλο έργο, και δη ιμερσιβ, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, δεν υπάρχει σύγκριση, τι να λέμε χαζομάρες...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Εγώ έθεσα 2 ύψους,όμως δεν πρόσθεσαν κάτι αξιόλογο στο΄σύστημα, το αντίθετο μάλιστα, ο λόγος πιθανότατα ότι είναι πολύ υποδεέστερα των L & R μου. Σωστά λοιπόν αναφέρετε: Ομοιογένεια, όλα τα ηχεία δηλαδή, όμοια!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Άμα βάλεις και στο ταβάνι ηχεία, θα πάρεις 1 διάσταση ακόμα στη μουσική, είναι τρομερό σαν "διαφορά".

Μια ολόκληρη διάσταση ακόμα.

Φυσικά, και στο απμιξ είναι όλα αυτά θετικά, προσθέτοντας ενέργεια στο χώρο από κάθε κατεύθυνση και.ξεδιπλώνοντας την στερεοφωνια της δικαναλης ηχογράφησης, αλλά σε πραγματικό πολυκάναλο έργο, και δη ιμερσιβ, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, δεν υπάρχει σύγκριση, τι να λέμε χαζομάρες...
Ναι για να βάλω ταβάνι θέλω άλλον prepro, με το αντίστοιχο κόστος, και χωρίς τον ήχο του AVP.
Λίγο δύσκολο προς το παρόν.
Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όμως.
Αν είναι να φύγει από το setup ο avp θα πρέπει να μπεί trinov, και δεν τα έχω τα χρήματα αυτή την περίοδο.
Γι αυτό κάθομαι στ"αυγά μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ναι, δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις 2 ψευτοηχειάκια κει πάνω.

Στο πλήρες ιμερσιβ, από κει πάνω μπορεί να βγάλει τα πάντα, τη μια να ακούς τη μπότα να σκάει μπροστά, την άλλη πάνω από το κεφάλι σου, όλα τα ηχεία στο εν λόγω φορμάτ έχουν τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές απόκρισης και στάθμης, δεν υπάρχει διαφοροποίηση στις απαιτήσεις...

Άρα, δε μπορείς να βάλεις "μικρά" ηχειακια κει πάνω, βασιζόμενος στη λογική του δικαναλου, ή των παλιών φορμά πολυκάναλου ήχου (το πρώτο προλοτζικ κλπ) που έπαιζαν με παιχνιδάκια ηχεία γύρω γύρω, καθώς τότε οι προδιαγραφές των περιφερειακών ηχείων ήταν σημαντικά υποδεέστερες των εμπρός, και ανάλογο ήταν το.περιεχομενο.

Τώρα οι προδιαγραφές όλων των καναλιών είναι ομοιες.

Αυτά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σαφώς και δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο , μικρά ηχειάκια της πλάκας.
Όταν μπορέσω θα μπούν κανονικά ηχεία , ίσως και full range. Καλά σχεδόν . Αλλά δεν εννοώ full με την έννοια 20hz, αλλά τουλάχιστον να κατεβαίνουν μέχρι τα 40hz άρα να μπορούν να κροσσαριστούν στα 80hz.
Προς το παρόν , έτσι για το χαβαλέ λέω να πετάξω αρ και δε της οθόνης ψηλά επάνω ένα ζεύγος jbl control κάτι με 2 4ιντσα και 1ιντσα tweeter ,που μου δάνεισε ο JARGON GR, να δω τι θα κάνουν σαν height, που τα υποστηρίζει ο denon . Συμφωνεί και ο Καστρουνίξ.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Aπό εκεί που ψάχνεις δικαναλες ηχογραφήσεις να μην είναι καρασιμπιεσμενες ξαφνικά εχεις
σωστές ηχογραφήσεις και +10db αυξημένο δυναμικό εύρος.
ΣΟΚ.
Εκεί είναι όλα τα λ7. Οι δικάναλες ηχογραφήσεις είναι για ipod, οι πολυκάναλες για κανονικό σύστημα.
Post automatically merged:

Τώρα οι προδιαγραφές όλων των καναλιών είναι ομοιες.
Όχι πως δε σε πιστεύω, αλλά βάλε κάποιο λινκ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σαφώς και δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο , μικρά ηχειάκια της πλάκας.
Όταν μπορέσω θα μπούν κανονικά ηχεία , ίσως και full range. Καλά σχεδόν . Αλλά δεν εννοώ full με την έννοια 20hz, αλλά τουλάχιστον να κατεβαίνουν μέχρι τα 40hz άρα να μπορούν να κροσσαριστούν στα 80hz.
Προς το παρόν , έτσι για το χαβαλέ λέω να πετάξω αρ και δε της οθόνης ψηλά επάνω ένα ζεύγος jbl control κάτι με 2 4ιντσα και 1ιντσα tweeter ,που μου δάνεισε ο JARGON GR, να δω τι θα κάνουν σαν height, που τα υποστηρίζει ο denon . Συμφωνεί και ο Καστρουνίξ.

Σαν μπροστινά κανάλια ύψους εννοείς;
Αν ναι, γράψε τις εντυπώσεις σου για το ηχητικό αποτέλεσμα, ήθελα να το κάνω κι εγώ αλλά φοβήθηκα τα τρυπήματα και την επανορθώση στον τοίχο και τα έβαλα ως surround back πάνω σε βάσεις.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ναι θα γράψω όταν τα βάλω.
Το τρικ. Δεν θα στερεωθούν επάνω στον τοίχο , δεν μου αρέσουν οι τρύπες και όλα αυτά.
Θα αναρτηθούν επάνω σε μπετόβεργες που θα στηρίζονται σε επιδαπέδιες βαριές βάσεις . Σχεδόν θα κρέμονται από τις μπετόβεργες. Οι μπετόβεργες είναι τα σίδερα που χρησιμοποιούνται για οπλισμό στο μπετόν. Λεπτές με ελαστικότητα , μεγάλο μήκος , αλλά αρκετά ισχυρές όπου χρειαστεί. Είναι μία εύκολη λύση για να μην γεμίσει κανείς τον κόσμο τρύπες, οι οποίες δεν κλείνουν εύκολα.
Θα μπούν σαν κανάλια ύψους , μιάς και τα πλάτους δεν νομίζω ότι κάνουν τίποτα το σπουδαίο. Το είχα δοκιμάσει με τα πλάτους , τα υποστηρίζει ο denon , και ύψους και πλάτους, αλλά δεν έκανε κάποιο σοβαρό εφφέ και δεν το προχώρησα.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πιο αποδεκτή από τις γυναίκες και εφαρμόσιμη ιδέα οι μπετόβεργες απ' ότι οι τρύπες στον τοίχο! :lol:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ έβαλα 12άρες τράβες στο ταβάνι του σαλονιού πριν ένα δύο χρόνια για να στήσω το πολυκάναλο, Είναι πανέμορφες και παίζεις πολύ εύκολα με τα ηχεία. Χωρίς μερεμέτια τρύπες και πολύ δουλειά. Βέβαια το σπίτι είναι σε χωριάτικο στυλ εδώ δτο χωριό αλλά νομίζω ότι ταιριάζουν (σχεδόν) παντού :p
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αν το αντιλαμβάνομαι σωστά τα έχεις πιάσει από το δοκάρι και από κάποια διχάλα στήριξης που έχει το ηχείο από πίσω, ωραία το έφτιαξες αλλά δεν είναι εφαρμόσιμο παντού, να πω την αλήθεια έτσι όπως το περιέγραψε ο John Markou δεν το πολυκατάλαβα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top