Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
excellent mre wnt το ΄΄μουσικον τεμαχιον ΄΄ προσεξες το πολυκαναλο που εβαλα δεν βλεπω κριτικη .
ουτε απο τον γουιζι γραψτε κατι τελος παντων
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
excellent mre wnt το ΄΄μουσικον τεμαχιον ΄΄ προσεξες το πολυκαναλο που εβαλα δεν βλεπω κριτικη .
ουτε απο τον γουιζι γραψτε κατι τελος παντων
Εγω που το σχολίασα πέρασα απαρατήρητος. :headbang:
Για τον Stockhausen λέει ο Χρηστάρας77, Johny.
Η αλήθεια είναι πως δε μπορεί κανείς να τον σχολιάσει εύκολα.... είναι λίγο αμφιλεγόμενος... πρέπει να ακούσεις μπόλικα για να μπεις στο κλίμα... έργα σαν το συγκεκριμένο επιφυλάσεσαι να τα κρίνεις γιατί στήθηκαν για 8 ηχεία στις θέσεις που ήθελε αυτός (και εμείς τα ακούμε με 2 ή δεν ξέρω τι).... και γενικά είναι μια σχολή από μόνος του...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Μια απάντηση δια στόματος Τουλ, που δίνεται και στο ανωτέρω βίντεο για τα ιδιαίτερης κατασκευής ηχεία που παρουσιάζουν στην αρχή.

You said: "we can't achieve the theoretically perfect point source that we might want"
I'm not persuaded that the academic "point source" is a desirable goal. Relatively constant directivity above the transition frequency is a better objective, and it is practical. One can discuss the effects of different directivity indices, but if the "circle of confusion" is acknowledged as having merit then the forward-firing configuration would seem to be the default - as that is the norm for mixing and mastering.

What is needed to deliver a more credible sound field to listeners is a multichannel system. 8-) All else is compromise, especially two-channel stereo - so we play around attempting to extract from a directionally and spatially deprived system some sense of realism. Fortunately the adaptive human brain is a willing participant and we manage to find pleasure in the simplistic sounds that are delivered. So, listeners at best are able to offer opinions of "preference" of one compromise over others.

If we consider multichannel originals or upmixed stereo as a desirable basis, then the spatial cues exist in the (recorded or synthesized) direct sounds and one could argue that reduced indirect sound is desirable. Discussions would then revolve around the relative merits of upmixers, which, frankly, I think is a rewarding activity if we wish, as you say, "to take our living room to the concert".

Nice to be back to a rational discussion :)
Και όπως πάντα, οταν τα γράφουμε εμείς είμαστε οι “γνωστοί, συμφέροντα, τα ίδια και τα ίδια, δυο αφτιά έχουμε” κτλ κτλ.
Μπάμιες.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
να κανουμε μαζικη επιθεση στο μεγαλο αυτι
Μρε δα ν ερθω θελει μα οϊ για επιθεση, μουδε για τα καπνιστα ουισκια και δα βαστω μια μπιτσα ...
Και πονάω και έχω γ@μηθεί στα voltaren γμτ μου 1 χρόνο τώρα.
1 χρονο βολταρεν ? ηντα λενε οι γιατροι επ αφτου ?

Εγω για το δικαναλο λεω πως πρεπει να ψοφησει και να παρετε ολοι πολυκαναλοιμερσιβατμος5.1/7.2/11.4 και αφτα τα κενουργια του σαουμπ αλ αρεϊ.
Ετσα -αμα κανετε αλλαγες στα σεταπια σας - δα βρισκωμε κι εμεις οι φτωχοιδικαναλοιχαϊνηδες εφκεριες στα μεταχειρισμενα .
Παιδια παμε γερα !
Πσοφος στο δικαναλο !!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
πανω απο μενα εμενε μια φοιτητρια οταν κα ,,,,,νε
.... πανε χρονια απο τοτε ????? αποφοιτησε δηλαδη ?? παντρευτηκε και εχει παιδι στην ηλικια μου ?! εχεις κρατησει κανα κοντακτ μπας και βγει τιποτα απο ολο αυτο...
για τον Χερ Στοκχαουζεν, μπορει κανεις να πει πολλα, καλητερα να ακουσει...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μρε δα ν ερθω θελει μα οϊ για επιθεση, μουδε για τα καπνιστα ουισκια και δα βαστω μια μπιτσα ...

1 χρονο βολταρεν ? ηντα λενε οι γιατροι επ αφτου ?

Εγω για το δικαναλο λεω πως πρεπει να ψοφησει και να παρετε ολοι πολυκαναλοιμερσιβατμος5.1/7.2/11.4 και αφτα τα κενουργια του σαουμπ αλ αρεϊ.
Ετσα -αμα κανετε αλλαγες στα σεταπια σας - δα βρισκωμε κι εμεις οι φτωχοιδικαναλοιχαϊνηδες εφκεριες στα μεταχειρισμενα .
Παιδια παμε γερα !
Πσοφος στο δικαναλο !!
oldy σοβαρέψου.

Οι γιατροί λένε ότι δεν κάνει , αλλά δεν μου δίνουν καμία εναλλακτική.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πάμε άλλη μία:

What is needed to deliver a more credible sound field to listeners is a multichannel system. 8-) All else is compromise, especially two-channel stereo
Η επανάληψη είναι η μαμά.
Ο Τουλ ο μπαμπάς.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
ακουστε με τσιτα τα γκαζια σαν τον τερματογκαζι
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
7 όμοια.

Όμοια.

Ιδγια.

Εντελώς ίδγια.

8-)

Άμα θέλετε παθητικά και τελικούς, παρακαλώ.
Φιλ φρι.

Κανένα καημό δεν έχω για ενεργά.

Πιο φτηνά έρχεται με ενεργά.
Αν είσαι πλούσιος, πάρε ότι θες.

Και μπολικους τελικούς. Με γειά.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
7 όμοια.

Όμοια.

Ιδγια.

Εντελώς ίδγια.

8-)

Άμα θέλετε παθητικά και τελικούς, παρακαλώ.
Φιλ φρι.

Κανένα καημό δεν έχω για ενεργά.

Πιο φτηνά έρχεται με ενεργά.
Αν είσαι πλούσιος, πάρε ότι θες.

Και μπολικους τελικούς. Με γειά.
Δεν με λες μάστορα? εγω που έχω ενεργά με τρείς τελικούς , και παθητικά με έναν τελικό , τι είμαι ?


ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ. :fuckyou:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν με λες μάστορα? εγω που έχω ενεργά με τρείς τελικούς , και παθητικά με έναν τελικό , τι είμαι ?


ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΜΟΥ. :fuckyou:
Ζάμπλουτος.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
χερ ντοκτορ εγω τα δυο μουσικα τεμαχια τα ακουγω καλυτερα απο καλα δικαναλικος βεβαιως βεβαιως για πε εσυ ο πολυκαναλος πως τα ακουγης


θελω ριβιου υψηλου επιπεδου που εχεις της δυνατοτητες εις το μεγιστο βαθμο :gamer: :party::slow::hi:
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top