Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μη μεταφράζεις το λύσιμο του προβλήματος της ανεπάρκειας οδήγησης των ηχείων, σε υπεροχή του δικάναλου.

κογιανισκάτσι
Αν είναι δυνατόν! Το θυμάμαι αμυδρά αυτό, το έβλεπα (ντοκυμανταίρ του 1982) πριν ακόμα πάω σχολείο! Το έψαξα σήμερα και το είδα εν τάχει και θυμήθηκα σκηνές!
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Θεωρώ χωρίς να είμαι και κάθετος ότι για να πάρεις καλό πολύκαναλο ήχο πρέπει ν τα σκάσεις
+1

Το πολυκάναλο έχει τεχνικά πολλά πλεονεκτήματα τα οποία όμως για να "αποκτήσεις" πρέπει:
1. να είσαι σίγουρα από ένα budget και επάνω (δεν ξέρω πόσο)
2. να έχεις βρει τον χώρο που θα μπορέσεις να το στήσεις όπως πρέπει.

Αν δεν μπορείς τα παραπάνω 2 τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα για μουσική.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πέτρο αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είπα ότι αυτό είναι υπέροχη του δικαναλου απλά λέω ότι για να πετύχω αυτό που θέλω σε ποιότητα ήχου όχι ένταση χρειάζομαι πολύ ακριβό πολύκαναλο. Ναι στα αυτιά μου το τωρινό σύστημα μου αρέσει πιο πολύ από το προηγούμενο πολύκαναλο και είναι μέσα στο budget μου και στις δυνατότητες του χώρου μου που είναι σαλόνι και δεν περνει πολλές αλλαγές με ηχεία πολλά κτλ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ωραία τα λες. ;)

Μερικά μόνον σχόλια:

λόγω δικαναλοπολυκαλικης κόντρας
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Δερ ιζ νόου σπούν. :neo:

Θεωρώ χωρίς να είμαι και κάθετος ότι για να πάρεις καλό πολύκαναλο ήχο πρέπει ν τα σκάσεις.
Και ναι και όχι.:tongue:

Ναι, διότι αντί για 2 "καλά" ηχεία, απαιτούνται τουλάχιστον 5 "καλά" ηχεία.
Δεν χρειάζονται ούτε "βολεύεσαι" με μικρότερα ηχεία στο πολυκάναλο σεταπ και μεγαλύτερα στο δικάναλο ή μονοκάναλο. Σε κάθε περίπτωση, κάθε ηχείο οφείλει να βγάζει στάθμες αναφοράς στη θέση ακρόασης για το φάσμα από την 3η οκτάβα και πάνω.

Για όλα τα ηχεία, όπου κι αν χρησιμοποιηθούν, χρειάζεται να πληρούν την ίδια αυτή προδιαγραφή.

Προφανώς χαμηλές ολικές παραμορφώσεις και στεπ ρισπονς και καρδιοειδη και και και θα εκτιμηθούν, αλλά η βασική προϋπόθεση και προδιαγραφή για κάθε ηχείο είναι μια και μοναδική: στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης από την 3η οκταβα και πάνω.

Είτε πρόκειται για αριστερό εμπρός ηχείο, είτε για κεντρικό ηχείο, είτε για πίσω δεξί, είτε για πάνω πίσω άτμος κανάλι. Όλα μια ρημάδα προδιαγραφή παρακαλώ να την τηρήσετε. ;)

Σε κάθε περίπτωση, είτε μονοφωνικό σεταπ είτε 32-καναλο ιμερσιβ, θες τα ίδια σαμπ, όσα χρειάζεται ο χώρος για την αναγκαία στάθμη (της στάθμης αναφοράς αθροιζόμενου του συγκεντρωτικού μπας μανατζμεντ των ηχείων) στις πρώτες 2 οκτάβες.
Δηλαδή, τα σαμπ εκ των πραγμάτων είναι εκτός της εξίσωσης.
Είναι συγκεκριμένες οι απαιτήσεις από τα σαμπ, για κάθε χώρο.
Κάποιο χεντρουμ ιδίως στα σαμπ, χρειάζεται πάντα. ;)

Ο χώρος, ομοίως, είναι εκτός της εξίσωσης. Χρόνοι αντήχησης, σκατερινγκ, τα γνωστά. Μικρόφωνο.

Στο οποιοδήποτε (ακόμα και σε βινταζ μονοφωνικό) σεταπ για την διαχείριση των σαμπ, χρειάζεται έτσι κι αλλιώς κάποιον προενισχυτή παύλα επεξεργαστή με δυνατότητες κρος και ισοστάθμισης για το Χ.Χ σεταπ σου. Μικρόφωνο, μετρήσεις, ισοστάθμιση, ντιρακ, τα γνωστά.
2020 έχουμε, παρακαλώ...

:drinks:

Μετά από τις ανωτέρω διευκρινίσεις, ναι, υπάρχει ένα κάποιο αυξημένο κόστος σε πολυκάναλο σεταπ. Αλλά η διαφορά είναι μάλλον πολύ μικρή. ;)

αν όχι οι περισσότεροι αλλά σίγουρα πολλοί δεν έχουμε τους AV ενισχυτές να υποστηρίξουν επαρκώς τα X.2 συστήματα για να ακούσουμε την απόλυτη πολυκαναλική εμπειρία.
Πες το όπως είναι στην πραγματικότητα.
Σκληρά.

Οι περισσότεροι έχουν ένα καβουρντιστήρι av υψηλών παραμορφώσεων ολόβερ και με ψοφια ενισχυτικά στάδια, με άθλια ψεύτικα ούλτρα λόου φάι ηχειακια γύρω γύρω, ικανά μόνο για να κάνουν μια κάποια φασαρία στις ταινίες, να ακούς κάτι από πίσω να σπας πλάκα.

Μερικοί, βάζουν και 2 "καλά" ηχεία εμπρός δεξιά και αριστερά. Μπας και σώσουν την κατάσταση από τον οχετό των υπολοίπων.

Καμιά φορά, βάζουν και αλλά τελικά στάδια για να οδηγούν σωστά μόνο αυτά τα δύο ηχεία, λες κι όλα τα υπόλοιπα έχουν ανοσία στην οδήγηση και γουστάρουν να παίζουν χάλια.

Και για να το γ@μήσουν τη μαμάκα ασάλιωτα, ενώ μια κάποια νορμάλ τοποθέτηση κάνουν στα "κυρίως" (μη χέσω) ηχεία, στα υπόλοιπα η τοποθέτηση είναι στο γάμο του Καραγκιόζη, όπου να'ναι, εμείς οι βλάχοι όπως λάχει, όπως βολεψει μωρέ, γιατί "είναι σαλόνι".

Για τα "κυρίως", δεν είναι "σαλόνι", για τα υπόλοιπα όμως, είναι. Ρε δε πάτε να δείτε αν έρχομαι;


8-)




Για να σας το πω εντελώς απλά.

Πες ότι έχετε ένα σεταπ με 32 ηχεία. Χ ηχεία, αδιάφορο.
Θα πρέπει να μπορείτε να επιλέξετε οποιαδήποτε 2 γειτνιαζοντα ηχεία, είτε τα 2 πίσω είτε το πλαϊνό σαραουντ και το διπλανό του πίσω ηχείο, είτε το πλαϊνό σαραουντ και το διπλανό του "κυρίως" ηχείο, είτε 2 ηχεία ταβανιού, και απλώς γυρνώντας τη θέση σας ωστε το κεφάλι σας να βλέπει ανάμεσα σε αυτά τα 2 ηχεια, όπως είστε στη θέση ακρόασης, να ακούτε από αυτά τα 2 με άριστο τρόπο δικάναλη μουσική.

Χωρίς να γέρνει τίποτα. Με σωστό κεντρικό είδωλο. Σε στάθμη αναφοράς.

Τόσο απλά.

Γουέλκαμ του δε μασιν. :neo:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Οι περισσότεροι έχουν ένα καβουρντιστήρι av υψηλών παραμορφώσεων ολόβερ και με ψοφια ενισχυτικά στάδια, με άθλια ψεύτικα ούλτρα λόου φάι ηχειακια γύρω γύρω, ικανά μόνο για να κάνουν μια κάποια φασαρία στις ταινίες, να ακούς κάτι από πίσω να σπας πλάκα.
ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα κωστα αν δεν εχεις βαρβατο επεξεργαστη και ενεργα ηχεια οπως εχεις εσυ σε χωρο,,, πριβε :wink: τη να κλ ,,,,,ουν οι ολοκληρωμενοι ΑV ενισχυτες,
και μονοκατοικια σε ενα στρεμμα οικοπεδο :wink: τοτε ναι εισαι αρχοντας:prankster:,
Αρα τη ψωνιζουν οι νεοελληνες, μπατζετ το λετε εσεις:O_o: οι αγγλομαθης, και τη΄΄ μπατζετ΄΄εχει ο καψερος ελλην σημερα για στερεα 1500 ευρα η μηπως λεω πολλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
και τη΄΄ μπατζετ΄΄εχει ο καψερος ελλην σημερα για στερεα 1500 ευρα η μηπως λεω πολλα.
Με 1,5κ;
Ας πάρει 5 διαχυτες.
Να ακούει καλύτερα τηλεόραση στο σαλόνι, και τους φίλους του να μιλάνε όταν μαζευτούν πολλοί εκεί μέσα.
Δε θα κάτσω να σκάσω. :tongue:

Άμα θέλει μ'αυτά τα λεφτά να στήσει 5.1 σε νιαρφιλντ, κάτι γίνεται. Κι έχουμε παράδειγμα ανθρώπου που είχε παλιά πανάκριβα ηχεία, και τώρα με 5.1 νιαρφιλντ σε αυτά τα λεφτά, πίνει νερό στο όνομα τους. Κι όχι μόνο ένα τέτοιο περιστατικό. Πολλά.

Άμα θέλει να πάρει ακουστικά, επίσης κάτι γίνεται. Και πολυκάναλα. Κι ασύρματα.

Επίσης έχει κι ηχομπαρες.

Α, δε θα σκάσω. Ας πάρει μια καλή κεφαλή. Χωρίς πικάπ, να τη βλέπει.
Κι ας μην έχει καθόλου βινυλια. Σιγά σιγά, θα βρει άφθονα βινύλια στο πλαίσιο και στο παμπλικ. Ωραιότατα, στρογγυλά, μαύρα, με τρύπα στη μέση.
Κάνουν και γαμώ τα ρολόγια για τοίχο.
Βινταζ.
Ωχ καημένε... Σιγά μη σκάσω.

Να, κι εγώ προμηθεύτηκα κι άλλα βινυλια:
IMG_20200119_140748.jpg


Και παίρνω κι άλλα, έχω κι άλλο ελεύθερο τοίχο! :p

"Επένδυση".
Είναι λένε καλή "επένδυση".
Ως "αξία μεταπώλησης" το εννοούν, ή για "επένδυση τοίχου", δε μπορώ να το ξεχωρίσω. :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
CostasEAR Respect!!! και δεν το λέω ειρωνικά. Εγώ έχω μάθει πολλά εδώ μέσα από πολύ κόσμο με γνώσεις και ψάξιμο και σίγουρα ένας από αυτους είναι ο συνονόματος.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Σας αφιερώνω (και σας εύχομαι κάποτε να μπορέσετε να να τις ακούσετε πολυκαναλα και σωστά) 2 αγαπημένες εκτελέσεις του οπενινιγκ από τον φίλο μου τον Φίλιππο Γυαλί:

IMG_20200119_141942.jpg


IMG_20200119_142023.jpg


Και φυσικά ο κατάλογος της απόλαυσης είναι μεγάλος, ενδεικτικά να κάποια από αυτά που άκουγα σήμερα:

IMG_20200119_141852.jpg


IMG_20200119_141811.jpg


IMG_20200119_141737.jpg


Ποιο δικάναλο; :headbang: :headbang: :headbang: :gotcha:

Άντε καλές ακροάσεις ολόβερ! :party:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Αυτή την ηχογράφηση, βρείτε την όσοι μπορείτε, αν τυχόν ακούτε Γκλας:

IMG_20200117_231655.jpg


Είναι και μόνον αυτή η μία, άξια και ικανή συνθήκη για να στήσετε 5.1 σεταπ.

Ναι, μόνο για ένα δίσκο.

Αλήθεια. 8-)

Αναπαραγωγή τεράστιας ορχήστρας, πνευστά άπειρα, φωνές άπειρες, απίστευτο δημιούργημα....

Ρισπεκτ. Τέλος.


Και όποτε θες, πατάς το πλεϊ και το απολαμβάνεις! Μα τι λέμε τώρα...


τι πολυκαναλα λες μρε κωστα εγω δεν ακουω τιπτα αποαυτα που εβαλες με το γυαλι :geek: :prankster:
Φωτογραφίες ανέβασα βρε, δε παίζουν.

Πάρε ένα μικρό δείγμα (συγνώμη για την πρόχειρη καταγραφή..):

 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Με 1,5κ;
Ας πάρει 5 διαχυτες.
Να ακούει καλύτερα τηλεόραση στο σαλόνι, και τους φίλους του να μιλάνε όταν μαζευτούν πολλοί εκεί μέσα.
Δε θα κάτσω να σκάσω. :tongue:

Άμα θέλει μ'αυτά τα λεφτά να στήσει 5.1 σε νιαρφιλντ, κάτι γίνεται. Κι έχουμε παράδειγμα ανθρώπου που είχε παλιά πανάκριβα ηχεία, και τώρα με 5.1 νιαρφιλντ σε αυτά τα λεφτά, πίνει νερό στο όνομα τους. Κι όχι μόνο ένα τέτοιο περιστατικό. Πολλά.

Άμα θέλει να πάρει ακουστικά, επίσης κάτι γίνεται. Και πολυκάναλα. Κι ασύρματα.

Επίσης έχει κι ηχομπαρες.

Α, δε θα σκάσω. Ας πάρει μια καλή κεφαλή. Χωρίς πικάπ, να τη βλέπει.
Κι ας μην έχει καθόλου βινυλια. Σιγά σιγά, θα βρει άφθονα βινύλια στο πλαίσιο και στο παμπλικ. Ωραιότατα, στρογγυλά, μαύρα, με τρύπα στη μέση.
Κάνουν και γαμώ τα ρολόγια για τοίχο.
Βινταζ.
Ωχ καημένε... Σιγά μη σκάσω.

Να, κι εγώ προμηθεύτηκα κι άλλα βινυλια:
View attachment 150954

Και παίρνω κι άλλα, έχω κι άλλο ελεύθερο τοίχο! :p

"Επένδυση".
Είναι λένε καλή "επένδυση".
Ως "αξία μεταπώλησης" το εννοούν, ή για "επένδυση τοίχου", δε μπορώ να το ξεχωρίσω. :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
R-6811004-1427120356-1787.jpeg.jpg


Kωστακη κατεβασε αυτο να το ακουσεις ψηφιακα και αγορασε το σε βινυλιο για στολισμα. Απο τα πιο ομορφα εξωφυλλα και πολυ καλο χαρντ ροκ. Αν σ' αρεσει θα σου πω κι αλλο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
View attachment 150964

Kωστακη κατεβασε αυτο να το ακουσεις ψηφιακα και αγορασε το σε βινυλιο για στολισμα. Απο τα πιο ομορφα εξωφυλλα και πολυ καλο χαρντ ροκ. Αν σ' αρεσει θα σου πω κι αλλο...
Αγαπητή μου τσούχτρα (κλόπιράιτ μπάι Μάρκου, και καλά θα κάνει ο Ζιζίκος να στο φορέσει, σου πάει - θετικά το λέω, καλύτερο από το Ντακ νιάου),
Αν το έχεις σε πολυκάναλο, ή αν το βρεις, μου το στέλνεις και με λινκ, με email, με κάποιο τρόπο, εύκολο είναι για ψηφιακά αρχεία.

Αν δεν υφίσταται πολυκάναλο, λυπάμαι, έχω τόσα πολλά στη σειρά να ακούσω, που θα ξαναμιλήσουμε το 2025, αν μέχρι τότε δεν έχει πολυκάναλο στριμινγκ με ευρύτατο περιεχόμενο.

Ειλικρινά λυπάμαι.

Αλλά δε βλέπω να ξαναπαίζει κάτι από δικάναλο φορμά στο σεταπ μου, εκτός από πικάπ, μόνο για την πλάκα με την συμπαθή πηγή που μας έμαθε (παιδάκια ήμασταν) τη μουσική... ;)

Εδώ έχω μια σειρά sacd (δίσκους που περιμένουν ριπαριζμα) και βαριέμαι να τους βάλω στο τρεϊ να παίξουν... :roflmao:

Να μερικοί τελευταίοι:

15794388422704015487317995250496.jpg


Τρεις ζωές θέλουμε για να τα ακούσουμε από μια φορά μόνο...
Ε, ας επιλέξουμε αυτά που προσφέρουν συνολικά τη μέγιστη εμπειρία απόλαυσης! ;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
View attachment 150964

Kωστακη κατεβασε αυτο να το ακουσεις ψηφιακα και αγορασε το σε βινυλιο για στολισμα. Απο τα πιο ομορφα εξωφυλλα και πολυ καλο χαρντ ροκ. Αν σ' αρεσει θα σου πω κι αλλο...
Αν το έχεις σε πολυκάναλο, ή αν το βρεις, μου το στέλνεις και με λινκ, με email, με κάποιο τρόπο, εύκολο είναι για ψηφιακά αρχεία.

Αν δεν υφίσταται πολυκάναλο, λυπάμαι, έχω τόσα πολλά στη σειρά να ακούσω, που θα ξαναμιλήσουμε το 2025, αν μέχρι τότε δεν έχει πολυκάναλο στριμινγκ με ευρύτατο περιεχόμενο.

Ειλικρινά λυπάμαι.
ουφφφ.... ευτυχώς είμαι δικάναλος και το έβαλα να παίζει χωρίς ...τύψεις :p :p
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
πολιτική κουζινα
Ααααα σε ευχαριστώ πολύ. :drinks:
Η δεύτερη μου ταινία ήταν αυτή, στα ξεκινήματα μου τότε. Αν δεν κάνω λάθος είμαι και κάπου μέσα στους τίτλος τέλους.

1500 ευρα
Πολλά λες. Κάτω από 1000€ είναι.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ωραία τα λες. ;)
...
Τόσο απλά.
Γουέλκαμ του δε μασιν... :neo:
Ξέχασες να συμπληρώσεις με τη γεμάτη οίστρο επιφώνηση...΄΄Σιχαμερά δικάναλα σκουλήκια΄΄. :sneaky:
Είμαι βέβαιος όμως ότι προσέχεις να μη σου ξεφεύγουν κάτι τέτοια.;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top