Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Θα σας χώσω στη μπριζα όλους να γίνετε ιμερσιβ με ακουστικά.



View attachment 255714
Και πόσο θα μας πιάσουν τον πωπούλη για ένα αξιοπρεπές τέτοιο headphone?
(αυτό με την πριζούλα.. :p)


Τιμούλες? :whistling:

Δεν ακούω πολύ ώρα με ακουστικά, με κουράζει..
Πρέπει να μπει στο ζύγι κι αυτό.. ;)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
πάνω απο όλα η μουσική
Αυτό ακριβώς. Πάνω από όλα η μουσική. Και η απόλαυση αυτής είναι μόνο πολυκάναλη, για μένα και για πολλούς άλλους. Από το 2005 τα λέω. Επιτέλους έφτασε η ώρα. Άργησε, τουλάχιστον μία δεκαετία.

Όπως λέει και ο μηχανικός στο video που ανέβασα (είναι το πρώτο Dolby Atmos Music Studio στο ΗΒ),.....
"...there are studies that show immersive audio has a deeper connection with the listener, it's more memorable, and I felt that in my process as well when I get it I'm like I just want to turn it up and hear it and feel it, I want to feel it more you know,...."

it's not about the gear @thva, but for the pleasure and the experience.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτό ακριβώς. Πάνω από όλα η μουσική. Και η απόλαυση αυτής είναι μόνο πολυκάναλη, για μένα και για πολλούς άλλους. Από το 2005 τα λέω. Επιτέλους έφτασε η ώρα. Άργησε, τουλάχιστον μία δεκαετία.

Όπως λέει και ο μηχανικός στο video που ανέβασα (είναι το πρώτο Dolby Atmos Music Studio στο ΗΒ),.....
"...there are studies that show immersive audio has a deeper connection with the listener, it's more memorable, and I felt that in my process as well when I get it I'm like I just want to turn it up and hear it and feel it, I want to feel it more you know,...."

it's not about the gear @thva, but for the pleasure and the experience.
Αλέξη α) να σου βγάλω εγω studies να σου λένε ότι θές, μέχρι και ότι η ζάχαρη που είναι απο τα πολύ λιγα που πραγματικά επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι είναι κακό, ότι κάνει καλό, ιδίως όταν παίζονται τόσα χρήματα και όταν κάποιος (ένας νέος π.χ.) δεν έχει ακούσει κάτι καλύτερο για να συγκρίνει β) δεν τα διάβασα αυτά που πόσταρες για να δω εαν hold water και εαν είναι σοβαρά, αλλά επειδή είμαι γριά πουτ@να και εγω ακούσει και διαβάσει πολλά, σε πολλούς τομείς, που δεν αληθεύουν ούτε πέφτουν μέσα στις προβλέψεις τους, κρατάω μικρό καλάθι. Εσυ είπαμε είσαι αισόδοξος, β) δεν μου είπες μπράβο, ούτε μου έβαλες like με το βίντεο που ανέβασα για τα -18 με -20 dbfs. χα χα. Βέβαια όταν η Dolby βγάλει τα καλούδια της, κομπρέσιον κλπ στο masterbus θα τα ξαναπούμε χα χα.

Δεν μου λές αυτά τα stereo upmixes (μέσα και της Apple το codec, όποιο είναι το όνομα του) που θα είναι υποτείθεται η "ατμομηχανή" (γιατί για atmos και πραγματικά πολυκάναλες εγγραφές και τίτλους αλλά και πόσο παλιά τραγούδια - άλμπουμ >35 ετίας είναι το 95 % του streaming , νομίζω σου κάλυψα τα θέματα λογικά, εαν και εσυ αναλύεις αυτά που θες μόνο και εξυπηρετούν την αισιοδοξία σου χα χα) .... θα είναι σε 16/44 στην καλύτερη περίπτωση, ή όχι. ?

Στα 24 bit ΟΚ να το συζητήσω, αλλά ξέρεις τι σημαίνει o συνδυασμός -20 dbfs + digital recording + 16/44 + μάλιστα further (non compression) uncompressed down the line ?

Τιποτε δεν θα ακούγεται, μηδέν resolution, ούτε απο τα καλά μηχανήματα, φαντάσου για αυτά που το προορίζουν χα χα ..... πάει όλο το resolution στα 9- 10 bit και το distortion στο Θεό, ούτε καν στην ποπ ροκ , καλά στην κλασική δεν συζητάω κάν. Αυτοί που ακούνε κλασική με χαμηλά περάσματα στο 90 % του προγράμματος, τα ξέρουν αυτά ήδη απο την εποχή του cd. Λες να ήταν χαζοί οι μηχανικοί και βάζανε compression ακόμη και κλίπινγκ στα cd και δουλεύαν πάντα κοντά στο 0 db ?

Άς είναι καλά οι ταινίες , εαν και εδω προβληματάκια βλέπω και με premium συνδρομή 20 το μήνα χα χα. Είδες ποστάρω και εγω αισιόδοξες "απόψεις" χα χα.

 
Last edited:



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έχει σκάσει ο άνθρωπος δικαιολογημένα, απο το 2005 περιμένει. :D

Ενω εμείς οι πονηροί οι δικάναλοι, περιμένουμε να φτιάξουν όλα στου κασίδη το κεφάλι (τίτλοι, μίξεις, στριμινγκ, ταχύτητες, συνδρομές, ηχεία, τιμές κλπ) και μετά θα "ανέβουμε" στο τρένο, όλο γελάκια και ηρεμία και έχοντας και ότι έχουμε σε βινύλιο, cd, 24/96, 24/192, όλα τα φορμάτ. :D Ο Αλέξης είναι ήρωας και πρωτοπόρος, το είπα εγώ χα χα.
Και ωραίος 😎
Το ξέρεις το ανέκδοτο στον Παράδεισο , που λέει η πινακίδα του αυτοκινήτου δεν γράφει "ωραίος" αλλά "Ναζωραίος" ε ? .... και είναι ο γιός του αφεντικού και κάνει ότι θέλει χα χα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658

Α, πολύ ωραίο λινκ, δε το ήξερα.

Ωραία πράματα. Εύγε.


Το ίντερνετ πλέον πάει καλά, δεν υπάρχει πρόβλημα ροής δεδομένων, χθες έβλεπα γω 4κ dolby atmos HDR σε Disney στον προβολέα, και ταυτόχρονα η γυναίκα Netflix 4k HDR στην τηλεόραση.

Ούτε καρέ δεν έχασε, κανένα θέμα.

Και μια χαρά ήταν ο ήχος, ωραίο ιμέρσιβ, το φχαριστηθηκα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όχι θα κάτσω να σκάσω. 😎 Η διαφορά που παίρνει κάποιος από το δικάναλο στο πολυκάναλο, σε σχέση με τα δικάναλα και αν θα είναι 24 ή 524😋, είναι χαοτική. Αν στο δικάναλο 24-524😋 ήταν χαμογελάκι, στο δικάναλο - πολυκάναλο είναι σφαλιάρα :punish:. 🥳
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Α, πολύ ωραίο λινκ, δε το ήξερα.

Ωραία πράματα. Εύγε.


Το ίντερνετ πλέον πάει καλά, δεν υπάρχει πρόβλημα ροής δεδομένων, χθες έβλεπα γω 4κ dolby atmos HDR σε Disney στον προβολέα, και ταυτόχρονα η γυναίκα Netflix 4k HDR στην τηλεόραση.

Ούτε καρέ δεν έχασε, κανένα θέμα.

Και μια χαρά ήταν ο ήχος, ωραίο ιμέρσιβ, το φχαριστηθηκα.
Ε, ναι αφου το είπε ο μηχανικός της Netflix .... κάνανε μελέτες :D , 600 τόσα kbps είναι καλά , μετά δεν καταλαβαίνεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Υπάρχει κάποιος που έχει αξιοπρεπές πολυκάναλο και να προτιμάει να ακούει τα δικάναλα χωρίς upmixing?

Εννοώ ρε παιδί μου να είναι όλα τα ηχεία ίδια εταιρία+σειρά, καλά τοποθετημένα, με σωστή ισοστάθμιση, μεγάλο κεντρικό, σαμπς, και όχι δυο μεγάλα L-R και όλα τα άλλα άσχετα, μικρά, σε κουκουρούκου αποστάσεις και γωνίες, ανεπαρκείς πολυκάναλοι ενισχυτές του 500κου κτλ, όπως συνήθως.

Να είναι αξιοπρεπές σύστημα, κι ας μην είναι αναφοράς.

Εγώ δεν ακούω δικάναλα ποτέ. ΠΟΤΕ. Το θεωρώ κωμικό, ακούγεται πολύ υποδεέστερα από το upmixed, σαν να μπήκα τιμωρία γιατί δεν έφαγα όλο το φαΐ μου.
Όλα upmixed, ακόμα και οι ειδήσεις, το ΝΒΑ, τα CDs με ηχογραφήσεις του 50.

Ακόμα και τα πεντακάναλα τα παίζω upmixed, αν και εκεί η διαφορά δεν είναι τόσο χαοτική όπως μεταξύ δικάναλου με upmixed.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ξέρω εγω έναν. Φίλο γιατρό και πολύ καλό μουσικό (αυτό μπορώ να το βεβαιώσω). Απο ότι μου λέει, δεν έχω πάει να ακούσω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
έχοντας και ότι έχουμε σε βινύλιο, cd, 24/96, 24/192,
Για την ιστορία, μάζευα ως θησαυρό διάφορες ηχογραφήσεις 24/192.

Για χρόνια. Είχα σκληρούς, και βεβαίως ηχητικά ήταν ανώτερα των τυπικών ρεντ μπουκ, καμιά σχέση, δε το συζητάμε καν.

Για την ιστορία, τα έχω σβήσει όλα, πέταμα, στους ίδιους σκληρούς γράφω ιμέρσιβ υλικό.

Εκεί που είσαι ήμουνα, εκεί που είμαι δε ξέρω αν μπορείς να έρθεις. 😂🤣😜
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για την ιστορία, μάζευα ως θησαυρό διάφορες ηχογραφήσεις 24/192.

Για χρόνια. Είχα σκληρούς, και βεβαίως ηχητικά ήταν ανώτερα των τυπικών ρεντ μπουκ, καμιά σχέση, δε το συζητάμε καν.

Για την ιστορία, τα έχω σβήσει όλα, πέταμα, στους ίδιους σκληρούς γράφω ιμέρσιβ υλικό.

Εκεί που είσαι ήμουνα, εκεί που είμαι δε ξέρω αν μπορείς να έρθεις. 😂🤣😜
Δεν μου τα έδινες εμένα που τα πέταξες χα χα.

Μέχρι να ερθω εγω σε αυτά που έχεις κάνει εσύ.... θέλω τρεις ζωές. :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Υπάρχει κάποιος που έχει αξιοπρεπές πολυκάναλο και να προτιμάει να ακούει τα δικάναλα χωρίς upmixing?

Εγώ δεν ακούω δικάναλα ποτέ. ΠΟΤΕ. Το θεωρώ κωμικό, ακούγεται πολύ υποδεέστερα από το upmixed, σαν να μπήκα τιμωρία γιατί δεν έφαγα όλο το φαΐ μου.
Όλα upmixed, ακόμα και οι ειδήσεις, το ΝΒΑ, τα CDs με ηχογραφήσεις του 50.

Ακόμα και τα πεντακάναλα τα παίζω upmixed, αν και εκεί η διαφορά δεν είναι τόσο χαοτική όπως μεταξύ δικάναλου με upmixed.
Αυτό το έπαθα όταν έκανα μπανάκι σε μερικές πολύ σούπερ παραλίες (πολύ μακριά μου δυστυχώς).
Δεν έχω πατήσει από τότε στις μέτριες κοντινές μου, βαριέμαι - δυσανασχετώ..
(Μου λείπει βέβαια λίγο το μπανάκι.. :whistling:)
Μην μου πεις πως είναι άλλο αυτό, i know..
Το θέμα είναι πως δεν παίζει upmixing να το ''σώσω'' :biggrin::rolleyes:
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top