Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Κάποτε μας απείλησε ένα μέλος με μήνυση

γιατί τον βγάλαμε φωτό σε μάζωξη 45 ατόμων, που ήρθε με την θέλησή του.

Κάτι με δόντια νομίζω είχε σχέση το όνομά του.

Οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, οδοντικό νήμα, δεν θυμάμαι.
Μάλλον έφταιγε το δώρο... :laugh:

 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Βρε συ Αλέξη, τι λένε αυτοί ? Τώρα το είδα. 'Oτι λέω εγω (και χειρότερα) , που βασικά ούτε καν ξέρω τι είναι το Atmos ? :D
Λογική να υπάρχει πάνω απο όλα. Ο παππούς (όρεξη που την έχει) πάντως στο κάτω βίντεο, βρήκε τις λύσεις και φθηνά. :D Κάνει μίξη όχι μόνο στις δικές του μουσικές αλλά και σε φίλους. χα χα

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
RAK Studios, London.

Dolby Atmos 9.1.4

9 x 8361
3 x w371
2 x 7380

View attachment 256081

Για να μη χάσετε τα σχόλιά μου επ'αυτου 😂😜🤣, κάντε μια βόλτα κι εδώ


 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Βρε συ Αλέξη, τι λένε αυτοί ? Τώρα το είδα. 'Oτι λέω εγω (και χειρότερα) , που βασικά ούτε καν ξέρω τι είναι το Atmos ? :D
Λογική να υπάρχει πάνω απο όλα. Ο παππούς (όρεξη που την έχει) πάντως στο κάτω βίντεο, βρήκε τις λύσεις και φθηνά. :D Κάνει μίξη όχι μόνο στις δικές του μουσικές αλλά και σε φίλους. χα χα

Ναι, και; Χάρηκες βρε που βρήκες κάποιον που συμφωνεί μαζί σου;; 🙂😅
Μη χαίρεσαι πολύ γιατί κράτησε λίγο. 🙂

Δες τώρα και το επόμενο video τους που έπαθαν κοκομπλόκο με το ΓΤΠΚ setup που έστησαν με δανικά ηχεία που κανένα ζευγάρι δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο (ATC, ADAM, FOCAL, etc). 🤣

Ένα πρόβλημα έχουν αυτοί. Θέλουν 150.000£ για μια ντουζίνα ATCs.



Παππούς...
Στην αρχή του έδωσα λίγη σημασία καθώς είπε ότι "An optimum mixing room costs a lot of money, and for a good reason ", αλλά παρακάτω είδα ένα σύστημα που είναι ΓΤΠΚ Χ100 σε σχέση με του πρώτου video. Τι να περιγράψω. Τα διαφορετικά ηχεία, τα διαφορετικά ύψη στο bed, τα ηχεία παραλίας στο ταβάνι, το calibration με manual delay (άντε αυτό πες ΟΚ), loudness matching με το tablet, δεν έκανε ΕQ γιατί δεν τον επηρεάζει λέει 🤣, μπορεί λέει να το τσεκάρει με ακουστικά 🤣🤣, και μετά θεωρεί ότι τελείωσε με το speaker management. 🤣🤣🤣🤩.

Α, μετά σε άλλο video έβαλε άλλα 4 NS για Atmos σε τράσες να κοιτάνε πάτωμα. 😅

Ένα respect μόνο γιατί προσπαθεί.

Τι μου τα βάζεις αυτά και μου τρως χρόνο Σαββατιάτικα;; 😅

Πάω παραλία να με τσιμπήσει καμία τσούχτρα...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τι μου τα βάζεις αυτά και μου τρως χρόνο Σαββατιάτικα;;
Για να σε πειράξω χα χα. . Πω πω κολοτούμπα οι τύποι. :D Θα πέσαν σφαλιάρες ή θα κλείσαν κανα συμβόλαιο με κανά δυο major labels χα χα. Τα "εμπορικά" θέματα δεν αλλάζουν πάντως. Πάντως στο βίντεο που έβαλα , το έβαλα γιατι στην ουσία τα έλεγαν αυτά οι μαστεράδες και αυτός απλώς ερμήνευε (δεν νομίζω να παρερμήνευε).

Ελα ρε συ, ο παππούς τρομερός χα χα. Για να γελάσεις στον έβαλα , όχι να κάθεσαι να χάνεις χρόνο να αναλύεις.

Αυτά που θα βγούν θα είναι η πρώτη φάση - ζώνη αποτελεσμάτων. Αφού δεν υπάρχουν κανόνες και οι δυνατότητες πολλές και η δύναμη μεγάλη στα χέρια των μαστεράδων, θα εξαρτηθούν απο την αισθητική τους. Άλλοι θα παράξουν γκίμικ αποτελέσματα και άλλοι θα κάνουν καλύτερη χρήση και πιο συντηρητική. ¨Εχει πολυ ψωμί (χρόνο) ακόμη για να κάτσει καλό αποτέλεσμα. Το κόβω για καμιά πενταετία ακόμη, εαν όλα πάνε καλά.

Καλά μπάνια, ρίξε καμιά βουτιά και για εμάς χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Τα μόνιτορ τα παλιά τα ορθόδοξα, ήταν άλλο πράγμα. Ξύπνησα μετά απο 10 χρόνια και βλέπω ότι τα σημερινά "μόνιτορ" έχουν ενα τέτοιο dispersion (διασπορά), όπως τα παλιά Hi FI που παλιά βρίζανε. Το εαν είναι "καλύτερη" ή/και βοηθάει το στήσιμο με dsp κλπ, δεν σημαίνει τίποτε. Δεν έπρεπε κάν να υπάρχει. Αλλά α) μάλλον άλλαξε η φυσική και η "επιστήμη" :D και β) ή έπαιξε και εδω κανά redefine πάλι και τα μόνιτορ τα σημερινά τα βγάζουν για σπίτι (ακόμη και για στούντιο) οι εταιρίες που βγάζαν τα παλιά μόνιτορ και άρα παραμένουν "μόνιτορ". :DΜην το κάνουμε θέμα.:D Χαμός....

Δεν ξέρω τι λέει και ο Τούλ για το θέμα, να κάνω μεγαλύτερα "πειράγματα" χα χα. Θα άλλαξε και αυτός γνώμη απο τα ψυχοακουστικά τέστ των 30 sec που έκανε σε αυτά τα 12 τεμάχια. χα χα
Έχεις απόλυτο δίκιο και μάλιστα αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα ηχεία κατά την προσωπική μου άποψη. Όχι σε όλα τα brands βέβαια..
Εστιάζοντας μάλιστα στις μεγαλύτερες σειρές κάθε εταιρείας έχω παρατηρήσει σε κάποιες ότι αλλάζει η φιλοσοφία του ήχου (ή όπως αλλιώς μπορεί να ειπωθεί) σε σχέση με τις προγενέστερες σειρές.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κι όμως, κυρίες και κύριοι, ήρθε η ώρα να δοθεί επιτέλους οριστική απάντηση στο αιώνιο ερώτημα: "Πετάνε τα βιολιά";

(drumroll, please...)

Ναι, κι όμως πετάνε! 🎻 🎻 🎻

1658217972878.jpg


(έκθεμα από το Haus der Musik στη Βιέννη)

Στα πιο σοβαρά, στον ίδιο χώρο, υπάρχει και μια αίθουσα περίπου 20 ατόμων που μπορείς να παρακολουθήσεις την πρωτοχρονιάτικη συναυλία της φιλαρμονικής της Βιέννης.

1658218427356.png


Μπαίνοντας, σου κάνει αμέσως εντύπωση ο πολύ καλός ήχος, πολύ ανώτερος από αυτό που έχεις συνηθίσει σε αίθουσες παρουσιάσεων κλπ. "Μεγάλος" ήχος, διαχωρισμός οργάνων, χωρίς παραμόρφωση κλπ. Οπότε ξεκίνησα αμέσως να κοιτάω γύρω γύρω να δω το σετάπ. Ήταν σίγουρα πολυκάναλο, αυτό το καταλάβαινες αμέσως, αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς.

Ψάχνοντας τον χώρο, το μόνο που έβλεπα ήταν καμιά δεκαριά JBLάκια (κάτι σαν κι αυτό) σε μεγάλο ύψος (στην "ράγα" που φαίνεται πάνω από την οθόνη), στο πλάι και πίσω και τίποτα άλλο. Λέω δεν μπορεί, θα έχει και σε μικρότερο ύψος κρυμμένα. Αλλά τίποτα.

Ε, λέω, τουλάχιστον τα ηχεία (και τα subs, ήταν σίγουρο πως υπάρχουν subs!) κάτω από την οθόνη πίσω από το μαύρο ύφασμα θα είναι τίποτα θηρία και κάνουν την πολλή δουλειά. Πηγαίνω δίπλα στην οθόνη και τραβάω την κουρτίνα και περιμένω να δω τριάδα geithain, M2, κάτι τέτοιο. Βλέπω 2 (ή 3, δεν θυμάμαι) από τα ίδια μικρά JBLάκια ακουμπησμένα πάνω σε ένα πρόχειρο ράφι μελαμίνης και από κάτω ένα (!!!) sub και μάλιστα όχι κάνα θηρίο! Χάζεψα, λέω μου κάνουν πλάκα. o_O

Δεν ξέρω αν εκτός από αυτή την κουρτίνα η αίθουσα είχε κάποιο άλλο treatment, ή αν είχε πέσει κάποια σούπερ γουάου μελέτη πίσω από τα (φαινομενικά) ατάκτως εριμμένα ηχειάκια. Σε κάθε περίπτωση ήταν άκρως εντυπωσιακό το τι μπορείς να πετύχεις με έναν συνδυασμό treatment, πολλών καναλιών και subs, ακόμα και αν σε τίποτα από τα τρία δεν έχεις πλησιάσει ούτε καν κοντά στο απόλυτο.

Τώρα που τα ξανασκέφτομαι, θα ήθελα να έχω κοιτάξει λίγο πιο προσεκτικά τα παραπάνω, να δω τον επεξεργαστή κλπ. Αλλά εκείνη την ώρα απολάμβανα τη μουσικούλα και δεν ασχολήθηκα παραπάνω, άσε που δεν ήθελα να είμαι και ο περίεργος που αντί να κάθεται γυρνάει γύρω γύρω και κοιτάει πίσω από τις κουρτίνες. 😬

Θα μου μείνει πάντως η απορία, πώς μπορείς με πενταράκια ηχεία (έστω πολλά) να έχεις τόσο καλό ήχο σε αίθουσα 20 ατόμων και αν έχει νόημα η τόση επιμονή στο μέγεθος (που μπορεί να αποτρέψει κάποιον από το να βάλει οτιδήποτε, λόγω περιορισμών χώρου ή αισθητικής), ενώ με έναν αριθμό από μικρότερα ηχειάκια θα μπορούσε ίσως να κάνει ικανοποιητικά τη δουλειά του.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θα μου μείνει πάντως η απορία, πώς μπορείς με πενταράκια ηχεία (έστω πολλά) να έχεις τόσο καλό ήχο σε αίθουσα 20 ατόμων και αν έχει νόημα η τόση επιμονή στο μέγεθος
ακόμη και 1 sub κάνει ΤΗΝ διαφορά....
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έτσι για την κουβέντα, να γίνει Up στο θέμα.... 🙃

Παραδοσιακά πράγματα... μουσικά ! αμπώς !

"It’s just fundamentally not right because, musically, a ‘pseudo-technical’ decision had been made, as opposed to a musical decision. And that’s what’s wrong with all of these things; people are pushing things, and their priority is the technology, not the music"
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
"It’s just fundamentally not right because, musically, a ‘pseudo-technical’ decision had been made, as opposed to a musical decision. And that’s what’s wrong with all of these things; people are pushing things, and their priority is the technology, not the music"
Αυτή είναι μια μετάφραση των πραγμάτων σύμφωνα με το μυαλό του και τις πεποιθήσεις του.

Δεν χρειάζεται να πω πως διαφωνώ κάθετα. 🙂
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Μεγάλη 🦆@🦆@ria η 3d εικόνα. Όσο εντυπωσιακή και να δείχνει δεν παύει να είναι κουραστική.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top