Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Ή μήπως ψάχνουν για κορό'ι΄δα???

Έφτασε στα χέρια μου την προηγούμενη εβδομάδα εξώδικο από δικηγορικό γραφείο της Αθήνας, με το οποίο μου γνωστοποιούσαν ότι "παρά τις επανηλημμένες οχλήσεις" τους είχα ανεξόφλητο υπόλοιπο στην Forthnet 111 ευρώ. Με το εξώδικο με απειλούσαν πως "σε περίπτωση μη έγκαιρης συμμόρφωσης προς τις νόμιμες υποχρεώσεις σας" θα με πήγαιναν στα δικαστήρια.
Το περίεργο της υπόθεσης ήταν πως το εξώδικο στάλθηκε στην παλιά διεύθυνση της δουλειάς μου, απ' όπου έχω φύγει από τον Αύγουστο του 2007!
Απευθύνθηκα στο δικηγορικό γραφείο για να ρωτήσω τί αφορούσε η "οφειλή" μου, και αυτοί με παρέπεμψαν στο τμήμα ληξιπροθέσμων της Forthnet. Από εκεί πληροφορήθηκα ότι η οφειλή μου αφορούσε παροχή υπηρεσιών internet για το διάστημα 13/01/2008 έως 12/07/2008, σε διεύθυνση από την οποία είχα φύγει 5 μήνες πριν!!! Υπόψιν ότι από τον Ιανουάριο του 2007 είχα ήδη internet από τον ΟΤΕ!!!
Τους έστειλα λοιπόν mail στις 14/7 και, αφού τους "ξέχεζα" .... ευγενικά τους ζητούσα να μου στείλουν αντίγραφο της αίτησής μου για παροχή internet.
Και, ώ του θαύματος σήμερα το μεσημέρι επικοινώνησε μαζί μου κάποια κυρία Αποστολοπούλου από την Forthnet, για να μου πει ότι "μετά από έρευνα της εταιρείας προέκυψε ότι δεν υπήρχε δική μου αίτηση, και δεν υπάρχει ανεξόφλητο υπόλοιπο προς την Forthnet"!! OYTE MIA ΣΥΓΝΩΜΗ!!!
Σε αίτημά μου στην εν λόγω κυρία να μου αποσταλεί αυτό και γραπτώς, μου είπε να επικοινωνήσω με το δικηγορικό τους γραφείο, το οποίο και έχει ενημερωθεί για την μη ύπαρξη ανεξόφλητου υπολοίπου.

Μετά από αυτό έστειλα το αίτημά μου με mail προς την Forthnet απαιτώντας γραπτή τους απάντηση.

Ηθικό δίδαγμα? Πέρα από το ότι προφανώς ψάχνουν για κορό'ι'δα, δεν έχουν τσίπα να ζητήσουν μία συγνώμη!! Και γι' αυτό δεν θα τους αφήσω σε χλωρό κλαρί.

ΥΓ. Για να μην θεωρηθεί το avsite υπεύθυνο για τα δικά μου λεγόμενα, έχω στη διάθεση των συντονιστών ή διαχειριστών του site την επιστολή του δικηγορικού γραφείου και τα mail που έστειλα στην Forthnet, και θεωρώ τον εαυτό μου υπεύθυνο των όσων γράφω. Γι΄αυτό και υποβάλλω αυτή την καταγγελία επώνυμα.

Γιάννης Τριανταφύλλου
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση, με ενδεχόμενο δόλο και απόπειρα υπεξαίρεσης χρημάτων!!! Αύριο πρωί πρωί φίλε!!! Ε ρε, δικηγόρος έπρεπε να γίνω!!!
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Γιαννη κοψε τα mail και κανε μια βολτα απο τα κεντρικα γραφεια τους. Οτι εχεις να τους πεις, να τους τα πεις Γαλλικα. Εγω ετσι εκανα με τη hol (μου χρεωσαν 2 μηνες που δεν ειχα καν συνδεση δικη τους γιατι ειχα παει στην ΟΝ) και απο τοτε επαθαν μια μουγκα!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Να και η απάντηση που πήρα πριν λίγο από τη Forthnet.

Αξιότιμε κύριε Τριανταφύλλου,
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει δρομολογηθεί ήδη πίστωση από το αρμόδιο τμήμα σχετικά με την οφειλή σας.
Είμαστε στη διάθεση σας για περαιτέρω διευκρινίσεις.
Με εκτίμηση,
Πατρινέλη Ιωάννα

Τμήμα Πωλήσεων, Τηλεφωνικό Κέντρο Διεύθυνση Πωλήσεων Ιδιωτών Ατθίδων 4, Καλλιθέα 176 71 Τηλ: 13831, Fax: 211 9559399 E-mail:[email protected] Url: http://www.forthnet.gr

Για συγνώμη ούτε λόγος!!!
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Προβλήματα ιδιωτικών εταιρειών.... καλά μου λέγαν όλοι, βάλε conn-x να ησυχάσεις.
Για να δούμε....
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18
Απάντηση: Re: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Για συγνώμη ούτε λόγος!!!
Σταμάτα να ζητάς να σου ζητήσουν συγνώμη γιατί θα σε βρίσουν κι από πάνω...
Αν ψάχνεις για μάρτυρες υποστήριξης, θυμίσου με!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση, με ενδεχόμενο δόλο και απόπειρα υπεξαίρεσης χρημάτων!!! Αύριο πρωί πρωί φίλε!!! Ε ρε, δικηγόρος έπρεπε να γίνω!!!
Μεγάλε!!! Ζωγράφισες!!!
Να σε πω Κούγια ή σε προσβάλλω?:142:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Re: Απάντηση: Re: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Σταμάτα να ζητάς να σου ζητήσουν συγνώμη γιατί θα σε βρίσουν κι από πάνω...
Αν ψάχνεις για μάρτυρες υποστήριξης, θυμίσου με!
Άσε, αν με βρίσουν θα αναλάβει ο planitismetal να καθαρίσει!
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Όχι ρε φίλε και Κούγιας... Δεν είμαι τοοοοοοοοσο ΑΝΤΡΑΣ... Εντάξει, δεν μας στάζει τόση μαγκιά....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Πάντως πλάκα-πλάκα, δεν θα 'πρεπε να τους κυνηγήσει κανείς?
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Πάντως πλάκα-πλάκα, δεν θα 'πρεπε να τους κυνηγήσει κανείς?
Εγώ στο ξαναλέω... Από τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου Εξώδικη διαμαρτυρία, άρα ΓΡΑΠΤΩΣ τη μαλακία που τους δέρνει, εγώ θα είχα ήδη πάει σε δικηγόρο να μου πει ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΩΣ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ... Διασύρεται το όνομά σου άρχοντά μου... Το καταλαβαίνεις?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.872
Εγώ στο ξαναλέω... Από τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου Εξώδικη διαμαρτυρία, άρα ΓΡΑΠΤΩΣ τη μαλακία που τους δέρνει, εγώ θα είχα ήδη πάει σε δικηγόρο να μου πει ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΩΣ ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ... Διασύρεται το όνομά σου άρχοντά μου... Το καταλαβαίνεις?
Mετά από την προτροπή σου, κάτι που κι εγώ σκεφτόμουν άλλωστε, με τη συνδρομή του δικηγόρου μου, απέστειλα στη Forthnet την παρακάτω διαμαρτυρία-καταγγελία, η οποία κοινοποιείται στην Γ.Γ. καταναλωτή, στην ΕΕΤΤ και τον Συνήγορο του Καταναλωτή:

"Κύριοι,
Με το παρόν μου διαμαρτύρομαι εντόνως για την παράνομη, συκοφαντική, υπαίτια, καταπιεστική και εξόχως προσβλητική για την προσωπικότητα μου και την κοινωνική και επαγγελματική μου υπόσταση συμπεριφορά σας.


Στις 14-7-2010 μου παραδόθηκε από το θυρωρό του μεγάρου της ..... (......... αρ. ... και .......), το από 07 Ιουλίου 2010 αβάσιμο και αναληθές εξώδικο σας, υπογραφόμενο από την πληρεξούσια δικηγόρο σας (κ. Μαρία ....) και την επικεφαλίδα «............», δια του οποίου με καλούσατε να καταβάλω για αβάσιμη και αναληθή αιτία υπό την προσχηματική επίκληση «αριθμού συνδρομητή 4.......» και δήθεν αιτήματος μου, το ποσό των €116,55, το οποίο μάλιστα αναλύετο σε κεφάλαιο 111€ και τόκους υπερημερίας 5,55€ (!).
Το επιεικώς ανοίκειο αυτό έγγραφο (συνημμένο 1) με καλούσε επιτακτικά και πιεστικά να καταβάλω το ανωτέρω μη οφειλόμενο ποσό εντός τριών (3) ημερών και με απειλούσε με τη φράση «Σας δηλώνουμε δε ότι σε περίπτωση μη έγκαιρης συμμόρφωσης σας προς τις νόμιμες υποχρεώσεις σας θα προβούμε άμεσα στη δικαστική διεκδίκηση της ως άνω οφειλής με κάθε νόμιμο μέσο σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο νόμο και στη μεταξύ μας σύμβαση με αποτέλεσμα την επιβάρυνση του οφειλόμενου ποσού με δικαστικά έξοδα».
Περαιτέρω δε με παρέπεμπε σε επικοινωνία με εκπρόσωπο (!) της γραμματείας του δικηγορικού γραφείου(!).
Το ανωτέρω έγγραφο μου προξένησε ψυχικό άλγος και με εξέθεσε κοινωνικά-επαγγελματικά και ατομικά και για τους λόγους αυτούς ρητώς επιφυλάσσομαι.
Το ρηθέν έγγραφο έχει επιδοθεί σε διεύθυνση από την οποία έχω αποχωρήσει ήδη από τον Αύγουστο του 2007 και αυτό αναγράφεται ακόμη και σήμερα στην είσοδο του πρώην καταστήματος μου.
Ρητέον δε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2007 το φαρμακείο μου το οποίο τυγχάνει από τα πλέον γνωστά και ιστορικά του κέντρου των Αθηνών, εδρεύει και λειτουργεί επί της οδού ....... αρ. ..

Επομένως «παρανόμως» το εξώδικο εστάλη εκεί και περαιτέρω ο θυρωρός ουδεμία υποχρέωση είχε να μου το παραδώσει, το έπραξε δε μόνον χάρη στην εκτίμηση την οποία τρέφει προς το πρόσωπο μου.
Ξεπερνώντας την κατάπληξη μου απέστειλα προς την εταιρία σας το από 14/7/2010 ηλεκτρονικό μήνυμα (e-mail) (συνημμένο 2) με το οποίο σας δήλωνα τα εξής:
« 1. Από τη διεύθυνση ......... αρ. ...., έχω φύγει από την 01/08/2007 και άρα δεν θα μπορούσα να κάνω αίτηση από τη διεύθυνση αυτή.
2. Ουδέποτε ενημερώθηκα σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα γραπτώς ή τηλεφωνικώς από την εταιρία σας για την ύπαρξη ανεξόφλητου υπολοίπου.
3. Ουδέποτε από την 01/08/2007 και μετά έκανα αίτηση στην εταιρία σας για παροχή υπηρεσιών internet και προφανώς θεωρώ ότι έγινε αυθαίρετη από εσάς ανανέωση προηγούμενης συνδρομής μου.» και σας ζήτουσα να μου διαβιβάσετε την δήθεν αίτηση μου, την οποία επικαλείστε.
Κατόπιν του μηνύματος μου αυτού επικοινώνησε μαζί μου η αρμόδια υπάλληλος σας, κα Αποστολοπούλου, η οποία ενώ παρεδέχθη ρητώς ότι ουδεμία τέτοια αίτηση μου υπάρχει, μου δήλωσε (παρανόμως) ότι για έγγραφη απάντηση εκ μέρους σας θα πρέπει να υποβάλω εκ νέου αίτηση.
Όντως στις 20/07/2010 απέστειλα ηλεκτρονικό μήνυμα με το οποίο ζητούσα να επιβεβαιώσετε τα ανωτέρω και να αποκαταστήσετε την αλήθεια.
Προς νέα μου έκπληξη μεγαλυτέρα της αρχικής έλαβα το λίαν προσβλητικό δι εμε και στρεβλωτικό της αλήθειας μήνυμα σας ( 20/07/2010) το οποίο υπογράφει η κα. Πατρινέλη Ιωάννα (συνημμένο 3) εις το οποίο πρακτικά ισχυρίζεστε ότι……… ξόφλησα.


Επειδή τα ανωτέρω ευτελίζουν κάθε έννοια συναλλακτικών ηθών και σεβασμού προς τον καταναλωτή, τυγχάνουν δε εξόχως συκοφαντικά, σας καλώ όπως εντός τριών εργάσιμων ημερών αποκαταστήσετε την αλήθεια εγγράφως, ως έχετε υποχρέωση, επιφυλασσόμενος κάθε δικαιώματος μου και κάθε ζημίας μου και καλώ τις Αρχές προς τις οποίες κοινοποιείται να παρέμβουν προκειμένου να διασφαλιστεί η νομιμότητα έναντι όχι μόνο εμού προσωπικώς αλλά και όλων των καταναλωτών και πολιτών και να διασφαλίσουν αποτελεσματικά ότι παρόμοια απαράδεκτα περιστατικά δεν θα συμβούν στο μέλλον."
 


Μηνύματα
423
Reaction score
39
Θα ειχε ενδιαφερον να μαθουμε αν εγινε κατι αξιοσημειωτο στη συνεχεια. Υπήρξε επανόρθωση ?
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Δεν προκειται να ασχοληθουνε και ουτε να παραδεχτουνε κατι. Παρομοια αντιμετωπιση ειχε κι η επιστολη 500+ ατομων στη 4νετ πριν 1,5 χρονο αν θυμαστε, οποτε με αυτη την εταιρια αν μπλεξεις ποτε δε ξερεις τι θα ακολουθησει! Το δημοσιο με τον ΟΤΕ του σας καλει :116:
 

Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

δεν βγάζεις άκρη με αυτούς....ένα σχεδον ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με αυτά τα λαμόγια!ακόμα περιμένω απάντηση....

αν ποτέ κάποιος πάει στα κεντρικά τους στην Καλλιθέα όπως κοιτάς το κτίριο στην δεξιά πλευρά έχει ένα περίπτερο..ρωτήστε τον περιπτερά να σας πει ιστορίες...χαχαχαχαχαχαχα
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

-Καλημερα σας. Θα ηθελα να μου πειτε τον αριθμο του βροχου μου γιατι θελω να αλλαξω παροχο.
-Ξερετε κυριε..αυτο ειναι προσωπικο δεδομενο
-Προσωπικο δεδομενο δικο μου οχι δικο σας :137:

Μετα απο μινι συσκεψη με υψηλοβαθμο στελεχος...

- Θα θελαμε να μας στειλετε την ταυτοτητα σας
-με mail;
-Οχι με φαξ
-Τι διαφορα εχει; γιατι δεν εχω φαξ στο σπιτι.
-Ετσι μου ειπαν να σας πω κυριε ετσι σας λεω.
-Ακουστε κυρια μου. Αυτο το προσωπικο μου δεδομενο το στελνετε εσεις ταχυδρομικα και εγω το βρισκω στο πεζοδρομιο γιατι ο συμβασιουχος ταχυδρομος εμαθε οτι θα φυγει. Μπορω να κανω τη δουλεια μου με καποιο αλλο τροπο;
-ΟΧΙ!
-Οχια στο βωλο σου καργια (σκεφτηκα) :142:

Χτες πηγα σε ενα καταστημα της forthnet και πηρα ενα αντιγραφο απο ενα λογαριασμο μου. Αυτος που ειχε ομως το καταστημα ηταν εξυπνος :126:


...και μετα μου λετε οτι το δημοσιο νοσει :140:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Θα ηθελα να μου πειτε τον αριθμο του βροχου μου γιατι θελω να αλλαξω παροχο.

Τον αριθμό δεν τον έγραφε πάνω ο λογαριασμός που έρχεται σπίτι σου;
 

Μηνύματα
14.615
Reaction score
1.525
Re: Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

-Καλημερα σας. Θα ηθελα να μου πειτε τον αριθμο του βροχου μου γιατι θελω να αλλαξω παροχο.
-Ξερετε κυριε..αυτο ειναι προσωπικο δεδομενο
-Προσωπικο δεδομενο δικο μου οχι δικο σας

Μετα απο μινι συσκεψη με υψηλοβαθμο στελεχος...

- Θα θελαμε να μας στειλετε την ταυτοτητα σας
-με mail;
-Οχι με φαξ
-Τι διαφορα εχει; γιατι δεν εχω φαξ στο σπιτι.
-Ετσι μου ειπαν να σας πω κυριε ετσι σας λεω.
-Ακουστε κυρια μου. Αυτο το προσωπικο μου δεδομενο το στελνετε εσεις ταχυδρομικα και εγω το βρισκω στο πεζοδρομιο γιατι ο συμβασιουχος ταχυδρομος εμαθε οτι θα φυγει. Μπορω να κανω τη δουλεια μου με καποιο αλλο τροπο;
-ΟΧΙ!
-Οχια στο βωλο σου καργια (σκεφτηκα)

Χτες πηγα σε ενα καταστημα της forthnet και πηρα ενα αντιγραφο απο ενα λογαριασμο μου. Αυτος που ειχε ομως το καταστημα ηταν εξυπνος


...και μετα μου λετε οτι το δημοσιο νοσει

:142::142::142:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Ο... θαυμαστός κόσμος της Forthnet!!!

Τον αριθμό δεν τον έγραφε πάνω ο λογαριασμός που έρχεται σπίτι σου;
Tον ειχα πεταξει γιατι πληρωνα με καρτα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top