Ο κακός μας ο καιρός

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Κεντρική Ευρωπαϊκή Τράπεζα? Η οικονομία μας ακόμα ελέγχεται από το Δ.Ν.Τ (και όχι μόνο), απλά έχει χαλαρώσει τα πράγματα λόγο κορόνα. Γνωστά πράγματα, δεν ανακάλυψα την πυρίτιδα. Όσο για τα πακετα, αν δεν έδινε χρήμα η ΕΚΤ (ίσως έτσι την γνωρίζεις) πρόσφατα, δεν θα είχαμε για τις συντάξεις και τους μισθούς του δημοσίου ούτε σάλιο, επίσης γνωστά πράγματα.

Δέντρα παντού, παντού και όμορφα. Παντού όμως
ΟΚ, κατάλαβα. :angel:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλό απόγευμα κι από δω.

Πριν περίπου μια ώρα με πήρε παλιός φίλος (συμμαθητής του εκλιπόντοςς αδελφού μου στο γυμνάσιο και κουμπάρος του), που έχει μόνιμη κατοικία στον Διόνυσο.

Μου είπε ότι μόλις σήμερα, μετά από 5+ μέρες (από τη Δευτέρα το βράδυ !!!) τους ήλθε το ρεύμα. Μέχρι σήμερα είχαν βολευτεί με μια ντηζελογεννήτρια 12.5 kVA, που είχε προνοήσει από πολύ παλιότερα και την είχε αγοράσει με δική μου σύσταση 3 ή 4 δεκαετίες πριν, όταν είχαν πρωτοφτιάξει το σπίτι εκεί.

Ωστόσο, λόγω παλαιότητας και ενδεχομένως λόγω μη τακτικής συντήρησης, αφού για emergency την είχαν εκεί και δεν δούλευε συχνά, μετά από πέντε 24ωρα συνεχούς λειτουργίας, η μηχανή της τα έφτυσε, παρουσιάζοντας διάφορα μικροπροβλήματα, που κατέληξαν σε ένα μεγάλο συνολικά, αφού δεν κατάφεραν να την ξαναβάλουν μπροστά.

Μου ζήτησε να του βρω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει από τέτοιου είδους επισκευές, προκειμένου να πάει επιτόπου (η γεννήτρια είναι πολύ μεγάλη και βαριά, δεν μεταφέρεται εύκολα, ιδιαίτερα για τα πενιχρά μέσα ενός σπιτιού) και να την επιθεωρήσει και επισκευάσει.

Αμέσως, μου ξαναέβαλε στο μυαλό μια σκέψη, που με τριβελίζει εδώ και χρόνια: Την απόκτηση μιας γεννήτριας για το εξοχικό μας στη Νάξο, σπίτι που βρίσκεται κάπου 13 χιλιόμετρα μακριά από την Χώρα του νησιού και όπου - όπως έχω ήδη αναφέρει - οι διακοπές ρεύματος είναι συχνό φαινόμενο.

Ψάχνοντας στο Skroutz, βρήκα κάτι γεννήτριες, ως επί το πλείστον κινέζικης προέλευσης. Εστίασα σε ντηζελοκινούμενες (πετρελαίου, δηλαδή) που είναι περισσότερο αξιόπιστες, και καταναλώνουν λιγότερο. Αλλά παρατήρησα ότι για την ισχύ που αναζητώ, γύρω στα 5.5 με 6 kVA, όλες τους είναι κοντά στα 750 με 800 ευρώ, οι φτηνότερες, ενώ οι ακριβότερες ξεπερνάνε και το χιλιάρικο.

Σε αντίθεση με τις βενζινοκίνητες, που για ισχύ στα 4.8 kVA, τις βρίσκεις από 325 μέχρι 430 ευρώ (για ισχύ 5.5 με 6 kVA, δεν βρήκα), ενώ για ακόμα μεγαλύτερη ισχύ (7.5 kVA) τις βρίσκεις σε τιμή κάτω από 550 ευρώ (η φτηνότερη) και κάτω από 700 ευρώ (η ακριβότερη). Όλες κινέζικες, φυσικά.

Μολονότι "του επαγγέλματος", δεν έχω εικόνα για την ελληνική αγορά και βέβαια δεν έχω υπόψη μου πηγές, άλλες από αυτές που βρίσκεις στο Skroutz. Για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα (και επειδή συζητάμε τα θέματα για τις γεννήτριες, ως "αξεσουάρ" απαραίτητο για τις κακοκαιρίες εδώ), αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα εκτιμούσα μια γνώμη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μου ζήτησε να του βρω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει από τέτοιου είδους επισκευές, προκειμένου να πάει επιτόπου (η γεννήτρια είναι πολύ μεγάλη και βαριά, δεν μεταφέρεται εύκολα, ιδιαίτερα για τα πενιχρά μέσα ενός σπιτιού) και να την επιθεωρήσει και επισκευάσει.
Έχω.


Αμέσως, μου ξαναέβαλε στο μυαλό μια σκέψη, που με τριβελίζει εδώ και χρόνια: Την απόκτηση μιας γεννήτριας για το εξοχικό μας στη Νάξο, σπίτι που βρίσκεται κάπου 13 χιλιόμετρα μακριά από την Χώρα του νησιού και όπου - όπως έχω ήδη αναφέρει - οι διακοπές ρεύματος είναι συχνό φαινόμενο.
Πόσες ώρες το χρόνο; Αυτό θα κρίνει αν έχει νόημα μια ντήζελ* ή αν είναι προτιμότερη μια καλύτερης ποιότητας βενζινένια.
Προσωπικά αν και έχω μια 6KW ντήζελ, ούτε να τη βάλω μπρος δεν θυμάμαι (ούτε θέλω, θέλει και μπαταρία :p ) και όλο λέω να πάρω μια ωραία μεσαία Honda βενζίνης για 2-3 ώρες (ίσως) το χρόνο. Πόσα watts χρειάζεται ένα σπίτι;


*Κάτι σαν τα χειμερινά λάστιχα για κίνηση στο λεκανοπέδιο, κάτι εντελώς παράλογο για 5 μέρες το χρόνο, πολύ πλούσια.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σ' ευχαριστώ πολύ, Δημήτρη.
Σου στέλνω PM για τα περαιτέρω.

Πόσες ώρες το χρόνο; Αυτό θα κρίνει αν έχει νόημα μια ντήζελ* ή αν είναι προτιμότερη μια καλύτερης ποιότητας βενζινένια.
Προσωπικά αν και έχω μια 4KW ντήζελ, ούτε να τη βάλω μπρος δεν θυμάμαι (ούτε θέλω, θέλει και μπαταρία :p ) και όλο λέω να πάρω μια ωραία μεσαία Honda βενζίνης για 2-3 ώρες (ίσως) το χρόνο.

*Κάτι σαν τα χειμερινά λάστιχα για κίνηση στο λεκανοπέδιο, κάτι εντελώς παράλογο για 5 μέρες το χρόνο.
Άγνωστο, σε πρώτη ανάγνωση (οι ώρες).

Ωστόσο, όπως ήδη ανέφερα, όταν βρισκόμαστε εκεί, κατά την καλοκαιρινή περίοδο, που κρατάει γύρω στο τρίμηνο, οι διακοπές είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Σε αυτή την περίπτωση, θα χρειάζεται να παίρνει μπροστά η γεννήτρια και να δουλεύει τουλάχιστον για ένα 4ωρο, μέχρι να αποκατασταθεί η σύνδεση πάλι.

Αν τώρα προσπαθήσω να κάνω κάποιον κατά προσέγγιση υπολογισμό, έχουμε τα εξής στοιχεία:

- Περίοδος διαμονής: 3 μήνες το καλοκαίρι και κανένας μήνας συνολικά άλλες περίοδοι, που είτε για λόγους αναψυχής (λ.χ. Χριστούγεννα ή Πάσχα είτε για άλλους λόγους, που σχετίζονται με άλλες δραστηριότητες), σύνολο 4 μήνες (μέγιστο) ή 2 μήνες (ελάχιστο). Μέσος όρος 3 μήνες ή 90-91 μέρες ή 13 εβδομάδες.
- Περίοδος διακοπών ηλεκτροδότησης: Κατά μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα για 2 έως 6 ώρες. Μέσος όρος 4 ώρες ανά διακοπή, δηλαδή 8 ώρες την εβδομάδα. Στις 13 εβδομάδες του μέσου όρου, αυτό αντιστοιχεί με 104 ώρες λειτουργίας κατά μέσο όρο. Που μπορεί να γίνει και 30 ώρες κατ'ελάχιστο ή και 200 ώρες το μέγιστο, το χρόνο.

Αυτά είναι τα στοιχεία, που με έναν πρώτο και γρήγορο υπολογισμό μπορώ να παραθέσω.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
To Δασαρχείο είναι γραφειοκρατικός μπαμπούλας γεμάτος κυρίως από ευθυνόφοβους καρεκλοκένταυρους και μερικούς μερακλήδες που αγαπούν την φύση αλλά είναι και απαραίτητο (κακό) αφού χωρίς αυτό δεν θα είχε μείνει δέντρο στην χώρα.
Ο Δήμος από την άλλη πλευρά που είναι υπεύθυνος για τον αστικό ιστό φυτεύει δένδρα συχνά ακατάλληλα, μόνο την τελευταία δεκαετία γίνονται συστηματικές κατάλληλες φυτεύσεις.
Το κόστος αγοράς φύτευσης ενός δένδρου είναι δεκάδες φορές φθηνότερο από την συντήρηση του. οπότε όπως όλοι καταλαβαίνουμε η σωστή λύση είναι και η ακριβή. Δηλαδή τοποθέτηση δένδρων ακριβών με αυξημένη φροντίδα τα πρώτα πέντε χρόνια που όμως δεν καίγονται, δεν αρρωσταίνουν, δεν χρειάζονται κλάδεμα συχνά κτλ.

Τώρα στην ουσία του θέματος εκεί που έγιναν οι περισσότερες ζημίες άλλη μια φορά είναι εκτάσεις που δεν είναι αμιγώς αστικός ιστός, πήγαμε κτίσαμε όπου νά ναι και μετά απαιτούμε ρεύμα νερό τηλέφωνο αποχέτευση κτλ, που ζούμε στην Καλιφόρνια? που να βρει χρήμα η χώρα μας να φτιάξει υποδομές όπου γουστάρει ο καθένας.
Πρόβλημα άλυτο που συνδέεται άμεσα με την αδυναμία περάτωσης του κτηματολογίου.
Η χώρα πάσχει σοβαρά από την έλλειψη masterplan χρήσης γής. Αν δεν λυθεί αυτό το κτηματολόγιο δεν τα τελειώσει ποτέ. Όλες δε ανεξαιρέτως οι τροπολογίες που ψηφίστηκαν τα τελευταία 4 χρόνια σχετικά με το περιβάλλον πριμοδοτούν τους καταπατητές πρωην και νυν, εν γνώση και εν αγνοία.
Οπως είχε πει και κάποιος Άγιος πριν 200 χρόνια .....κλέφτικο ήταν και κλέφτικο θα μείνει
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Θέλει κανείς άπειρο κυπαρισσόξυλο, Αριζόνικα; :p Δεν έχει παρά να έρθει, να κόψει και να πάρει τόνους με λίγο χαμαλίκι. Δεν τα καίω γιατί πετάνε λίγο (όχι σαν πεύκα) κι αντιπαθώ τις σίτες, έχω εξάλλου ατελείωτο ευκάλυπτο κι άφθονη ελιά χωρίς πετάγματα.
Έπεσαν τουλάχιστον 9 δέντρα 25 χρόνων... :cry: Ακόμα δεν μπορώ να πάω κοντά να μετρήσω.

20210221_123525.jpg




20210221_124340.jpg


20210221_124333.jpg


20210221_124156.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πάνε κι οι μισές ακακίες, ελπίζω πως η υψηλή θερμοκρασία δεν τις έκαψε τελείως όπως άλλες χρονιές.

20210221_123637.jpg


Τα φοικινοειδή τη γλύτωσαν με απώλειες 5-6 κλαδιών μόνο το καθένα, που θα κλάδευα έτσι κι αλλιώς σύντομα.

20210221_123845.jpg



20210221_123828.jpg



Ο τεσσάρων μέτρων υπέροχος καλλιστήμονάς μου όμως, θα γίνει, ελπίζω, θαμνάκι. Άντε απ' την αρχή... >:(
Πάει και ο πάπυρος, όπως και άλλα ευαίσθητα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Είχα για πολλά χρόνια μια Mitsubishi με βενζίνη 6 κιλοβάτ. Έκανε δουλειά αλλά πολύ κατανάλωση.
Οι ντίζελ είναι καλύτερες και με φθηνότερη κατανάλωση αλλά αρκετά ακριβότερες. Αν δεν δουλεύει συστηματικά δε αξίζει. Για μια στο τόσο θα έλεγα βενζίνη. Για εξοχικό δεν το συζητάω καν για ντίζελ.

Ότι και να διαλέξει κάποιος να το πάρει από κάπου κοντά στο σπίτι για να γίνεται εύκολα και συστηματικά και το service. Δεν μπαίνουν σε αμάξι εύκολα. Ότι δε δουλεύει χαλάει.

Σκέφτομαι να ξαναπάρω καθώς σε διακοπές ρεύματος με κρύο μας είχε σώσει. Έχω μια σόμπα Kerosun LC51 που θέλει και ρεύμα και κάνει το σπίτι φούρνο. Από ρεύμα θέλει 30 βατ, τίποτα.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πάνε κι οι μισές ακακίες, ελπίζω πως η υψηλή θερμοκρασία δεν τις έκαψε τελείως όπως άλλες χρονιές.

View attachment 201643

Τα φοικινοειδή τη γλύτωσαν με απώλειες 5-6 κλαδιών μόνο το καθένα, που θα κλάδευα έτσι κι αλλιώς σύντομα.

View attachment 201644


View attachment 201645


Ο τεσσάρων μέτρων υπέροχος καλλιστήμονάς μου όμως, θα γίνει, ελπίζω, θαμνάκι. Άντε απ' την αρχή... >:(
Πάει και ο πάπυρος, όπως και άλλα ευαίσθητα.
Δεν ξέρω τι παίχτηκε με το φετινό χιόνι, αλλά δεν έχει ξαναγίνει τέτοια καταστροφή.

Εγώ δύο δέντρα έχω όλα κι όλα. Η (τρίφορη) λεμονιά μου έχασε το ένα από τα τρία κλαδιά του κορμού, γεμάτη με λεμόνια και μπουμπούκια μαζί. :(
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top