Ο κακός μας ο καιρός


Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Πλάκα είναι αυτό, ο Παπαδάκης του το είχε πει στην εκπομπή του... Απλά μετά το κόψανε οι περισσότεροι το βίντεο και βάλανε μόνο το... περπάτημα με τα γόνατα! :gamer:

Η πλάκα είναι ότι αργότερα το ίδιο το δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 μετέδωσε το κομμάτι αυτό, ως σοβαρό! :geek:

 
Last edited:



Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
Πλάκα είναι αυτό, ο Παπαδάκης του το είχε πει στην εκπομπή του... Απλά μετά το κόψανε οι περισσότεροι το βίντεο και βάλανε μόνο το... περπάτημα με τα γόνατα! :gamer:

Η πλάκα είναι ότι αργότερα το ίδιο το δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 μετέδωσε το κομμάτι αυτό, ως σοβαρό! :geek:

Απο τους Ράδιο Α. το έμαθα.

Απο έξω κι από απόσταση :...είναι τραγελαφικά τα πράγματα...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Ιούλης 2019:
Εκάλη, Ν.Δ. 85%. Δραπετσώνα, Ν.Δ. 25%.
Φλεβάρης 2021:
Εκάλη, τρίτη μέρα χωρίς ρεύμα. Δραπετσώνα, θαλπωρή και χουχούλιασμα στα ζεστά.
Μεγάλη αδικία, κυρίες και κύριοι! Σοβιετία έχουμε γίνει!
Γιώργος Αλεξάτος

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και κείμενο που λέει NA ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΚΑΙ NA MENEI Η ΕΚΑΛΗ 36 ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ PEYMA TETOIO ΚΑΨΟΝΙ ΟΥΤΕ TO MA-KKE ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Αυτή η βλακεία που κόβεται κάθε λίγο το ρεύμα για 10 δευτερόλεπτα τις τελευταίες ώρες, τι σκ@τά νόημα έχει;
Κόψ' το μεγάλε μονοκόμματο να 'φχαριστηθούμε κρύο (στο τζάκι), μη μας γ@μάς κι έχω φτιάξει 3 φορές τα ρολόγια κουζίνας/καφετιέρας/μάικ. :mad: >:(
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Αυτή η βλακεία που κόβεται κάθε λίγο το ρεύμα για 10 δευτερόλεπτα τις τελευταίες ώρες, τι σκ@τά νόημα έχει;
Κόψ' το μεγάλε μονοκόμματο να 'φχαριστηθούμε κρύο (στο τζάκι), μη μας γ@μάς κι έχω φτιάξει 3 φορές τα ρολόγια κουζίνας/καφετιέρας/μάικ. :mad: >:(
Αυτή η βλακεία μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτη βλάβη σε πλακέτες μηχανημάτων , τα ρολόγια εινσι το λιγότερο.
Επισης δεν είναι σίγουρο ότι η τάση είναι σταθερή (στην σωστή τιμή), ούτε ότι είναι και οι τρεις στην ίδια σωστή τιμή (στο τριφασικό).
Αν αναβοσβήνουν λαμπάκια, ρελέ κλπ καλύτερα κατέβασε εσυ τον γενικό δισκοπτηκαι περίμενε 30’-60’ μέχρι να τεσταριστεί και να σταθεροποιηθεί το δίκτυο.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Αυτή η βλακεία που κόβεται κάθε λίγο το ρεύμα για 10 δευτερόλεπτα τις τελευταίες ώρες, τι σκ@τά νόημα έχει;
Κόψ' το μεγάλε μονοκόμματο να 'φχαριστηθούμε κρύο (στο τζάκι), μη μας γ@μάς κι έχω φτιάξει 3 φορές τα ρολόγια κουζίνας/καφετιέρας/μάικ. :mad: >:(

Υποθέτω ότι εκείνη τη στιγμή κάνουν κάποια σύνδεση σε κομμάτι που επισκεύασαν.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Έχω μια - μεγάλη - απορία:

Καλά, το να συζητάμε για τον καιρό και για τα καιρικά φαινόμενα εδώ, το καταλαβαίνω.

Αλλά το να συζητάμε για τις διακοπές ρεύματος για ολόκληρα 24ωρα τον 21ο Αιώνα στην πρωτεύουσα (όχι ότι στις άλλες περιοχές οι διακοπές είναι ήσσονος σημασίας ή ότι εκεί ζουν άνθρωποι δευτέρας κατηγορίας, βέβαια), να συζητάμε για πεθαμένους επειδή δεν δούλεψε η συσκευή οξυγόνου ή να συζητάμε για πάνω από 30.000 οικογένειες να ζουν αποκλεισμένες, χωρίς νερό, ρεύμα, δρόμους επικοινωνίας και με ψοφόκρυο, κολλάει στα "λοιπά";

Αν αυτό δεν είναι αναντάμ-παπαντάμ πολιτικό θέμα, ποιο είναι; Μόνο η προεδρία Τραμπ ή τα 30 χρόνια από το τείχος του Βερολίνου (μην αρπάζεστε - τυχαία τα επέλεξα, από τη λίστα της αντίστοιχης κατηγορίας);

Και μάλιστα από τη στιγμή που έχει βουΐξει ο κόσμος, εκατέρωθεν, φυσικά.
Π.χ.:

«Μπαλάκι» ευθυνών για το μπλακ άουτ της Μήδειας: Η κάλυψη στον ΔΕΔΔΗΕ και τα μηνύματα Μητσοτάκη - CNN.gr

Μητσοτάκης: Μείωση στον λογαριασμό της ΔΕΗ για τα νοικοκυριά που έμειναν χωρίς ρεύμα -Ενοχλήθηκα από το πινγκ πονγκ ευθυνών | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | iefimerida.gr

Διακριτικές αποστάσεις Μαξίμου από τις δηλώσεις Χρυσοχοΐδη για το Μάτι - Πολιτική | News 24/7

ΣΥΡΙΖΑ για Χρυσοχοΐδη: "Αντί για συγγνώμη, επιλέγει τον δρόμο της χυδαιότητας" (msn.com)

κλπ. κλπ.

Ειρήσθω εν παρόδω, μιλούσα σήμερα το μεσημέρι με το γιο μου (κάτοικος Νέας Πεντέλης). Μου είπε ότι οι κάτοικοι όλης της περιοχής ήταν επί 3 ολόκληρες μέρες αποκλεισμένοι στα σπίτια τους, ευτυχώς χωρίς διακοπή ρεύματος (τουλάχιστον όχι στην περιοχή του σπιτιού του). Πολύ κοντά στο σπίτι του, σε απόσταση λιγότερη από 100 μέτρα, είναι η έδρα και ο χώρος στάθμευσης των εκχιονιστικών αυτοκινήτων και λοιπών μηχανημάτων του τμήματος πολιτικής προστασίας του Δήμου, τα βλέπω κάθε φορά εκεί, όταν περνάω. Όπως καταλαβαίνουμε ο Δήμος, όπως και οι άλλοι γύρω Δήμοι, ανήκει σ' αυτούς που το χειμώνα είναι από τους πρώτους που υφίστανται τις επιπτώσεις μιας ισχυρής χιονόπτωσης και φυσικά είναι εξοπλισμένοι (τουλάχιστον αυτό ισχύει για την Πεντέλη, γιατί για τους άλλους δεν έχω ιδία γνώμη, απλά το υποθέτω) με έξτρα εξοπλισμό για να μπορύν να ανοίξουν τους βασικούς δρόμους και να μπορούν να κυκλοφορήσουν οι κάτοικοι για τις βασικές τους ανάγκες.

Τώρα, με τη νέα δήμαρχο, οι δρόμοι παρέμειναν κλειστοί επί 3 μέρες, χωρίς να γίνει καμιά απολύτως κίνηση για να ανοίξουν. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι ευθύνη ΜΟΝΟ του Δήμου ή εμπλέκεται και η Περιφέρεια ή ακόμα και το ίδιο το κράτος. Πάντως, ο γιος μου μού είπε ότι επί προηγούμενου δημάρχου (που δεν ήταν και κανένας υποστηρικτής λαϊκών συμφερόντων), όταν υπήρχε πρόβλεψη για τέτοια φαινόμενα, οι άνθρωποι της πολιτικής προστασίας που ήταν επιφορτισμένοι με το άνοιγμα των δρόμων και την εναλάτωσή τους, δεν κοιμόντουσαν ούτε στο σπίτι τους καθ' όλη τη διάρκεια των φαινομένων. Τους είχαν επί ποδός και οι δρόμοι δεν έκλειναν ποτέ για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Σήμερα, 3 μέρες μετά την κορύφωση του φαινομένου, ο γιος μου δεν μπορούσε ακόμα ούτε στο κοντινό σουπερμάρκετ να πάει με το αυτοκίνητο για να πάρει τα βασικά απαιτούμενα για το σπίτι, ενώ η πρόσβαση με τα πόδια ήταν πολύ προβληματική.
Και κάτι άλλο ακόμα, που ίσως το είχα αναφέρει παλιότερα.

Όταν ήμουν στη Νάξο, το καλοκαίρι, είχαμε συνεχείς και επαναλαμβανόμενες διακοπές ρέυματος, Είχα τότε επικοινωνήσει με το αρμόδιο τμήμα του ΔΕΔΔΗΕ, επισημαίνοντας ότι αυτές οι διακοπές θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια και την υγεία των ανθρώπων της περιοχής, ιδιαίτερα κάποιων ηλικιωμένων, που έχουν μηχανική υποστήριξη με μηχανή οξυγόνου, όπως ο μπαντζανάκης μου. Ο προϊστάμενος της αρμόδιας υπηρεσίας μου απάντησε με email, ισχυριζόμενος ότι σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει ο καταναλωτής-πελάτης να έχει φροντίσει για εναλλακτικά μέτρα, υπονοώντας (ο άθλιος) να έχει γεννήτρια στο σπίτι του.

Φυσικά, τότε τον είχα βγάλει "στη σέντρα" δημοσιοποιώντας την απάντησή του στα τοπικά δημοσιογραφικά μέσα, αλλά δεν έμαθα ποτέ αν ίδρωσε το αυτί του ή γενικά αν ίδρωσε το αυτί των άλλων αρμοδίων.
 
Last edited:


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Έχω μια - μεγάλη - απορία:

Καλά, το να συζητάμε για τον καιρό και για τα καιρικά φαινόμενα εδώ, το καταλαβαίνω.

Αλλά το να συζητάμε για τις διακοπές ρεύματος για ολόκληρα 24ωρα τον 21ο Αιώνα στην πρωτεύουσα (όχι ότι στις άλλες περιοχές οι διακοπές είναι ήσσονος σημασίας ή ότι εκεί ζουν άνθρωποι δευτέρας κατηγορίας, βέβαια), να συζητάμε για πεθαμένους επειδή δεν δούλεψε η συσκευή οξυγόνου ή να συζητάμε για πάνω από 30.000 οικογένειες να ζουν αποκλεισμένες, χωρίς νερό, ρεύμα, δρόμους επικοινωνίας και με ψοφόκρυο, κολλάει στα "λοιπά";

Αν αυτό δεν είναι αναντάμ-παπαντάμ πολιτικό θέμα, ποιο είναι; Μόνο η προεδρία Τραμπ ή τα 30 χρόνια από το τείχος του Βερολίνου (μην αρπάζεστε - τυχαία τα επέλεξα, από τη λίστα της αντίστοιχης κατηγορίας);

Και μάλιστα από τη στιγμή που έχει βουΐξει ο κόσμος, εκατέρωθεν, φυσικά.
Π.χ.:

«Μπαλάκι» ευθυνών για το μπλακ άουτ της Μήδειας: Η κάλυψη στον ΔΕΔΔΗΕ και τα μηνύματα Μητσοτάκη - CNN.gr

Μητσοτάκης: Μείωση στον λογαριασμό της ΔΕΗ για τα νοικοκυριά που έμειναν χωρίς ρεύμα -Ενοχλήθηκα από το πινγκ πονγκ ευθυνών | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | iefimerida.gr

Διακριτικές αποστάσεις Μαξίμου από τις δηλώσεις Χρυσοχοΐδη για το Μάτι - Πολιτική | News 24/7

ΣΥΡΙΖΑ για Χρυσοχοΐδη: "Αντί για συγγνώμη, επιλέγει τον δρόμο της χυδαιότητας" (msn.com)

κλπ. κλπ.

Ειρήσθω εν παρόδω, μιλούσα σήμερα το μεσημέρι με το γιο μου (κάτοικος Νέας Πεντέλης). Μου είπε ότι οι κάτοικοι όλης της περιοχής ήταν επί 3 ολόκληρες μέρες αποκλεισμένοι στα σπίτια τους, ευτυχώς χωρίς διακοπή ρεύματος (τουλάχιστον όχι στην περιοχή του σπιτιού του). Πολύ κοντά στο σπίτι του, σε απόσταση λιγότερη από 100 μέτρα, είναι η έδρα και ο χώρος στάθμευσης των εκχιονιστικών αυτοκινήτων και λοιπών μηχανημάτων του τμήματος πολιτικής προστασίας του Δήμου, τα βλέπω κάθε φορά εκεί, όταν περνάω. Όπως καταλαβαίνουμε ο Δήμος, όπως και οι άλλοι γύρω Δήμοι, ανήκει σ' αυτούς που το χειμώνα είναι από τους πρώτους που υφίστανται τις επιπτώσεις μιας ισχυρής χιονόπτωσης και φυσικά είναι εξοπλισμένοι (τουλάχιστον αυτό ισχύει για την Πεντέλη, γιατί για τους άλλους δεν έχω ιδία γνώμη, απλά το υποθέτω) με έξτρα εξοπλισμό για να μπορύν να ανοίξουν τους βασικούς δρόμους και να μπορούν να κυκλοφορήσουν οι κάτοικοι για τις βασικές τους ανάγκες.

Τώρα, με τη νέα δήμαρχο, οι δρόμοι παρέμειναν κλειστοί επί 3 μέρες, χωρίς να γίνει καμιά απολύτως κίνηση για να ανοίξουν. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι ευθύνη ΜΟΝΟ του Δήμου ή εμπλέκεται και η Περιφέρεια ή ακόμα και το ίδιο το κράτος. Πάντως, ο γιος μου μού είπε ότι επί προηγούμενου δημάρχου (που δεν ήταν και κανένας υποστηρικτής λαϊκών συμφερόντων), όταν υπήρχε πρόβλεψη για τέτοια φαινόμενα, οι άνθρωποι της πολιτικής προστασίας που ήταν επιφορτισμένοι με το άνοιγμα των δρόμων και την εναλάτωσή τους, δεν κοιμόντουσαν ούτε στο σπίτι τους καθ' όλη τη διάρκεια των φαινομένων. Τους είχαν επί ποδός και οι δρόμοι δεν έκλειναν ποτέ για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Σήμερα, 3 μέρες μετά την κορύφωση του φαινομένου, ο γιος μου δεν μπορούσε ακόμα ούτε στο κοντινό σουπερμάρκετ να πάει με το αυτοκίνητο για να πάρει τα βασικά απαιτούμενα για το σπίτι, ενώ η πρόσβαση με τα πόδια ήταν πολύ προβληματική.
Και κάτι άλλο ακόμα, που ίσως το είχα αναφέρει παλιότερα.

Όταν ήμουν στη Νάξο, το καλοκαίρι, είχαμε συνεχείς και επαναλαμβανόμενες διακοπές ρέυματος, Είχα τότε επικοινωνήσει με το αρμόδιο τμήμα του ΔΕΔΔΗΕ, επισημαίνοντας ότι αυτές οι διακοπές θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια και την υγεία των ανθρώπων της περιοχής, ιδιαίτερα κάποιων ηλικιωμένων, που έχουν μηχανική υποστήριξη με μηχανή οξυγόνου, όπως ο μπαντζανάκης μου. Ο προϊστάμενος της αρμόδιας υπηρεσίας μου απάντησε με email, ισχυριζόμενος ότι σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει ο καταναλωτής-πελάτης να έχει φροντίσει για εναλλακτικά μέτρα, υπονοώντας (ο άθλιος) να έχει γεννήτρια στο σπίτι του.

Φυσικά, τότε τον είχα βγάλει "στη σέντρα" δημοσιοποιώντας την απάντησή του στα τοπικά δημοσιογραφικά μέσα, αλλά δεν έμαθα ποτέ αν ίδρωσε το αυτί του ή γενικά αν ίδρωσε το αυτί των άλλων αρμοδίων.
σχετικά με αυτό υπάρχει αυτό

40+ ετών νομοθεσία.
που δεν εκτελέστηκε ποτέ.
και δεν ζητήθηκε ποτέ η εκτέλεση της από κανέναν

το θέμα της απώλειας ηλεκτροδότησης (που οδήγησε και σε απώλεια ύδρευσης καθώς πήρε η μπάλα και τα αντλιοστάσια της ευδαπ) είναι πολύ σοβαρό σε αντίθεση με της εθνικής οδού που είναι για γέλια.
μπορεί να φταίνε τα δέντρα που πέσανε , αλλά δεν έγινε κάτι ώστε να μην πέσουν σε καλώδια.
δεν βλέπω όμως να γίνεται μάθημα.
 



Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Η υπογειοποιηση των καλωδιων δεν ειναι πανακεια. Μεγαλο το κοστος (που θα το πληρωσουμε παλι εμεις), μικρο το αποτελεσμα. Τοτε θα υπαρχουν αλλα προβληματα διακοπων του ρευματος. Οπως οι διακοπες στο ιντερνετ (σε μεγαλες γεωγραφικα περιοχες) οταν κοβονται οι οπτικες ινες απο εργολαβους που κανουν τεχνικα εργα. Η λυση ειναι να κοπουν τα δεντρα που απεχουν εως 2 μετρα απο τα καλωδια του δικτυου. Το κλαδεμα ειναι ημιμετρο γιατι θα πρεπει να γινεται συνεχεια. Το προβλημα δεν υφισταται μονο με το χιονι, αλλα σε οποιοδηποτε χρονο, οταν βρεχει & φυσαει και κουνιουνται τα κλαδια των δεντρων και ακουμπανε στα καλωδια γινεται βραχυκυκλωμα και πεφτει το ρευμα. Στην περιοχη μου ειναι συνηθες. Παλια ειχαμε θεμα με τις τεχνητες φωλιες των πελαργων (τις οποιες καποιοι "εξυπνοι" πηγαν κι εστησαν πανω σε κολωνες της ΔΕΗ οπου απο κατω υπηρχαν μετασχηματιστες). Αλλα αυτο λυθηκε απο μονο του (μετα απο πολλα βραχυκυκλωματα και πυρκαγιες, οι φωλιες καηκαν και τα πουλια δεν ξαναπηγαν εκει).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Σοβαρά πιστεύετε κάποιοι οτι είναι εφικτή τέτοια γιγάντια "επένδυση" υπογειοποίησης καλωδίων στην Αττική; :roflmao:
Αν βρουν λύση με τα γ@μωΔασαρχεία κυρίως και μετά με την ευθύνη συντήρησης, όλα τα υπόλοιπα κλαδέματα είναι απλά εντός του λεκανοπεδίου. ;)

Εδώ, που δεν έχει πολλά πεύκα χαμηλά, περνάνε κάθε 2-3 χρόνια απο τη ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ και κλαδεύουν ελιές, κυπαρίσσια και βαλανιδιές, με αποτέλεσμα να μην έχουμε σχεδόν ποτέ διακοπές παρά τις κάπως άγριες συνθήκες.
Απο πάνω στην Ιπποκράτειο που το Δασαρχείο σπάει @@ είναι 5 μέρες χωρίς ρεύμα και νερό. Τα ίδια στον Διόνυσο, την Εκάλη και τα υπόλοιπα πευκόφυτα γύρω.

Γ@μώ τα (χαλεπά) γ@μώπευκα. Η κατάρα της Αττικής.
Είχαμε ωραία μαύρα πεύκα στην Πεντέλη κι έχουν μείνει μόνο 10 μέσα στο στρατόπεδο στην κορυφή.


-----------------------------------------

Κατά τ' άλλα, ελπίζω Δευτέρα να βγούμε με τα κάρα. Γιούπυυυυ, μόνο μια εβδομάδα! :roflmao:

20210219_091537.jpg


20210219_091653.jpg


20210219_092015.jpg



Χθεσινό σαφάρι:

20210218_161113.jpg
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Η λυση ειναι να κοπουν τα δεντρα που απεχουν εως 2 μετρα απο τα καλωδια του δικτυου.
Αυτό θα σημάνει το ολοκληρωτικό καράφλιασμα των ΒΠ και όχι μόνο. Αν γίνει αυτό εγώ μετακομίζω πίσω στα Μεσόγεια.

Εκεί βέβαια πέφτει πολύ συχνότερα το ρεύμα, αλλά τουλάχιστον είμαστε κοντά στη θάλασσα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Κάτι άκουσα για 18 - 20 δις € το κόστος υπογειοποίησης μόνο για Αττική. :biggrin:

Μπορούμε να το ξεχάσουμε.
Παμ παρακάτ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top