Ο κακός μας ο καιρός

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.603
Reaction score
94.495
Το είχα παρατήσει δύο φορές γιατί στο μισάωρο με έπαιρνε ο ύπνος.
Το like για τα υπόλοιπα εκτός από το παραπάνω! :p

Επιμένω να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα. ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το like για τα υπόλοιπα εκτός από το παραπάνω! :p

Επιμένω να κάνεις μια προσπάθεια ακόμα. ;)


Θα κάνω!
Αυτός ο Nolan ρε γαμώτο μου πέφτει κάπως "βαρύς", θέλει αρκετή προσήλωση όταν παρακολουθείς τα έργα του αλλιώς χάνεις την ροή των νοημάτων, βέβαια ήμουν και λίγο νυσταγμένος λίγο κουρασμένος και ίσως ήταν η λάθος ταινία στην πλέον ακατάλληλη στιγμή. ;)
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Από τις κορυφαίες...φυσικά και την έχω δει την βαθμολογία, το IMDb το συμβουλεύομαι γενικά πριν από κάθε παρακολούθηση, απλά εγώ δεν ήμουν στην καλύτερη φάση τότε και ήθελα κάτι πιο εύπεπτο, νομίζω την είχα βγάλει και έβαλα Deadpool 2 τότε χαχα, θα τη δω όμως σίγουρα και θα την ολοκληρώσω ο Ντι Κάπριο είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Εντάξει, αυτή η υστερία με την "κλιματική αλλαγή" έχει καταντήσει αηδία δηλαδή... Εκτός αν όλοι αυτοί είναι πληρωμένοι από τους κινέζους...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
προχθές πέτυχα ένα άρθρο που έλεγε για τον Αλ Γκορ όπου...κάπου στο 2004 έλεγε αγχωμένα ότι σε 5+ χρόνια θα έχουν λιώσουν οι πάγοι maybe.... :biggrin:
δεν έπιασε φαίνεται η κοστουμιά....και μας έφεραν την Γκρέτα
ας ελπίσουμε να γνωρίσει γρήγορα τον άντρα της ζωής της και να μας παρατήσει και αυτή:lolsign:
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.389
Reaction score
8.622
προχθές πέτυχα ένα άρθρο που έλεγε για τον Αλ Γκορ όπου...κάπου στο 2004 έλεγε αγχωμένα ότι σε 5+ χρόνια θα έχουν λιώσει οι πάγοι maybe.... :biggrin:
δεν έπιασε φαίνεται η κοστουμιά....και μας έφεραν την Γκρέτα
Εδώ και χρόνια κάθε τόσο δημοσιεύεται πως άλλο ένα κολοσσιαίο παγόβουνο από Αρκτική αποκολλήθηκε και πλέον λιώνει με γρήγορο ρυθμό.


ας ελπίσουμε να γνωρίσει γρήγορα τον άντρα της ζωής της και να μας παρατήσει και αυτή:lolsign:
Με τέτοια φάτσα και τόση ξυνίλα, τη γυναίκα της ζωής θα γνωρίσει, και θα φοράει δερμάτινα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
προχθές πέτυχα ένα άρθρο που έλεγε για τον Αλ Γκορ όπου...κάπου στο 2004 έλεγε αγχωμένα ότι σε 5+ χρόνια θα έχουν λιώσουν οι πάγοι maybe.... :biggrin:
Ρίξτε μια ματιά στην Αρκτική.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.603
Reaction score
94.495
Αρκτική
Η Αρκτική την τελευταία 30ετία αντιμετωπίζει μείωση της έκτασης της λόγω του φαινομένου του θερμοκηπίου. Το 2009 ήταν μια καλή χρονιά για την Αρκτική καθώς οι ισχυρές χιονοπτώσεις είχαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η μάζα της. Οι επιστήμονες υποθέτουν πως αν η θερμοκρασία στη Γη ανεβεί κατά 2 °C η Αρκτική θα εξαφανιστεί. Επίσης, εκφράζονται φόβοι ότι η υπερθέρμανση του πλανήτη θα αφήσει τον Αρκτικό Ωκεανό χωρίς πάγους μέσα στην επόμενη εικοσαετία, με αποτέλεσμα ίσως την άνοδο της στάθμης της θάλασσας και να απειληθούν ζώα όπως οι φώκιες και οι πολικές αρκούδες.

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Ρίξτε μια ματιά στην Αρκτική.
για να εξηγούμαι....η κλιματική αλλαγή υφίσταται...
αλλά είμαι κατά της ενοχοποίησης της ανθρώπινης δραστηριότητας στο βαθμό που μας δείχνουν
άλλο η κλιματική αλλαγή,άλλο το κλίμα,άλλο η μόλυνση κλπ κλπ
τα τελευταία χρόνια έχουν φτιάξει μια εξίσωση να τα περιλαμβάνει όλα σε ένα και να ενοχοποιούν τον άνθρωπο εξίσου στον ίδιο βαθμό για όλα..(για την μόλυνση πχ..φυσικά και έχει το 100%)

το κλίμα είναι χαοτικό πολυπαραγοντικό σύστημα-φαινόμενο.... έχει αλλάξει και στο παρελθόν σε ακραίο βαθμό και χωρίς τον ανθρώπινο παράγοντα
το κάθε λόμπι έχει τα συμφέροντά του και τα πανεπιστήμια το ίδιο ανάλογα την προέλευση της χρηματοδότησης....
άλλα έχουν τα πυρηνικά άλλα εκείνων των υδρογονανθράκων και πάει λέγοντας η ποινικοποίηση της ανθρώπινης δραστηριότητας
αυτό, όποιος δεν το δέχεται....το λιγότερο είναι ονειροπαρμενούλης....
από την ώρα που η επιστήμη προβάλλεται-σχεδόν επιβάλλεται από πολιτικούς (πχ με χρήση φορολογίας)....το πράγμα κάπου θα ζέχνει

έχω παρακολουθήσει δεκάδες ομιλίες-σεμινάρια κλπ στον τομέα αυτό όταν ήμουν φοιτητής....κάποια και με υποχρεωτική παρουσία για να φαίνεται ο προφέσορας....όπου έλεγαν πολλά παράξενα...ξεκινούσαν όλες επιθετικά....και στο τέλος εκεί που σε έπειθαν για το κακό...τελείωνε πάντα με ένα αλλά,ίσως,γιατί....
και πάντα αφορούσε μία μόνο πτυχή του προβλήματος χωρίς να συνδυαστεί με τις υπόλοιπες και να βγει μια άλλη εξίσωση......
(πρέπει να το χω ξαναπεί......μια φορά είχα ''αρπαχτεί'' με έναν προφέσορα σε μια ομιλία.... με την τσίμπλα στο μάτι...που μας είχε πρήξει τα @@ ότι η υπερ καλλιέργεια βοοειδών ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και ότι πρέπει ο πλανήτης να αλλάξει διατροφικές συνήθειες για να σταματήσει η υπερθέρμανση κλπ κλπ)

γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να συνδυάσεις τόσους κλιματικούς παράγοντες σε μία εξίσωση....αδύνατον.
δεν είναι τοπικό φαινόμενο το κλίμα....πρέπει να έχεις γκλόμπαλ ενημέρωση για παντού και για τα πάντα (από κοσμική,ηλιακή ακτινοβολία,ατμόσφαιρα,χλωρίδα,πανίδα,μέχρι υπέδαφος κλπ κλπ) όταν κάνεις ανάλυση
και σε αυτό ευθύνεται και η επιστημονική εξειδίκευση...που δημιουργεί περιορισμούς στη συνδυαστική κατανόηση-ερμηνεία

από τους δεκάδες δισεκατομμύρια τόνους διοξειδίου που εκπέμπονται στην ατμόσφαιρα ούτε τα μισά προέρχονται από την χρήση υδρογονανθράκων και λιγότερο από 20% του συνόλου μένει στην ατμόσφαιρα και πάλι έχουμε αύξηση χιλιοστών δεκαδικών ψηφίων στη συνολική συγκέντρωση στην ατμόσφαιρα κάθε χρόνο


οι παγετώνες έχουν κύκλους...συρρικνώνονται και μεγαλώνουν
βρισκόμαστε απλά στη φάση της συρρίκνωσης...αυτή τη στιγμή...
θα περάσει...
με αποτέλεσμα ίσως την άνοδο της στάθμης της θάλασσας και να απειληθούν ζώα όπως οι φώκιες και οι πολικές αρκούδες.

αυτό από πότε έγινε ''ίσως''?:biggrin:
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ανέλαβε ο βοηθός μου ο Costas Coyias! :tongue:

Ανέλαβε ο βοηθός μου ο Costas Coyias! :tongue:

Αποκλείεται να είναι βοηθός ο Κόγιας - αυτός είναι διαχειριστής εσύ είσαι συντονιστής - :p έχω φτιάξει αρχεία σε pdf με αυτά που έχει γράψει κατά καιρούς, για τα καλώδια για τα ηχεία για τα ενισχυτικά, του αξίζουν συγχαρητήρια σε ότι έχει κάνει γιατί οι γνώσεις του είναι σε υψηλό επίπεδο.

Ο μοναδικός υπαίτιος για την κλιματική αλλαγή είναι ο άνθρωπος, πώς τολμάτε να υποστηρίζετε το αντίθετο: :idk: :devilish:

 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.603
Reaction score
94.495
του αξίζουν συγχαρητήρια σε ότι έχει κάνει γιατί οι γνώσεις του είναι σε υψηλό επίπεδο.
Ποιος του τα έγραψε όμως; :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.219
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top