Ο κακός μας ο καιρός


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Χρειάζεται ένας υπόγειος δρόμος-όδευση , σαν τούνελ, κάτω σπο τους υπάρχοντες δρόμους πλάτους 4-5μ κ ύψους 3μ προσβασιμοσ από συγκεκριμένα σημεία και να μπορούν να δουλεύουν μέσα τα συνεργεία και να μην καταλαβαίνουν τπτ οι από πάνω και εκεί να υπάρχουν όλα τα δίκτυα , χαμηλά η αποχέτευση, πιο πάνω τα νερά, πιο πάνω τα ρεύματα κοκ ώστε όλα να είναι επισκέψιμα και να υπάρχει δυνατότητα επισκευής, αντικατάστασης, ή προσθήκης νέων.
Σουηδία

FB_IMG_1613965179396.jpg
FB_IMG_1613965188724.jpg
FB_IMG_1613965186333.jpg
 

Μηνύματα
1.000
Reaction score
1.163
Ξεχασαν το πιο σημαντικο: Στις προηγουμενες κακοκαιριες που αναφερουν (πριν 15-20 χρονια), αυτα τα μεγαλα δεντρα ηταν απλα δεντρακια, πιο χαμηλα απο τα καλωδια!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.944
Δεν θέλω να φέρω την καταστροφή, αλλά υπάρχουν κάποια προγνωστικά μοντέλα που κάνουν λόγο για ακόμα μια σοβαρή κακοκαιρία στις αρχές του Μαρτίου. Είναι πολλές οι μέρες ακόμα μέχρι τότε αλλά ας το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας. Τουλάχιστον αν έρθει αυτός ο καιρός να μην μας βρει στον ύπνο. Με τα σημερινά δεδομένα θα κατέβει από την Ουκρανία περνάει ξοφαλτσα από ανατολικη Μακεδονία-Θράκη πιάνει το βόρειοανατολικό Αιγαίο και ξεσκίζει τους τουρκαλαδες. Ένα κλικ ποιο δυτικά αν έρθει.... Κλαφτα Χαράλαμπε.
Έχουμε νεώτερα;

Το διάβασα κι εδώ προχθές:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Έχουμε νεώτερα;

Το διάβασα κι εδώ προχχθές:
Με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει κάτι το πολύ ακραίο. Βροχές και κρύο θα έχουμε, χειμώνας είναι, όχι όμως 1 μέτρο χιόνι. Θα το δούμε πως θα πάει. Προς το παρόν έως και 6-7 του μήνα δεν υπάρχει χιονιάς. Αλλά για 15 και 20 ημέρες μετά δεν μπορούμε να κάνουμε πρόγνωση γιατί θα πέσουμε έξω.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Τώρα που βλεπω πως το κάνουν στη Σουηδία αλλάζω γνώμη, ας το ξεχάσουμε καλύτερα :laugh::laugh::laugh:
Καλέ γιατί, σιγά το πράγμα.
Σε κάθε δρόμο, λεωφόρο και στενό κάθε πόλης ένα ωραίο κανάλι με συνεννόηση όλων των φορέων (ρεύμα, νερό, αποχέτευση, αέριο, οπτικές). Νέοι αγωγοί για κάθε οικοδομή, μεγάλη ευκαιρία για φρέσκια άσφαλτο και πεζοδρόμια. Πόσο να κοστίσει πιά ανα μέτρο; 10-20€;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Καλέ γιατί, σιγά το πράγμα.
Σε κάθε δρόμο, λεωφόρο και στενό κάθε πόλης ένα ωραίο κανάλι με συνεννόηση όλων των φορέων (ρεύμα, νερό, αποχέτευση, αέριο, οπτικές). Νέοι αγωγοί για κάθε οικοδομή, μεγάλη ευκαιρία για φρέσκια άσφαλτο και πεζοδρόμια. Πόσο να κοστίσει πιά ανα μέτρο; 10-20€;
Αν ρωτάς στα σοβαρά προφανώς και δεν είναι απλό κα φθηνό, δεν νομίζω οτι το ισχυρίστηκε αυτό κάποιος. Τεχνικα είναι εφικτό απόλυτα και δεν χρειάζεται να γίνει όπως αυτό στη Σουηδία. Είναι σχεδόν βέβαιος οτι όλες οι υπηρεσίες έχουν χαρτογραφημένο ψηφιακά το δίκτυο τους. Η εμπειρία με την οπτική ίνα στο σπίτι (και με το φυσικό αέριο) δείχνει ποσό εύκολα και γρήγορα μπορεί να γίνει τεχνικα. Η καθυστέρηση είναι πάντα στος διαδικασίες αδειοδότησης. Και τώρα που το γράφω και σκέφτομαι πρόχειρα δεν βλεπω για ποιο λόγο δεν μπορεί να πάει παράλληλα και στο ίδιο βαθος με την οπτική ίνα μέχρι την είσοδο κάθε σπιτιού.

Υπάρχει στο ορατό μέλλον μεγάλο πακέτο χρημάτων από το ταμείο ανάκαμψης λόγω κορονωιου. Λεφτά με το τσουβάλι. Ας δημοπρατήσουν περιοχές, οι ανάδοχοι να φτιάχνουν δίκτυο και να ιδιωτικοποιηθεί έτσι και η διανομή στον τελικό καταναλωτή. ΣΔΙΤ λέγεται. Ξαναλέω οτι δεν είναι πρότζεκτ που θα λύσει το πρόβλημα που είδαμε αύριο το πρωι. Είναι ένα μακρόχρονο μακρόπνοο έργο εικοσαετίας και βάλε.


Edit: στη δικιά σου περιοχή υπολόγιζε 30 χρόνια και αν, μη γλυφεσαι δηλαδή :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Θέλει κανείς άπειρο κυπαρισσόξυλο, Αριζόνικα; :p Δεν έχει παρά να έρθει, να κόψει και να πάρει τόνους με λίγο χαμαλίκι. Δεν τα καίω γιατί πετάνε λίγο (όχι σαν πεύκα) κι αντιπαθώ τις σίτες, έχω εξάλλου ατελείωτο ευκάλυπτο κι άφθονη ελιά χωρίς πετάγματα.
Βρήκαμε εμπόδια, το πριονέλο μου είναι 40 εκατοστά και δεν μπορεί να κόψει χαμηλά το πεσμένο...

20210224_121429.jpg


Στα πουρνάρια είναι μεγάλο το δράμα, ιδίως στο αιωνόβιο μεγάλο. Κόψαμε και 2 μεσαία τελείως. Το μόνο καλό είναι πως θα βγουν 2-3 τόνοι θεϊκό ξύλο.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εγω κρυωνω σημερα :/ ειμαι με aircondition... φουτερ... χοντρουλι μακριμανικο και κοντομανικο απο μεσα (οταν χιονιζε ειμουν με φουτερ και πιο ελαφρυ μακριμανικο) ..
και δειχνει 19 βαθμους θερμοκρασία..
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Ξακαθαρα για τις οποιες καταστροφες φταινε τα δενδρα.
Τι εννοείς καλή μου;

Στα 2 μαγαζιά με αλυσοπρίονα του Αγίου Στεφάνου, αν δεν είχα άριστες σχέσεις δε θα έβρισκα αλυσίδα. :roflmao: Άπειρα ασυντήρητα πεθαμένα πριόνια στα πατώματά τους, για να κάνουν service το καλοκαίρι. :tongue:

Πρνάρ'!

20210226_132840.jpg


Kotepca κι έβαλα τον βοηθό να κόψει το τέρας, έκανε διάλειμμα για τηλεδιάσκεψη κι επωφελήθηκα να φωτογραφίσω. #Δεν προλαβαίνει! 😍


20210226_133958.jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Πρνάρ'
Συναρπαστικές οι μονοσύλλαβες λέξεις της ελληνικής υπαίθρου.

Θυμήθηκα το γρούν' αλλά είναι πολύ κοινότυπο, όπως και το μλάρ', πιο ωραίο όμως το πρνάρ' αδιαμφισβήτητα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569

γκουγκλ (μιαμιση συλλαβη?!), γνωριζει πολλα " Και για τους αδαείς, Ζγουρ είναι το Ζυγούρι, δηλαδή το αρνί που είναι μεγαλύτερο από 4-6 μηνών αλλά δεν έχει ακόμη τεκνοποιήσει (συνήθως είναι μεγαλύτερο από 15 κιλά). "
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
εγω κρυωνω σημερα :/ ειμαι με aircondition... φουτερ... χοντρουλι μακριμανικο και κοντομανικο απο μεσα (οταν χιονιζε ειμουν με φουτερ και πιο ελαφρυ μακριμανικο) ..
και δειχνει 19 βαθμους θερμοκρασία..
Ζακέτα να βάλεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top