Ο μπακαλόγατος (Της κακομοίρας) έγχρωμος

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429

Απορια , πως γινεται η επεξεργασια και εαν κατα ποσο καποιες αποχρωσεις μπορουν να ειναι οι πραγματικες η στο περιπου? π.χ. τα ρουχα των γυναικων , η καποια τραπεζομαντιλα , επιασα τον εαυτο μου να τσεκαρει τις κονσερβες της εποχης, λεω που θα παει θα το βρω το λαθος.. :D
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
....
Απορια , πως γινεται η επεξεργασια και εαν κατα ποσο καποιες αποχρωσεις μπορουν να ειναι οι πραγματικες η στο περιπου? π.χ. τα ρουχα των γυναικων , η καποια τραπεζομαντιλα , επιασα τον εαυτο μου να τσεκαρει τις κονσερβες της εποχης, λεω που θα παει θα το βρω το λαθος.. :D
Κι εγώ την ίδια τεχνική απορία έχω (ειλικρινά).

Θέλω να πω δηλαδή, πως αποφασίσανε να παρουσιάζουν το Ζήκο (Χατζηχρήστος) με ανοιχή μπλε-γκρι ποδιά, το Φέρμα με τη στολή του σε ανοιχτό γκρίζο ή με κουστούμι λαδί, το Ρίζο με μαύρο κουστούμι και κίτρινη γραβάτα, τον Ηλιόπουλο με μπλε σκούρα γραβάτα με άσπρες βούλες κλπ. κλπ.

Το μυαλό πάει μόνο σε πιθανές αναφορές κάποιων που έχουν ζήσει τα γυρίσματα, είναι ακόμα επιζώντες και φυσικά θυμούνται τα χρώματα των ρούχων. Εκτός κι αν αυτοί που έκαναν το ρετούς απλά αυθαιρέτησαν.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Η εγχρωμη επεξεργασια της ταινιας εγινε στην αμερικη στο Hollywood, ετσι διαβασα στους τιτλους τελους. Για τα ρουχα δεν μπορω να πω τιποτα, αν τα χρωματα ηταν τα πραγματικα ή οχι, Σε οτι αφορα καποια προιοντα που ηταν πισω στα ραφια και για μια αφησα-διαφημηση της εποχης, μου ειπαν πως το ROL δεν ειχε αυτο το καφε χρωμα στην συσκευασια του εκεινη την εποχη και η διαφημηση του πελτε λαγκαδα ηταν με κοκκινο χρωμα και οχι αυτο το πρασινο που ειχε στην ταινια. Θα πρεπει να την ξαναδουμε. Ερωτηση προς το φορουμ αν γνωριζει καποιος, η ταινια θα κυκλοφορησει σε dvd ή bluray ?
Παντως εμενα μου αρεσε, το χρωμα εδωσε μια φρεσκαδα στην χιλιοπαιγμενη ασπρομαυρη που βλεπαμε ως τωρα.......ΖΗΚΟΟΟΟΟΟΟΟ........ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΖΗΚΟΥ ΚΑΙ ΖΗΚΟΥ........
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Ειχα παρακολουθησει ενα βιντεακι επεξεργασιας για τετοια βιντεο την εποχη που ειχε βγει η δε γυνη
Να φοβειται τον ανδρα . Τετοιου ειδους ταινιες ειναι ιδιαιτερα χρονοβορες γιατι επεξεργαζονται καρε καρε το χρωμα στο καθε αντικειμενο με ειδικο προγραμμα . Οι ακινητες εικονες οπως τα προιοντα ειναι πιο ευκολα γιατι περνανε καποια καρε χωρις καν να χρειαζονται περαιτερω επεξεργασια αλλα δε παυει να θελει πολυ χρονο ,δουλεια και μερακι. Την παρακολουθησα και εγω τη ταινια και μου αρεσε πιο πολυ απο εκεινη με τον Κωνσταντινου και τη Μαρω Κοντου . Ισως τα χρωματα να μην βοηθησαν να αποδωσουν σε εκεινη τη ταινια τη τραγικοτητα ,το μελοδραμα σε καποιες σκηνες και το εδειξαν πιο soft .
Ο μπακαλογατος του πηγαινε καλυτερα το εγχρωμο mode . Σχετικα με τα χρωματα δεν ξερω αν ηταν τα ιδια ομως παρατηρησα οτι γενικα ολα ηταν σε vintage αποχρωση μια πολυ καλη επιλογη. Επισης η ευκρινεια ηταν πολυ καλη και το βαθος της σκηνης . Θα ηθελα να δω και αλλες τετοιες ταινιες
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.060
Reaction score
8.075
Από ότι είχα διαβάσει κάπου, υπάρχει ανάλυση του γκρι. Από τις αμέτρητες λοιπόν διαβαθμίσεις και με την βοήθεια Η/Υ γίνεται η μετατροπή με απόλυτη επιτυχία ως προς την πραγματική απόδοση των χρωμάτων . Από εκεί και πέρα, υπάρχουν επεμβάσεις, ρετουσάρισμα κατά την γνώμη των τεχνικών επεξεργασίας.

Γίνεται ουσιαστικά ή αντίθετη επεξεργασία. Τι γινότανε χονδρικά? Πέρναγε η πραγματική εικόνα στο φιλμ, επειδή όμως αυτό δεν είχε χρώμα, οι αποχρώσεις μετατρέπονταν σε κάποιες διαβαθμίσεις του γκρι. Ακριβώς η αντίθετη κίνηση σήμερα, και να το αποτέλεσμα!
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
To θεμα δεν ειναι πως προσθετουμε αλλα εαν αυτο που προσθετουμε ειναι το σωστο....
π.χ. Σε οτι αφορα καποια προιοντα που ηταν πισω στα ραφια και για μια αφησα-διαφημηση της εποχης, μου ειπαν πως το ROL δεν ειχε αυτο το καφε χρωμα στην συσκευασια του εκεινη την εποχη και η διαφημηση του πελτε λαγκαδα ηταν με κοκκινο χρωμα και οχι αυτο το πρασινο που ειχε στην ταινια.κατα hcreak..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.332
Reaction score
93.947
Το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε. Μάλλον αφαίρεσε από την αισθητική της ταινίας, παρά πρόσθεσε.
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.282
Το ROL αν θυμάμαι καλά ήταν λευκό με κόκκινο . Επίσης ο πελτές Λαγκαδά είχε σκούρο κόκκινο χρώμα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: Γιαννη θυμασε? ποσο εισουν τοτε και τα θυμασε? η τανια ειναι του 63 και οι εταιριες αλλαζαν συσκευασιες ανα καποια ετη...εχεις δικιο παντως...

http://rol.gr/istoria/
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
περισσοτερο απ την ταινια θαυμαζω εσας που θυμαστε 55 χρονια μετα τι χρωμα συσκευασια ειχε το roll !!
ψαχνω στο wikipedia να βρω πως μπορει να το καταφερει καποιος αυτο....:roflmao::D
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.282
Είμαι του 64.
Θυμάμαι το Rol και από διαφημίσεις αλλά και Live που το έβλεπα στα μπακάλικα.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
4.617
Απο την στιγμή που εχει γινει χρωματική επεξεργασία λογικό ειναι να υπαρχουν ατασθαλίες για διάφορους λόγους .
Το μόνο θετικό οτι πλέον δεν υπαρχει περίπτωση να καταστραφεί για διάφορους λόγους και οτι ξαναήρθε στην επικαιρότητα ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.763
Reaction score
83.627
To θεμα δεν ειναι πως προσθετουμε αλλα εαν αυτο που προσθετουμε ειναι το σωστο....
π.χ. Σε οτι αφορα καποια προιοντα που ηταν πισω στα ραφια και για μια αφησα-διαφημηση της εποχης, μου ειπαν πως το ROL δεν ειχε αυτο το καφε χρωμα στην συσκευασια του εκεινη την εποχη και η διαφημηση του πελτε λαγκαδα ηταν με κοκκινο χρωμα και οχι αυτο το πρασινο που ειχε στην ταινια.κατα hcreak..
Το σωστό είναι σχετικό. Από τα λίγα που έχω συζητήσει λίγο παλιότερα με γνώστες της χρωματικής "μετάβασης", προσπαθούν να βρουν συγκεκριμένα στοιχεία που είναι σίγουροι για το χρώμα τους (π.χ. το αλάτι ΚΑΛΑΣ με την μπλε/άσπρη συσκευασία στη συγκεκριμένη ταινία) κι έπειτα τους βοηθάει ο υπολογιστής προτείνοντας χρώματα για τα υπόλοιπα με βάση την κλίμακα του γκρι.
 

Μηνύματα
2.766
Reaction score
1.191
Σωστή κίνηση και για την διατήρηση και την προαγωγή στους νεότερους των παλιών καλών Ελληνικών ταινιών.
Το έργο αυτό "Της κακομοίρας" είναι μια ταινία που όλοι έχουμε απολαύσει στην ΤV ( όχι στο σινεμά με φιλμ) από ταινία που έχει τα σημάδια-φθορά του φιλμ, μετά την είδαμε επεξεργασμένη με άριστη Α/Μ εικόνα και ήχο και τώρα σε έγχρωμο.
Για να πω την αλήθεια από το trailer που είδα είναι σωστά χρωματισμένη. Τι εννοώ ? Δεν υπάρχει έντονος κορεσμός, έντονες σκιές και τα χρώματα είναι γήινα όπως στις επόμενες Ελληνικές έγχρωμες ταινίες του 1970.
Το πώς έγινε ο χρωματισμός και πήγαμε από το Α/Μ στο χρώμα είναι μια διαδικασία των ειδικών...
Χίλιοι δέκα παράγοντες μπορούμε να βρούμε για να πούμε ότι το αποτέλεσμα δεν είναι σωστό και δεν θα κάτσουμε να μαλώσουμε για αυτούς !
Μπορούμε όμως να συμφωνήσουμε στο ότι "Βλέπω λάθος αλλά μ'αρέσει "
 



Μηνύματα
2.766
Reaction score
1.191
Δεν χρειάζεται κανένα νέο θέμα !
Απλά είναι τα πράγματα, Η αρχική και μοναδική καταγραφή έγινε σε φιλμ Α/Μ. Εκεί δεν υπάρχει πληροφορία χρώματος. Μπήκε εκ των υστέρων με κάποια υποκειμενική διαδικασία.
Το αποτέλεσμα δεν μπορούμε να το πούμε "Σωστό" γιατί δεν έχουμε όλες τις γνώσεις-πληροφορίες της αρχικής σκηνής καταγραφής.
Οπότε 4 διαφορετικά εργαστήρια (Χωρίς κοινές πληροφορίες) δίνουν 4 διαφορετικές χρωματικά ταινίες. Καμία δεν είναι σωστή, μία άντε δύο θα είναι ωραίες ( δες παλιές χάλια χρωματισμένες αμερικάνικες ταινίες του 40-50)!
Και όταν βλέπεις την ωραία, "Βλέπεις λάθος και σ' αρέσει "
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Ναι αλλά σε ένα νέο θέμα, θα μπορούσαμε να "επεκταθούμε" και να "καλύψουμε" το θέμα όπως του αρμόζει!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.693
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top