ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μην παρεξηγηθώ... το ερώτημα πάει στις εταιρείες. Συμφωνώ ότι το calibration κάνει δουλειά, αλλά είναι επιπλέον κόστος και υποτίθεται ότι τα σκας για να έχεις σωστή εικόνα.



Δεν έχω OLED:)
Γιατί πολύ απλά δεν έχουν quality control στην γραμμή παραγωγής ανά χώρα αλλά και γραμμή βάρδιας.
...εύκολα μετά από λίγο ψάξιμο διαπιστώνει κανείς ότι η LG προ-καλιμπράρει κάθε τηλεόραση ξεχωριστά στο εργοστάσιο με δικό της λογισμικό και μετρητή minolta...
...γι'αυτό και κάθε μία έχει τις δικές της διαφορετικές τιμές στις ρυθμίσεις του service menu...
...υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, το αποτέλεσμα από οποιαδήποτε επέμβαση να μην αρέσει...
...ας βγεί να μας απαντήσει ο ίδιος ο Μανώλης τι κάνει, όταν ο πελάτης του πεί ότι το αποτέλεσμα δεν του αρέσει...
...φεύγει και τον αφήνει ανικανοποίητο ;
...δεν έχει κάποια εναλλακτική λύση να τον ικανοποιήσει ;
...το σωστό δεν είναι πάντα αρεστό...
...ας βγεί ο κ. Καστρουνής, να ανεβάσει και τις πολυπροαναγγελμένες από τον νηματοθέτη φωτογραφίες...

...happy new yeah !
Απαντήσεις που αφορούν εμένα.

Ναι αλλά πολύ κάτω από το 5% μέσα σε μια εικοσαετία. Και φυσικά είναι κάτι που πολύ απλά μπορεί να επιβεβαιωθεί και εδώ.

Σπάνιο αυτό αλλά θα του φτιάξω μια σωστή εικόνα που θα του αρέσει. Περισσότερο θέμα έχουμε με την οξύτητα(sharpness) και την κίνηση (τους αρέσει το soap opera effect).

Το σωστό είναι πάντα αρεστό αρκεί να μην διαφωνεί ο κάτοχος για να διαφωνήσει, ή από εγωισμό.

Σχεδιαγράμματα ανέβασα. Δεν είχα τον χρόνο να τράβηξα φωτογραφίες (αν και στην κάμερα του τηλ δεν φαινόταν διαφορά )
...ο νηματοθέτης απλώς... βιάστηκε.
...το πάνελ ήταν άστρωτο...
...είναι τις πάσι γνωστόν ότι μετά από μερικές δεκάδες ώρες και κάμποσα compensation cycles και ίσως και ένα χειροκίνητο pixel refresher, η απόδοσή του βελτιώνεται θεαματικά...
...ακόμα και το μαύρο σταματάει να κρασάρει...
...όποιος βιάζεται σκοντάφτει...

...όσον αφορά το εργοστασιακό προ-καλιμπρέϊσον :
...το rtings είχε ένα από τα πρώτα μάλλον κακό δείγμα και σίγουρα όχι evo όπως παραδέχτηκαν και οι ίδιοι...
...γιά διαβάστε το review του PCmag

In terms of accuracy out of the box, the LG C1 shows the absolute best color performance we’ve seen yet—and we’ve seen most manufacturers make impressive strides over the last few years.

LG OLED65C1PUB


The above charts show color measurements taken with an SDR signal compared against Rec.709 broadcast standards, and with an HDR signal compared against DCI-P3 digital cinema standards, with the TV set to the Cinema picture mode in both cases. The C1 hits the color spaces nearly perfectly without any tweaks needed, covering both Rec.709 and DCI-P3 with spot-on whites and primary colors. The only flaw in color performance we could find was very slight drifting for cyan and magenta with an HDR signal, and even that was minor.

Color performance is so impressive that we double-checked the results with a second colorimeter (Klein K-80) to make sure they were right. Until we see a TV that can cover the full wider-than-DCI-P3 BT.2020 color space (and no consumer TV has come close), the current generation of LG’s OLED panels appear to be as good as you can possibly get. This remarkable accuracy earns the C1 a TechX award for showing the true potential of OLED technology.

Βιάστηκε λέτε. Υπάρχει κάποια υποσημείωση ότι θα πρέπει να την αφήσω για να κάνω μια απλή σύγκριση. Είχα μια τηλεόραση και πήρα μια καινούργια. Η αμεση σύγκριση είναι αναπόφευκτη και πολλές φορές μοιραία.

Δεν σας λέω ότι έχετε άδικο γιατί αυτό που λέτε έχει τύχει και σε εμένα με το απερχόμενο μοντέλο να παίζει καλυτέρα από το νέο και όμορφο της παρέας. Ναι και εγώ έκανα την ίδια σύγκριση αλλα λόγω ενασχόλησης δεν με ενόχλησε καθόλου.

Επειδή πολλές αναφορές έχουν γίνει στο συγκεκριμένο site θα ήθελα να δημιουργήσετε μια μνήμη με τις ρυθμίσεις που αναφέρουν αυτοί και πείτε μου εάν σας αρέσει η εικόνα.
...what for ?
...πολύ χρονοβόρο & απολύτως pointless, από την στιγμή που δεν θέλω κάποιες παρατηρήσεις ή κάποια επιβεβαίωση σχετικά με όλα αυτά...

...αν διαβάσεις προσεχτικά τις απαντήσεις μου, δεν χρειάζεται να πιθανολογήσεις γιά τίποτε...

...καλά, χαλάρωσε λίγο...
...ανοιχτή διαδικτυακή κοινότητα ανταλλαγής απόψεων είναι εδώ, και όχι το επίσημο όργανο της παγκόσμιας κοινότητας των πανεπιστημιακών καθηγητών φυσικής...LOL...
Επειδή αναφέρεστε ανοιχτή διαδικτυακή κοινότητα ανταλλαγής απόψεων είναι εδώ, και όχι το επίσημο όργανο της παγκόσμιας κοινότητας των πανεπιστημιακών καθηγητών φυσικής...LOL...»

Καλό θα ήταν να μοιραστείτε μαζί μας τις δικές σας εντυπώσεις, μετρήσεις, τον τρόπο που τις κάνατε κλπ, και μην αφήνετε αναπαντητα ερωτηματικά.

Επίσης καλορίζικο το i1D3 αλλά μια και είστε διαβασμένος από ότι δείχνετε, είναι καλό στο να μετρα ψηλά nits, αλλά στα χαμηλά ire το παλιό είναι πολύ καλύτερο.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σε led lg 4κ και 3d ( όχι oled) 55 ιντσών (σχετικά καλής κατηγορίας όταν αγοράστηκε πριν 2 ή 3 χρόνια )αξίζει ο κόπος και το κόστος να γίνει ρύθμιση από ειδικό ή έχει φύγει τόσο πολύ η τεχνολογία και πάμε για καινούργια και ρύθμιση;
Η ερώτηση απευθύνεται βασικά στον Μανώλη Καστρουνή αλλά και σε άλλους που γνωρίζουν, επίσης θέλω να ρωτήσω αν οι ρυθμίσεις αυτές μένουν όταν η συσκευή κάνει update.
Η τβ χρησιμοποιείται μόνο για netflix και bluray. Συμβατική κεραία για κανάλια δεν υπάρχει στο σπίτι.
👀👀
 

Μηνύματα
485
Reaction score
164
Οπως και για τους τρινοβ ...

Σε οποιους οι OLED πέφτουν λίγες, τις πουλάνε σε τιμή ευκαιρίας και πέρνουν οτι τους φωτίσει η κούτρα τους!

Δίνεις δλδ 2-3κ για τv και κάνεις θέμα τα 50-100 ευρώ που θα δώσεις στον επαγγελματία;

Πόσο στόκος μπορεί γίνει κάποιος ρε παιδί μου για να πει το μακρύ του;
Aς εγραφε η LG οτι πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση ΑΛΛΑ σου συστηνω να παρεις calibrator γιατι ειναι για τον π..... out of the box ! Το ποιος ειναι στοκος που δεν κατανοησε καν το τι αναφερω στο ολο θεμα γινεται ευνοητο.....
Ειναι δυσνοητο να καταλαβεις οτι οταν πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση που χαρακτηριζεται παντου αψογη ΔΕΝ ΘΑ επρεπε να χρειαζεται calibrator για να μην πονανε τα ματια σου και να μην ειναι ολα τα μαυρα κρασαρισμενα??
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Aς εγραφε η LG οτι πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση ΑΛΛΑ σου συστηνω να παρεις calibrator γιατι ειναι για τον π..... out of the box ! Το ποιος ειναι στοκος που δεν κατανοησε καν το τι αναφερω στο ολο θεμα γινεται ευνοητο.....
Ειναι δυσνοητο να καταλαβεις οτι οταν πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση που χαρακτηριζεται παντου αψογη ΔΕΝ ΘΑ επρεπε να χρειαζεται calibrator για να μην πονανε τα ματια σου και να μην ειναι ολα τα μαυρα κρασαρισμενα??
Θα συμφωνησω . Δεν δινουμε τη πρεπουσα σημασια στο πιο σημαντικο , τη χρωματικη ακριβεια
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Aς εγραφε η LG οτι πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση ΑΛΛΑ σου συστηνω να παρεις calibrator γιατι ειναι για τον π..... out of the box ! Το ποιος ειναι στοκος που δεν κατανοησε καν το τι αναφερω στο ολο θεμα γινεται ευνοητο.....
Ειναι δυσνοητο να καταλαβεις οτι οταν πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση που χαρακτηριζεται παντου αψογη ΔΕΝ ΘΑ επρεπε να χρειαζεται calibrator για να μην πονανε τα ματια σου και να μην ειναι ολα τα μαυρα κρασαρισμενα??
Κανένας δεν το γράφει, και δεν πρόκειται.
Όπως δεν γράφει η Ferrari "μην πάτε με 250χλμ/ω στον δρόμο γιατί μπορεί να σκοτωθείτε"... ούτε γράφει "πάρτε πιο ακριβά λάστιχα από αυτά που σας βάλαμε εμείς", κ.ο.κ.

Για κάθε τι που υπάρχει εκεί έξω, οτιδήποτε και αν είναι, υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης του.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Δεν υπάρχει κονσουμεράδικη οθόνη που δεν θα χρειαστεί calibration, όσα και να έχει.
Αυτό είναι γνωστό, και κυρίως θα έπρεπε να μην προκαλεί εντύπωση σε όσους ασχολούνται ή/και κάνουν τη βόλτα τους στα forums. Οι λόγοι έχουν ήδη αναφερθεί.

Από την άλλη τα πανάκριβα επαγγελματικά monitors της Sony πχ δεν θέλουν calibration. Έρχονται έτοιμα από το εργοστάσιο και είναι καρφί με το που τα ανάψεις. Αν έχεις 30.000€ για 30" - 40" αγοράζεις.
Εκεί όμως μιλάμε για εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Τα δωμάτια που μπαίνουν αυτές οι οθόνες είναι φροντισμένα για το σκοπό που εξυπηρετούν. Βαμμένα με το κατάλληλο γκρι χρώμα και τον κατάλληλο φωτισμό ώστε να μην επηρεάζουν το monitor και κυρίως τον colorist ώστε να δουλεύει σωστά και ξεκούραστα. Και δεν έχουν παράθυρα, ή αν έχουν έχουν τοποθετηθεί blackouts για να γίνεται σωστή δουλειά κατά την διάρκεια εργασίας του μηχανήματος.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Aς εγραφε η LG οτι πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση ΑΛΛΑ σου συστηνω να παρεις calibrator γιατι ειναι για τον π..... out of the box ! Το ποιος ειναι στοκος που δεν κατανοησε καν το τι αναφερω στο ολο θεμα γινεται ευνοητο.....
Ειναι δυσνοητο να καταλαβεις οτι οταν πληρωνεις 3000ε για μια τηλεοραση που χαρακτηριζεται παντου αψογη ΔΕΝ ΘΑ επρεπε να χρειαζεται calibrator για να μην πονανε τα ματια σου και να μην ειναι ολα τα μαυρα κρασαρισμενα??
Δεν πονέσανε τα μάτια κανενός. Αυτό άλλωστε μπορεί να το διακρίνει κανεις μέχρι και απο τo καταστήμα που θα τις δει demo, η σύγκριση των Oled με οποιαδήποτε άλλη τεχνολογία (μέχρι και με Miniled) ειναι τόσο ανέφικτη όσο και άδικη. Η τεχνολογία πίσω απο τις oled είναι disruptive και αυτού του είδους οι τεχνολογίες στο καιρό μας είναι σπάνιες. Η Samsung πχ που έχει χαλασει δις $ στο R&D των microLed θα παρουσιάσει του χρόνου consumer oled γιατί δεν μπορει διαφορετικά να ανταγωνιστεί τις LG, Sony, κλπ. Καταλαβαίνουμε τι σημαίνει η παραδοχή αυτή για μια εταιρεία επιπέδου samsung;

Για να μην μας φάει η ιστορία , την πρώτη φορά πχ που είδα oled μάζευα το σαγονι μου απο το πάτωμα....

Στο θέμα μας, την ίδια συμπεριφορά πάντως ,την συναντώ γύρω μου απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, είτε λόγω βλαχο-κουτο-πονηριάς, είτε λόγω τσιγκουνιάς, είτε λόγω απλής άγνοιας . Αγαπητέ/η, όταν δίνεις 3κ για projector, τv, ηχεία, subwoofer, κ.α. οφείλεις να δώσεις κάποια αστεία φράγκα για το tuning τους στον x,y επαγγελματία...

ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΣ, ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ, ξανά σε σχέση με ότι είχες πριν, (πολύ) καλύτερα θα εισαι !

Μέχρι και οι κάγκουρες τα ξέρουν αυτά, που οπως παίρνουν το αυτοκίνητο απο την αντιπροσωπεία και το παρατάνε στο συνεργείο του βελτιωτή να τους το κάνεi ... chaos !

Μπορεί ενδεχομένως να πεις :
-Μπορώ να μάθω και να κάνω μόνος μου;;;;;;

ΑΣΦΑΛΩΣ και μπορείς , θες μόνο πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. Χιλίαδες τάξεις μεγέθους περισσότερο απο το να δώσεις το x ποσό στον y επαγγελματία.

Αν δεν καταλάβαινουμε αυτό το στοιχειώδες σημείο οποιαδήποτε άλλη συζήτηση ειναι περιττή.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...και οι δύο επαγγελματίες συμφωνούν ότι η LG δεν έχει Quality Control...
...ο αναγνώστης θα πεί: ά ναί έ ;; ντροπή της της LG που δεν έχει quality control...
...εγώ όμως που είμαι μηχανικός και ξέρω τι σημαίνει QC στην γραμμή παραγωγής, απλώς θα μειδιάσω με αυτήν την δήλωση...
...ερώτηξις : η SONY έχει quality control ;;
η SAMSUNG έχει quality control ;;
...anyway, χαίρομαι κε Καστρουνή που απαντήσατε σε αυτά τα θέματα και ξεκαθαρίσατε το τοπίο...
...το δικό μου πάνελ ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί αλλά και εγώ ακόμα ψάχνομαι στα περί του καλιμπρέϊσον, οπότε είμαστε εν εξελίξει, ωστόσο ευχαριστώ γιά τις συμβουλές και θα τις ακολουθήσω...
 


Μηνύματα
485
Reaction score
164
Κανένας δεν το γράφει, και δεν πρόκειται.
Όπως δεν γράφει η Ferrari "μην πάτε με 250χλμ/ω στον δρόμο γιατί μπορεί να σκοτωθείτε"... ούτε γράφει "πάρτε πιο ακριβά λάστιχα από αυτά που σας βάλαμε εμείς", κ.ο.κ.

Για κάθε τι που υπάρχει εκεί έξω, οτιδήποτε και αν είναι, υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης του.
Σωστο αλλα αν στα 80χλμ/ωρα η Ferrari ρεταρει θα το αποδεχτεις διοτι υπαρχει tuner που θα το φτιαξει?
Σου ευχομαι Ferrari ολοψυχα , αλλα αμα ρεταρει θελω να φωναξεις Tuner και να μην την πας στην aντιπροσωπεια ...
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Σωστο αλλα αν στα 80χλμ/ωρα η Ferrari ρεταρει θα το αποδεχτεις διοτι υπαρχει tuner που θα το φτιαξει?
Σου ευχομαι Ferrari ολοψυχα , αλλα αμα ρεταρει θελω να φωναξεις Tuner και να μην την πας στην aντιπροσωπεια ...
Το ένα που περιγράφεις είναι πρόβλημα, το άλλο όχι ακριβώς.
Για να είναι πιο σωστή η αναλογία θα πρέπει ας πούμε να πας με 80χλμ στον πάγο με slick λάστιχα και να πεις γιατί δεν δουλεύει καλά το traction control.
Δεν είναι ότι δεν δουλεύει η τηλεόραση, αλλά ότι δεν μπορεί να δείξει σωστή εικόνα στις συνθήκες του κάθε χώρου (είναι πολύ πιο πολύπλοκο θέμα από τα αμάξια αυτό, η ανθρώπινη όραση έχει τόσες μεταβλητές που επηρεάζουν το πως αντιλαμβανόμαστε την εικόνα μιας οθόνης/TV/projector)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
...και οι δύο επαγγελματίες συμφωνούν ότι η LG δεν έχει Quality Control...
...ο αναγνώστης θα πεί: ά ναί έ ;; ντροπή της της LG που δεν έχει quality control...
...εγώ όμως που είμαι μηχανικός και ξέρω τι σημαίνει QC στην γραμμή παραγωγής, απλώς θα μειδιάσω με αυτήν την δήλωση...
...ερώτηξις : η SONY έχει quality control ;;
η SAMSUNG έχει quality control ;;
...anyway, χαίρομαι κε Καστρουνή που απαντήσατε σε αυτά τα θέματα και ξεκαθαρίσατε το τοπίο...
...το δικό μου πάνελ ακόμα δεν έχει σταθεροποιηθεί αλλά και εγώ ακόμα ψάχνομαι στα περί του καλιμπρέϊσον, οπότε είμαστε εν εξελίξει, ωστόσο ευχαριστώ γιά τις συμβουλές και θα τις ακολουθήσω...
Μου φαίνεται τα ερμηνεύεις όπως θέλεις.
Οι επαγγελματίες κι ένας ερασιτέχνης σε ρώτησαν για τις μετρήσεις σου, τις μεθόδους σου κλπ.
Καταλαβαίνεις το λάθος του να πάρεις ότι να 'ναι profile από monitor και να μετράς μια Oled;
Κατάλαβες πως μετράνε μια Oled;
Μπορείς να τεκμηριώσεις την αλλαγή συμπεριφοράς του Panel σου με μετρήσεις σε τακτά διαστήματα (και με την προϋπόθεση ότι ακολουθείς σωστή μεθοδολογία);
 

Μηνύματα
485
Reaction score
164
Δεν πονέσανε τα μάτια κανενός. Αυτό άλλωστε μπορεί να το διακρίνει κανεις μέχρι και απο τo καταστήμα που θα τις δει demo, η σύγκριση των Oled με οποιαδήποτε άλλη τεχνολογία (μέχρι και με Miniled) ειναι τόσο ανέφικτη όσο και άδικη. Η τεχνολογία πίσω απο τις oled είναι disruptive και αυτού του είδους οι τεχνολογίες στο καιρό μας είναι σπάνιες. Η Samsung πχ που έχει χαλασει δις $ στο R&D των microLed θα παρουσιάσει του χρόνου consumer oled γιατί δεν μπορει διαφορετικά να ανταγωνιστεί τις LG, Sony, κλπ. Καταλαβαίνουμε τι σημαίνει η παραδοχή αυτή για μια εταιρεία επιπέδου samsung;

Για να μην μας φάει η ιστορία , την πρώτη φορά πχ που είδα oled μάζευα το σαγονι μου απο το πάτωμα....

Στο θέμα μας, την ίδια συμπεριφορά πάντως ,την συναντώ γύρω μου απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, είτε λόγω βλαχο-κουτο-πονηριάς, είτε λόγω τσιγκουνιάς, είτε λόγω απλής άγνοιας . Αγαπητέ/η, όταν δίνεις 3κ για projector, τv, ηχεία, subwoofer, κ.α. οφείλεις να δώσεις κάποια αστεία φράγκα για το tuning τους στον x,y επαγγελματία...

ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΣ, ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ, ξανά σε σχέση με ότι είχες πριν, (πολύ) καλύτερα θα εισαι !

Μέχρι και οι κάγκουρες τα ξέρουν αυτά, που οπως παίρνουν το αυτοκίνητο απο την αντιπροσωπεία και το παρατάνε στο συνεργείο του βελτιωτή να τους το κάνεi ... chaos !

Μπορεί ενδεχομένως να πεις :
-Μπορώ να μάθω και να κάνω μόνος μου;;;;;;

ΑΣΦΑΛΩΣ και μπορείς , θες μόνο πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. Χιλίαδες τάξεις μεγέθους περισσότερο απο το να δώσεις το x ποσό στον y επαγγελματία.

Αν δεν καταλάβαινουμε αυτό το στοιχειώδες σημείο οποιαδήποτε άλλη συζήτηση ειναι περιττή.
Θα συμφωνησω απολυτα οτι το καθε τι παιρνει βελτιωση οσο ακριβο και να ειναι ,αλλα δεν ηταν αυτη η ουσια του thread. Παλι θα συμφωνησω οτι θα φωναζα οπως κ εκανα επαγγελματια για αυτο το λογο. Δεν κολλησα ουτε θα κολλουσα ποτε στο τιμιο "μεροκαματο" ενος calibrator που εχει πανακριβο εξοπλισμο κ χρονια γνωσης κ εμπειριας.....Ποτε δεν σχολιασα ομως το θεμα της εργασιας calibrator

Θα εξακολουθω να διαφωνω ομως οτι ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ το πανελ που ελαβα οχι τοσο λογω χρωματικης ανακριβειας αλλα στο οτι το μαυρο ηταν ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΜΕΝΟ και δεν διεκρινες διαφορα καμια στα σκουρα πλανα μεταξυ γκρι - ανθρακι - μαυρου . Αυτο το γεγονος ΟΟΟΟΤΙ και να λετε , ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για out of the box μηχανημα των 3000ε και επισης δεν υποκειται σε υποκειμενικοτητα . (δηλαδη σε καποιον μπορει να αρεσει το οτι ειναι πιο μπλε , πιο ψυχρη, πιο θερμη , κλπ κλπ , γιατι ετσι ειχε συνηθισει στην παλαια , αλλα σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν μπορει να αρεσει οτι στην παλια TV διακρινει το μαυρο απο το ανθρακι κ τις λεπτομερειες που εχει , ενω στο νεο βλεπει ενα μαυρο πραγμα)

Θα επρεπε το πανελ να εχει περασει εναν αρχικο ελεγχο για να δωθει προς πωληση , και ΑΝ θελει η LG ας βαλει αυτο το κοστος μεσα στην τιμη αγορας ! Οπως προκυπτει απο οσα γραφουν κιαλλοι, οι διαφορες απο πανελ σε πανελ out of the box φαινεται οτι ειναι τεραστιες.......στην LG , ενω δεν διαβαζω το ιδιο στις SONY . Το αστειο ειναι οτι στο public τις ειδα ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ (μαζι κ με την σειρα G1) και δεν διεκρινα τετοιο θεμα , που σημαινει οτι μου επεσε μαλλον λαχειο (οπως κ το πανελ των Rtings) .

Tελος , αποδεδειγμενα ΠΟΛΥ καλυτερα απο την Πλασμα ΔΕΝ ηταν ΑΡΧΙΚΑ......Σαφεστατα ηταν σε αρκετους τομεις , αλλα οταν βαζω να δω σκουρο πλανο , κ στην πλασμα διακρινω λεπτομερειες ενω στην νεα ειναι ολα καταμαυρα ΔΕΝ στεκομαι στα υπολοιπα (προσωπικα-υποκειμενικα)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.857
Καταλαβαίνεις το λάθος του να πάρεις ότι να 'ναι profile από monitor και να μετράς μια Oled;
Κατάλαβες πως μετράνε μια Oled;
Μπορείς να τεκμηριώσεις την αλλαγή συμπεριφοράς του Panel σου με μετρήσεις σε τακτά διαστήματα (και με την προϋπόθεση ότι ακολουθείς σωστή μεθοδολογία);
- Όχι
- Όχι
- Όχι

...So what?...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Θα συμφωνησω απολυτα οτι το καθε τι παιρνει βελτιωση οσο ακριβο και να ειναι ,αλλα δεν ηταν αυτη η ουσια του thread. Παλι θα συμφωνησω οτι θα φωναζα οπως κ εκανα επαγγελματια για αυτο το λογο. Δεν κολλησα ουτε θα κολλουσα ποτε στο τιμιο "μεροκαματο" ενος calibrator που εχει πανακριβο εξοπλισμο κ χρονια γνωσης κ εμπειριας.....Ποτε δεν σχολιασα ομως το θεμα της εργασιας calibrator

Θα εξακολουθω να διαφωνω ομως οτι ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ το πανελ που ελαβα οχι τοσο λογω χρωματικης ανακριβειας αλλα στο οτι το μαυρο ηταν ΥΠΕΡΚΟΡΕΣΜΕΝΟ και δεν διεκρινες διαφορα καμια στα σκουρα πλανα μεταξυ γκρι - ανθρακι - μαυρου . Αυτο το γεγονος ΟΟΟΟΤΙ και να λετε , ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για out of the box μηχανημα των 3000ε και επισης δεν υποκειται σε υποκειμενικοτητα . (δηλαδη σε καποιον μπορει να αρεσει το οτι ειναι πιο μπλε , πιο ψυχρη, πιο θερμη , κλπ κλπ , γιατι ετσι ειχε συνηθισει στην παλαια , αλλα σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν μπορει να αρεσει οτι στην παλια TV διακρινει το μαυρο απο το ανθρακι κ τις λεπτομερειες που εχει , ενω στο νεο βλεπει ενα μαυρο πραγμα)

Θα επρεπε το πανελ να εχει περασει εναν αρχικο ελεγχο για να δωθει προς πωληση , και ΑΝ θελει η LG ας βαλει αυτο το κοστος μεσα στην τιμη αγορας ! Οπως προκυπτει απο οσα γραφουν κιαλλοι, οι διαφορες απο πανελ σε πανελ out of the box φαινεται οτι ειναι τεραστιες.......στην LG , ενω δεν διαβαζω το ιδιο στις SONY . Το αστειο ειναι οτι στο public τις ειδα ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ (μαζι κ με την σειρα G1) και δεν διεκρινα τετοιο θεμα , που σημαινει οτι μου επεσε μαλλον λαχειο (οπως κ το πανελ των Rtings) .

Tελος , αποδεδειγμενα ΠΟΛΥ καλυτερα απο την Πλασμα ΔΕΝ ηταν ΑΡΧΙΚΑ......Σαφεστατα ηταν σε αρκετους τομεις , αλλα οταν βαζω να δω σκουρο πλανο , κ στην πλασμα διακρινω λεπτομερειες ενω στην νεα ειναι ολα καταμαυρα ΔΕΝ στεκομαι στα υπολοιπα (προσωπικα-υποκειμενικα)
Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους κατασκευαστές.
Και όχι μόνο στο θέμα του τι εικόνα έχεις, αλλά και σε άλλα θέματα, εξίσου ενοχλητικά (vertical banding, LED bleeding, clouding).
Ποιός σου είπε ότι η Sony δεν έχει διαφορά από κομμάτι σε κομμάτι. Και αυτή μια χαρά διαφορές έχει.
Είναι και λίγο αδύνατο κατασκευαστικά να δημιουργηθεί προϊόν μαζικής παραγωγής με τα τόσο μικρά όρια ανοχής που χρειάζονται για τις λεπτομέρειες που συζητάμε εδώ.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
164
Το ένα που περιγράφεις είναι πρόβλημα, το άλλο όχι ακριβώς.
Για να είναι πιο σωστή η αναλογία θα πρέπει ας πούμε να πας με 80χλμ στον πάγο με slick λάστιχα και να πεις γιατί δεν δουλεύει καλά το traction control.
Δεν είναι ότι δεν δουλεύει η τηλεόραση, αλλά ότι δεν μπορεί να δείξει σωστή εικόνα στις συνθήκες του κάθε χώρου (είναι πολύ πιο πολύπλοκο θέμα από τα αμάξια αυτό, η ανθρώπινη όραση έχει τόσες μεταβλητές που επηρεάζουν το πως αντιλαμβανόμαστε την εικόνα μιας οθόνης/TV/projector)
Μα πως το υπερκορεσμενο μαυρο δεν ειναι προβλημα οταν αναφερομαστε οτι η συγκριση αναμεσα στις δυο τηλεορασεις γινεται σε εντελως σκοτεινο περιβαλλον? ( ηρεμα ρωταω ) Θεωρεις δηλαδη οτι θελει τοοοοοοοοοσο ειδικη διαχειριση (τοσο ειδικα λαστιχα πρεπει να παρω) για να βλεπω με αξιοπρεπεια ενα σκοτεινο πλανο σε ενα PS5 game ?
Και επειδη μιλας με ιδιοκτητη RX7 fd , αν η μαζντα μου πουλουσε το αμαξι με λαστιχα για OFFROAD τρακτερωτα , ΔΕΝ θα την εκραζες σαν εταιρεια ??? Μηπως θα επρεπε να το πουλαει με ενα ελαστικο που ειναι αποδεκτο σε εναν κοινο δρομο ??? Διοτι κοινο δεν ειναι το να θελω το βραδυ χωρις φωτα να παιξω PS5 και να διακρινω κ καποια λεπτομερεια??
Δεν ζητησα να μπουμε σε πιστα.....
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
Καταλαβαίνεις το λάθος ...
...έχεις κολλήσει στο "σωστό" και στο "λάθος"...
...έχεις περιοριστεί σε ένα πλαίσιο που ορίζουν τα "σωστό" και "λάθος" και δεν μπορείς να δείς έξω απ'αυτό...
...κι εγώ τεχνοκράτης του ΕΜΠ είμαι αλλά όχι νορμολάγνος...βλέπω μιά μεγαλύτερη εικόνα...
...δεν υπάρχει "σωστό" & δεν υπάρχει "λάθος"...
...υπάρχει το "διαφορετικό"...υπάρχει η έμπνευση, η δράση...υπάρχει ο πειραματισμός, ο αυτοσχεδιασμός, η avant garde...
...πρέπει να είσαι ανοιχτόμυαλος...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
...έχεις κολλήσει στο "σωστό" και στο "λάθος"...
...έχεις περιοριστεί σε ένα πλαίσιο που ορίζουν τα "σωστό" και "λάθος" και δεν μπορείς να δείς έξω απ'αυτό...
...κι εγώ τεχνοκράτης του ΕΜΠ είμαι αλλά όχι νορμολάγνος...βλέπω μιά μεγαλύτερη εικόνα...
...δεν υπάρχει "σωστό" & δεν υπάρχει "λάθος"...
...υπάρχει το "διαφορετικό"...υπάρχει η έμπνευση, η δράση...υπάρχει ο πειραματισμός, ο αυτοσχεδιασμός, η avant garde...
...πρέπει να είσαι ανοιχτόμυαλος...
Αλήθεια τώρα;
Ρε τι ζούμε!!!:roflmao:
Αρχηγέ μου έχω χρόνια να μερακλώσω! Είμαι σίγουρος αν μου δώσεις ότι παίρνεις θα τα δω 16k, σε πορδοπορτοκαλί αποχρώσεις του d65, viagroavantgardομενα!!!:roflmao:

Υ.Γ.1: Τώρα που λύσαμε το θέμα με τις Oled, τι λες πάμε να λύσουμε το Κυπριακό, να πάρουμε και κάνα nobel να 'ουμε;
Υ.Γ.2: Τις επόμενες ώρες προσπάθησε να μείνεις μακριά από τιμόνι. Αμαρτία να την πληρώσεις κανένας αθώος...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.520
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top